..: All news and reports - Legislativa - Německo :..

Dolní Sasko — Německé dráhy (DB) oznámily, že od 1. ledna 2018 zavedou zákaz konzumace alkoholu na vybraných trasách místní dopravy v Dolním Sasku a v Brémách. Opatření se dotkne sítě S-bahn v Hanoveru, regionálních expresů (RE) mezi městy Hanover, Bremerhaven, Brémy, Osnabrück a oblastí Norddeich plus sítě Harz-Weser mezi Dolním Saskem a Durynskem. Na zmíněných trasách tedy bude zakázáno otvírat láhve s alkoholem za účelem pití, převážení zavřených lahví například z nákupu se zákaz samozřemě netýká.

111, Flintsbach - Oberaudorf, foto: Tomáš Kubovec Berlín/Brno — Již počátkem roku vyjádřil německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich znepokojení nad bezpečnostní situací v Německu. V té době probíhala občanská válka v Mali a znovu se komplikovala situace v Egyptě. Rozhodl se proto prosazovat přísnější zákony o boji proti terorismu. Připomínal i islámský útok ve Frankfurtu. Jednou z věcí, které si vytkl za prioritu, je rozšíření kamerových systémů a prodloužení doby, po kterou je možno archivovat záznamy kamer.

S-Bahn, Berlin Hbf., foto: Deutsche Bahn Berlín — Nejstarší systém integrované městské železnice na světě čekají revoluční změny. Berlínská městská rada totiž na svém červnovém zasedání schválila návrh sociálnědemokratického radního pro rozvoj Michaela Müllera, podle něhož bude stávající síť S-Bahnu nejpozději v roce 2017 rozdělena na tři samostatné organizační celky. Ty pak chce město nabídnout perspektivním dopravcům v tendrech, čímž prolomí dlouholetý monopol Deutsche Bahn. Od radikálního záměru, jenž vyvolal bouři i v řadách Müllerovy SPD, si vedení města slibuje především kvalitnější zajištění provozu a větší flexibilitu v důsledku konkurence. Rozhodnutí města už přivítali němečtí soukromí dopravci, kteří v případě úspěchu v soutěži mohou získat provozní koncesi až na 15 let, včetně finanční záruky za nákup nových vozidel.

185 002-3 DB, foto: Bombardier Praha - V poslední dnech to vypadá, jako by se s výběrovými řízeními na české železnici doslova roztrhl pytel. Za poslední týden vypsaly České dráhy výběrová řízení na úklid a čištění osobních železničních vozidel (1,4 mld. Kč) či nejnověji na provádění periodických oprav vybraných řad hnacích i nehnaných vozidel osobní dopravy (3,5 mld. Kč). Dnes se ke své mateřské společnosti přidalo i ČD Cargo. Od příštího roku by tak mohlo jeho flotilu nově rozšířit 6 pronajatých moderních vícesystémových lokomotiv.

Koncernova centrala DB, DB, foto: Deutsche BahnBerlín - Vedení Deutsche Bahn potvrdilo, že nechávalo kontrolovat osobní informace u více než 173 000 zaměstnanců a jejich rodiných příslušníků bez jejich vědomí. Dráhy s pomocí externí agentury porovnávaly především čísla bankovních kont s informacemi více než 80000 externích dodavatelů. U přibližně 300 zaměstanců se objevili nesrovnalosti a přibližně okolo 100 zaměstnanců čelí podezření z korupce. Podobná plošná špionáž vlastních zaměstnanců bez přímého podezření ovšem nenachází moc pochopení u spolkových i zemských ochránců osobních dat ani u odborových organizací.

Ilustrační obrázekBerlín - Částečná privatizace německých drah (Deutsche Bahn) je na spadnutí. Koncem dubna schválila spolková vláda koncept restrukturalizace a částečné privatizace, který bude nyní předložen k projednání dolní komoře spolkového parlamentu. Parlamentem by měl návrh projít relativně hladce, panuje na něm shoda jak křesťanských (CDU/CSU) tak i sociálních demokratů (SPD). A obě strany velké koalice disponují pohodlnou většinou.

Ilustrační obrázekNěmecko - Železniční dopravu v Německu v pátek ochromila další tříhodinová stávka vyhlášená strojvůdcovskými odbory GdL (Gewerkschaft deutscher Lokomotivführer), kteří nejsou spokojeni s růstem mezd. Stávka trvala od 8:00 do 11:00, ale provoz se stabilizoval až pozdě večer. Komplikace v dopravě se dotkly i České republiky. Odboráři dnes oznámili úmysl další stávku uskutečnit nejdříve v úterý.

1.10.2007 - 15:38 - DB v pátek nepojedou

Ilustrační obrázekFrankfurt/Main - Německá odborová centrála strojvůdců GDL (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer) vyhlásila na tento pátek 5. října stávku. Oznámil to její spolkový předseda Manfred Schell dnes ve Frankfurtu. Mělo by se jednat o časově omezenou stávku, která se dotkne osobních i nákladních vlaků po celém Německu. Její přesný harmonogram by měl být znám do čtvrtka. Podle ČT 24 GDL nepřistoupila na návrh DB na navýšení platů o 4,1%. Dle zpráv zvažují tento návrh i zbývající odborové organizace, avšak podle jejich předáků jej s největší pravděpodobností nepřijmou a půjdou také do stávky.

zdroj: ČT 24, GDL

Ilustrační obrázekVídeň, Berlín - Po kampaních za nekuřácká nádraží, ve kterých se zdůrazňovalo, že železnice již přestala kouřit před řadou let a je tedy řada na cestujících, dává železnice u našich německy mluvících sousedů další jasný signál. Od 1. září jsou všechny německé a rakouské vlaky nekuřácké. Připojují se tak k iniciativě nastartované v roce 2005 v Itálii. Od loňska se ve vlacích nekouří ve Francii, Švýcarsku, Rumunsku a ještě letos, nejspíše se změnou jízdního řádu, se podle ÖBB připojí kromě českých vlaků i další středoevropské železniční správy a Rusko.

Evropa - Horké léto nyní neprožívají jen na ředitelství DB, kde nadále pokračují jednání o kolektivní smlouvě a požadavcích odborové organizace strojvůdců. Stávky o tomto víkendu zasáhnou provoz v Maďarsku a Itálii. Provoz je na mnoha místech omezen také kvůli plánovaným výlukám.

22.5.2007 - 10:00 - Vozy DB a ÖBB od 1.9.2007 kompletně nekuřácké

Ilustrační obrázekVídeň - Německé dráhy (DB) a Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) budou od 1.9.2007 provozovat pouze zcela nekuřácké osobní vozy. Ke stejnému kroku přistoupily obě železniční společnosti i v říjnu loňského roku, kdy byl vyhlášen zákaz kouření v jídelních vozech. Země tak sledují evropský trend v omezování kouření ve veřejných prostorách. Pro úplný zákaz kouření ve vlacích se v anketě OEKONSULT vyjádřilo plných 93% cestujících. Podle tiskové zprávy ÖBB jsou kuřácká kupé nevyužívaná a lidé ani nevyužívají možnosti rezervace míst v kuřáckých oddílech.

zdroj: Tisková zpráva ÖBB

11.3.2007 - 7:00 - Transrapid je bezpečný

TransrapidMnichov - Spolkový ministr dopravy Wolfgang Tiefensee a bavorský ministr dopravy Erwin Huber se bezprostředně po nehodě Transrapidu v Emslandu dohodli, že je nutné provést audit konceptu bezpečnosti na plánované magnetické dráze, která by měla vést z mnichovského hlavního nádraží na letiště Franze Strausse. Vypracováním byl pověřen Institut pro železnici a bezpečnost v dopravě technické univerzity v Braunschweigu. Podle ministra audit potvrdil, že Transrapid je bezpečný, a že nehoda, která se stala na TVE, není v případě Mnichova možná.

zdroj: Bahnnews

Frankfurt (M), DB Berlín - Německá média zveřejnila během posledních dnů několik článků o výrazném podfinancování údržby železniční sítě ze strany Deutsche Bahn. Vše se zakládá na analýze zpracované německou obdobou našeho NKÚ (Bundesrechnungshof). Ten má za úkol prověřovat hospodaření spolkových úřadů, je plně nezávislý a v Německu požívá vysoké autority. Z analýzy vyplývá seznam 2.300 nedostatků na železniční síti, některé z nich ohrožující bezpečnost a celková suma 1,5 miliardy € (42 miliard Kč), které DB mezi roky 2001 a 2005 ušetřily na úkor nutných oprav.

15.2.2007 - 22:00 - Německo chystá zákaz kouření ve vlacích

Ilustrační obrázek Berlín - Spolková vláda se chystá předložit zákon, který by zakazoval kompletně kouření ve vlacích, autobusech, městské dopravě, lodích, trajektech, vozech taxi, na nádražích a letištích a ve všech spolkových úřadech. Dále se také plánuje zdvihnout hranice prodeje cigaret z 16 na 18 let. Pokud vše půjde hladce a do hry nevstoupí v Německu velmi silná tabáková lobby, měl by zákon začít platit ještě v tomto roce. V Německu je v současné době kouření zakázáno v regionální dopravě a ve všech jídelních a bistro vozech. Podíl kuřáckých míst v dálkové dopravě je lehce pod 20%. Kouření je též zakázáno na 2.500 z 5.600 nádraží.

zdroj: Frankfurter Allgemeine

Ilustrační obrázekBerlín - Předsedovi představenstva koncernu Deutsche Bahn bude s největší pravděpodobností prodloužena smlouva do konce roku 2012. Ta současná platí do jara 2008. Předseda dozorčí rady Werner Müller se nechal neoficiálně slyšet, že pro tento návrh je v dozorčí radě většinová shoda. Vládě se nepodařilo najít kompromis ohledně vstupu DB na burzu.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:19
sets at 20:38