..: All news and reports - Polsko :..

Elektrická jednotka Newag 31WE pro Koleje Dolnośląskie, foto: GrzegorzG Żmigród — Polský výrobce železničních vozidel Newag vytvořil nový rychlostní rekord osobních železničních vozidel vyrobených v Polsku. Nový rekord má hodnotu 200 km/h a Newag jej dosáhl pomocí čtyřvozové elektrické jednotky s typovým označením 31WE Impuls. Souprava 31WE, jedna z pěti určených pro Koleje Dolnośląskie, tohoto rekordu dosáhla 19. února 2013 na železničním okruhu v polském Żmigrodzie. První dvě soupravy začaly v pravidelném provozu jezdit 1. dubna na magistrále Wrocław – Węgliniec (jízdní řád pro směr tam a zpět), kde denně obsluhují tři páry vlaků. Od 1. června pak zbylé tři jednotky obslouží dalších pět párů spojů na stejné relaci. Koleje Dolnośląskie za 5 souprav, určených pro provoz rychlostí 160 km/h, vybavených například klimatizací, uzavřeným systémem WC a Wi-Fi, zaplatily v přepočtu zhruba 501 milionů korun.

Koleje, foto: Miloš Varšava — Konsorcium vedené společností Thales podepsalo s PKP PLK smlouvu na modernizaci tratě mezi stanicemi Warszawa-Okęcie a Radom. Vedoucím konsorcia je THALES Polska, dalšími účastníky pak THALES Transportation Systems a ostravská společnost TRAKCE. Smluvní cena je 316,725 milionů zlotých (asi 1,93 miliardy korun). Realizace musí být ukončena do 33 měsíců od podpisu smlouvy.

Železniční trať č. 605 mezi Radomí a Varšavou je přibližně 100 km dlouhá a denně ji využívá na cesty do práce několik tisíc lidí. Těmi je rekonstrukce toužebně očekávána, neboť cestování osobními vlaky Kolei Mazowieckich by se jim mělo zkrátit z dnešních dvou hodin na polovinu.

4.12.2012 - 7:00 - DB Schenker Rail Polska kupuje 23 lokomotiv Siemens Vectron

183.923 Vectron, Czech Raildays 2011, foto: Josef Petrák (Aktualizace 5. 12. 2012) Zabrze — DB Schenker Rail Polska podepsala smlouvu na nákup 23 nových lokomotiv Siemens Vectron, přičemž půjde o prvního dopravce v Polsku vlastnícího tyto lokomotivy. Dodávky lokomotiv začnou v nejbližších týdnech a potrvají až do roku 2015. Objednána je jednosystémová stejnosměrná varianta. S nákupem 23 nových lokomotiv bude mít DB Schenker Rail Polska moderní a efektivní flotilu elektrických vozidel, díky čemuž bude naše postavení na polském trhu železniční dopravy mnohem silnější. Tyto lokomotivy pozdvihnou úroveň a kvalitu námi nabízených služeb na vyšší úroveň a umožní nám dostat se ještě blíže k našemu cíli, což je poskytování prémiových služeb říká prezident společnosti Christian Schreyer. Součástí kontraktu je opce na dalších 13 exemplářů. Jedná se už o třetího zákazníka kupujícího Vectrony. Railpool převzal v listopadu první z 6 strojů. Dva stroje pak objednal italský dopravce FuoriMuro.

Zdroj: Rynek kolejowy, railcolor.net

ČD 844.001 - PESA LINK II před dodáním, foto: České dráhy Berlín — Polský výrobce kolejových vozidel, společnost Pesa Bydgoszcz, má našlápnuto k dalšímu úspěchu a připravuje několik novinek ve svém portfoliu. Tiskový mluvčí společnosti Michał Żurowski potvrdil polskému magazínu Rynek Kolejowy, že Pesa je před podepsáním jednoho z vůbec největších kontraktů celé své historie. Pravděpodobně na nadcházejícím mezinárodním dopravním veletrhu InnoTrans, který se koná koncem září v Berlíně, tak dojde k podepsání rámcové smlouvy s německými drahami Deutsche Bahn na dodávky motorových jednotek pro regionální dopravu. Typ souprav tiskoý mluvčí neupřesnil, dá se však předpokládat, že půjde o dodávky nejnovější generace motorových jednotek řady LINK. Přesný objem zakázky nebyl upřesněn, ale Michał Żurowski prozradil, že tato zakázka bude srovnatelná s dodávkou 186 tramvají pro Varšavu, v hodnotě v přepočtu zhruba 9 miliard korun. Jen pro představu, tato částka odpovídá více než 130 kusům souprav LINK II, které Pesa dodává Českým drahám.

Vlak na ONJ připravený k odjezdu, foto: Matouš DanielkaPraha - V neděli dopoledne v 11 hodin a 12 minut vyrazil z pražského hlavního nádraží zvláštní, vysoce komfortní vlak „Josef Masopust“, jedoucí do Ostravy ve stopě vlaku SC 507 „Pendolino“, který pokračoval dále do Wroclawi. Na palubě vezl fotbalisty národního týmu, kteří odcestovali na evropský šampionát ve fotbale EURO 2012 do polské Wroclawi. Slavnostního odjezdu vlaku se účastnili, mimo jiné, ministr dopravy Pavel Dobeš, generální ředitel Českých drah Petr Žaluda či předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta. Ti pak vlak symbolicky vypravili a ministr Pavel Dobeš také pokřtil pro tento účel speciálně polepenou lokomotivu 380.011, která, bohužel, měla možnost odvést vlak pouze do Ostravy, jelikož na polském území není dosud řada 380 schválená k provozu. Tam ji nahradila „polonizovaná“ lokomotiva 163.047 s obrazem fotbalového míče a heslem Vlakem na EURO na bočnicích.

2.6.2012 - 13:00 - Dopravce Przewozy Regionalne si pronajme 10 lokomotiv řady 163

"Polonizovaný" peršing 163.048 poblíž stanice Biały Kościół, foto: Marcin Jalowski Varšava — Dopravce Przewozy Regionalne (PR) zřejmě neprodlouží smlouvu na pronájem šestinápravových lokomotiv ET22 od PKP Cargo, které jsou nasazovány do čela osobních vlaků kvůli nedostatku odpovídajících lokomotiv. Provoz vlaků v této podobě je samozřejmě ekonomicky náročný, a to nejen kvůli samotným provozním nákladům, ale i vysokým sazbám za jejich pronájem. Przewozy Regionalne si proto pronajímají lokomotivy EU07 od firmy METCHEM, patřící do skupiny TS Opole (květen 2012 – duben 2016), a smlouvu uzavřely také s Českými drahami – týká se deseti strojů řady 163, jejichž úprava pro polské tratě by se měla rozběhnout v plném proudu v následujících týdnech, a které se budou v Polsku vyskytovat od října 2012 až do září 2016. Za pronájem českých peršingů zaplatí polská strana v přepočtu zhruba 152 milionů korun. Již teď ale vyvstávají obavy o údržbu lokomotiv.

Zdroj: Rynek Kolejowy, Kurier Kolejowy

2.6.2012 - 9:00 - JLV oficiálním catererem projektu Vlakem na EURO 2012

„Fotbalová“ lokomotiva 380.011 s reklamními polepy projektu Vlakem na EURO, foto: Johník Praha — Oficiálním catererem projektu Českých drah Vlakem na EURO 2012 je společnost JLV, která poskytuje cateringové služby ve vlacích vyšší kvality již více než 50 let. Fotbaloví fanoušci se tak mohou těšit cestou tam i zpět na prodej občerstvení z několika minibarů. Za třicet korun bude nabízeno tradiční „fotbalové“ pivo Gambrinus, za stejnou cenu pak pořídíte třeba čaj a o pětikorunu dráž vás vyjde káva se smetanou. V nabídce jsou kromě nealkoholických nápojů také croissanty, chipsy a jiné drobnosti. Během cesty uspořádá JLV ve spolupráci s Plzeňským pivovarem motivační soutěž, kdy cestující za každých 10 sešlápnutých plechovek od piva získá symbolický dárek – například fotbalovou řehtačku.

Zdroj: JLV

Lokomotiva Husarz v polských národních barvách, foto: PKP Intercity Varšava — Letošní fotbalové Mistrovstí Evropy pořádají společně Polsko a Ukrajina. Pro obě pořadatelské země je tato událost velmi výjimečná. Na Mistroství se proto připravují i železniční dopravci PKP Intercity a Ukrzaliznycja. Kromě toho, že byly investovány peníze do rekonstrukce nádraží a také do nákupu nových elektrických jednotek (Ukrzaliznycja zakoupila dvě šestivozové dvoupodlažní elektrické jednotky od Škody Transportation a šest jednopodlažních jednotek Hyundai Rotem), chystají se nová spojení pro fanoušky, dopravce PKP Intercity se rozhodl po vzoru dopravců DB, ÖBB, SBB dát svým 10 lokomotivám Husarz nové nátěry v národních barvách jednotlivých účastnických států.

Logo PKP PLK, foto: PKP PLK Opoczno — "Tu stacja Opoczno Południowe. Pociąg TLK 225 do Katowic stoi na torze pierwszym przy peronie drugim. Planowany odjazd pociągu za 5 minut." Přestože dnes toto staniční hlášení nikde neuslyšíme, v roce 2014 by podobná hlášení mohla být naprosto běžná. A stanice Opoczno Południowe by se tak po stanici Włoszczowa Północ stala druhou stanicí na Centralne Magistrale Kolejowe, kde by zastavovaly osobní vlaky. Pro město Opoczno, které má přibližně 23.000 obyvatel, by to znamenalo nemalou úsporu času při cestování vlakem do Krakova či do Varšavy. Zatímco dnes trvá cesta do Varšavy téměř 3 hodiny a cestující musí dvakrát přestupovat (nejprve z autobusu na vlak ve stanici Tomaszów Mazowiecki a poté ještě ve stanici Koluszki), díky nové stanici by cesta do hlavního města trvala pouze hodinu. Do Krakova a Katovic by pak obyvatelé Opoczna dojeli asi za 90 minut.

Przewozy ReionalneVaršava — Společnost Przewozy Regionalne (PR), zajišťující v Polsku regionální dopravu, má značné potíže. Maršálkové polských vojvodství totiž nejsou spokojeni s nízkou kvalitou vlaků tohoto dopravce a tak se stále více a více mluví o tom, že řešením by mohli být noví dopravci. Hrozba většího vstupu konkurence v regionální dopravě v Polsku se ale příliš nelíbí představitelům společnosti Przewozy Regionalne. Výsledkem vstupu nových dopravců by totiž bylo, že by společnosti Przewozy Regionalne zbyly jen spoje mezi vojvodstvími, kde však dominuje dopravce PKP Intercity. A proto vedení společnosti začalo vymýšlet jak dál. Tyto plány byly ještě donedávna přísně tajné, naší redakci se ale podařilo získat od bývalého pracovníka firmy PR náznaky plánů. Vedení společnosti bylo sice zprvu trochu zaskočené kvůli tomu, že se o jejich plány zajímáme, nakonec nám ale byly poskytnuty následující zajímavé informace.

EN 57 PKP reko Gdynia — Polský dopravce SKM Trójmiasto vybral vítěze soutěže na modernizaci celkem 21 z 43 jím vlastněných elektrických jednotek EN57. Nejnižší nabídku podalo konsorcium TS Opole a polské pobočky Škody Transportation s nabídkou 128,86 milionu zlotých (36,44 milionů korun za soupravu). Další nabídky podalo konsorcium firem PESA Bydgozcz a ZNTK Mińsk Mazowiecki (141 milionů zlotých) a Newag (175 milionů zlotých.) Vítězné uskupení musí všech 21 souprav zmodernizovat do 14 měsíců od podpisu smlouvy.

362.121 jede s rychlíkem po Novém spojení v Praze, foto: HonzinusPraha - České dráhy dnes představily ve spolupráci s Fotbalovou asociací ČR koncept dopravy fanoušků i hráčů na fotbalové mistrovství Evropy EURO 2012, které se bude konat letos v létě a kterého se čeští fotbalisté zúčastní. České dráhy vypraví nejdříve speciální vlak pro hráče a realizační tým, další dva vlaky v každém směru pak pojedou na jednotlivá utkání a budou určeny pro fanoušky. Železniční dopravě nahrává hlavně blízkost místa konání - zápasy se budou konat v polské Vratislavi. Na přepravě bude spolupracovat také nákladní dopravce ČD Cargo, který přepraví materiál fotbalového týmu.

4.3.2012 - 8:42 - Největší polská železniční katastrofa od roku 1990

Polská vlajka - kondolence, foto: ŽP Szczekocin — K tragické železniční nehodě došlo v sobotu 3. března ve 20.57 h na trati Koniecpol - Kozłów ve směru do Krakowa. Čelně se střetly vlaky TLK 31100 "Brzechwa" a Interregio 31122 "Jan Matejko" poté, co vlak Interregio vjel na nesprávnou kolej, přímo do cesty spoji TLK. Obě soupravy čítaly na 11 vozů, v nichž cestovalo součtem cca 370 cestujících. Podle posledních zpráv jich 15 přišlo o život a téměř 60 bylo se zraněními transportováno do zdravotnických zařízení. Zhruba polovina z nich je zraněna těžce. Na záchranných pracích se podílelo přes 450 hasičů ze 40 sborů a cca 100 policistů, 35 sanitních vozů a tři záchranářské vrtulníky. Prohledávání místa nehody skončilo v neděli ráno, nyní bude následovat odklízení trosek. Dva nehodové vlaky a jeřáby s velkou nosností se dostanou na místo během nedělního dopoledne.

Doplňme ještě informaci, která byla zveřejněna v pondělí: Za sobotní vlakové neštěstí v Polsku půjde k soudu traťový dispečer, který podle dosavadního vyšetřování pustil oba vlaky proti sobě na jedné koleji. Pokud se vina prokáže, hrozí mu až osm let vězení.

Zdroj: Dziennik Zachodni

PKP Intercity SA Varšava/Štětín — Polský dopravce PKP Intercity zavádí pro své cestující nové možnosti, jak koupit jízdenky. Doposud bylo možné zakoupit jízdenky u pokladní přepážky, přes internet či přes automat, který však byl pouze na nádraží ve Varšavě. Během tohoto roku by se ale měly nové prodejní automaty objevit i v dalších polských městech. Další novinkou v prodeji jízdních dokladů bude také možnost zakoupit si jízdenku pomocí mobilního telefonu. Dle mluvčího společnosti Janusze Malinowskeho bude stačit, když cestující ukáže průvodčímu ve vlaku speciální kód, čímž odpadne cestujícím dosavadní povinnost si jízdenku vytisknout.

16.12.2011 - 17:00 - PESA dodá 12 jednotek LINK pro německý Regentalbahn

PESA LINK II Regentalbahn/Oberpfalzbahn, foto: Länderbahn Bydgoszcz — Polská společnost PESA Bydgoszcz získala druhý kontrakt na svou novou řadu motorových vozů a jednotek LINK. Po 31 soupravách LINK II pro České dráhy vyhrála soutěž na dodávku 12 dvoudílných jednotek LINK II pro německého dopravce Regentalbahn patřící do italsko-německé skupiny Netinera Deutschalnd vlastněné Italskými státními drahami (FS). Regentalbahn bude jednotky nasazovat od prosince 2014 na trase Regensburg - Marktredwitz - Schirnding vysoutěžené v rámci tendru o regionální vlaky východní Bavorsko, na které oficiálně nahradí dopravce DB Regio, kterému však provoz smluvně zajišťovala. Smlouva na dodávku těchto souprav má být podepsána 20. prosince v Mnichově. Celková cena dodávky je při současném kurzu zhruba 790 milionů korun, tedy necelých 66 milionů korun za soupravu.

Zdroj: Rynek Kolejowy, NETINERA Deutschland, Länderbahn

« Newer messages | 1 ... 3 4 5 6 7 ... 16 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:03
sets at 21:10
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...