..: PKP Intercity přináší změny v prodeji jízdenek :..

PKP Intercity SA Varšava/Štětín — Polský dopravce PKP Intercity zavádí pro své cestující nové možnosti, jak koupit jízdenky. Doposud bylo možné zakoupit jízdenky u pokladní přepážky, přes internet či přes automat, který však byl pouze na nádraží ve Varšavě. Během tohoto roku by se ale měly nové prodejní automaty objevit i v dalších polských městech. Další novinkou v prodeji jízdních dokladů bude také možnost zakoupit si jízdenku pomocí mobilního telefonu. Dle mluvčího společnosti Janusze Malinowskeho bude stačit, když cestující ukáže průvodčímu ve vlaku speciální kód, čímž odpadne cestujícím dosavadní povinnost si jízdenku vytisknout.

Letecký tarif dříve, než se čekalo

Společnost také oznámila záměr zavést na vybrané spoje tzv. letecký tarif (cena jízdenky závisí na tom, který den chce cestující jet, s jakým časovým předstihem si konkrétní jízdenku kupuje a jaká je poptávka u konkrétního spoje). Ten by měl být zaveden od roku 2014 v souvislosti s výjezdem v současné době vyráběných pendolin, která byla polskými drahami objednána v roce 2011. Podle mluvčí Małgorzaty Sitkowske však půjde zatím jen o testování v určitých vlacích s tím, že pokud bude o novinku v tarifu zájem, není vyloučeno, že bude letecký tarif rozšířen z vlaků, které budou obsluhovány pendoliny, do dalších vlaků.

Konec přímého spojení z Prahy do Štětína

Od poloviny června v souvislosti se změnou jízdního řádu ztratí Česká republika přímé vlakové spojení se Štětínem. Důvodem zrušení přímého spojení vlakem EuroCity 178 a 179 je nízký zájem cestujících o tento vlak v úseku Berlín - Štětín. Pokud se podíváme do jízdního řádu Deutsche Bahn, zjistíme, že Berlín a Štětín má poměrně dobré vlakové spojení osobními vlaky, které jsou navíc, paradoxně, až o deset minut rychlejší, než vlak EuroCity a navíc v nich platí výhodná jízdenka za 10 €, kterou nabízí dopravní svaz VBB. V jediném vlaku EuroCity, který dnes spojuje Berlín a Štětín, však tato jízdenka není uznávána a cena jízdenky začíná až na 19 €, což mnoho cestujících odrazuje. "Jsou dny, kdy tímto vlakem jede jen několik osob," uvádí Burkhard Ahlert, tiskový mluvčí Deutsche Bahn. Od června tak bude vlak EuroCity Alois Negrelli jezdit pouze v úseku Praha - Berlín.

Zdroj: Rynek Kolejowy, MMTROJMIASTO.PL, Polskie Radio Sczecin


miropiro | 1.3.2012 (19:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci Jízdní řád

More from Polsko


Registered user gissi 
02.03.2012 (15:27)  
Pro zajímavost:
Zdvojené lokomotivy DB 232 tahaly několik roků EC 278/279 (Praha-Westerland) v úseku Hamburg Hbf. - Westerland a zpět, před cca pěti roky.
02.03.2012 (9:14)  
Popravdě se tomu zkrácení Negrelliho ani moc nedivím. Ale myslím že není pravda že jízdenka na tento úsek začíná na 29 EUR, loni jsme jeli za 19 EUR, letos je to snad stejné. A neřekl bych že cestující odrazuje cena, zkrátka kdo a proč by tam jezdil? Regionální spoje můžou být rychlejší, protože EC přepřahá v Angermünde na nezávislou trakci - u Regia je buď kratší přestup, nebo jede motorák přímo z Berlína. My jsme také mohli v Angermünde přelézt do RE3 a být v Berlíně o pár minut dříve (na přepřah měl EC 15 minut).
Spojení Regiem do Štětína (cca 6 párů) není žádná sláva (na trase Štětín - Pasewalk - Schwerin je striktní dvouhodináč), ale vzhledem k poptávce to jde, zvlášť když to DB tak nějak financují samy. Jinak ten EC Negrelli je asi jeden z posledních spojů, kde je v osobní dopravě turnusována "Ludmilla" řady 232 DB (navíc to je mezinárodní úsek a souprava vozů je ze třetí země). Vlak vypadá celkem zajímavě, viz foto v mém článku úplně na konci:
http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4206-Polsko-od-żurawiny-po-węgorze-3-dil-Pomorany-Baltske-pobrezi/
Každopádně možnost dojet od polského moře do Prahy za den pořád zůstává (bez jízdy přes Německo to myslím nejde), ale bez Negrelliho je to o něco komplikovanější.
01.03.2012 (19:59)  
U nas w Polsko są takove jizdenki jako u was Sone+ taka jest jizdenka "Podróżnika" a plati to 3 dne nebo jak je nejake święto tak więcej dni a je to na vlaki TLK (Rychliki) i tak możecie pokraćovać vlakiem Chopin, nebo Silesia do Bohumina a dalej ku Katowicom i ku morzu Bałtyckiemu. Jesteście tam v sobote do polednia a w niedziele po połedniu spatki do Bohumina i tak prze Polskę pojedecie za 400kć tam a spatki.
A prez mobil kupovać jizdenke to są problemy. Tiketomaty ne dają jizdenek na dlugie useki. Tak jak ne ma vlak z Pragi do Szczecina to prez Wrocław a Poaznań jest OK.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko