..: Změny v tarifních nabídkách v Polsku :..

Varšava — S příchodem nového grafikonu nastává i období změn v tarifech. Podívejme se nyní na změny tarifu v Polsku, které se týkají především studentů. V prezidentské kampani přislíbil jak současný prezident Bronisław Komorowski, tak i někdejší protikandidát Jarosław Kaczyński zvýšení slevy studentům z 37 % na 51 %. Studenti založili i diskusní skupinu na sociální síti Facebook s názvem „Chcemy przywrócenia 50% zniżki na przejazdy PKP dla studentów!“. Vítěz prezidentských voleb Bronisław Komorowski potvrdil, že tuto slevu skutečně prosadí. Sleva byla uvedena v platnost 1. ledna 2011 a mohou ji využít studenti vysokých škol do 26 let (Poznámka: mládežníci do 26 let, kteří nejsou studenti, mohou získat slevu MAX - 26 v hodnotě 26 % na jízdu vlaky TLK, EIC (Ekspres Intercity) a EC kromě páteční špičky v době od 14 do 20 hod.). Tato sleva se však netýká učňů, ti budou mít nadále slevu 37 %. Slevu 50 % získají i nevidomí. Slevu 51 % uznává rovněž dopravce Arriva plc.

Změna výše daně a nové názvy nabídek

Další změnou je zvýšení sazby DPH ze 7 % na 8 %, což se odrazí i na ceně jízdenek (například jízda vlakem interREGIO na trase Łódź – Warszawa stála do 31. prosince 2010 25 zlotých, od 1. ledna 2011 jízdenka stojí 26 zlotých). Nabídka Rodzina z PKP Intercity má nyní název Bilet Rodzinny, její použití zůstává nadále stejné (Osoba doprovázející dítě do 16 let ve vlacích TLK, EIC, EC má nárok na slevu 33 % z jízdného; tuto slevu však nelze uplatnit v době páteční špičky, tedy od 14 do 20 hod.). Podobně tomu je i u relační nabídky Bilet Fioletowy – relacyjny, která má nyní název Bilet Rewelacyjny. Momentálně je možno využít tento lístek na trase Wrocław – Przemyśl a zpět a na trase Warszawa – Kraków a zpět.

Dražší víkendové jízdenky a další změny

Zatímco v případě ceny jízdenek se sazbou DPH 8 % šlo o zdražení o jeden zlotý, u síťových víkendových se přistoupilo k významnějšímu zdražení jak u dopravce Przewozy Regionalne, tak i u PKP Intercity. Nově zaplatí cestující za jízdenku Bilet turystyczny 35 zlotých (dříve 30 zlotých); tato jízdenka je nadále platná ve vlacích REGIO. Varianta na jízdu vlaky REGIO, interREGIO a REGIOekspres nyní stojí 65 zlotých (dříve 60 ulotých). I nadále však platí to, že jízdenka platí od pátku od 18.00 do pondělí do 6.00 (pokud je však v pátek či v pondělí svátek, platnost jízdenky se prodlužuje (a cena samozřejmě zůstává stejná).

Cenový tip: Technicky vzato tak může obyvatel Českého Těšína zakoupit v sobotu ráno v Cieszynie u polského průvodčího lístek Bilet turystyczny + Czechy za 50 zlotých, pěšky se vrátit do Českého Těšína a cestovat s touto jízdenkou třeba až do Liberce a ještě se v neděli vrátit zpět na stejnou jízdenku.

V souvislosti se zdražením těchto jízdenek došlo i k navýšení ceny jízdenky Bilet turystyczny + Czechy ze 45 zlotých na 50 zlotých (v případě jízdy v Polsku pouze vlaky REGIO) a ze 70 zlotých na 75 zlotých vzrostla cena jízdenky, která platí ve vlacích REGIO, interREGIO a REGIOekspres. Zajímavostí těchto jízdenek je to, že obě verze nabízejí cestování všemi vlaky v ČR (kromě vlaků SC, kde je potřeba mít místenku) v poměrně velkém území (jízdenku vám uznají i na trase Bohumín – Ostrava – Přerov – Olomouc – Česká Třebová – Pardubice – Hradec Králové – Liberec (podrobněji o nabídce Bilet turystyczny + Czechy na stránce dopravce PR)). Vyšší cena je nově i u nabídky REGIOKarnet, jízdenka ve verzi pro vlaky REGIO nově stojí 65 zlotých (dříve 55 zlotých) a varianta pro vlaky REGIO, interREGIO a REGIOekspres nově stojí 95 zlotých (dříve za 79 zlotých). Dodejme jen, že 30. července 2010 došlo ke zdražení víkendových jízdenek Bilet Weekendowy (do té doby jízdenka stála 119 zlotých v druhé třídě, nově stojí 149 zlotých (v první třídě došlo ke zdražení ze 199 zlotých na 239 zlotých) a zůstává stejná platnost, tedy od pátku 19.00 do pondělí 6.00 neomezené cestování vlaky EIC a TLK) a Bilet Podróżnika (ten nyní stojí v druhé třídě 69 zlotých (původně 65 zlotých) a v první třídě 99 zlotých (původně 95 zlotých) a platí ve všech vlacích TLK).

Nové logo TLK, foto: PKP IC Dočasně je nedostupná stránka www.tlk.pl, návštěvnící jsou automaticky přesměrováni na web www.intercity.pl. Důvodem je rekonstrukce těchto stránek, která zřejmě souvisí i se změnou zkratky – ještě do konce roku 2010 platilo, že TLK znamená Tanie Linie Kolejowe, od ledna má zkratka nový význam a to Twoje Linie Kolejowe.

Další změnou je platnost jízdenek: jízdenky vydané na vzdálenost do 100 km budou mít platnost jen 6 hodin (od hodiny, která bude uvedena na lístku).

Traťové jízdenky je nyní možné zakoupit až na vzdálenost 240 km (dříve 200 km).

Zdroj: PKP, Facebook, Przewozy regionalne, Arriva, OKOKO


miropiro | 14.1.2011 (12:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Tarify

More from Polsko


19.01.2011 (14:45)  
Ten Bilet turystyczny + Czechy je velice lákavá nabídka. Dá se koupit v předprodeji?
http://przewozyregionalne.pl/img_in//OFERTY/TURYSTYCZNY+CZECHYwarunki20101212.pdf
"Nie prowadzi się przedsprzedaży biletów."
19.01.2011 (11:06)  
Ten Bilet turystyczny + Czechy je velice lákavá nabídka. Dá se koupit v předprodeji?
Registered user hajin 
15.01.2011 (0:37)  
No ja jsem si minule leto kupoval Karnet v predprodeji (asi mesic) a slo to, akorat teda pokladni v Nyse moc nevedela, co po ni chci. Jinak vsechny vyse zminene nabidky Przevozu Regionalnych je mozne koupit ve vlaku u pruvodciho.
Registered user Nechic  mail  
14.01.2011 (23:06)  
Děkuju za odpověď :) A četl jsem, že nejdou koupit v předprodeji, ale co když si koupim Bilet Turystyczny v pátek ráno? Začíná platit v pátek, tak by s tím neměl být problém..
14.01.2011 (15:15)  
Nechic: Bilet Turystyczny je nabídka společnosti Przewozy Regionalne pro víkendové cestování, s tím, že se dá dokoupit verze i na cestu po ČR. Bilety Weekendowy a Podrożnika jsou nabídky společnosti PKP Intercity. Jsou rovněž na víkendové cestování, ale jejich cena je vyšší s ohledem na to, že se jedná o možnost cestovat dálkovými spoji přes celé Polsko. Pokud jde o REGIOkarnet, lze jej využít na jízdu během dvou měsíců celkem třikrát, a to vždy jeden celý den. Není tam vázanost na víkend. Ale zas jde o jen o tři dny.

A všechny Vámi dotazované jízdenky jsou na jméno, tedy jsou nepřenosné.
Registered user Nechic  mail  
14.01.2011 (14:00)  
Mohu se zeptat na rozdíl jízdenek Bilet turystyczny, REGIOkarnet, Bilet Weekendowy a Bilet Podróznika? Nějak v tom mám zmatek :(

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko