..: All news and reports - Dopravci - Francie :..

12.1.2018 - 10:07 - SNCF chce zefektivnit provoz rychlovlaků TGV

TGV, Port-La Nouvelle, foto: Tomáš Kubovec Paříž — Stále silnější letecká a autobusová doprava nutí francouzské dráhy efektivněji plánovat provoz známých rychlovlaků TGV. Společnost chce zlepšit především využití vozového parku a vyřadit nejstarší jednotky z provozu. Podle ředitelky společnosti SNCF Voyages Rachel Picardové je očekáváno snížení provozních nákladů o 20 až 30%. Dojde například k rozšiřování konceptu nízkonákladových vlaků Ouigo a k úpravám v provozu vlaků tak, že například na trase Paříž – Lyon dojde ke snížení turnusové potřeby ze 24 souprav na 19. Cílem je snížit počet souprav TGV ze 400 na 300, což přinese menší potřebu investic i provozní náklady. S nejvyšší pravděpodobností tak dojde k vyřazení souprav TGV PSE a TGV Atlantique, které dosahují stáří okolo 35 let. Flotila francouzských rychlovlaků TGV se pak bude skládat z různých modifikací TGV Duplex. Podstatně negativní pak může být zmíněná úprava jízdních řádů, kvůli které mohou některá města přijít o spojení se zbytkem Francie pomocí rychlovlaků TGV. Společnost SNCF usiluje o snížení nákladů mezi roky 2016 a 2020 o 2,5 miliardy EUR.

Zdroj: Railway Gazette

BB 36003, foto: Anoniem Clichy — Akiem, dceřiná společnost francouzské SNCF, uzavřela v dubnu 2016 smlouvu s Alstomem na generální opravu sedmi vozidel řady BB 36000 Astride. Týkala se lokomotiv 36001 – 36006 a 36008. Tato smlouva byla následně v červnu 2017 rozšířena o dalších 23 strojů: 36007, 36009 – 36030. Všechny lokomotivy flotily Akiem tedy projdou generální opravou, která se bude týkat i podvozků a modernizace kabin strojvedoucích. Lokomotivy budou vybaveny také diagnostikou sledování provozu a závad. Akiem se rozhodl představit lokomotivy v originálním červeno-bílo-stříbrném nátěru.

Xtrapolis Cityduplex Paříž — Svaz dopravy v regionu Île-de-France (STIF) oficiálně oznámil dodavatele nových jednotek určených pro provoz na linkách D a E regionální rychlodrážní sítě (RER). Vybraným dodavatelem je konsorcium firem Alstom a Bombardier. Objednáno je celkem 71 elektrických jednotek X'Trapolis Cityduplex: 56 vlaků o délce 112 metrů a 15 souprav o délce 130 metrů. Vícečlánkové poschoďové jednotky z rodiny OMNEO jsou určeny pro provoz na tratích elektrizovaných systémem 1,5 kV ss a 25 kV/50 Hz. Cena objednaných vlaků činí celkem 1,16 miliard eur. Nové jednotky budou nasazeny do provozu od roku 2021. Jedná se o první objednávku z rámcové smlouvy, která umožňuje objednat až 255 nových souprav v celkové hodnotě 3,75 miliardy eur.

Vizualizace Intercity New Generation pro NS, foto: Alstom Amsterdam/Saint-Ouen — Francúzsky výrobca Alstom získal 15. 7. 2016 od holandských štátnych železníc Nederlandse Spoorwegen (NS) kontrakt na dodávku 79 jednopodlažných elektrických jednotiek Inter-city New Generation s maximálnou rýchlosťou 200 km/h. Objednávka za viac ako 800 mil. eur zahŕňa 49 ks päťdielnych jednotiek a 30 ks osemdielnych jednotiek z rodiny Coradia. Zmluva mohla byť podpísaná po tom, čo súd zamietol odvolanie spoločnosti Siemens (celkovo boli v súťaži 4 spoločnosti). Súčasťou dohody je nezáväzná opcia na ďalších približne 150 vlakov (presnejšie povedané, do 80.000 sedadiel).

4.4.2016 - 6:00 - Expresní autobusy Deutsche Bahn nově dojedou až do Paříže

Setra S413DT, DB-Expressbus / SC Bus, Nürnberg Hbf, 8.8. 2009, foto: Josef PetrákPraha — Od dnešního dne, tedy pondělí 4. dubna, se dále rozšiřuje síť dálkových autobusů Německých drah v Evropě. IC Busem, tedy červenobílým autobusem v barvách dálkových vlaků Deutsche Bahn (DB), se nově budou moci svézt cestující z Prahy nejen do Norimberka, Mnichova nebo Štrasburku, ale také do francouzské metropole Paříže. Přímé autobusy, ve kterých však platí železniční tarif a obvyklé slevy, na které jsou cestující ve vlacích zvyklí, mají nahradit chybějící odpovídající přímé spojení po kolejích. To s přestupy je v současné době bohužel především cenově absolutně nekonkurenceschopné. Jízdenka z Prahy do Paříže či zpět IC Busem vyjde při včasném nákupu na 950 korun a lze ji zakoupit v eshopech DB a Student Agency, ode dne vyhlášení by to pak mělo být možné i na webu Českých drah.

Zdroj: Student Agency

SNCF 902 TER, foto: Alf van Beem Paříž — Nedávná změna na pozici ředitele regionální dopravy ve státní společnosti SNCF měla přinést spíše uklidnění situtace a snazší hledání dohody, ale zatím se ukazuje, že nový člověk ve vedení, Alain Le Vern, bývalý prezident kraje Haute-Normandie, tomu zrovna nepřispěl. Proti SNCF stojí Asociace francouzských regionů (ARF), která personální krok z konce října považuje spíše za provokaci. Francouzské kraje sice dotují regionální železnici, ale téměř o všem prakticky výhradně rozhoduje národní dopravce SNCF, které po celé Francii pro kraje zajišťují provoz sítě lokálních vlaků TER.

Bombardier Omneo, foto: Bombardier Crespin — Společnost Bombardier představila veřejnosti nové dvoupodlažní jednotky Omneo. Jedná se o modulární článkovou elektrickou jednotku, která je nabízena jako příměstská, regionální nebo meziměstská, a to v délkách – podle počtu vložených vozů (4 až 8) – od 81 po 135 m. Kapacita se pohybuje od 350 do 600 sedadel a pro pohodlí cestujících v interiéru je nová jednotka o něco málo širší než její předchůdci. Regionální varianta nabízí maximální rychlost 160 km/h, dálková pak až 200 km/h. První série vlaků je určena pro francouzského dopravce SNCF, šest francouzských regionů – Akvitánie, Bretaň, Centre, Nord-Pas de Calais, Provence-Alpes-Côte d'Azur a Rhône-Alpes – objednalo zatím celkem 129 souprav v různých konfiguracích. Rámcová smlouva mezi dopravcem a Bombardierem pak předpokládá výrobu celkem 860 vlaků.

Lokomotiva společnosti Eurotunnel, foto: Groupe Eurotunnel Paříž — Společnost Eurotunnel, která zajišťuje provoz v tunelu spojujícím Spojené království s Francií, se rozhodla po dobu jednoho roku finančně podpořit dopravce, aby v maximální možné míře využívali tunelu pod Lamanšským průlivem k přepravě nákladů. Přeprava nákladů v poslední době klesá. Vrcholu dosáhla v roce 1998, kdy se přepravilo 3,1 miliónu tun, v loňském roce to ale bylo jen 1,23 miliónu tun, což je oproti předchozímu roku další pokles o 7 %. Prognózy ale přitom počítají s přepravou až 10 miliónů tun zboží v roce 2030, převažovat by měla intermodální doprava (až 90 %). Společnost Eurotunnel již v minulosti představila několik opatření – Open Access, evropské standardy interoperability – TSI. Nyní spouští projekt ETICA1, systém finanční podpory pro železniční operátory.

Thalys PBKA, Ruisbroek, foto: Rail-2005 Brusel — Společnost Thalys International byla založena v roce 1987 třemi železničními společnostmi s různým podílem obchodních práv: 62 % SNCF, 28 % MMBS/SNCB a 10 % Deutsche Bahn. Nizozemské NS byly od počátku pouze partnerem a ani do budoucna na tom nehodlají nic měnit. V současné době probíhají jednání, která by měla vést k transformaci Thalys na zcela samostatnou a nezávislou společnost. Obchodní podíl SNCF by měl klesnout na 60 %, ale podíl MMBS/SNCB by měl narůst na 40 %. Německá společnost Deutsche Bahn se od doby vzniku Thalys de facto stala konkurentem, protože nasazuje na spoje po západní Evropě své vlastní vysokorychlostní vlaky. To vedlo vedení DB k rozhodnutí, že se svého podílu vzdá a nebude do budoucna obchodním společníkem. Ke změnám by mělo dojít k 1. lednu 2015, neboť se čeká na vyjádření evropských orgánů. Nové vedení společnosti pak bude sedmičlenné. Čtyři místa v něm obsadí Francouzi, včetně místa generálního ředitele, tři místa připadnou Belgičanům.

TGV R Duplex, Villefranche-sur-Mer, foto: AK Paříž — Francouzská železniční společnost SNCF potvrdila v průběhu letošních prázdnin objednávku na 10 dvoupodlažních souprav Euroduplex od společnosti Alstom. V roce 2007 obě společnosti uzavřely rámcovou smlouvu na dodávku 55 vlakových souprav s opcí na dalších 40. 30 souprav v rámci opce bylo objednáno již v březnu 2012, takže touto objednávkou byla rámcová smlouva bezezbytku naplněna. Soupravy z této objednávky by měly být dodávány v průběhu let 2015 až 2019. Za 10 Euroduplexů bude zaplaceno 300 milionů eur. Při využití opce se vedení společnosti Alstom rozhodlo stáhnout žalobu na Eurostar, který před časem objednal nové jednotky Siemens Velaro u konkurenční německé společnosti, což se Francouzům nelíbilo.

TGV Duplex, Port-la-Nouvelle, foto: Tomáš Kubovec Paříž — Pondělí 26. srpna 2013 se zapíše do historie nádraží Freiburg im Breisgau – od tohoto dne sem začalo pravidelně zajíždět TGV z Paříže, provozované SNCF. Do Freiburgu budou zajíždět spoje, které doposud končily v Mylhúzách. Spojení bude v letošním jízdním řádu 6x týdně, denně mimo sobotu. Vzdálenost 495 km překonají vlaky za 3 hodiny 47 minut. Na spoje jsou nasazeny nové soupravy TGV 2N2 Euroduplex, které jsou schválené pro provoz na podstatné části evropské vysokorychlostní sítě (třísystémové napájení, ERTSM). Jednotka má kapacitu 509 cestujících a v každé soupravě jsou dvě místa pro vozíčkáře (prostor pro ně vyhrazený je vybaven zásuvkami, lampičkami pro čtení, skládacími stolky, sedadly s nastavitelnou výškou sezení, bzučákem pro přivolání vlakové obsluhy, prostorem pro uložení skládacího invalidního vozíku, rovněž snadný přístup na bezbariérovou toaletu je samozřejmostí).

Alstom Regiolis 84503, ŽZO Cerhenice, foto: Louis Armstrong Bordeaux — Přesto, že můžete v těchto dnech vidět francouzskou soupravu Coradia Polyvalent, jak krouží po zkušebním okruhu v Cerhenicích při závěrečných testech, odehrála se 4. července v Bordeaux malá slavnost. Za přítomnosti regionálního prezidenta Akvitánie Alaina Rousseta, generálního ředitele SNCF Guillauma Pepyho a prezidenta společnosti Alstom Transport Henriho Poupart-Lafarge byla představena první souprava v barvách francouzského dopravce SNCF. Akvitánie by měla být jedním z prvních regionů, v němž bude nová Coradia po schválení nasazena do pravidelného provozu na regionálních linkách.

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Paříž — Úterý 2. dubna bylo malým mezníkem ve francouzské železniční dopravě – vyjel první vlak společnosti Ouigo – nízkonákladové společnosti provozující dvě linky: Marne-la-Vallée – Marseille and Marne-La-Vallée – Montpellier, na které jsou nasazeny jednotky TGV Duplex. Pro provoz jsou zatím připraveny čtyři soupravy. Před nedávnem již zástupci SNCF ohlásili, že během jednoho měsíce prodali přes 300 tisíc jízdenek. Jen jejich webové stránky navštívilo přes 6 milionů zájemců. Guillaume Pépy, ředitel SNCF, připouští, že jejich projekt vidí jako velmi úspěšný a nevylučuje možnost, že by jeho rozsah mohl být využit také v zahraničí.

18.4.2013 - 7:00 - Francouzští železničáři ztratili 150 vagonů

La BB.26105 en tête d'un train de marchandise au nord de Lyon, foto: JulienSNCF Paříž — Francouzské dráhy (SNCF) oznámily, že ztratily desítky vagonů. Některé zdroje uvádějí počet až 150. Zmizení je tak velkolepé, že nikdo neví, zda byly vozy ukradeny a nebo se jen „zaběhly“ v nepořádku, který u SNCF panuje. Francouzští železničáři dostali seznam a nový úkol – hledat na 30 tisících kilometrech tratí ztracené vagony. Jde převážně o vagony nákladní. „Lov“ může probíhat i v pracovní době, pracovníci ale nesmí zanedbávat své denní služební povinnosti, za což by jim hrozil postih. Šedesát tisíc železničářů má nabídnutou prémii 80 eur za každý nalezený a vyfocený vagon. To ale není jediná ztráta se kterou se potýká francouzský dopravce. V poslední době se rozmáhají ztráty měděných kabelů na infrastruktuře, což je dáno vysokou výkupní cenou mědi. Škody za poslední dobu již přesáhly 30 milionů eur.

Zdroje: Fret SNCF, Kurier kolejowy, RTL, SNCF, Wikimedia Commons

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Lyon — Francouzské dráhy SNCF v uplynulém týdnu představily projekt OUIGO, kterým chtějí nabídnout nízkonákladové, a tedy i levné cestování vysokorychlostními vlaky na území Francie. Cestující tak nově dosáhnou na nebývale atraktivní ceny jízdného, ovšem výměnou za řadu zásadních omezení. Tento nápad přitom zdaleka není prvním pokusem o nízkonákladovou železniční alternativu na evropských železnicích; z dosud avizovaných a realizovaných projektů se ale nejvíce přibližuje modelu levných aerolinek – zcela nepochybně také proto, že na trase Paříž - Marseille vlakům silně konkurují Air France i dravý Ryanair. SNCF proto vyhradila několik dvoupodlažních jednotek TGV Duplex 760, opatřila je novým tyrkysovým lakem s rudým logem OUIGO, vyměnila sedadla za model používaný v příměstských vlacích TER, zrušila první třídu a zavedla atraktivní tarif s neatraktivními poplatky a přepravními podmínkami. Boj o cestující může začít.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:46
sets at 16:42