..: Aktuality a články - ČR Moravskoslezský :..

Plakát, foto: Martin Ostruszka Havířov – Když jsem se na počátku roku 2008 zúčastnil historicky prvního, tehdy ještě skromného a malého posezení inspirovaného potřebou nahradit virtuální setkávání podobně zaměřených lidí na internetových diskusních fórech setkáním zcela reálným, nepředpokládal jsem tehdy, že se z tohoto komorního srazu, kdy nebyl problém na prstech ruky spočítat všechny přítomné osoby, stane po letech malá tradice. Jak léta ubíhala, postupně jsme věrni termínu počátku nového roku opakovali naše setkávání v kruhu milovníků železnic na pomezí tří států. Pokud se první setkání dalo nazvat "Z očí do očí, aneb Z internetu do reality.", pak druhé setkání z 24. ledna 2009 organizované opět na stejném místě v restauraci Centrum v Mostech u Jablunkova, se už dalo charakterizovat sloganem "Výčep je už nám malý, zabereme celý sál."

Hazardující kamion na přejezdu, Benkov, 10.12. 2008, foto: SŽDC Ostrava — Přestože nedávno zveřejněná zpráva Drážní inspekce ČR hovoří o citelném zlepšení situace na železničních přejezdech, v Moravskoslezském kraji budou střežit pět nejproblematičtějších železničních přejezdů kamery. Pod neustálým dozorem tak budou přejezdy ve Studénce, Loukách nad Olší, Suchdole nad Odrou, Dolní Lutyni a v Dobré. Právě zde bylo zaznamenáno časté ignorování světelné signalizace účastníky dopravního provozu, objíždění, nadzvedávání či dokonce prorážení závor. Záznamy z kamer poslouží nejen při vyšetřování mimořádných událostí na přejezdech; díky on–line přenosu se hříšník dočká trestu prakticky okamžitě. O přítomnosti kamer budou informovat tabule, což bude mít i preventivní účinek. Systém by měl být uveden do provozu již tento rok.

754.086-7, Frenštát pod Radhoštěm - Kunčice pod Ondřejníkem, foto: Martin Grill Ostrava — Představme si změny v regionálních vlakových jízdních řádech pro následující období, které objednatelé a dopravci připravili v Moravskoslezském kraji. Regionální vlaky ujedou po kraji 6 960 171 vlakokilometrů a pro nejbližší období se nepočítá s žádnými dramatickými změnami. V pracovní dny České dráhy vypraví 15 spěšných vlaků a 686 osobních vlaků, o víkendech pak 17 spěšných a 563 osobních vlaků. VIAMONT Regio pak vypravuje 16 osobních vlaků v pracovní dny a 14 osobních vlaků o víkendech. Část vlakových linek je vedena jako „Esko“ a zapojena do integrovaného dopravního systému (ODIS).

Nehoda na odb. Odra ze dne 22.10.2011, foto: Dennis Hűbsch Ostrava — V sobotu 22. října 2011 vykolejil v 19.27 na odbočce Odra, která se nachází mezi žst. Ostrava–Svinov a Ostrava–Vítkovice, osobní vlak 3428, vedený solo jednotkou CityElefant. Při nehodě narazil čelní vůz do sloupu trakčního vedení a bylo zraněno sedm lidí včetně strojvedoucího, z toho jeden těžce a dva středně těžce. Událost se stala v nepřístupném terénu, kam se nebylo možno se sanitkami dostat; zraněné proto musel odvézt speciálně vypravený vlak. Ostatní cestující odvezla po dvou hodinách náhradní souprava do stanice Ostrava–Svinov. Příčina nehody zatím není známá, spekuluje se však o chybě strojvedoucího, který měl jet přes výhybky údajně vyšší, než povolenou rychlostí. Zkoumat se bude i možná technická závada na jednotce. Předběžná škoda se pohybuje v řádech milionů korun. V současné době je zavedena náhradní autobusová doprava. Oprava trati potrvá pravděpodobně do dnešního odpoledne, poté by měl být provoz plně obnoven.

ČD Taxi, foto: České dráhy, a.s. Praha — Od 1. září zavádějí České dráhy v souvislosti s blížící se konkurencí další doplňkové služby pro své zákazníky. Kromě větší přítomnosti stevardek a lepšího servisu v 1. třídě chce teď dopravce oslovit cestující, jež mají zájem o komplexnější řešení přepravy mezi velkými městy. Odpovědí na možnost cesty "od dveří ke dveřím" má být nový projekt ČD Taxi, jenž navazuje jízdu vlakem na taxislužbu ze stanic Praha hl.n., Brno hl.n., Ostrava hl.n. a Ostrava-Svinov. Cestujícímu je garantována cena za kilometr, profesionalita řidiče či kvalitní klimatizovaný vůz, přičemž přepravu si lze objednat hned několika způsoby – na webových stránkách CityTaxi, e-mailem na adrese operator@citytaxi.cz, telefonicky na čísle 14041, či formou SMS na mobilním telefonu 777 257 257. Podmínkou získání výhod služby Českých drah je sdělení hesla "ČD Taxi" a předložení jízdenky či In-karty s libovolnou aplikací. Nutno však podotkout, že například v Ostravě je cena pro zákazníky ČD naprosto shodná s obyčejnou cenou této taxislužby. V Praze je naopak výhodnější využít taxislužbu HaloTaxi, kde je v rámci programu ČD Bonus ještě výhodnější cena, rovněž po předložení jízdenky či in-karty.

Motorový vůz M 286.1032 na trati z Bruntálu do Malé Morávky, foto: Miloš Malá Morávka — V posledních měsících se objevovalo stále více zpráv o blížícím se konci několika regionálních tratí, u nichž Ministerstvo dopravy zahájilo správní řízení ve věci jejich zrušení. S příchodem nového ministra Pavla Dobeše však věci nabraly nový směr – jak uvedl mluvčí resortu Martin Novák, všechna správní řízení byla pozastavena a momentálně se hledají jiné možnosti řešení. Jako jediná tak na černém seznamu drah v letošním roce zůstala trať 312, vedoucí z Bruntálu do Malé Morávky, jež byla zrušena hned v lednu. Ani tento verdikt už ale neplatí – díky snaze obcí a železničních sdružení se podařilo rozhodnutí zvrátit, a 17km úsek na severní Moravě tak i nadále zůstává na železniční mapě Česka.

30.6.2011 - 12:00 - Škoda si zaregistrovala nové ochranné známky pro své produkty

Vizualizace nové jednopatrové nízkopodlažní elektrické jednotky Škoda, foto: Škoda TRANSPORTATIONOstrava — Společnost Škoda Vagonka si nechala u Úřadu průmyslového vlastnictví minulý týden zaregistrovat několik nových ochranných známek pro své produkty. Část názvů zcela jistě souvisí s nedávno vyhlášenou soutěží na pojmenování nových jednopodlažních jednotek z produkce ostravského výrobce; některé další pak naznačují, kam všude hodlá Škoda Transportation své produkty směřovat. Mezi nově zaregistrované ochranné známky tak patří názvy jako: PANTHER, REGIOPANTHER, PANTER, ICPANTER, REGIOPANTHER, ICPANTHER a REGIOSTAR. Není bez zajímavosti, že České dráhy si již před pěti lety nechaly spolu s ochrannou známkou City Elefant zaregistrovat právě i název City Panter. Zdá se tedy, že nějaká odvozenina tohoto slova se definitivně stane i názvem oficiálním. Vítězný název pro nové jednopodlažní jednotky typu 7Ev měl být vybrán nejpozději dnes, seznam nových ochranných známek však jasně naznačuje, jak se nové regionální soupravy nakonec budou jmenovat. Další zajímavostí může být i název REGIOSTAR, který je však registrován jen v jedné variantě.

Zdroj: Úřad průmyslového vlastnictví

Vectron a 951 ZSSK, Czech Raildays 2011, foto: Josef PetrákAktualizace 23.00 – Ostrava – Letošní Czech Raildays jsou zajímavé i z pohledu otevírání trhu osobní železniční dopravy v Česku. Zatímco RegioJet letos místo účasti na veletrhu upřednostnil technické přípravy na brzký rozběh linky Praha - Havířov (- Žilina), veřejnosti se na samostatném stánku prezentoval druhý adept na ostrý konkurenční boj mezi Prahou a Ostravou, společnost Leo Express. Ta má v současnosti u švýcarského Stadleru objednaných pět elektrických jednotek FLIRT v úpravě pro dálkovou dopravu s třemi cestovními třídami, a po několika měsících sporadického informování teď naplno rozběhla marketingovou kampaň. Kromě provozování komerčních vlakových spojů mezi Prahou, Ostravou, Vídní a dalšími krajskými městy chce investiční skupina Leoše Novotného rozvinout v Česku i další aktivity, včetně leasingu kolejových vozidel. Jako ukázku přivezla skupina Leo Group do Ostravy motorovou lokomotivu Voith Gravita 10BB, jež má v budoucnu tvořit část leasingového portfolia nově vzniklé firmy Leo Pool.

21. století v Ostravě - railjet a Škoda 109E, Czech Raildays, Ostrava 16.6.2009, foto: Richard Weber Ostrava — Přesně za týden se už podvanácté otevřou brány výstavní plochy nedaleko ostravského hlavního nádraží, která bude hosti mezinárodní veletrh drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays (CRD) 2011. V minulých dvou letech byly hlavními atrakcemi vozidla jako EU44 Husarz a souprava Viaggio Comfort z produkce Siemens Mobility, nebo lokomotiva Traxx DE od Bombardieru. Českou premiéru si odbyl i licenčně vyráběná Voith 30CC Maxima, kterou lounský výrobce prezentuje pod obchodním jménem Legios General. Kdo by se ale domníval, že se za rok na tuzemském trhu kolejové techniky nic neudálo, bude na omylu: zásadní novinky ve své flotile i letos předvedou domácí i zahraniční dopravci, včetně Českých drah a ČD Cargo, jež se na organizaci akce podílejí. To nejnovější ze svého katalogu přiveze do Ostravy i Siemens v podobě lokomotivy Vectron. Zpravodajství z české železniční akce roku letos rozšiřujeme na dva dny s cílem nabídnout více informací i fotografického materiálu. V úterý a středu vás tedy redakce ŽelPage provede novinkami a tiskovými akcemi vystavovatelů jak na stránkách magazínu, tak i na zpravodajském Twitter kanálu pod hashtagem #CRD2011.

Poslední pendolino ve Wiener Neustadt - 680.006 na EC 72 Smetana, foto: Juraj Kováč Olomouc — Od 12. června mohou cestující využít nabídku Českých drah na zvýhodněné cestování povinně místenkovými vlaky SC Pendolino mezi Olomoucí a Ostravskem. Předprodej rezervací pro druhou vozovou třídu v ceně 35 korun zahájí dráhy 10. června, přičemž levnější místenky budou moci využít i zákazníci z Bohumína, Karviné, Českého Těšína nebo Třince. Podmínkou získání zvýhodněné místenky bude předložení jízdního dokladu, platného minimálně v úseku Olomouc hl.n. – Ostrava hl.n. V eshopu, call centru ČD nebo automatech UNIPAJ lze levnější rezervace pořídit pouze společně s nákupem jízdenky, přičemž výjimku mají držitelé zákaznické aplikace IN 100. Počet místenek na každou relaci je omezený a cestující si smí zakoupit maximálně jednu zvýhodněnou jízdenku za den.

29.5.2011 - 0:00 - MSV Vagonka jde do konkurzu

Gbgkks Studénka — Vagonka MSV Metal Studénka je od pondělí 23. května v insolvenčním řízení a bez výhledu na splacení svých pohledávek. Jedná se o další z firem, patřících do lucemburské skupiny International Railway Systems (IRS), která se dostala do finančních problémů. V minulém roce požádaly o ochranu před věřiteli společnosti Romwag a Meva, letos v lednu pak Astra Vagonae, přičemž MSV Vagonka za některé úvěry těchto společností ručila. Do konkurzu společnost poslala ING Lease, která vyčíslila pohledávku za 40 milionů korun na operativním leasingu. Dalším bankám MSV dluží asi 50 milionů. MSV Vagonka, jež vzešla z krachující Vagonky Studénka podobně jako dnešní výrobce jednotek CityElefant, Škoda Vagonka, dosáhla v roce 2010 obrat 528 mil. korun. V roce 2000 ji koupil americký výrobce nákladních vagónů Thrall Car Manufacturing Company, který ji v roce 2006 odprodal skupině IRS.

Zdroj: E15, Vagonka Studénka (Wikipedie)

705 916-5, foto: Martin Pitřík Třemešná ve Slezsku — V České republice znám tři úzkorozchodné tratě, a to jindřichohradecké úzkokolejky, bývalou důlní drážku u Mladějova a „Osoblažku“, tedy trať spojující Třemešnou ve Slezsku s Osoblahou. Původně jsem plánoval, že si pro své první seznámení s úzkokolejkami vyberu právě výše zmiňované jindřichohradecké úzkokolejky a že zážitky spjaté s železnicí navíc doplním i pohledem do překrásné krajiny jižních Čech, kde jsem nikdy dříve nebyl. Po prostudování jízdního řádu jsem však byl zklamán, neboť spojení Havířova s Novou Bystřicí není zrovna ideální. Vezmeme–li navíc v úvahu sedmihodinovou cestu, usoudíme, že návštěva Jindřichova Hradce se opravdu stihnout za jeden den nedá. Chvíli jsem ještě uvažoval o návštěvě úzkokolejky v Mladějově, ale po zhlédnutí několika fotografií na internetu mne trať nijak neokouzlila a tak jsem skončil s jasným plánem navštívit Osoblažku.

Nová budova zastávky v Čeladné, foto: SŽDCČeladná — Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se nevěnuje jen rekonstrukcím koridorových stanic, jako je například Přerov. Důkazem je tomu i nová budova zastávky v Čeladné, která funguje zároveň jako automatické hradlo. O plánované výstavbě jsme již psali před dvěma lety, 2. dubna 2011 pak byla nová budova slavnostně otevřena. Zastávka, jejíž realizace přišla na jedenáct a půl miliónu korun, poslouží na trati 323 z Ostravy do Valašského Meziříčí. Cestující se dočkali nové čekárny včetně výdejny jízdenek, vybavenou s bezbariérovým WC, které nahradilo původní suché WC nacházející se mimo budovu. Nechybí ani přístřešek pro úschovu jízdních kol.

Nehoda u Hoštic, 30. 3. 2011, foto: Drážní inspekce Malé Hoštice — Aktualizováno 2. dubna v 10:30 Dne 2. dubna došlo na stejném železničním přejezdu mezi Malými a Velkými Hošticemi na Opavsku - na křížení železniční tratě 317 se silnicí I/56 - k další dopravní nehodě. V 0.03 h se střetl osobní vlak, jedoucí z Hlučína do Opavy, s osobním automobilem. Vůz taxislužby řídil jedenadvacetiletý řidič. Přejezd, který byl před několika dny poškozen při kolizi osobního vlaku s nákladním automobilem, je v současné době zabezpečen pouze výstražnými kříži a strojvedoucí jsou povinni před příjezdem dávat zvukové znamení: "Pozor!" Při nehodě byli lehce zraněni tři lidé jedoucí osobním automobilem, nikdo z 25 cestujících vlaku zraněn nebyl. Tentokrát byla škoda vyčíslena na 100 tisíc korun (z toho 80 tisíc připadá na poškození vlaku). Provoz byl obnoven po necelých třech hodinách. Řidič taxíku ale tvrdí, že houkání vlaku neslyšel. Vyšetřování drážní inspekce navíc stěžuje fakt, že do příjezdu policie všichni cestující vlak opustili. Policie proto všechny, kteří tímto vlakem cestovali, žádá, aby ji kontaktovali a následně podali vysvětlení.

380.004/Škoda 109E při testech v Hohenau, foto: Škoda TransportationBřeclav — Součástí kontraktu na dodání 20 strojů Škoda 109E pro České dráhy je i schválení pro provoz v okolních státech – na Slovensku, v Polsku, Německu, Rakousku a Maďarsku. Zatímco zkušební jízdy v osobní dopravě v tuzemsku bez vážnějších komplikací probíhají již několik měsíců, zahraniční testy Škodovku teprve čekají. První zemí, kam se stroje řady 380 podívají, bude Rakousko. V minulém týdnu stroj 380.004 podstoupil dvoudenní úvodní jízdy severně od Vídně, které byly zaměřené na ověření způsobilosti k jízdě na síti Rakouských spolkových drah (ÖBB). Podle předběžných zpráv od jižních sousedů byly verifikační jízdy úspěšné, a po jejich oficiálním potvrzení může Škoda začít s procesem schvalování třistaosmdesátek v Rakousku.

Starší zprávy
« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 6 ... 20 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:03
zapadá v 18:16
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...