..: All news and reports - Dopravci - Polsko :..

11.1.2018 - 8:00 - Koleje Dolnośląskie přepravily o dva miliony cestujících více

Impuls 31WE ve stanici Wrocław Główny, foto: Bartosz Dziwak Vratislav — Moderní soupravy, taktový jízdní řád s návaznostmi anebo přidávání spojů mají velmi pozitivní vliv na spokojenost cestujících. Své o tom ví už i polský dopravce Koleje Dolnośląskie, operující především v okolí nedaleké Vratislavi. Po shrnutí statistických údajů z uplynulého roku vyšlo najevo, že se počet cestujících zvýšil o 22 %, což při 9,3 milionech přepravených cestujících za rok činí nárůst o více než dva miliony oproti roku 2016. Podle mluvčího společnost Bogusława Godlewského má pozitivní vliv především moderní vozový park, do kterého dopravce nebývale investuje. Většina nových cestujících dle Godlewského zanevřela na železniční dopravu před mnoha lety, ale nyní se k ní opět vrací, protože je přesvědčuje o své použitelnosti a komfortu, což jsou slova, která se v souvislosti s železniční dopravou v Polsku od devadesátých let prudce vytrácela. Dopravce i nadále plánuje obnovovat svůj vozový park, v souvislosti s Českem ještě zmiňme obnovení provozu v letní sezóně přes hraniční přechod Meziměstí - Mieroszów anebo nasazení nejmodernějších vozidel Newag Impuls na vlacích do Lichkova.

Zdroj: Rynek kolejowy

Newag Impuls, foto: Bachmann Łódź — Pred niekoľkými mesiacmi sme vydali článok, v ktorom sme sa venovali porovnaniu cien nových viacdielnych elektrických jednotiek, najmä na poľskom trhu. Ako príklad vhodne nastaveného výberového konania, ktorého sa zúčastnili viacerí výrobcovia a v ktorom nebola rozhodujúcim kritériom len cena, sme uviedli tender dopravcu Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA). A predsa, (nielen na naše počudovanie) uvedený tender dopadol fiaskom. Vlastne, on ešte ani nedopadol…

Ol 49-72, Rudnik Stróża, 1.3.1986, foto: Drahos Svestka Komentár — Nie je to tak dávno, čo sa väčšina z nás (tzn. obyvateľov ČR a SR) o Poľsku (najmä jeho východnej časti) často oprávnene vyjadrovala s úškrnom a nad mnohými reáliami sa človek musel pousmiať. No v tomto tisícročí Poliaci (skoro až neuveriteľne) napredujú. Keďže do tejto krajiny, ležiacej na sever od našich hraníc, chodím pomerne často (služobne, ale vzhľadom na zmenu bezpečnostnej situácie vo svete čoraz častejšie aj súkromne – kvôli pamiatkam, nákupom, kultúre či k moru), ten progres vidím na vlastné oči a dovolím si tvrdiť, že dnes sú Poliaci v mnohom pred nami.

480, Dlouhá Třebová - Ústí nad Orlicí město, foto: Honza Marek aka Honzinus Praha/Varšava — Tešili ste sa na výlet vlakom LEO EXPRESS (LE) do Varšavy? Zdalo sa, že nekonečný príbeh vstupu vlakov LE do Poľska bude mať konečne šťastný koniec. V návrhu Jízdního řádu 2016/2017, ktorý zverejnil Moravskoslezský kraj, bola totiž informácia o priamom spoji Praha – Varšava a späť (s odchodom z Prahy o 15.13 a s príchodom do Prahy o 08.19 h). Informáciu potvrdzovalo aj vyjadrenie hovorkyne spoločnosti LE Petry Valentovej pre iDNES.cz: „Usilujeme o vytvoření železniční a autobusové sítě v Evropě. Česko a Polsko již spojujeme autobusy a logicky teď následuje vlaková expanze. Nicméně žádost o kapacitu ještě není z polské strany potvrzena.“

Motorový vlak do Polska před Harrachovem, foto: TužkaHarrachov — Je tomu již necelých pět let od doby, kdy byl obnoven pravidelný provoz na přeshraničním úseku severočeské tratě 036 mezi Harrachovem a polským městem Szklarska Poręba. Zpočátku byly vlaky dopravce GW Train Regio (dříve Viamont Regio) vedeny polskými jednotkami SA 134, které následně vystřídaly starší motorové vozy řady 810 odkoupené ze Slovenska. Vlaky do Polska však nejedou již z Tanvaldu nebo Liberce, ale začínají jízdu v Kořenově či Harrachově, kde je nutný přestup z vlaků Českých drah, které obsluhují české vnitrozemí. Právě tento přestup ale bude možná již příští zimu minulostí. Krajský koordinátor dopravy KORID LK totiž chce do Polska zavést přímé vlaky bez nutnosti přestupu na hranici.

Pesa Dart, foto: PESA Bydgoszcz Varšava — Jak jsme Vás již před časem informovali v závěru tohoto článku, vyhlásil dopravce PKP Intercity tendr na dodávku dvaceti elektrických jednotek s maximální rychlostí vyšší než 160 km/h. Jednotky jsou určeny pro vozební ramena Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/Lublin a Białystok/Lublin – Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice – Bielsko Biała. Do tendru se přihlásili dva výrobci kolejových vozidel: konsorcium Stadler/Newag a polský výrobce Pesa Bydgoszcz.

EU43.001, PKP Cargo, foto: PKP Cargo Varšava — PKP Cargo, polský nákladní železniční dopravce patřící do státem vlastněné skupiny PKP, vstoupí na burzu. Ještě koncem roku 2010 premiérové České republiky a Polska jednali, jak spojit PKP Cargo s českým protějškem ČD Cargo. Dnes už odvolaný generální ředitel Českých drah Petr Žaluda dokonce naznačoval, že toto spojení je důležité proti expanzi německého dopravce DB Schenker. Nabídku tehdy připravoval mateřský podnik České dráhy. Vše je jinak. Hospodářské výsledky českého carga se rok od roku horší. Naopak polský protěješek plánuje zahájit 31. října 2013 veřejné obchodování na Varšavské burze.

Stadler Flirt, foto: Stadler Varšava — 30. srpna 2013 byl oficiálně oznámen vítěz výběrového řízení na dodávku dvaceti elektrických jednotek pro polského státního dopravce PKP Intercity. Požadavkem byla nejenom výroba a dodávka vlaků, ale rovněž jejich údržba po dobu nejméně patnácti let. Soutěže se účastnily celkem čtyři firmy.

Pendolino PKP Intercity, zdroj: Wikipedia Wrocław — 12. srpna 2013 bylo na wrocławském hlavním nádraží veřejnosti poprvé představeno Pendolino PKP Intercity. Jednotka ještě týž den večer odjela na zkušební okruh v nedalekém Żmigrodě, kde bude podrobena zkouškám, potřebným pro schválení tohoto typu vozidla pro provoz na polské železniční síti. Smlouva mezi PKP Intercity a Alstom Transport v hodnotě 664 milionů eur (2,64 miliardy zlotých) byla podepsána 30. května 2011 a zahrnuje nejen dodávku dvaceti sedmivozových elektrických jednotek, ale rovněž výstavbu provozního centra ve Varšavě a údžbu vozidel po dobu 17 let. Pondělní prezentace se zúčastnilo přes čtyři tisíce lidí.

Pendolino, foto: mattbuck Katovice/Varšava — Před časem se zdálo, že pořízení 20 jednotek pro dálkovou dopravu bude v Polsku nekonečný příběh. Dlouho se vybíralo, upravovaly se technické specifikace, hledaly se finanční zdroje. Nakonec byla v roce 2011 podepsána smlouva s francouzskou společností Alstom. Nové jednotky by měly první pasažéry svézt v pravidelném provozu v závěru roku 2014. Pendolina pojedou nanejvýš 250 km/h, poberou až 400 cestujících a obslouží rameno Gdyně – Varšava – Katovice/Krakov. Jedním ze zdrojů financování nákupu vozidel a servisního centra je i úvěr od Evropské investiční banky (EIB). Dosud byla podepsána dohoda na výši 224 milionů eur, nedávno se polské straně podařilo dohodnout jeho zvýšení na 342 milionů eur.

EN57-2053, Milówka, foto: Szymon Czarkowski Berlín/Bydhošť — Německé zdroje uvedly, že DB Arriva vyhrála ve veřejné soutěži novou smlouvu na regionální železniční dopravu v severopolském vojvodství Kujavsko-pomořském. Provoz bude zahájen 15. prosince 2013 a smlouva je uzavřena na dva roky, dotována částkou 22 milionů eur. Arriva Polska tak rozšiřuje své obchodní působení v Polsku o čtyři elektrifikované trasy, které bude obsluhovat 12 jednotek. Tím stoupnou dopravní výkony Arrivy o 67 % na zhruba 4,1 milionu kilometrů ročně. Arriva působí ve vojvodství Kujavsko–pomořském od roku 2007 v oblastech okolo měst Toruň (205 tisíc obyvatel) a Bydhošť (362 tisíc obyvatel) a nasazuje 21 dieselových jednotek. Stávající i nové dopravní výkony budou mít společné vedení.

EP09-011, Łuczyce - Baranówka, foto: Piotr Kozlowski Varšava — Polské Ministerstvo dopravy, výstavby a námořního hospodářství (MTBiGM) připravuje razantní změnu u mezinárodních spojů, jejichž provoz je financován státem. Ty v současnosti zajišťuje PKP Intercity. Ministerstvo dopravy prodloužilo s dopravcem rámcovou smlouvu. Pro sestavení jízdního řádu pro období 2014/2015 bude mezinárodní doprava dočasně zadávána podle stávajících pravidel – tedy formou přímého zadání. Ale od jízdního řádu 2015/2016 by měly na trať vyjet vlaky osobního dopravce, který bude vybrán ve výběrovém řízení, což by mohlo znamenat „malou revoluci“ na polských kolejích a je možné, že se objeví i zcela nový dopravce.

Osobní vlak v dopravně Královec, foto: GW Train Regio Trutnov - Cestující, kteří se v loňském roce chtěli svézt vlakem na přeshraniční trati 043, vedoucí z Trutnova přes Královec do polské Lubawky, měli smůlu. V důsledku potíží se schválením polské motorové jednotky řady SA 134 českými úřady byla totiž zavedena náhradní autobusová doprava, což se negativně projevilo i na obsazenosti spojů, ačkoliv vlaky z Lubawky dále do polského vnitrozemí jezdit nepřestaly. Letos už je tomu ale jinak – všechny tři páry sezónních osobních vlaků začaly od soboty 27. dubna opět jezdit přímo z Trutnova přes Sędzisław až do stanice Jelenia Góra.

2.6.2012 - 13:00 - Dopravce Przewozy Regionalne si pronajme 10 lokomotiv řady 163

"Polonizovaný" peršing 163.048 poblíž stanice Biały Kościół, foto: Marcin Jalowski Varšava — Dopravce Przewozy Regionalne (PR) zřejmě neprodlouží smlouvu na pronájem šestinápravových lokomotiv ET22 od PKP Cargo, které jsou nasazovány do čela osobních vlaků kvůli nedostatku odpovídajících lokomotiv. Provoz vlaků v této podobě je samozřejmě ekonomicky náročný, a to nejen kvůli samotným provozním nákladům, ale i vysokým sazbám za jejich pronájem. Przewozy Regionalne si proto pronajímají lokomotivy EU07 od firmy METCHEM, patřící do skupiny TS Opole (květen 2012 – duben 2016), a smlouvu uzavřely také s Českými drahami – týká se deseti strojů řady 163, jejichž úprava pro polské tratě by se měla rozběhnout v plném proudu v následujících týdnech, a které se budou v Polsku vyskytovat od října 2012 až do září 2016. Za pronájem českých peršingů zaplatí polská strana v přepočtu zhruba 152 milionů korun. Již teď ale vyvstávají obavy o údržbu lokomotiv.

Zdroj: Rynek Kolejowy, Kurier Kolejowy

2.6.2012 - 9:00 - JLV oficiálním catererem projektu Vlakem na EURO 2012

„Fotbalová“ lokomotiva 380.011 s reklamními polepy projektu Vlakem na EURO, foto: Johník Praha — Oficiálním catererem projektu Českých drah Vlakem na EURO 2012 je společnost JLV, která poskytuje cateringové služby ve vlacích vyšší kvality již více než 50 let. Fotbaloví fanoušci se tak mohou těšit cestou tam i zpět na prodej občerstvení z několika minibarů. Za třicet korun bude nabízeno tradiční „fotbalové“ pivo Gambrinus, za stejnou cenu pak pořídíte třeba čaj a o pětikorunu dráž vás vyjde káva se smetanou. V nabídce jsou kromě nealkoholických nápojů také croissanty, chipsy a jiné drobnosti. Během cesty uspořádá JLV ve spolupráci s Plzeňským pivovarem motivační soutěž, kdy cestující za každých 10 sešlápnutých plechovek od piva získá symbolický dárek – například fotbalovou řehtačku.

Zdroj: JLV

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:35
sets at 16:04