..: PKP Cargo se nebude prodávat, vstoupí na varšavskou burzu :..

EU43.001, PKP Cargo, foto: PKP Cargo Varšava — PKP Cargo, polský nákladní železniční dopravce patřící do státem vlastněné skupiny PKP, vstoupí na burzu. Ještě koncem roku 2010 premiérové České republiky a Polska jednali, jak spojit PKP Cargo s českým protějškem ČD Cargo. Dnes už odvolaný generální ředitel Českých drah Petr Žaluda dokonce naznačoval, že toto spojení je důležité proti expanzi německého dopravce DB Schenker. Nabídku tehdy připravoval mateřský podnik České dráhy. Vše je jinak. Hospodářské výsledky českého carga se rok od roku horší. Naopak polský protěješek plánuje zahájit 31. října 2013 veřejné obchodování na Varšavské burze.

Poptávky po akciích PKPC budou zaznamenávány do 22. října. Dne 31. října proběhne IPO na Varšavské burze, kdy v nabídce bude 50 % mínusjedna akcie společnosti (celkem 21.669.007 kusů) v ceně 50 až 74 zlotých za kus. Desetinu akcií získají zaměstnanci, 15 až 20 % individuální investoři, 7,5 % připadne Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD) a zbytek budou moci odkoupit státní instituce. Výnos z první veřejné nabídky akcií plánuje holding PKP použít na zaplacení části svých dluhů. Kolem 35 až 50 % budoucího zisku může být následně vyplaceno v dividendách.

Podle výkonného ředitele Łukasze Borońe je vstup společnosti na burzu jednou z největších privatizací v Polsku. „PKP Cargo bude prvním železničním dopravcem tohoto druhu obchodovaným na burze cenných papírů.“

Zdroj: Railway Gazette


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 10.10.2013 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci

More from Polsko


Registered user Keprt 
10.10.2013 (14:57)  
Vlad: díky.

SYN: tak tak, vstupovat na burzu s tím, že výnos z IPO použiju na "zaplacení části dluhů" je buď šílenství, nebo naprostá zoufalost, ale rozhodně to nemůže nalákat normální investory. K těm "státním institucím" - třeba to budou nabízet obcím jako zhodnocení jejich peněz, něco na způsob Key Investments a skvělých dluhopisů Via Chem :-)
Registered user SYN 
10.10.2013 (14:18)  
Skutečně, dosti odvážné, já bych se takovýchto akcií bál jak čert kříže... pravděpodobnost že akcie vynesou ještě nějaký (netriviální) zisk (po prvotním prodeji) považuju za dost malé...
Jako věřím tomu že vzhledem k typu podniku to stát pokud to jen trochu půjde bude zachraňovat před krachem, ale že by to vynášelo...?
Zajímavé je to "budou moci odkoupit státní instituce" to jako že by si řekněme ředitelství cel koupilo kus PKP nebo tak něco? Oni tyto instituce mají k dispozici nějaké peníze na investice, navíc do akcií??
Registered user Flexo 
10.10.2013 (10:29)  
Další desetinu akcií získají

Si nemyslím, že to bude další desetina...
Registered user Keprt 
10.10.2013 (7:15)  
Ve třetí větě od konce chybí podstatná informace, v originále Around 35% to 50% of future profit would be used to pay dividends. Každopádně je to zajímavá zpráva o, dle mého, dost odvážné operaci.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko