..: All news and reports - Slovensko Bratislavský :..

Foto Regiojet Bratislava - Soukromý dopravce RegioJet v pondělí v tiskové zprávě oznámil, že v souvislosti s hokejovým mistrovstvím světa v Bratislavě a Košicích vypraví pro fanoušky zvláštní vlaky. Se stejným záměrem přišly už dříve České dráhy, které pro hokejové fanoušky připravily balíčky obsahující vstupenky na české zápasy a zpáteční jízdenku, nicméně spoje státního dopravce jsou už beznadějně vyprodané, zůstaly pouze samotné jízdenky bez vstupenek. Díky soukromému dopravci se tak naskytla další, a zároveň také levnější možnost, jak se po hokejovém utkání pohodlně dostat z Bratislavy domů. To však jen v případě, že jste si včas zajistili vlastní vstupenku, ty totiž RegioJet nenabízí.

RegioShark v Bezdružicích, foto: Miroslav KlasPlzeňský kraj — Nedávná akce vítání jara na bezdružické lokálce přinesla pravidelným cestujícím i turistům zajímavou příležitost svézt se vozidlem, které odpovídá standardům dnešní doby, soupravou PESA Link II. Snadný nástup pro cyklisty i rodiče s kočárky, pohodlný a moderně zpracovaný interiér či bonus v podobě Wi-Fi připojení byl přijat cestujícími velmi kladně, ale to byla pouze jedna strana celé akce. Jednotka s obchodním názvem RegioShark prokázala i svoji další přednost, a to v oblasti adhezních a akceleračních vlastností. Svižné rozjezdy od úrovňových železničních přejezdů, před kterými je výrazné rychlostní omezení, se samozřejmě projevily pozitivně i na jízdní době spoje Pňovany - Bezdružice a nejednou musel strojvedoucí příslušného osobního vlaku vyčkávat, aby ze stanice či zastávky neodjel s náskokem oproti standardnímu jízdnímu řádu.

Slovenská motorová jednotka 861.005 Rozália, foto: Matouš DanielkaBratislava — Až 20 nových trojdielnych dieselových jednotiek by do dvoch rokov mohlo doplniť vozidlový park Železničnej spoločnosti Slovenska v oblasti Bratislavy a Košíc. Verejnú súťaž na zákazku v hodnote približne 90 miliónov eur (2,27 mld. Kč) vyhlásil dopravca koncom novembra s tým, že o konečnom počte nakupovaných motorákov rozhodne vývoj nasledujúcich mesiacov. Podľa podmienok tendra budú dve jednotky predbežne zakúpené na vlastné náklady spoločnosti, zatiaľ čo opcia na ďalších maximálne 18 kusov bude uplatnená až po schválení investičného projektu v rámci Operačného programu doprava. ZSSK v tomto prípade usiluje o finančný príspevok z eurofondov v rámci kapitoly Infraštruktúra integrovaných dopravných systémov pre Bratislavu, Košice a priľahlé územia. Zdroje štrukturálnych fondov by pritom v prípade úspešnej žiadosti mohli pokryť až 85 % celkových nákladov na nákup dvadsiatich nových vozidiel, na ktoré by mohla nadviazať menšia dodávka jednotiek elektrických.

Jednotka Bombardier Talent dopravce //RegioJet, foto: RegioJet Bratislava — Neděle 4. března 2012 se nepochybně zapsala do historie železniční dopravy na Slovensku. Právě v tento den zahájil za přítomnosti mažoretek, lákajících na projížďku vlakem, ostrý provoz na trati 131 z Bratislavy přes Dunajskou Stredu do Komárna slovenský dopravce RegioJet. Ten zde kompletně nahradil dosavadní státní Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) a nabízí nově přes 50 spojů denně, což představuje až zdvojnásobení objemu dopravy oproti dosavadnímu stavu. V prvních hodinách zkušebního provozu vyzkoušelo služby nového dopravce přes 1 000 cestujících. Provoz zajišťují moderní jednotky Bombardier Talent, které si společnost pronajala na devět let od leasingové společnosti Alpha Trains a v Bratislavě opatřila je korporátním polepem žluté barvy.

DMU Talent pro RegioJet (vizualizace), foto: RegioJetBratislava — Približne pred troma rokmi odvysielala jedna z komerčných televízií na Slovensku reality show s názvom Slovensko má talent. Po dnešnej spoločnej prezentácii Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a dopravcu RegioJet je však jasné, že od marca 2012 sa zo show stáva realita – žltý dopravca totiž na vysúťaženú trasu Bratislava - Dunajská Streda - Komárno nasadí trojdielne dieselové jednotky Bombardier Talent nemeckej výroby. Tie sa na Slovensku vôbec prvýkrát objavia na prelome februára a marca tohto roku, keď na svojej budúcej pravidelnej trase absolvujú prezentačné jazdy pre verejnosť. Voľba moderného vozidla je jedným z faktorov, ktoré sa RegioJet zaviazal využiť pre prilákanie cestujúcich z oblasti Žitného ostrova späť do regionálnych vlakov. Firma zároveň chystá ďalšiu expanziu v rámci Slovenska, kde chce od budúceho roka prevádzkovať novú diaľkovú linku do Košíc. Okrem úspory verejných financií dopravca sľubuje bezprecedentné kvalitatívne garancie.

Jednotka Desiro společnosti RegioJet, foto: bazala68Aktualizované 29. 12. — Bratislava — Súkromné expresy medzi Prahou a Žilinou nebudú jedinými vlakmi žltého dopravcu, ktoré v blízkej budúcnosti zavítajú na slovenské koľaje. Firma RegioJet, dcérska spoločnosť Student Agency, tento týždeň získala 9-ročný kontrakt na prevádzkovanie osobných vlakov na trati Bratislava - Komárno. Prvé spoje dopravcu by sa tu mali objaviť v marci 2012. Vôbec prvýkrát tak osobnú dopravu v záväzku verejnej služby nebude realizovať Železničná spoločnosť Slovensko, ale predkladateľ najvýhodnejšej ponuky. RegioJet na južnom Slovensku ráta s nasadením moderných súprav s podobným rozsahom služieb, aké poskytoval počas propagačného turné Žluté jaro na železnici v roku 2010. Regiónu Žitného ostrova by však mala zmena dopravcu priniesť aj výrazne viac spojov a skrátenie cestovného času.

363.086, Stašov, 2. 9. 2009, foto: Filipo ČR/Slovensko — V souvislosti s velikonočními svátky o tomto víkendu bude na území České republiky a Slovenska posílena řada nejvytíženějších dálkových vlaků, aby nabídly dostatečnou kapacitu cestujícím. O další místa tak budou posíleny české vlaky před velikonočními prázdninami ve středu 31. března a také na Velikonoční pondělí, kdy se bude většina cestujících vracet domů. Na Slovensku budou posíleny vlaky od středy až do příští středy. Vypraven bude též posilový noční rychlík Vihorlat Praha – Košice a zpět. ČD a ZSSK doporučují včasnou rezervaci místa. Pro přehled přinášíme detailní seznam posílených spojů obou dopravců v jednotlivé dny.

Logo Hyde park ČT24, foto: Česká televize Praha — Ačkoliv kontakt se zákazníky označuje za klíč k úspěchu většina moderních firem, skutečná možnost přímé komunikace s klientem bývá, zejména u velkých společností, často dosti omezená. Mezi několik vzácných příležitostí přednést své připomínky a položit dotazy přímo zástupci vedení Českých drah se tak zapsalo včerejší vysílání interaktivního pořadu Hyde park ČT24 na zpravodajském kanálu České televize. V pozici hosta ve studiu se ho zúčastnil náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek, který před několika měsíci prezentoval plány dopravce na obnovu vozového parku i v rozhovoru pro magazín ŽelPage. Ačkoliv se včerejší diskuse s diváky nesla v obecnějším duchu a zasáhla témata od zpoždění vlaků až po In–karty, přinesla i několik důležitých informací pro ty, kteří dění na české železnici sledují podrobně. Týkají se především plánů na opětovné zajíždění pendolina na Slovensko, kvalitativních parametrů nově modernizovaných vozů, ale i osudu jídelních vozů na dálkových rychlících.

Bratislava / Marchegg — Z dôvodu rekonštrukčných prác na železničnej trati bude vo štvrtok 27. 8. 2009 čiastočne prerušená premávka cez hraničný priechod Marchegg (ŽSR/ÖBB). Počas uzávierky budú pravidelné vlaky odrieknuté v celej dĺžke trasy a bez náhradnej autobusovej dopravy. Dopravca ZSSK cestujúcim odporúča využiť spoje v smere Wien Südbf. cez Kittsee a Bruck an der Leitha, vychádzajúce zo stanice Bratislava-Petržalka. Tá je s hlavnou železničnou stanicou spojená linkou MHD č. 93 (postačuje 15-minútový neprestupný lístok v cene 0,50 €, hlavne v exponovaných časoch však treba rátať s extrémne nepohodlným presunom).

vichřiceBratislava - Vlna nepriaznivého počasia v uplynulých 48 hodinách nezasiahla len trate v Českej republike, ale výrazné dopady mala aj na železničnú dopravu na západnom Slovensku. Hlavný koridorový ťah Kúty - Bratislava bol zablokovaný od štvrtku večera až do 12.55 v piatok 24.7., keď začali vlaky jazdiť po jednej koľaji. Obnovenie dopravy v plnom rozsahu sa očakáva až v priebehu soboty.

240.145, R 374 Pannonia, Bratislava-Petržalka, foto: Josef Petrák Bratislava - Postupná rekonstrukce nástupišť bratislavského hlavního nádraží od neděle 10. května vstupuje do další fáze, v niž Železnice Slovenskej republiky realizují přestavbu IV. nástupiště. To v současnosti slouží především příměstským vlakům a rychlým spojům do Vídně. Snížení počtu dostupných nástupních hran si tak vyžádalo omezení jízdy některých vlaků, především ve formě jejich přesměrování na jiná bratislavská nádraží. Práce by měly být ukončeny 2. září 2009.

5047.055 ÖBB, Devínska Nová Ves - Marchegg, foto: Michal DemčilaBratislava - Až nebývale nevýrazně oznámily tento týden slovenské a rakouské dráhy několikadenní úplnou výluku traťového úseku Devínska Nová Ves - Marchegg na tratích 111 ŽSR - 910 ÖBB, kvůli které bude v těchto místech zcela zastaven provoz regionálních spojů mezi Bratislavou a Vídní. Výluka je rozdělena do dvou částí — od pondělí 30. března do čtvrtka 2. dubna a od pondělí 6. do středy 8. dubna. Šest párů vlaků RegionalExpress v trase Bratislava - Wien - Bratislava a tři páry osobních vlaků mezi Bratislavou a Gänserndorfem bude odřeknuto bez náhrady. Obě železniční správy odkazují cestující na alternativu v podobě pravidelných vlakových spojů Bratislava Petržalka - Wien Südbahnhof, které jezdí v průběhu dne v hodinovém intervalu. Vzhledem k prakticky neexistujícím přípojům z Bratislavy hl.st. bude ale tato možnost pro mnoho tranzitních cestujících prakticky nepoužitelná. V rozporu s duchem železničního magazínu tak nelze než doporučit využít pro cesty do Vídně autobus. Důvodem výluky je rekonstrukce tratě.

ER 9435, Wien Südbf., foto: Josef Petrák Hegyeshalom, Rajka – Dlouhá léta byli cestující a dopravní znalci zvyklí na ustálenou podobu vlaků EURegio, které již několik let spojují maďarský Győr s vídeňským jižním nádražím. Tato podoba je však od pondělka 2. února minulostí. Další změnou v dopravě na hranicích Maďarska, která se v župě Győr - Moson - Sopron chystá, je již dlouho plánované (a toužebně očekávané) spojení slovenské metropole Bratislavy s příměstskými obcemi hned za hranicemi v Maďarsku. Bohužel, spojení nikoliv železniční (byť by se nabízelo samo), ale mezinárodní linkou MHD, aneb kterak železnice kvůli neschopnosti mezistátní dohody drah vyklízí zcela zbytečně pole.

Ilustrační obrázekBratislava - Cestující regionálních a některých dálkových spojů v okolí Bratislavy musí kvůli probíhajícím rekonstrukčním pracím ve stanici Bratislava hl.st. v době od pátku 5. září do středy 17. září počítat s určitými omezeními. Železničná spoločnosť Slovensko v této souvislosti vydala mimořádnou změnu platného jizdního řádu, jež se dotkne 36 pravidelných vlaků, převážně příměstského typu. Zrušeny budou dva posilové spoje, ostatní vlaky budou vyjíždět nebo naopak ukončí svou cestu na jednom z ostatních bratislavských nádraží. Dalších 8 pravidelných spojů pak čekají krátkodobé odklony po alternativní trase.

Ilustrační obrázekBratislava - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ukončili vyšetrovanie nehody, ktorá sa stala 18. apríla 2008 v Bratislave hl.st. Posunujúca súprava, vedená rušňom 742.021-9, vtedy narazila do stojaceho vlaku EC 278 Jaroslav Hašek, smerujúceho z Budapešti do Prahy. Na základe rekonštrukcie nehody bolo zistené porušenie predpisov zo strany výpravcu (zamestnanec ŽSR) a rušňovodiča posunujúceho dielu (zamestnanec ŽS Cargo Slovakia). Voči obom zamestnancom boli vyvodené personálne dôsledky a prijaté boli aj ďalšie opatrenia, aby k podobným nehodám nedochádzalo. Tieto kroky však ŽSR odmietli konkretizovať.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:31
sets at 18:01