..: All news and reports - Německo Sasko /Sachsen :..

Desira společnosti SBS, foto: Adam Vanting Sasko — Zatímco na různých místech střední Evropy je železniční osobní doprava provozována letos naposledy, jinde se naopak po mnoha letech dočkala svého obnovení. Mezi takové tratě patří třeba lužická Seenlandbahn, spojnice měst Kamenz a Senftenberg, kde bude o sobotách od 6. července do 17. srpna obnoven provoz dvěma páry spojů v obou směrech. Obnovení provozu po této trati vzešlo z iniciativy pana Harryho Habela, starosty města Bernsdorf, ležícího na trati. Spoje, zajišťované jednotkou 642 (Desiro) společnosti Städtebahn Sachsen, budou z drážďanského hlavního nádraží odjíždět v 9.02 a ve 14.02, do Senftenbergu dorazí v 10.25 a v 15.25 a na cestu zpět se vydají v 11.15 a v 16.15, s příjezdem do stanice Dresden Hbf v 12.42 a 17.46, úplný jízdní řád je uveden zde.

NGT D12LEI na N-Halle, foto: Thiemo Mättig, zdroj: wikipediaBautzen – Dne 24. 9. 2016 v době od 10 do 16 hodin se uskuteční den otevřených dveří v závodě Bombardier Transportation v Bautzenu, Fabrikstraße 41Vagónka totiž letos slaví své 170leté výročí existence a k této příležitosti chce prezentovat své výrobky a výrobní prostory široké veřejnosti. Firma neotevírá své brány pro veřejnost příliš často – minulý den otevřených dveří se konal před deseti lety.

5.8.2016 - 14:49 - Pozvánka: Přijeďte na 10. Historik Mobil!

VT 137.322 cs, Jonsdorf, Německo, foto: Chary Bertsdorf — Již podesáté se v Žitavských horách koná celovíkendový festival historických vozidel, železničních i silničních. Akce s centrem v uzlové stanici žitavské úzkorozchodky Bertsdorf jako každý rok nabízí zábavu pro celou rodinu. Jízdy hned v několika historických vlakových soupravách a autobusech, souběžně konané automobilové závody do vrchu (již 93. ročník), tradiční výstavu veteránů a historické hasičské techniky v Jonsdorfu, vstup do muzeí (v Oybinu a Bertsdorfu, vystoupení retrokapel, včetně tradičního pojízdného dixielandu v otevřeném vagonu, burzu, labužnické stánky a lunapark. Plné vstupné na jeden den činí 8 eur, na celý víkend 12 eur, a zahrnuje vstup na akci i závody do vrchu, parkovné, přesuny autobusem mezi jednotlivým stanovišti, vstup do muzea v Bertsdorfu a jednu jízdu vlakem (v případě levnější varianty pro jeden libovolný úsek mezi Oybinem, Bertsdorfem a Jonsdorfem, u dražší pak pro dva navazující). Lákadlem letošního desátého ročníku bude premiéra znovupostaveného vlaku IK z dob počátků provozu dráhy, tedy z konce 19. století. Další informace najdete v podrobných propozicích.

Zdroj: SOEG Zittau

Lokomotiva IV K se čtyřmi vagóny v Ojvíně, rok 1906, foto: SOEGŽitava — Před deseti lety to s ní vypadalo bledě - počet ročně přepravených cestujících klesl pod kritickou hranici 100 000 (v lepších dobách se vozilo pětkrát více) a o postupném útlumu už bylo de facto rozhodnuto. Pak ale přišlo nové vedení, společnost Sächsisch-Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft (SOEG) se dohodla se Svobodným státem Sasko, že Žitavská úzkorozchodná dráha patří k národnímu bohatství a díky subvencím ve výši 1,3 milionu eur ročně se nadechla ke světlejším zítřkům. Počty cestujících znovu rostou, za rok 2014 už jich bylo přes 180 tisíc (nejlepší výsledek od převzetí trati do správy SOEG), přibývají vozidla, vzniklo nové kryté zázemí pro deponii cennějších z nich, služby se zkvalitňují a nově se můžete v úzkém vagónku třeba i oženit. Požehnané 125. výročí zahájení provozu tak nejkratší z dosud provozovaných saských úzkokolejek letos oslaví v plné síle.

31.3.2015 - 16:00 - Veolia získala osmiletou smlouvu na RE Lipsko - Chemnitz

VT016 MRB (Mitteldeutsche Regiobahn), foto: Mitteldeutsche Regiobahn Lipsko/Hamburk — Veolia Transdev bude od prosince 2015 provozovat regionální expresy na trase Leipzig – Geithain – Chemnitz. Osmiletý kontrakt od Svobodného státu Sasko získala její dceřinná společnost Mitteldeutsche Regiobahn (MRB). Smlouva končí v prosinci 2023, ale obsahuje opci do prosince 2025. V takovém případě by MRB nahradila také spoje provozované dopravcem DB Regio vedené naklápěcími dieselovými jednotkami řady 612. Kratší trvání smlouvy souvisí s termínem dokončení elektrifikace trasy. MRB zavede 18 vlaků v pracovní dny a 17 o víkendech. Pro Veolii je tato smlouva šancí, jak uplatnit dieselové lokomotivy řady 223 (Siemens Hercules) a netrakční vratné soupravy, které do letošního prosince zajišťují vlaky Hamburg - Westerland(Sylt) pod dopravcem Nord Ostsee Bahn a pak pro ně není využití.

Zdroj: Veolia Transdev, Mitteldeutsche Regiobahn, Zweckverband Verkehrsverbund Mittelsachsen International Railway Journal

Státní hranice mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz, foto: NIcKON Dolní Poustevna — Po letech přání a shánění peněz v sobotu 5. července 2014 znovu ožije trať Sebnitz – Dolní Poustevna, jeden z nejsevernějších železničních přechodů v Čechách. V pravidelném provozu se zde budeme setkávat s motorovými jednotkami Siemens Desiro dopravce DB Regio. Na sobotu a neděli 5. a 6. července 2014 připravil německý spolek OSEF (OstSächsische EisenbahnFreunde e.V.) jízdy zvláštních vlaků. Mezi Sebnitz a Dolní Poustevnou bude kyvadlově jezdit ferkeltaxi VT772 (lehký motorový vůz) z roku 1965. Tento vůz se několikrát za den podívá až do Mikulášovic dolního nádraží. Jistě nejzajímavější podívanou nabídne vlak tažený motorovou lokomotivou řady V100. Brzy ráno a navečer zajede až do Rumburku, přes den budou zvláštní vlaky končit ve Šluknově. Řazené budou historické vozy Říšských drah a jídelní vůz MITROPA.

642.638, Neugersdorf - Ebersbach, foto: NIcKONDolní Poustevna/Sebnitz — Téměř nemožné se stává skutečností – po letech odkladů německá strana dokončuje obnovu mezistátního železničního spojení mezi severočeskou Dolní Poustevnou a Žebnicí (Sebnitz). Mezi infrastrukturou SŽDC a DB Netz totiž chybělo jen několik set metrů svršku, vlaky tudy totiž ještě do konce druhé světové války jezdily. Dostavba je součástí plánů na rychlé propojení Rumburka a Šluknovska s Žandavou (Bad Schandau) a Děčínem. Po zhruba 600 metrech nových kolejí se vlaky rozjedou zřejmě již v září příštího roku. Co to konkrétně přinese a proč se přes přechod vlastně 69 let nejezdilo?

ráno, foto: zdenek sindlauer Meteorologové v pátek večer určitě měli nějaké mecheche, poněvadž v neděli ráno to na návrší za humny vypadalo úplně jinak, než jak nějaký optimista básnil v internetové předpovědi. Zachumlán v bundě jsem kráčel takovým tím listopadovým sněhem-nesněhem, bahnem-nebahnem a cestou-necestou. Tedy – cesta to byla, to ano, ale nějak rozježděná od traktorů, nebo bůhví od čeho. Všiml jsem si, že kousek vlevo je jakási dvoukolejka, dokonce bez drátů. To už se dnes moc často nevidí.

218.393-7 DB, Hergatz, foto: Josef Petrák Drážďany — Trať spojující LipskoChemnitz přes Bad Lausick k byla v letech 2004 až 2006 nákladem 100 milionů eur modernizována na rychlost 160 km/h. Přesto na ní zůstaly i jednokolejné úseky. DB se dohodly se Svobodným státem Sasko na dalších úpravách – dosud jednokolejné úseky budou zdvojkolejněny a 81kilometrová trať bude elektrizována. Na zpracování prvních fází projektové dokumentace včetně cenové kalkulace je vyhrazeno 2,5 milionu eur. Výstup by měl být k dispozici ve druhé polovině roku 2014. Termín vlastní realizace není dosud stanoven.

16.10.2013 - 6:00 - České dráhy úplně skončí na trati Liberec - Zittau

Vogtlandbahn, foto: Ota Pavlásek Liberec — České dráhy přijdou od prosince 2014 o provozování spěšných vlaků Liberec – Žitava – Drážďany, které provozují ve spolupráci s německým dopravcem DB Regio. Oba dopravce nahradí jak na českém, tak na německém území, společnost Vogtlandbahn. Není tomu tak dávno, co společnost Vogtlandbahn pod označením Trilex nahradila všechny regionální vlaky Českých drah na trati 089 Liberec – Zittau – Rybniště (1, 2) a tak zůstaly od prosince 2010 jezdit pod taktovkou Českých drah pouze spěšné vlaky linky RE2 Dresden – Zittau – Liberec (– Tanvald). Ovšem i poslední 4 páry spěšných vlaků by měla začít od prosince 2014 provozovat společnost Vogtlandbahn. Toto rozhodnutí oznámil 9. října dopravní svaz Horní Polabí (VVO), dopravní svaz Horní Lužice-Dolního Slezska (ZVON) a Liberecký kraj dopisem dopravci. Změna se netýká pouze českého území, ale celé tratě Dresden – Zittau – Liberec (RE2 a RB61) a také tratě Dresden – Bautzen – Görlitz (RE1 a RB60), kde doposud provozuje dopravu DB Regio. Nový dopravce slibuje zkvalitnění služeb ve vlacích, kupříkladu každý vlak by měl být obsazen průvodčím, nabízeno má být i občerstvení nebo nápoje.

Zdroj: Liberec mě baví

Drážďany, most Marienbrücke, lokomotivy 241.449 a 143.355, foto: Eric Eckert Drážďany — Letošní povodně výrazně zasáhly do života lidí nejen v České republice, ale i v Německu, například na dolním Labi v Sasku. Labe v této oblasti kulminovalo na hladině jen o 1,5 m nižší, než při ničivých povodních v roce 2002. Díky panu Axelovi, strojvůdci z Bad Schandau, vám přinášíme několik záběrů z vodou postižené trati Bad Schandau - Dresden. Veškeré fotografie pořídil jeho drážďanský kolega, pan Eric Eckert.

Lokomotiva BR 118, foto: Martin ŽampachThermalbad Wiesenbad — Jednoho víkendového odpoledne jsem, poháněn zvědavostí a nejistým hlasem "navigátora" Pavla Lišky, vyrazil spolu se svými natěšenými ratolestmi a mírně otrávenou přítelkyní do malého města Thermalbad Wiesenbad. Je to lázeňské městečko na německé straně Krušných hor, proslulé svými léčebnými prameny (což mě jako karlovaráka až tak moc nezajímá) a největším detailně vypracovaným kolejištěm velikosti 1 v Evropě. Modely velikosti 1 jsou zmenšeny v měřítku 1:32 a využívají kolejí s rozchodem 45 milimetrů.

Lokomotiva řady 372 v čele mezinárodního spoje, foto: topič Praha / Lipsko — Čas vánočních svátků se nezadržitelně blíží a spousta lidí již s předstihem vybírá dárky pro své blízké. Pokud přemýšlíte, kam se vydat na výlet a rádi byste poznali některé ze zahraničních měst, máme pro vás tip na výlet – největší saské město Lipsko nabízí nejen během adventu řadu kulturních akcí. Velkým lákadlem jsou bezesporu jedny z největších a nejznámějších vánočních trhů, na jejichž programu si dávají organizátoři každoročně záležet. Prohlídku trhů a případný nákup dárků pak můžete spojit i s návštěvou místní rozsáhlé zoologické zahrady. Pro cestu do Lipska i zpět lze až do 10. prosince 2011 využít mimořádně zvýhodněné nabídky SporoTiket (ČD Tip) Lipsko.

radebeul A pak to přišlo. Stáli jsme u kolejí v Radebeulu na předměstí Drážďan. Kolem nás se řítila 01 2204 stodvacetikilometrovou rychlostí s rychlíkem č. 673 od Berlína. V dálce slábl hlas její píšťaly. Bylo přesně dvanáct hodin. Poledne. Z vysoké věže blízkého kostela zazněl zvon. Od Drážďan se blížilo dunivé supění dalšího rychlíku. Rychlíku č. 924, posledního parního rychlíku z Drážďan do Berlína. Lokomotivní četa na stroji 01 2207 ve slavnostních uniformách, bílé kozinkové rukavice. Trvalo to jen okamžik. Dvoumetrová červená kola lokomotivy, dvanáct rychlíkových vozů. Zvon na věži kostela stále vyzváněl… Tohle byl poslední parní rychlík Drážďany – Berlín. (Jaroslav Kocourek: Adieu, 01!; Železničář č. 24/1977).

Pressnitztalbahn, foto: EeeeeedaJöhstadt — „Tatí, koupíš nám tohle?“ ozvaly se naráz obě mé ratolesti. „Jasně, ale… ale… ale až se budeme vracet, ju?“, zakoktal jsem se při pohledu na cedulku, která mi sdělovala, že za desetidekový sáček místní speciality zaplatím tři a půl eura. Jsme v Jöhstadtu, malém krušnohorském městečku nedaleko českých hranic a stánek s praženými mandlemi a oříšky v cukrové krustě stojí napotvoru hned zrovinka vedle výdejny jízdenek. „No nic, třeba na to zapomenou,“ utěšuji se v duchu. Kupuji jízdenky a ani nemusím děti dlouho přemlouvat, aby si se mnou šly prohlédnout lokomotivy, stojící před nedalekou výtopnou. Personál ochotně pózuje a ukazuje nám, k čemu slouží a jak se používá kdysi tak běžná, ale dnes už téměř nevídaná věc, jakou byl vodní jeřáb.

1 2 3 4 5 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:44
sets at 18:30
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...