..: Tipy na výlet 2011 - Lipsko :..

Lokomotiva řady 372 v čele mezinárodního spoje, foto: topič Praha / Lipsko — Čas vánočních svátků se nezadržitelně blíží a spousta lidí již s předstihem vybírá dárky pro své blízké. Pokud přemýšlíte, kam se vydat na výlet a rádi byste poznali některé ze zahraničních měst, máme pro vás tip na výlet – největší saské město Lipsko nabízí nejen během adventu řadu kulturních akcí. Velkým lákadlem jsou bezesporu jedny z největších a nejznámějších vánočních trhů, na jejichž programu si dávají organizátoři každoročně záležet. Prohlídku trhů a případný nákup dárků pak můžete spojit i s návštěvou místní rozsáhlé zoologické zahrady. Pro cestu do Lipska i zpět lze až do 10. prosince 2011 využít mimořádně zvýhodněné nabídky SporoTiket (ČD Tip) Lipsko.

ČD Tip Lipsko - levněji na výlet

Od středy 9. listopadu nabízí České dráhy zlevněnou variantu jízdenky SporoTiket Lipsko, které lze v této cenové hladině využít až do 10. prosince 2011. Cesta jedním směrem vyjde na 481 korun, zpáteční na 962 korun. Oproti běžným jízdenkám SporoTiket tak cestující ušetří v obou směrech 500 korun, ve srovnání s běžným mezinárodním jízdným činí úspora až 1 400 korun. Doklad je nutné zakoupit nejpozději tři dny před plánovanou jízdou, a to prostřednictvím e-shopu Českých drah. Platnost této nabídky je omezena na vlaky EC 178 Alois Negrelli + RE 29710, v opačném směru pak RE 29727 + EC 179 Alois Negrelli (přestup v obou směrech v Drážďanech). „Jízdu zpět do Prahy není nutné uskutečnit ve stejný den jako cestu do Lipska, takže je tam možné pobýt třeba celý víkend,“ dodává Vladimír Peléšek, ředitel Odboru produktů a obchodu ČD. Jízdenky platí pouze pro 2. vozovou třídu, doplatek do první třídy není možný. Doklad nelze zpětně vrátit ani vyměnit. Více informací naleznete na internetových stránkách ČD.

Leipziger Weihnachtsmarkt 2011

V Lipsku se – jak již bývá zvykem – letos opět uskuteční další ročník největších a nejznámějších vánočních trhů v Německu. Tentokrát jsou naplánovány na období mezi 22. listopadem a 22. prosincem 2011. Zahájeny budou slavnostním ceremoniálem, na němž samozřejmě nebude chybět starosta Lipska Burkhard Jung a představí se například mládežnický pěvecký sbor. Připravena je i spousta doprovodných akcí pro děti, z nichž zmiňme setkání se Santa Clausem či Sněhurkou u zvláštního vlaku na hlavním nádraží. V centru dění budete moci zhlédnout překrásný vánoční strom a betlém. V letošním roce je přislíbena účast 256 řemeslníků, obchodníků a umělců, což je přibližně stejný počet jako v loňském roce.

Pověst vánočního trhu v Lipsku je založena především na detailní a kvalitní práci organizátorů, ale i rovnováze nabídky. Zájem turistů prudce roste rok od roku – například loni na místo konání přijelo více než 2 000 autobusů či zvláštních vlaků. Adventní trhy se v Lipsku konají přes 500 let; první ročník, byť samozřejmě v jiné podobě, se uskutečnil v roce 1486.

Otevírací doba vánočního trhu
dendatumotevřeno od – do
úterý22. 11. 201117.00 – 21.00
pondělí až neděle23. 11. – 21. 12. 201110.00 – 21.00
čtvrtek22. 12. 201110.00 – 20.00

Do Lipska nejen za Santou

Nemusíte se bát, že veškerý čas v Lipsku strávíte prohlížením betléma. Lipští modeláři si totiž pro návštěvníky připravili již 49. ročník modelářské výstavy, která by měla být tentokrát zaměřena na měřítko G. Zhlédnout ji můžete od pátku 2. prosince do neděle 18. prosince ve velkém stanu na náměstí, a to vždy mezi desátou a devatenáctou hodinou. Organizátoři slibují, že určitě neodejdete zklamaní – na kolejích se budou prohánět velmi rozmanité soupravy od expresu na hlavní trati až po úzkorozchodný „courák“.

Logo zoologické zahrady v Lipsku, foto: ZOO Leipzig Pokud patříte mezi milovníky zvířat, rozhodně byste neměli opomenout navštívit ZOO v Lipsku, která se rozkládá na 26 hektarech, z čehož více než dva hektary zabírá vodní plocha. Z mezinárodního hlediska jde o jednu z nejrozmanitějších a nejznámějších zoologických zahrad v Evropě. Její historie sahá až do roku 1878, kdy byla založena jako soukromá, o několik let později došlo k rozšíření areálu na tři hektary. Tvrdou ránu do chodu zahrady zasadila první světová válka, kdy pro nedostatek potravin zemřela většina zvířat na podvýživu. Kvůli tíživé finanční situaci, která nedovolovala zdevastované objekty v zahradě opravit z vlastních prostředků, došlo k převedení do majetku města, jež přislíbilo rychlou opravu alespoň základních budov a několika výběhů.

Tygr v lipské ZOO, foto: Appaloosa / wikipedia.org Jako nový vhodný zdroj příjmů se ukázala účast zvířat z lipské ZOO v různých filmových scénách, v nichž mnohdy účinkoval i ředitel zahrady, k němuž měla zvířata důvěru. Po druhé světové válce došlo k řadě zásadních změn. Bylo vystavěno mnoho výběhů pro nová zvířata a návštěvníků postupem času přibývalo. Dnes je zahrada vedena jako akciová společnost, vlastněná ze 100 % městem Lipsko. Otevřeno je denně od 9.00 do 17.00, vyjma 24. a 31. prosince, kdy je otevřeno pouze do patnácti hodin. Vstupné je v rámci zimní sezony sníženo, a to až do března příštího roku. Více informací naleznete na internetových stránkách ZOO.

Leipzig Hbf., foto: Webster / Wikipedia.org Nahlédneme–li do historie města, jistě vás zaujme datum jeho vzniku. Založeno bylo slovanskými osadníky již v roce 1015 a sloužilo jako tržiště. O 150 let později bylo povýšeno na město, místní trhy se staly významnou událostí a jejich tradice se dochovaly až do dnešních dnů. Prudký rozvoj v oboru řemesel i průmyslu nastal až po založení Lipské univerzity v roce 1409, díky níž zásadně vzrostl význam města. Za zmínění určitě stojí první dálková železniční trať v Německu, která byla vybudována právě mezi Lipskem a Drážďany. Dnešní hlavní nádraží, jehož výstavba byla ovšem dokončena v roce 1915, je díky své rozloze 83 640 m2 největším hlavovým nádražím v Evropě a patří mezi významné železniční památky. Jeho čelní fasáda je široká téměř 300 metrů. Denně je zde odbaveno až 120 000 cestujících.

Interiér nádraží v Lipsku, foto: AppaloosaInteriér nádraží v Lipsku, foto: Appaloosa / wikipedia.orgInteriér nádraží v Lipsku, foto: R.Möhler / wikipedia.org

Zdroje: České dráhy, Oficiální stránky města Lipsko (Leipzig)


Dominik Jaroš | 18.11.2011 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci Tarify

More from Německo Sasko /Sachsen Česká republika (celá)


Registered user J.K.  mail  
22.11.2011 (9:58)  
Tohle nádraží v Lipsku by mohlo být taky zajímavé:

http://www.bayerischer-bahnhof.de/de/startseite/index.html
21.11.2011 (17:00)  
Já už se chtěl do Lipska podívat dávno, akorát to právě nikdy nešlo na nějaké SONE+ a podobné nabídky. Pojedu klidně i sám. Cena myslím odpovídá jednotlivci v autě, což sice není terno, na druhou stranu i kdybych jel s někým ve dvou, nebudu přece pít svařené víno sám, bylo by po romantice. Také silnice mohou být začátkem prosince již hůře sjízdné. Půlhodinu na přestup v Drážďanech mohu využít k občerstvení, obchůdků je tam dost. Holt nepovezu dárků hromadu (na to mi beztak nezbudou peníze), nýbrž třeba jen dva, tři, zato si to celé užiju v klidu a pohodě (aspoň doufám). Ostatně cena 500 korun jedním směrem se dost podobá běžnému vnitrostátnímu tarifu, také nijak zvlášť výhodnému. Zajímalo by mě, jak by to vyšlo s víkendovou jízdenkou DB (nejen co se týče ceny, nýbrž i použitelných spojů).
19.11.2011 (18:03)  
Nechápu, proč na zelpage.cz propagují komerční nesmysly. Že by je někdo platil? Ta nabídka nemá hlavua patu. Toto snad stačí za vše - Doklad je nutné zakoupit nejpozději tři dny před plánovanou jízdou, a to prostřednictvím e-shopu Českých drah. Platnost této nabídky je omezena na vlaky EC 178 Alois Negrelli + RE 29710, v opačném směru pak RE 29727 + EC 179 Alois Negrelli
18.11.2011 (17:49)  
Taky ziram nad tou cenou... Neni to levnejsi s nejakym Schoenes Wochenende, bez buzerace s nutnosti pouzivat konkretni vlaky?
Registered user TTtrain  mail  
18.11.2011 (16:34)  
To je opravdu "výhodná" cena. Na vánoční trh asi nepojedu sám, takže minimálně dva, spíš tři lidi. Kolik asi bude stát benzín Pha-Lipsko a zpět? Komu se asi chce přestupovat s balíkama dárků v Drážďanech, kde není ani normální čekárna pro 2.tř, ve které by bylo teplo? Ach jo, rozume braň se...
18.11.2011 (7:19)  
Zřejmě kvůli změně kursu stojí nyní jízdenka v přepočtu již 500 korun jedním a 1000 korun oběma směry.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2019 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko