..: All news and reports - Nehody a mimořádnosti - ČR Pardubický :..

Nehoda na kamenolomu Zárubka, foto: Drážní inspekce Brno — Psal se 10. listopad roku 2009, když došlo na vlečce kamenolomu Zárubka na Skutečsku k vážné dopravní nehodě posunového dílu s nákladním automobilem na nechráněném železničním přejezdu. Následky srážky byly velké - došlo ke smrti řidiče nákladního automobilu a škodám v řádu statisíců. Zdánlivě běžná nehoda však přeci jenom zůstala něčím výjimečná. Drážní inspekce i soudy různých instancí totiž dospěly k závěru, že jednou z hlavních příčin nehody bylo porušení mnoha bezpečnostních předpisů, zákonů či vyhlášek na straně dráhy. Kauza se definitivně uzavírá až v letošním roce, necelé čtyři roky poté, kdy Nejvyšší soud zamítl dovolání hlavního obžalovaného, vedoucího posunu dotčeného vlaku.

Stéblová — Už jen pomníček uprostřed vegetace, udržovaný lidmi z okolí, připomíná nejhorší železniční neštěstí v československých dějinách. Z dodnes nevyjasněných příčin se tam za sychravého podvečera krátce před 17:45 dne 14. listopadu 1960 čelně střetly dva osobní vlaky, přičemž zahynulo 118 lidí. Takové číslo je a snad i zůstane v celé historii našich železnic nepřekonaným. V době dlouhých souprav měly spoustu vozů i oba inkriminované vlaky. Osobní vlak 608 z Liberce do Pardubic, tažený "krokodýlem" 354.7128, si vezl dvanáct vagónů, mezi dvěma "hurvínky" M 131.1272 a 1327 se pak vezly čtyři lehké přípojné vozy. Oba vlaky byly, jak už to tehdy bývalo, plné.

28.7.2009 - 8:36 - V České Třebové vykolejil vlak při posunu

28.7. 2009, vykolejená souprava, Česká Třebová, foto: František Myška 28.7. 2009, vykolejená souprava, Česká Třebová, foto: František Myška Česká Třebová — Mezi lokomotivním depem a nádražím ve stanici Česká Třebová došlo dnes v půl čtvrté ráno k vykolejení soupravy vlaku při posunu. Došlo taktéž k poškození výměny. Příčiny nehody jsou předmětem šetření. Provoz je veden přes obvod nákladního nádraží, zpoždění vlaků na Brno překračují 20 minut, ve směru na Olomouc by neměla být doprava ovlivněna. Vlak R 862 byl veden jako výchozí ze stanice Pardubice hl. n.

Další informace: omezení provozu ČD, poloha vlaků ČD

Zdroj: vlastní pozorování a Deník; foto: František Myška

680 PardubicePardubice - Správa železniční dopravní cesty bude od 15. března do 9. dubna t.r. opravovat výhybky na kostěnickém zhlaví stanice Pardubice hl.n., čímž podstatně omezí jeho propustnost. Regionální vlaky mezi Pardubicemi a Kostěnicemi budou nahrazeny autobusy, které pojedou dříve než původní vlaky. K úpravám dojde také u některých dálkových vlaků, vlaky vyšší kvality naopak omezeny prakticky nebudou.

Ložisko 3.nápravy Peršinga, foto: Kamil238Pardubice-Svítkov - Ve středu 15. října bylo indikátorem horkoběžnosti umístěném před zastávkou Pardubice-Opočínek signalizováno horké ložisko na 3. nápravě vlaku R 701. Výpravčí ihned vysílačkou informoval o závadě strojvedoucího. R 701 zastavil v prostoru zastávky Pardubice-Svítkov cca 2 km před pardubickým hlavním nádražím. Postiženým byl Peršing 162.038-4. R 701 byl ve zbytku trasy zrušen, cestující pro další cestu použili R 423, který na zastávce mimořádně zastavil. V cca. 22:40 byla již souprava prázdná a zhaslá, svítilo se jen ve služením a posledním voze.

Ústí nad Orlicí - Silný vítr dnes odpoledne zapříčinil úplné zastavení provozu na několika traťových úsecích v okolí Ústí nad Orlicí. Spadlé stromy přerušily trolejové vedení a zablokovaly cestu desítkám vlaků, včetně spojů na prvním koridoru mezi Pardubicemi a Českou Třebovou. Odstraňování všech překážek přitom může trvat až do osmé hodiny večer. Podle ředitele Krajského centra osobní dopravy ČD v Pardubicích Michala Štěpána vichřice netrvala dlouho, nicméně v průběhu několika desítek minut stihla prakticky zastavit dopravu hned na několika místech. Dostupné informace nenaznačují žádné zraněné ani výraznější škody na vozovém parku. Před 17. hodinou se vlaky v postižených úsecích začaly opět rozjíždět; i tak ale propustnost hlavního tahu zůstává omezená a spoje nabírají zpoždění v řádu desítek minut. Pravděpodobně ze stejných příčin je v současnosti zastaven provoz i v úseku Lukavice - Mohelnice, kde uvízlo hned několik dálkových spojů.

Další podrobnosti a přesnější informace zjišťujeme.

Pardubice - Vlak EC 174 dnes odpoledne strhl trolejové vedení na hlavním tahu mezi Pardubicemi a Přeloučí v trati 010 a to v obou kolejích. Během odpoledních hodin byla zprovozněna 1.traťová kolej. Vlaky jsou tak z tohoto důvodu vedeny jen po ní. Díky tomu zde budou až do večerních hodin vznikat zpoždění v řádu desítek minut, než bude provoz obnoven v plné míře.

Praha, trať 171 – Problémy postihly i příměstskou trať 171 z Berouna na Prahu. Z důvodu poruchy na trolejovém vedení všechny vlaky, včetně mezinárodních rychlíků směřujících ze západu Česka do Prahy jsou mimořádně ukončovány ve stanici Praha-Radotín. Trať v úseku Radotín – Smíchov je momentálně neprůjezdná. Ke stržení troleje došlo ve Velké Chuchli s největší pravděpodobností při průjezdu vlaku 9931. Další problémy postihly i nákladní spojku přes Odbočku Tunel do Prahy-Krče. I zde je provoz zastaven. V jednání je zajištění náhradní dopravy autobusy dopravního podniku Hl. m. Prahy. Na svou cestu zpět na západ již vyrazil R 760, který v Radotíně provedl mimořádný obrat. Krátce po něm dorazil i mezistátní rychlík 455, který na okraji Prahy zatím vyčkává. Lze však předpokládat, že i on bude z Radotína výchozí.

Ilustrační obrázek Moravany - Vyšetřovatelé nehody v železniční stanici Moravany, při které v pondělí 19.5. 2008 zemřel strojvedoucí a 6 osob bylo lehce zraněno, postupují v pátrání po příčině havárie. Za pravděpodobnou příčinu neštěstí byla několikrát předběžně označena technická chyba zabezpečovacího zařízení, přičemž nebylo vyloučeno ani pochybení obsluhy signalizace. V kontrastu s původními informacemi zavinění strojvedoucího nebylo prokázáno; naopak se ale objevují i verze, poukazující na možnou závadu na lokomotivě, která vytvořila předpoklady pro selhání detekce obsazené koleje.

163.004 ve službách ČD u zast. Dobříkov u Chocně Doplněno 14:15: Moravany - Krátce před pátou hodinou ranní se stala tragická nehoda ve stanici Moravany na trati 010, spojující Českou Třebovou, Pardubice a Prahu, kde došlo ke střetu lokomotivy se soupravou osobního vlaku 5011. Ten v Moravanech stanicoval, když do něj zezadu najela lokomotiva 163.004 (ČD Cargo), jedoucí jako Lv 72641 z Řečan do České Třebové. Strojvedoucí jel do České Třebové střídat, ale bohužel již nedojel. Strojvedoucí osobního vlaku a pět cestujících utrpělo lehká zranění.

Pardubicko - Včera před 20. hodinou večerní došlo k usmrcení osoby v kolejišti hlavního železničního tahu mezi Pardubicemi a Olomoucí. Na místě pak zasahovaly složky IZS a přítomni byli také kriminalisté. Z tohoto důvodu byl úsek z Pardubic do České Třebové nedaleko Uherska neprůjezdný. Podle dostupných informací neznámého člověka srazil R 706 Hradišťan, jedoucí z Luhačovic na Prahu. „Provoz byl zastaven na obou kolejích a obnovení záleží na délce vyšetřování nehody policií na místě neštěstí“, sdělil večer mluvčí Drah Ondřej Kubala.

4.4.2008 - 21:01 - Tuto sobotu nevyjede 680.007

Ilustrační obrázekPraha - V sobotu 5.4.2008 bude probíhat kontrola jednotky Pendolino 680.007 v rámci pravidelné nezbytné údržby, která tentokrát přesáhne časový rámec jedné noci. Proto bude tuto sobotu nasazena na jeden pár spojů mezi Prahou a Ostravou náhradní souprava standardu EuroCity. Pendolino nepojede na vlaku SC 505 s odjezdem z Prahy-Holešovic ve 13:23, a zpět z Ostravy SC 508 v 17:20.

zdroj: Tisková zpráva ČD

19.3.2008 - 11:00 - Střetnutí na přejezdu u Heřmanova Městce

Ilustrační obrázek Heřmanův Městec - Včera ve 14:50 došlo ke střetnutí osobního vlaku 25056 vedeného motorovým vozem 810 458-0 s osobním automobilem značky Peugeot Boxer na přejezdu mezi zastávkami Klešice a Rozhovice, v km 4,547 trati 017, Heřmanův městec - Chrudim město. Přejezd je zabezpečen výstražnými kříži. Při střetnutí se automobil vklínil pod motorový vůz, který po té první nápravou vykolejil. Těžce zraněn byl řidič automobilu, celková škoda byla odhadnuta na 250 000 Kč. Vykolejením došlo i k poškození železničního svršku. Provoz na trati byl po opravě svršku obnoven dnes v 11:05 hodin.

Zdroje: ČD a Pardubický deník

Ilustrační obrázek Pardubice - Neobvyklého černého pasažéra přivezl vlak, který v neděli dorazil do Pardubic z Chocně. Byl to čtyřnohý dobrodruh - bígl. Zřejmě se zatoulal nebo nudil. Chtělo to asi změnu, tak se rozhodl vyrazit ve velkém stylu. Zřejmě má rád vláčky, jenže lidské řeči nerozumí a jízdenku by mu asi nikdo neprodal. Tak se z něj stal cestovatel. Řeč je o psu, který se sám vydal na výlet vlakem do Pardubic.

Ilustrační obrázekSkalice nad Svitavou - Bylo dvacet minut před osmou hodinou ranní, poklidné pondělní ráno 18.2.2008. Do nádraží ve Skalici nad Svitavou vjížděla souprava rychlovlaku Pendolino. Ve stejném okamžiku a ve stejném místě se ale tři muži rozhodli přecházet přes koleje. Dvěma se to podařilo, třetímu se ale toto rozhodnutí stalo osudným.

Ilustrační obrázek Pardubice - V sobotu 6.10. po půl deváté ráno skočil muž pod vlak v blízkosti železniční zastávky Pardubice-Černá za Bory. Rychlík v plné rychlosti v prostoru zastávky smetl třiapadesátiletého muže z Pardubicka. Podle prvotních zpráv přímo z místa nehody existuje velmi pravděpodobná možnost, že muž skokem pod kola lokomotivy spáchal sebevraždu. Policie však tuto událost dosud nepotvrdila s tím, že věc je teprve v počátku šetření. Nehoda zhruba na hodinu a půl zastavila provoz na hlavní trati Praha - Ostrava.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:51
sets at 16:36