..: All news and reports - Jízdní řád - Česká republika (celá) :..

Konference o optimalizace dopravy v pardubickém kraji 2. 6. 2011, foto: Matouš Danielka Pardubice — Zástupci Pardubického kraje, společnosti OREDO a dopravce České dráhy představili koncepci optimalizace osobní dopravy, která se dotkne takřka celého území Pardubického kraje a vejde v platnost se zavedením nového jízdního řádu v prosinci 2011. Účelem optimalizace je za nižších krajských subvencí zajistit co nejlepší dopravní obsluhu území. Proto byla tradiční síť veřejné dopravy v celém kraji zrevidována podle současných požadavků metodikou dříve úspěšně použitou v Královéhradeckém kraji. Zatímco na páteřních linkách bude doprava posílena, v regionální dopravě bude na několika místech kolejová doprava nahrazena z pohledu fixní ceny na kilometr výrazně levnějšími autobusy. Celkový rozsah železniční dopravy v kraji zůstane přibližně zachován, rozsah autobusové dopravy dozná navýšení.

433.001 u Čížova, foto: Topič Beroun — Vážení čtenáři, počasí se konečně umoudřilo, republiku již nesužují vydatné lijáky ani razantní kolísání teplot, a tak se můžeme s chutí a dobrou náladou vydat na některou z akcí, jejichž stručný souhrn obsahuje tento článek. Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) zahájí další sezonu provozu tradičních parních vlaků napříč překrásnou krajinou České Kanady, v jejichž čele se ukáže některá ze zachovaných úzkorozchodných lokomotiv. Stejně jako minulý rok vyjedou i letos parní vlaky při příležitosti festivalu zábavy Brno – město uprostřed Evropy (BMUE). Měsíc červen završí jízda parních lokomotiv 498.022 a 486.007 v čele mimořádného vlaku z Prahy na bratislavské setkání historických vozidel Rendez 2011.

29.5.2011 - 16:00 - Českou železnici možná čeká stávka, odbory chtějí protestovat

Mezinárodní rychlík Albert Einstein, foto: Filip Štajner Praha — Čeští cestující budou mít možná cestu do zaměstnání či škol opět mnohem komplikovanější. Předseda Asociace nezávislých odborů Bohumír Dufek dnes v Otázkách Václava Moravce na ČT24 uvedl, že v pondělí pravděpodobně vyhlásí celodenní stávku železničářů. K tomuto rozhodnutí ho dovedly plánované reformy a návrh rozpočtu na příští rok. Nelíbí se mu tvrdý postoj ministra financí Kalouska, který uvedl, že pokud se mu nepodaří prosadit ve vládě úsporný rozpočet s deficitem 105 miliard korun, pak z vlády odejde. Ministr podmínil dosažení takového rozpočtu například zvýšením daně z přidané hodnoty (DPH). Tento krok už vláda schválila. Bohumír Dufek proto požaduje, aby došlo k pětiprocentnímu zvýšení platů, a to nejen ve veřejné, ale i soukromé sféře. Odbory dále protestují proti zdanění režijních jízdenek a krácení státního příspěvku. Návrh rozpočtu na příští rok musí být vládě předložen do letošního srpna. Jednou z věcí, kterou lze odborářům vytknout, je fakt, že obětí neshod mezi ministerstvem a odbory je obyčejný cestující, který je povinen se dostavit do zaměstnání nebo škol. Navíc je neseriózní vyhlašovat stávku na poslední chvíli v týdnu, kdy na všech středních školách probíhají písemné maturity a studenti by se měli v klidu, v pohodě a včas dopravit do svých škol namísto toho, aby se obávali, zda tam vůbec přijedou. Ne všichni mají možnost alternativní dopravy.

Podle informací, jak je odpoledne zpřesnil časopis Týden, by se vlaky mohly zastavit v pátek 10. června.

Zdroje: ČT24, Novinky, Týden

MS 2011 a ZSSK Bratislava — V neděli 15. května vypraví České Dráhy posilu na zápas o bronzové místo na mistrovství světa v ledním hokeji na Slovensku. Vlak EC 273 Jaroslav Hašek bude posílen o pět přímých vozů, které budou z bratislavského hlavního nádraží pokračovat jako zvláštní vlak do stanice Bratislava-Nové Mesto poblíž hokejové haly, kde v 16 hodin začne utkání mezi českým a ruským týmem. Tyto vozy budou řazeny na konci soupravy, jejíž pravidelná část bude standardně pokračovat dále ve své trase do Budapešti. Týchž pět vozů bude po skončení hokejového utkání vypraveno jako zvláštní expres zpět do Prahy. Odjezd je plánován na 20.14, v případě potřeby bude vlak vypraven později s ohledem na konec zápasu. Příjezd do Prahy je stanoven na půl druhou ráno, na českém území je vlak v celé trase určen pouze pro výstup cestujících, může být proto veden i s náskokem oproti plánovanému jízdnímu řádu.

Vlk Gooly - maskot MS 2011 Slovensko, foto: IIHFBratislava — Vzhledem k postupu českých hráčů do semifinále hokejového mistrovství světa bude v pátek 13. května EC 273 Jaroslav Hašek posílen o pět přímých vozů, které budou z bratislavského hlavního nádraží pokračovat jako zvláštní vlak do stanice Bratislava-Nové Mesto poblíž hokejové haly, kde po 16. hodině začne utkání mezi českým a švédským týmem. Tyto vozy budou řazeny na konci soupravy, jejíž pravidelná část bude standardně pokračovat dále ve své trase do Budapešti. Týchž pět vozů bude po skončení hokejového utkání vypraveno jako zvláštní expres zpět do Prahy. Odjezd je plánován na 20.14, v případě potřeby bude vlak vypraven později s ohledem na konec zápasu. Příjezd do Prahy je stanoven na půl druhou ráno, na českém území je vlak v celé trase určen pouze pro výstup cestujících, může být proto veden i s náskokem oproti plánovanému jízdnímu řádu.

Vlk Gooly - maskot MS 2011 Slovensko, foto: IIHFBratislava — Návštěvníkům zítřejšího hokejového utkání české reprezentace a Finskem vycházejí vstříc České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko vypravením dvojice posilových vlaků do/z Bratislavy. Úlohu hokejového vlaku s kapacitou 300 míst zastane posílená souprava IC 571 Zdeněk Fibich, s odjezdem z Prahy ve 12.39. Ta bude z Břeclavi pokračovat jako R 1. nsl. 171 přes Kúty, Malacky a bratislavskou hlavní stanici až na nádraží Nové Mesto, vzdálené několik minut chůze od stadionu. Odjezd návratového spoje R 1. nsl. 476 je předběžně plánován na 23.43; čas ovšem bude upraven podle reálného konce utkání. Při své cestě zpět po stejné trase vlak zastaví také v Kolíně a ve stanici Praha–Libeň. Počítejte s tím, že uvedené časy jsou orientační, vlak může jet s náskokem, odjezdy ze stanic budou vždy ihned po výstupu cestujících. V úseku Břeclav – Praha je vlak určen jen pro výstup.

ČD 163.257, nový nátěr, foto: Javy Praha/Bratislava — V souvislosti s příchodem Velikonočních svátků plánují národní dopravci v Česku i na Slovensku již tradičně posílení řady dálkových vlaků na nejdůležitějších relacích. Počet míst tak u spojů Českých drah naroste o šestnáct tisíc, u ZSSK pak o přibližně třináct tisíc. Kapacita spojů bude navýšena nejen ve středu 20. dubna a v pátek 22. dubna, kdy je obvykle zaznamenána největší frekvence cestujících, ale také na Velikonoční pondělí, kdy se bude většina lidí vracet po prodlouženém víkendu zpět domů.

Hodiny SBBPraha - Jako každý poslední březnový víkend nás v noci ze soboty 26. března na neděli 27. března čeká nemalá změna - začíná opět platit středoevropský letní čas. V důsledku posunutí času, kdy po druhé hodině ranní následuje posun o šedesát minut dopředu na třetí hodinu, budou vlaky jedoucí v tuto dobu opožděny. České dráhy se ale budou snažit zkrátit čekací dobu ve stanicích, ve kterých je to možné, aby byla zpoždění minimalizována. Cestující by tedy měli počítat s tím, že šedesátiminutové zpoždění se může snížit. Vlaky s pravidelným odjezdem již v letním čase změna nezasáhne, na vlaky zpožděné díky posunu času nebudou ostatní spoje zpravidla čekat, aby se zpoždění nepřenášelo i na ně, změněny též budou přechody některých přímých vozů. Aktuální polohu si cestující mohou ověřit na webu ČD, nebo využít linky Kontaktního centra ČD na 840 112 113.

IC 588 Leoš Janáček nedaleko Jistebníku, foto: Jiří Strnisko Praha — Vlaky EuroCity a InterCity dopravce České dráhy budou opět provozované komerčně, tj. mimo závazek veřejné služby. Ovšem jen některé vybrané. Na základě premisy, že EC/IC si na sebe musí vydělat, byla omezena objednávka ministerstva dopravy u ČD a také dotace na tyto spoje. Ačkoliv bylo vyhlášeno plošné zrušení plateb za provoz těchto dvou kategorií vlaků, mimo objednávku se dostaly na podzim 2010 pouze tři páry InterCity a 4 páry vlaků EuroCity. V minulém týdnu pak ministr dopravy Vít Bárta oznámil podepsání dodatku mezi ministerstvem a ČD, který počet komerčních spojů rozšíří. „Komerčně budou provozované všechny vlaky EC kromě těch, které jsou vázány mezinárodními úmluvami,“ specifikoval škrty generální ředitel ČD Petr Žaluda. Jsou tedy všechny vlaky vyšší kvality komerční? Ne, ani nebudou. Reálně se řeší jen spoje mezi Prahou a Ostravou, přičemž ale do škrtů spadly i IC a EC, které Ostravou projíždí v jiném směru.

Křižování EC Jan Perner a EC Beskyd, Ostrava Vítkovice, foto: Dennis Hűbsch Praha — Od 6. března letošního roku začíná platit první změna jízdního řádu 2010/2011. Jak je zvykem, správce infrastruktury a tvůrce jízdních řádů Správa železniční dopravní cesty vydala přes tři desítky stránek změn a přelepek, které můžete do svého výtisku aplikovat. Některé změny jsou pouze kosmetické, například doplnění tratě 063, na které byla doprava objednána Středočeským krajem „za minutu dvanáct“ a SŽDC to již nestihla zapracovat do jízdního řádu. U některých vlaků přibyly symboly kola, invalidy či první třídy, což bylo způsobeno dodávkami dalších kusů jednotek Regionova a CityElefant k Českým drahám. Na Slovensku zatím nedochází k plánovaným škrtům v regionální dopravě tak, jak je odhalily začátkem roku slovenská média. S první změnou dojde pouze k úpravě JŘ u některých vlaků, ale očekávat lze i příchod nových vozidel.

M 262.0209, Bělušice - Sinutec, 5. 6. 2010, foto: Chary Praha — V závěru loňského roku rozbouřila zdejší vody informace, že Ministerstvo dopravy zahájilo z podnětu Správy železniční dopravní cesty řízení o rušení sedmi lokálních tratí. Dnes můžeme hovořit o malém úspěchu pro zájemce o zachování provozu na těchto tratích. Drážní úřad nevyhověl podání navrhovatele a odmítl formálně zastavit dopravu na třech tratích: z Mostu do Lovosic, z Čelákovic do Mochova a z Bošic do Bečvár. Podle Drážního úřadu není možno formálně zastavit dopravu na tratích, na kterých se počítá alespoň se sezónním provozem. Toto rozhodnutí poněkud zaskočilo SŽDC. Drážní úřad totiž respektuje tu skutečnost, že i když na tratích není pravidelný denní provoz, kdokoli se na ně může po splnění určitých podmínek vydat. Pouze sezónní provoz není tedy důvodem k zastavení dopravy. Tratě jsou zahrnuty v Prohlášení o dráze pro grafikon 2010/2011 a tudíž musí být ze zákona dostupné k provozu.

On-line zpravodajství, foto: ŽelPage Česko/Slovensko — 12.12.2010 00.00 Úderem půlnoci právě vstoupil v platnost nový jízdní řád 2010/2011. Popřejme mu tedy resp. cestujícím mnoho spokojenosti a minimum komplikací. Tímto také spouštíme řazení vlaků pro jízdní řád 2010/2011 na stránkách našeho elektronického magazínu o drahách Želpage. Nové řazení vlaků poskytuje naše databáze u dálkových vlaků v Česku i na Slovensku. Na dalších se usilovně pracuje. V současné době máme na síti SŽDC EN 477 Metropol, který se zřejmě bude potýkat se změnou jízdního řádu nejhůře - původní odjezd 0:37, nový 0:04. Uvidíme tedy, jak se spoji povede. V Pardubicích by ho ještě mělo čekat předjetí Excelsiorem, nicméně pojede-li vlak zpožděný, předjetí se přesune do vzdálenější stanice. S novým jízdním řádem hlavní město opouští R 441 Excelsior, který pokračuje až do Košic. Z Pardubic do Svitav vyjede v 0.24 nový Sp 1909.

1.12.2010 - 7:00 - Sledujte s námi přechod na nový jízdní řád

Pragotron, foto: Matouš Vinš/ŽelPage Praha — Rok se chýlí ke konci. Rychle se blíží také přechod na nový jízdní řád, který vstoupí v platnost za týden, v noci ze soboty 11. prosince na neděli 12. prosince 2010. Stejně jako v minulých letech bychom se i letos chtěli v uvedené dny věnovat on–line sledování přechodu na nový grafikon vlakové dopravy. Dozvíte se tak například nejrůznější změny a novinky nejen v osobní dopravě. Při této příležitosti žádáme vás, čtenáře, o pomoc. Přiložit ruce k dílu může opravdu každý – třeba prostřednictvím fotografií a videí či čerstvých informací z terénu. Více informací v přiloženém informačním letáku. Děkujeme všem, kteří se „železničního silvestra“ aktivně zúčastní!

Lokomotivy EU07 budou namísto Prahy k vidění v Šumperku, foto: Louis Armstrong Praha — S blížícím se koncem platnosti jízdního řádu se dostávají na povrch informace o změnách v mezistátní a vnitrostátní železniční dopravě. Sestavili jsme stručný souhrn novinek u vlaků překračujících státní hranice České republiky. Sleduje současný trend, který příliš nepřeje singulárním/solitérním spojům (někdy ve prospěch taktových vozebních ramen), zvláště pak nočním, zatímco i na poli mezistátní dopravy dochází k rozvoji soukromých dopravců. Nadále pak trvají tradiční české fenomény „nemáme vhodné soupravy na dálkovou dopravu“, „nemáme vhodné soupravy na regionální dopravu“ a „nevíme co s těmi Pendoliny“ sekundované faktem, že „navazující tratě zahraničních správ jsou nevyhovující“.

Pendolino Ministr dopravy Vít Bárta v minulých týdnech při svých cestách po České republice přislíbil zrealizovat některé projekty, které by se měly stihnout za jeho působení na ministerstvu dopravy. Prvním slibem z 10. září bylo snížení jízdní doby mezi Prahou a Českými Budějovicemi ze současných více než 2,5 hodiny na 1 hodinu a 50 minut. Jen o několik týdnů později pak vyvolal velké diskuze slib, na spojení Prahy s Mnichovem za dobu 3 hodiny a 9 minut. Nakolik se tyto sliby v budoucnu stanou skutečností zatím nevíme, ale při bližším prozkoumání se ukazuje, že tyto dva projekty mohou znamenat budoucnost, pro vysokorychlostní jednotky řady 680 Pendolino Českých drah. Ukážeme si varianty možného budoucího nasazení nejen jednotek řady 680, ale i dalších nových vozidel v dálkové dopravě. Hned na začátku je ale třeba upozornit, že se jedná jen o hrubé odhady, které jednak vycházejí z dlouhodobého pozorování nejen u nás, ale i v zahraničí a také se snaží nebýt nijak megalomanské. Pro začátek bude třeba rozebrat současnou situaci a také nejbližší budoucnost, kdy by se na dálkových linkách v České republice měli objevit první skuteční konkurenční dopravci Českých drah.

Older messages
« Newer messages | 1 ... 3 4 5 6 7 ... 14 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 04:56
sets at 21:04
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...