..: All news and reports :..

Ilustrační obrázek Vídeň – Temná zákoutí a betonová hala, v níž se prohání vítr, to je dnešní podoba vídeňského Jižního nádraží. Toto nehostinné prostředí by však podle studie již za čtyři roky mělo být minulostí. Za rok totiž začne demolice a v roce 2012 by první vlakové spoje z Prahy měly zastavit na zbrusu novém hlavním nádraží.

Ilustrační obrázekPraha - S blížícím se koncem roku 2007 zveřejnily České dráhy, největší železniční dopravce v ČR, základní informace o svém podnikatelském plánu pro rok následující. Jeho podstatou je podle ředitele holdingu, Ing. Josefa Bazaly, pokračování v trendu letošního roku, tedy snaha o nárůst počtu nových zákazníků i nárůst objemu přepravy. V příštím roce ČD předpokládají tržby o přibližně 500 milionů vyšší než v roce letošním. Podnikatelský plán počítá i s částkou 3,6 miliardy korun pro modernizaci a obnovu vozového parku v osobní dopravě. Plánovaný objem investic do železničních vozidel tak bude o 900 milionů vyšší než letos.

Ilustrační obrázekPraha - Hojně diskutovaná stavba městské rychlodráhy, která má spojit Prahu s letištěm Ruzyně, má další komplikaci. Stavba se totiž příliš nezamlouvá obyvatelům Dejvic, Veleslavína, Ořechovky a Liboce. Zastupitelé Prahy 6, jejíž území má trať protínat prakticky celé a bez jejichž souhlasu se stavět nemůže, mají nyní šanci vytěžit z této situace politický kapitál. Starosta šesté městské části Tomáš Chalupa připouští, že Praha 6 může poslat rychlodráhu ke dnu. „Pokud nebudou splněny podmínky Prahy 6, stavbu nepřipustíme,“ prohlásil Chalupa. Ač se to nezdá, situace možná velmi brzy dospěje ke svému řešení.

Ilustrační obrázekBerlín – Německo zažije zřejmě největší stávku strojvedoucích v novodobé historii. Strojvůdcovské odbory GDL se totiž v pondělí dohodly na neomezeném výstražném protestu, jenž by mohl postihnout na 30 tisíc vlakových spojů. Doposud největší stávka na Německé železnici se uskutečnila před patnácti lety v roce 1992, kdy se na dva dny zastavil téměř veškerý provoz na dráze.

Ilustrační obrázekInnsbruck/Brixen - 63 kilometrů má měřit nový železniční tunel spojující Rakousko a Itálii pod vrcholy Alp. Jeho výstavba by mohla začít v roce 2009 nebo 2010 a dostavěn by mohl být do roku 2022. Projekt má spojit tyrolskou metropoli Innsbruck s městem Brixen na italské straně a za cíl si klade výrazně ulehčit dálnici vedoucí Brennerským průsmykem.

Ilustrační obrázekPraha - Vláda, ač to slíbila, nerozděluje státní finance rovnoměrně mezi železnici a silnice. Ministerstvo dopravy to komentuje tím, že u nás máme již železniční síť kvalitní, protože se na ní pracuje už od devadesátých let. „Naše země potřebuje více kilometrů dálnic,“ říká tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Na stavby silnic a dálnic má jít letos až šedesát procent peněz, určených na infrastrukturu. Železnici zbývá pouze čtyřicet procent.

Ilustrační obrázekBrusel - České dráhy mohou čerpat úvěr ve výši 30 milionů eur od sdružení evropských železnic Eurofima. Usnesla se dnes na tom Evropská komise, jenž nevznesla žádné námitky proti státní záruce. Postup komise uvítali představitelé českého ministerstva dopravy. "No konečně, na výsledky notifikace čekáme od začátku letošního roku", zprostředkoval stanovisko úředníků mluvčí Karel Hanzelka.

Výstavba nástupišť v žst. PrešovBratislava - Částku 67,225 miliard Sk, to je suma, kterou potřebují Železnice Slovenské republiky na modernizaci staré infrastruktury. Na financování by se měly mimo ŽSR podílet i prostředky z fondů Evropské unie a státních dotací. Návrh finanční potřeby investičních prostředků do roku 2011 je považovaný za nevyhnutelný z hlediska vytvoření podmínek pro urychlení modernizace tratí ŽSR, čímž by se zlepšila také jejich konkurenceschopnost na domácím i mezinárodním dopravním trhu.

Ilustrační obrázekVídeň - V hlavním městě Rakouska se již tento rok zahájí stavba nového hlavního nádraží. Jedná se o zvláštní model spojení budov, s názvem Bahnhofcity, kde jsou vedle nádražních hal také kanceláře, byty, ale i obchody. S těmito tipy nádraží se již můžeme setkat například v Hannoveru, Lipsku nebo v Kolíně nad Rýnem. Ve Vídni se navíc vyřeší dlouhotrvající problém s dopravou.

Ilustrační obrázekMoskva – Ruské železnice, největší dopravce na světě, jenž zaměstnává 1,3 miliónů zaměstnanců, potřebuje na svoji modernizaci téměř 300 miliard €. Podle ředitele RŽD Vladimíra Jakunina nejde s ohledem na rozlohu státu o gigantickou, ale o adekvátní sumu. Podle deníku Vědomosti je Jakunín blízkým přítelem ruského prezidenta Putina z doby KGB. Oba mají zájem reformovat RŽD k nepoznání. Na financování modernizace by se mimo státní pokladny měli podílet soukromí investoři, představující západní banky, dopravní firmy a ruští magnáti.

16.4.2007 - 22:00 - Železniční dopravu v Belgii paralyzuje stávka průvodčích

Ilustrační obrázekBrusel – Belgičtí průvodčí dnes vstoupili do stávky, která má upozornit na sérii útoků z řad cestujících na své kolegy. Následovali tím stávku hasičů a bezpečnostního personálu bruselského letiště, jenž se uskutečnila v pátek. Terčem agrese se jen přes víkend stali čtyři průvodčí, přičemž tři museli být ošetřeni v nemocnici. Ve valonské části Belgie jde s výjimkou města Arlon o generální stávku, zatímco ve Vlámsku se do protestu nezapojili průvodčí v Antverpách a Gentu. Vysokorychlostní vlaky Thalys spojující Belgii s Německem, Holandskem a Francií nebyly touto akcí dotčeny, stejně tak ani vlaky Eurostar směřující do Londýna. Stávka má však dopad na spojení s Lucemburskem.

zdroj: SME

Ilustrační obrázekPlzeň – První část železniční koridoru z Prahy do Chebu by měla být hotová do dubna 2009. Jedná se o 33 kilometrů dlouhý úsek z Plzně do Stříbra, který se začal stavět na podzim roku 2005. Pro letošní rok jsou zatím plánovány investice v objemu 600 milionů korun. Celý koridor mezi Prahou a Plzní má být dokončen do konce roku 2016 a jeho cena dosáhne 55 miliard Kč.

Ilustrační obrázekFrýdek-Místek - Ve Stříteži a okolí přibývá podpisů pod peticí proti chystanému zvýšení kapacity na železniční trati mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Lidé se obávají, že nákladní vlaky přinesou trvalou hlučnost a zhorší podmínky pro život místních obyvatel i rekreaci turistů v Beskydech. Petici podepsalo do úterý 513 lidí, většina je jich přímo ze Stříteže. Zvýšení kapacity se plánuje zejména kvůli výstavbě automobilky Hyundai v Nošovicích.

Ilustrační obrázekPraha – České dráhy a galerie Leica Gallery Praha i tento rok vypraví známý galerijní vlak jménem Výstava na kolejích 2007. Naváže tím na předcházející dva ročníky, které sklidily u návštěvníků veliký úspěch. První ročník výstavy navštívil 12 českých a 11 slovenských měst a vidělo jej 63.000 návštěvníků. Tato galerie byla v přepočtu na den nejnavštěvovanější výstavou roku 2005. Druhý ročník galerijního vlaku s fotografiemi Antonína Kratochvila byl taktéž velmi úspěšný, výstava navštívila 9 měst a shlédlo ji 45.000 návštěvníků.

31.3.2007 - 13:00 - TGV opět překonalo svůj dosavadní rekord

Ilustrační obrázekPaříž – TGV opět překonalo vlastní rychlostní rekord. Při neoficiálních zkouškách na trati Paříž - Štrasburk dosáhlo rychlosti 568 km/h. Oficiální pokus o překonání absolutního rychlostního rekordu kolejového vozidla podnikne TGV v úterý. Dosavadní primát si stále drží japonský Maglev, který na magnetické trati dosáhl rychlosti 581,2 kilometrů v hodině.

Train à Grande Vitesse se oficiálně o rekord pokusí na vysokorychlostní trati, na které bude veřejný provoz v plném rozsahu zahájen již v červnu. TGV na ní budou jezdit rychlostí 320 kilometrů v hodině, což je o dvacet kilometrů v hodině rychleji než na jiných linkách. Cestovní doba mezi Paříží a Štrasburkem se tak zkrátí skoro o polovinu.

zdroj: ČT24

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:33
sets at 17:59