..: Výstavbu vídeňského Hlavního nádraží provázejí komplikace :..

Ilustrační obrázek Vídeň – Temná zákoutí a betonová hala, v níž se prohání vítr, to je dnešní podoba vídeňského Jižního nádraží. Toto nehostinné prostředí by však podle studie již za čtyři roky mělo být minulostí. Za rok totiž začne demolice a v roce 2012 by první vlakové spoje z Prahy měly zastavit na zbrusu novém hlavním nádraží.

Tyto plány však dostávají trhliny a výstavba nového mimoúrovňového nádraží se stále komplikuje. Jen co utichly spory o tom, že zakázka na stavbu drážní části byla udělena bez výběrového řízení, tak na žádost několika architektů soud kvůli chybnému výběrovému řízení zrušil plány na obchodní a administrativní centrum BahnhofCity, které mělo vyrůst poblíž nádraží. Výstavba lukrativní výškové budovy a 20 tisíc metrů nákupní plochy tak nabere velké zpoždění.

Větším problémem je ale samotný sto metrů vysoký kancelářský komplex. Budova ze skla a oceli se totiž bude pnout k nebi nedaleko zámku Belvedere, což by mohlo zapříčinit, že se Belvedere zapíše na listinu ohrožených památek UNESCO.

Náklady na tuto stavbu se mají pohybovat kolem 880 milionů €. Nádraží, projektované architektonickým konsorciem Hotz/Hoffmann-Wimmer, podle plánů odbaví 40 tisíc cestujících denně, a stavba má být dokončena v letech 2012 - 2013.

Zdroj: Aktuálně.cz


PETR Poslat mail autorovi | 17.3.2008 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby

Registered user Semík  mail  
18.03.2008 (7:11)  
díky, teď už to chápu.
Registered user VKor 
17.03.2008 (23:24)  
Zkusím to po lopatě: Belveder je zapsán na listině památek UNESCO. Bude mu hrozit vyškrtnutí z listiny památek UNESCO, bude tedy zapsán do seznamu zapsaných památek UNESCO, kterým začalo hrozit, že budou ze seznamu památek UNESCO vyškrtnuty.
Kdyby časem došlo k naplnění hrozby, tedy že by díky okolnostem (kancelářské budově apod.) byl skutečně z listiny památek UNESCO vyškrtnut, zmizel by jistě i ze seznamu památek UNESCO, jimž hrozí vyškrtnutí (neboť jsa vyškrtnut nemůže již být opětovně vyškrtnut, aniž by tam byl dříve znovu zapsán, což nenastane, dokud nepomine důvod vyškrtnutí, tedy např. ona kancelářská budova), ale mohl by se současně dostat na seznam (pokud ovšem takový seznam vůbec existuje) památek, které byly kdysi zapsány do seznamu památek UNESCO, ale později z něho byly vyškrtnuty.
Obávám se, že složitěji to už říci nepůjde... Ale lze z toho vyloupnout pravdivé jádro: Belveder je zapsaná památka (v seznamu, který si pracovně označíme "A"), ale může být vyškrtnuta (ze seznamu A). Takových památek, jako je Belveder, kterým hrozí vyškrtnutí, je více. Až jim to bude hrozit velmi silně, budou sepsány do seznamu ohrožených památek (který si pracovně označíme "B").
Belveder = A
Belvederu hrozí B.
Až nastane Belveder = B, bude mu hrozit "-A"...
Registered user JnR 
17.03.2008 (18:25)  
Semík: Existuje seznam památek UNESCO a některé památky z tohoto celkového seznamu jsou i na listině ohrožených památek. Ne každá UNESCO památka je ohrožená. Třeba třebíčským nebo telčským nic nehrozí.
Registered user Semík  mail  
17.03.2008 (17:52)  
2 JnR: Budova ze skla a oceli se totiž bude pnout k nebi nedaleko zámku Belvedere, což by mohlo zapříčinit, že se Belvedere zapíše na listinu ohrožených památek UNESCO.
Já to čtu, že díky té výškové budově se ten zámek snadněji zapíše. Což je podle mě kravina a řekl bych, že ho škrtnou.
PETR  Send him an e-mail
17.03.2008 (17:58)  


Já teda nwm, ale myslim si že světové dědictví UNESCO a listina ohrožených památek UNESCO jsou zcela rozdílné věci.
Registered user JnR 
17.03.2008 (14:50)  
Semík: Píše se tam, že se možná zapíše na listinu ohrožených památek UNESCO. To je seznam památek UNESCO, které jsou nějak ohroženy a hrozí jim např. vyškrtnutí.

Nevíte někdo, jak se reko dotkne podzemních nástupišť (směrem na Wien Mitte)? Budou stávající zastávky Sudbahnhof a Sudtiroler platz sloučeny do jedné?
Měly by po dokončení jezdit na HBF i vlaky z Plzně a Českých Budějovic, nebo budou dál jezdit na France Josefa?
17.03.2008 (14:42)  
IDeesák : proč problému, možná se počítá s jejích využitím při demoličních pracích, resp. hloubení jam apod.

Jinak likvidaci případných výbušnin bude provádět armádní nebo policejní pyrotechnik, placený z peněz daňového poplatníka.
Registered user Semík  mail  
17.03.2008 (9:56)  
Nemělo by tam být, že se nezapíše do UNESCO? Aspoň teda v Německu a aj unás to díky novostavbám hrozí, že se památky škrknou, nebo nezapíšou. A nechce se mi věřit, že by v Rakousku to fungovalo opačně.
17.03.2008 (9:56)  
A o dalším problému - nevybuchlé munici nic nenapsali? Odhadem jsou tam desítky nevybuchlých bomb ze 2. světové. Zátěž ponesou přímo ÖBB.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2019 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko