..: All news and reports :..

Nové označení modernizovaných vozů. Praha - K rychlému rozuzlení spějí úvahy o zavedení šrotovného na české železnice. Ministr dopravy v demisi Petr Bendl připravil pro poslaneckou sněmovnu návrh zákona, který by za každé sešrotované nebo jinak zrekonstruované vozidlo vyplácel dopravcům dotace ve výši pořizovacích nákladů. Poněkud nezvyklá je ovšem podmínka, kterou pro čerpání dotace vládní návrh předepisuje. Peníze získá jen ten, kdo zadá zakázku českému automobilovému výrobci. Tím by ve hře zůstala zřejmě jen Škoda Mladá Boleslav. Podle agentury JFP už Škodováci přišli s návrhem na rekonstrukci osobních vozů řady B na řadu novou, označenou pracovně "SuperB". Vzhledem k vlivu automobilových lobbistů napříč politickým spektrem se očekává, že zdánlivě absurdní podmínka bez potíží projde oběma komorami parlamentu.

Fotosoutěž Praha - Tu sobotu 7. března si téměř celé Česko užívalo jen šedivé oblohy a deště, přesto se v jeho severozápadním koutě potloukalo okolo tratí nezvykle mnoho lidí. Další výpad německého spolku Flügelradtouristik na české území totiž směřoval do Českého středohoří, které díky němu zažilo nevídanou návštěvu parní lokomotivy řady 52 spolu s dlouhou soupravou vozů ze sedmdesátých let. ŽelPage jako partnerský web vypsal tradiční fotosoutěž z této akce a sešlo se nečekaně mnoho pěkných úlovků. Hlasovat pro ně můžete zde:

Formulář pro hlasování

České dráhy, a.s.Praha - Nezvyklý podvod prý kdosi zkouší na České dráhy. Firma Power Investment Group, registrovaná v Dominikánské republice, prý od dominantního polostátního dopravce zkoušela v lednu získat 122 milionů korun za smyšlené služby. Věcí už se proto zabývá i ministerstvo dopravy. Ve čtvrteční zpravodajské relaci o tom informovala televize Nova.

ČSD, autobus Karosa, foto: karosa.cz Praha - České dráhy se chtějí vrhnout i na pole autobusové dopravy. Nečekaný tah dnes oznámil v tiskové zprávě náměstek pro osobní dopravu Petr Moravec, který by měl být zároveň i vedoucím projektu. Dráhy navíc nechtějí vlastní autobusy jen jako řešení pro případ výluk, ale chtějí je integrovat do svého systému a doplnit jimi svou síť spojů. Svým způsobem tak ožívá desítky let mrtvá myšlenka, pro níž horovaly někdejší ČSD ve 20. a 30. letech.

Fotosoutěž Praha - Všechny železniční nadšence na severozápad od Prahy čeká v sobotu další velký svátek. Na tamější koleje totiž opět vyrazí německá lokomotiva řady BR 52, která proveze vlak společnosti Flügelradtouristik přes téměř celé České Středohoří až do České Lípy. ŽelPage, jako mediální partner celé akce, Vám může nabídnout výtah z jízdního řádu. Krom toho se můžete opět těšit i na tradiční fotosoutěž, která bude otevřena ihned po tomto víkendu. Čtrnáct dnů bude možné vkládat fotografie, poté bude soutěž stejně dlouho otevřena hlasující veřejnosti. Na samém konci bude pětice nejúspěšnějších, z nichž jeden se může opět těšit na volnou jízdenku na další akci Flügelradtouristik. Přejeme dobré počasí a příjemný zážitek.

Aleš Řebíček, foto: MD ČRPraha - Prezident Václav Klaus dnes jmenoval nové ministry, kteří usednou ve vládě Mirka Topolánka. Novými členy vlády jsou od dnešního poledne Daniela Filipiová (ODS, zdravotnictví), Cyril Svoboda (KDU-ČSL, místní rozvoj), Pavel Svoboda (KDU-ČSL, bez porfeje) a Michael Kocáb (SZ, bez portfeje). Politická zpráva, která možná ani železniční příznivce nezajímá. Tentokrát by ale měla. Pátým novým ministrem je totiž Petr Bendl (ODS), který převzal ministerstvo dopravy po Aleši Řebíčkovi. A pokud někdy vzbuzovala výměna ministrů očekávání totální změny politického kurzu, pak to platí právě nyní. Řebíček vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině a po revoluci založil firmu Viamont, zatímco Bendl žádné vazby na železnici nemá. Navíc v minulosti coby hejtman Středočeského kraje preferoval jiné způsoby dopravy. Co lze vlastně očekávat?

bleskPraha - Dobré jitro. Možná jste to přes noc nepostřehli, možná se to ještě vůbec nestalo. Vlaky i městská doprava jezdí zatím bez přerušení, nicméně to, co bylo doposud koloritem Francie, Itálie či Řecka, tedy permanentní hrozba stávek a snaha odborů ovlivňovat i politiku, se dnešním dnem stává realitou i v Česku. Zástupci 13 odborových centrál dopravních firem se dohodli na koordinované stávce, kterou mohou počínaje dneškem spustit kdykoli. Paralýza hrozí především železnici a pražské MHD. Odbory k radikálním výhrůžkám sáhly kvůli novele daňových předpisů, která by jejich členům začala danit režijní jízdenky a stravenky. O této problematice můžete hlasovat i v anketě.

8.1.2009 - 19:14 - Na Hungarii zahořel jídelní vůz

EC 170 Hungaria, Bezpráví, foto: DuhyÚstí nad Labem - Nepříjemný incident dnes postihl vlak EC 171 Hungaria. Menší požár jídelního vozu maďarských MÁV si totiž dnes dopoledne vynutil zásah hasičského sboru i vypnutí troleje. Konečný účet celého dne zatím ještě není dopsaný, protože zpoždění vlaků ovlivňuje ještě teď. Postižená Hungaria přišla k více než dvouhodinovému zpoždění, přes hodinu bylo mimo provoz i celé ústecké hlavní nádraží. Příčinou požáru byl podle prvních zpráv defekt topného kabelu.

zdroj: iDNES.cz/ČTK

Logo ČD (eShop), foto: Atolix (www.cd.cz) Praha - Nemilého překvapení se dočkali zákazníci ČD, kteří se v první den platnosti nového GVD snažili nakupovat přes eshop. Elektronický obchod ČD totiž místo avizovaných úspor nabídl jen další náklady navíc, neboť zákazníkům vnucoval ke každé jízdence automaticky i místenku za 35 Kč. K reakci přiměl České dráhy až dotaz ŽelPage, dnes odpoledne ale chybu uznaly a slíbily ji napravit i s malým odškodným.

U našeho online článku ze začátku GVD se v diskusi objevila během neděle dopoledne zajímavá poznámka od čtenáře, který zrovna obstarával jízdenku a už ze zvyku k tomu použil eShop. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že se cena proklamovaná v tarifu se liší od skutečné ceny o 35 Kč. V zákazníkův neprospěch.

logo_DB-Schenker, foto: DB SchenkerPraha - Od ledna zřejmě výrazně posílí role české pobočky logistické firmy DB Schenker. Ta se totiž na konci lisopadu dohodla na fúzi se společností Railog, která se zaměřuje na železniční logistiku. Krom jiného provozuje kontejnerové vlaky do baltských přístavů, bývalého Sovětského svazu či na Balkán; svým zákazníkům také poskytuje železniční přepravu na míru.

Logo ČD Cargo, a.s., foto: ČD CargoPraha - Možná překvapivá zpráva přišla na konci listopadu z vedení ČD. Dceřiná společnost ČD Cargo totiž bojuje se stále menším ziskem, i když byla ziskovost a lepší rozvoj původním důvodem jejího vzniku. Firma odhaduje svůj letošní zisk na 650 milionů, tedy jen o něco více než polovinu původního podnikatelského plánu. Hospodářský výsledek navíc ještě není dotčen ekonomickou recesí a očekávaným poklesem přeprav na evropských železnicích. Podle serveru ČeskéNoviny.cz bude proto Cargo výrazně propouštět, o práci má přijít až 500 zaměstnanců.

SZJ_Conrd Vorlauf - sesterská lokomotiva Norris, foto: SŽJJaroměř - Téměř sto let činné služby, dvacet let nejisté budoucnosti a posledních patnáct sezon v péči jaroměřských nadšenců. Tento prazvláštní životopis má lokomotiva 411.019, dříve u Rakouské severozápadní dráhy označená VIIa 340, a zřejmě jej ještě zdaleka nedopsala. Společnost železniční výtopna Jaroměř (SŽJ) totiž v posledních několika letech intenzivně pracuje na jejím zprovoznění a zdá se, že vše míří dobrým směrem. Lokomotiva letos dostala nová kola a 12. prosince končí sbírka, po níž by mělo být možné opravit i kotel a tendr.

Obálka JŘ 2008/9, foto: ČD Praha (průběžně aktualizováno) - Dnes od desáté hodiny dopolední proběhla na pražském hlavním nádraží tisková konference Českých drah k jízdnímu řádu 2009, platnému od 14. prosince tohoto roku do 12.12.2009. Přinášíme přehled nejdůležitějších novinek a změn.

Kromě tiskových zpráv jsme nahlédli také do tištěného jízdního řádu, který si ode dnešních 11:00 k mání v obvyklých předprodejních místech a prohlížet na webu Českých drah. Spojení si nově můžete najít nejen v internetovém vyhledávači spojení IDOS, ale - vůbec poprvé - i zcela zdarma stáhnout jako aplikaci pro operační systém Windows. Jízdní řád letos poprvé nevydává státní dopravce, nýbrž správce železniční infrastruktury, státní organizace SŽDC.

Co naše čtenáře často zajímá, je řazení dálkových vlaků, které dnes na ŽelPage též zveřejňujeme, a to pravděpodobně naposled v této podobě. Nový systém skupina řadičů právě připravuje.

24.11.2008 - 10:48 - Nákup 100 vozů řady Bimz je nejistý, dráhy se poohlížejí jinde

Prototyp Bmeer ČD (Bimz DB), foto: ČD Praha - České dráhy dnes poprvé připustily, že nákup 100 ojetých vozů řady Bimz od německých DB se uskutečnit vůbec nemusí. Náměstek pro osobní dopravu Petr Moravec na dotaz ŽelPage připustil, že "německý model nákupu" už není jediným, který dráhy zvažují. "Nákup tzv. second-handových vozů je součástí modernizační koncepce vozového parku, který bude schvalovat dozorčí rada 18. prosince. Vypíšeme výběrové řízení, ale netušíme, zda budeme nakupovat v Německu, Švýcarsku či v Rakousku," řekl Moravec.

Zdroj: ŽelPage

15.11.2008 - 11:32 - Trať 230 byla zablokována, srážka rychlíku s nákladním autem

Rychlík, foto: JeňaKolín - Nehoda nákladního auta a rychlíku R 670 dnes ráno zablokovala trať 230 poblíž Kolína. Podle prvních informací zahynul řidič nákladního vozu, z vlaku jsou lehce zraněni strojvedoucí i průvodčí. Okamžitě byla zavedena náhradní autobusová doprava mezi Kutnou Horou a Kolínem, vlaky nabírají zpoždění v řádu desítek minut.

Ve 13:55 se podařilo obnovit provoz po první traťové koleji, v 15:35 i po druhé traťové koleji.

Obsáhlá fotogalerie z místa nehody je k nahlédnutí v internetové verzi Kolínského deníku.

Older messages
1 2 3 4 5 ... 9 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:06
sets at 20:51