..: Aktuality a články - Dopravci :..

InfoKladno - Zajištění základní dopravní obslužnosti na železnici a v autobusové dopravě na příští rok je tradičním tématem, jemuž se každoročně na podzim věnuje vedení Středočeského kraje. Skloubení základní služby občanům a hospodárného vynakládání peněz je i letos klíčovým problémem. "Věřím, že se nám i tentokrát podaří dopravní obslužnost zvládnout tak, abychom pokryli všechny důležité spoje. V oblasti železniční dopravy jsou jednání vždy komplikovaná, v autobusové dopravě výrazně méně. Zde zato situaci ztěžuje zavádění elektronického mýtného, a tím pádem hrozba zdražování jízdného. S tím nesouhlasíme, protože mýtné má sloužit především k lepší organizaci dopravy, nikoli k tomu, aby byla dražší veřejná doprava," sdělil hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Jednání o základní dopravní obslužnosti samozřejmě probíhají nejen s dopravci, ale také se starosty jednotlivých měst a obcí. V železniční dopravě by kraj rád zachoval všechny dosavadní spoje - s výjimkou tří tratí (Bošice - Bečváry na Kolínsku, Krupá - Kolešovice na Rakovnicku a Čelákovice - Mochov v oblasti Brandýsa nad Labem).

Jejich neobjednání na příští rok doporučily samy České dráhy, a to kvůli nízké nebo nulové frekvenci cestujících. "Návrh Českých drah jsme podrobili vlastnímu šetření. Odbor dopravy krajského úřadu dospěl k závěru, že v letošním roce se ekonomika těchto tratí v porovnání s loňským rokem nejen nezlepšila, ale dokonce zhoršila. Další dotování ztrátových tratí by bylo nezodpovědným plýtváním finančními prostředky," vysvětlil náměstek středočeského hejtmana Karel Vyšehradský, do jehož působnosti patří oblast dopravy. Záměr neobjednat vlakové spoje na třech uvedených tratích byl projednán se starosty dotčených obcí již v loňském roce a odsouhlasen na jednáních o přípravě grafikonu vlakové dopravy na období 2006/2007. "V případě trati z Čelákovic do Mochova proběhlo jednání také s klíčovým zaměstnavatelem v oblasti - Mrazírnami Ardo Mochov, který rovněž souhlasil se zajištěním dopravní obslužnosti autobusovou dopravou místo dopravy vlakové," řekl K. Vyšehradský. Veřejná doprava ve Středočeském kraji se postupně čím dál více integruje. Na území kraje je postupně zaváděm integrovaný dopravní systém, jehož základem je navázání na existující systém Pražské integrované dopravy. Do něj jsou zapojeny jak autobusové, tak vlakové spoje. Cílem projektu Středočeské integrované dopravy je postupné vytvoření jednotného systému obslužnosti celého kraje včetně moderních forem odbavení (čipovými kartami místo peněz).

zdroj: Středočeské listy

Lyžování Liberec - Na vzájemnou propagaci vsadily České dráhy a provozovatel největších lyžařských areálů Jizerských hor společnost Ski Bižu. Na dohodě však vydělají zejména příznivci lyžování. "České dráhy projevily zájem spolupracovat. Oni chtějí zviditelnit stanici Tanvaldský Špičák, my naopak stejnojmenné lyžařské středisko," objasnil Pavel Bažant ze Ski Bižu. Provozovatel střediska Tanvaldský Špičák tak bude propagovat v areálu služby železničářů, České dráhy naopak upozorní cestující na existenci a služby areálu. "Pro lyžaře bude jistě zajímavý fakt, že mohou získat slevu na permanentky, když přijedou na Tanvaldský Špičák vlakem. A to bude platit po celou zimní sezonu," upozornil Pavel Bažant. Pětiprocentní sleva na celodenní permanentku do areálu Tanvaldský Špičák bude poskytnuta všem návštěvníkům, kteří se prokáží jízdenkou Českých drah, kde bude uvedena cílová stanice Tanvaldský Špičák. Prokázat se mohou jednoduchou, zpáteční nebo skupinovou jízdenkou, včetně variant těchto jízdenek a Kilometrickou bankou ČD. Jízdenka musí být platná v aktuální den, prokázat se mohou lyžaři i síťovými jízdenkami SONE+ a LIBNET+. " Podobnou možnost mohou lyžaři využít pouze ve velmi malém množství areálů v zemi. V Jizerských horách jsme jediní," řekl Pavel Bažant. Obdobné slevy výměnou za vlakovou jízdenku mohou lyžaři získat v Krkonoších v Peci pod Sněžkou ve SKI Pec, v Jeseníkách v Skiareálu Ostružná, v Beskydech v areálu Skialpin, na Šumavě na Špičáku a na Vysočině v Novém městě na Moravě na Harusově kopci.

Nové tipy na výlet na stránkách ČD

ČDV posledních týdnech České dráhy na svých webový stránkách výrazně rozšířily informace v sekci "Tipy na výlet". Nově zde naleznete možnosti využití vlaku například pro cesty za sněhem, do přírody či do zoo. Jednotlivé informace jsou přehledně rozděleny podle jednotlivých pohoří, respektive krajů; často jsou doplněny i vhodným vlakovým spojením do dané lokality. V případě zoologických zahrad jsou rovněž uvedeny slovenské zoo (informace ve slovenštině). Autor komentuje: Ačkoliv pro zkušené cestovatele nemusí být všechny informace úplnou novinkou, velkou výhodou je možnost najít všechny potřebné informace přehledně utříděné na jednom místě. Informační hodnota stránek ČD pro cestující jezdící vlakem na výlety tak významně roste.

zdroj: České dráhy, Liberecký deník

Moldava v Krušných horách Dubí - Podle konečného návrhu jízdního řádu Českých drah, mělo dojít k zastavení provozu v pracovní dny na železniční trati v úseku Hrob - Dubí - Moldava. Doprava měla být provozována v pracovní dny pouze o školních prázdninách. Na základě jednání, které proběhlo v Mikulově, došlo k průlomu.

680 002-1

Praha - Vytvořit rekordně rychlé spojení pendolinem z Prahy do Olomouce dalo Českým drahám hodně práce. Své o tom ví jak generální ředitel drah Josef Bazala, tak i drážní plánovači jízdních řádů. Každý z nich však vidí dosažený rekord jinak. Už v září České dráhy oznámily, že Pendolino na této trase zrychlí proti nynějšímu jízdnímu řádu o 8 minut, a pojede tak jen dvě hodiny a patnáct minut. Plánovači jízdních řádů však toto oznámení z vedení Českých drah přehlédli. Vlastními výpočty došli k tomu, že pendolino je možné zrychlit jen o dvě minuty. A tak do nového jízdního řádu zanesli údaj 2 hodiny a 21 minut.

S tímto údajem pak byly vytištěny tisíce kusů jízdních řádů, které jsou běžně k dostání za šedesát korun. Teprve před několika dny si však generální ředitel Bazala, který mimochodem pochází z Olomouce, všimnul, že v jízdních řádech jsou "pomalé" časy. Narychlo se tak musel vyrobit dodatečný letáček s jízdním řádem dvě a čtvrt hodiny. Ten si lidé spolu s jízdním řádem koupí s formulací: "Podle této tabulky si laskavě opravte příslušné údaje." Pro zajímavost, jízdní doba mezi Olomoucí a Ostravou už nikomu nevadila, a tak se o těchto ušetřených šest minut prodlouží doba v této části trasy.

Podle mluvčího Českých drah Aleše Ondrůje šlo o chybu lidí, kteří sestavují jízdní řád, protože už v zářijové tiskové zprávě byl uveden rychlejší čas. Ani v tomto případě však levá ruka drah neví co dělá pravá - stačí se podívat na zadní stranu jízdního řádu, kde v textu propagujícím České dráhy "jede" Pendolino zase 2 hodiny 21 minut. A tuto reklamu přitom zadává odbor komunikace.

zdroj: Hospodářské noviny

DesiroSokolov - Vlakové soupravy RegioSprinter, které používá při přepravě cestujících mezi Karlovarským krajem a příhraničními oblastmi v Sasku společnost Viamont, využívají lidé především k cestám za nákupy v německých městech. Dalšími z důvodů, proč lidé do Německa RegioSprintery cestují, je studium či cesta do zaměstnání. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Viamont na železnici mezi Karlovými Vary, Sokolovem, Kraslicemi a Zwickau. Výzkum uskutečnil Viamont mezi lidmi v soupravách během dvou dnů v říjnu.

"Tazatelům odpovědělo 302 respondentů", informoval ředitel Divize Regionální dráhy firmy Viamont František Kozel. "Z odpovědí vyplynulo, že ve 32 procentech jsou motivem k cestě nákupy. Asi 30 procent lidí cestuje za studiem německých středních a vysokých škol. Za prací u německé firmy, nebo české firmy, jež v Německu působí, jezdí asi 16 procent lidí. Lékařské služby jsou důvodem k cestě v 17 procentech a v pěti procentech je to pak vyřizování formalit na úřadech", uvedl.

Plzeň - Před čtyřmi lety zmodernizovanou administrativní budovu ve Stodě, drážní domek v Plešnicích a chátrající nádražní budovu Plzeň Jižní předměstí posílají do dražby České dráhy. Podle Hany Bednářové z tiskového oddělení je to vůbec poprvé, kdy se dráhy tímto způsobem zbavují nepotřebného majetku. "České dráhy se takto snaží prodat nemovitý majetek, který je nepotřebný a navíc svými náklady zatěžuje rozpočet", uvádí důvody prodeje Bednářová. V současné době vzniká internetový portál nabídky a poptávky nemovitého majetku, prostřednictvím kterého budou dráhy majetek nabízet, ať už k pronájmu nebo prodeji. Aukce tří drážních objektů se uskuteční 19. prosince.

Vyvolávací cena zchátralé zastávky na Jižním předměstí, kterou mělo dosud v pětiletém pronájmu pro své kulturní a sociální projekty centrum Johan, je necelé tři miliony korun. Náklady na opravy památkově chráněného objektu se ale podle odborníků vyšplhají na desítky milionů korun. Naopak minimálně investovat do rekonstrukce objektu bude muset zájemce, jenž se rozhodne vydražit administrativní budovu ve Stodě. "Jedná se o poměrně nový modernizovaný objekt", potvrdil Zdeněk Zeithaml, zástupce pražské dražební společnosti, která prodej majetku Českých drah zajišťuje. V případě stodského objektu se začne licitovat na částce dvacet milionů korun. Vyvolávací cena zděného jednopodlažního objektu bez sklepa a bez podkroví se šikmou střechou v Plešnicích je stanovena na 160 tisíc korun.

zdroj: MF Dnes

pend Brno - Od desátého prosince se nabídka rychlíků mezi Prahou a Brnem rozšíří o vlaky SC Pendolino. Mnohem širší bude také nabídka cen. Lidé se rychlíkem dopraví vlakem mezi dvěma největšími městy republiky za sto čtyřicet korun při využití produktu eLiška. Pendolinem se však za tuto částku nesvezou. V kombinaci vlaku SC Pendolino a produktu eLiška může cestující cestovat mezi Brnem a Prahou za dvě stě dvacet šest korun. Obyčejné jízdné v SC Pendolino, tedy bez výhod nabízených dráhami, se zdraží na 400 Kč. V porovnání stojí základní jízdné autobusem mezi Prahou a Brnem u firem StudentAgency a Eurolines 145 Kč. S různými slevami se mohou třeba studenti svézt i za devětadevadesát korun.

zdroj: Brněnský deník

Ilustrační fotoPraha - Od prosince už na nádraží nekoupíte jízdenku na vlak jinde než v pokladně. České dráhy definitivně vyřadí z provozu poslední padesátku automatů, které cestujícím sloužily hlavně na velkých nádražích. Některé z modro-stříbrných přístrojů, jež byly schopné přijímat pouze mince, byly v provozu i více než dvacet let. Výhledově dráhy plánují jejich nahrazení modernějšími zařízeními.

"Automaty byly poměrně dost poruchové, jejich následné opravy pak stály hodně peněz," uvedla jeden z důvodů jejich vyřazení ředitelka odboru osobní přepravy ČD Luďka Hnulíková. Dalším problémem bylo to, že většina automatů nebyla schopná vytisknout lístek do konkrétní stanice, ale pouze určit jeho platnost podle počtu kilometrů. Před stisknutím správného tlačítka tak musel cestující vyhledat přesnou vzdálenost do cíle své cesty. Namísto jízdenky z České Třebové do Olomouce tak automat vytiskl lístek s platností do 90 kilometrů. Stejný šlo ale použít také pro cestu do Hradce Králové nebo Náchoda.

Ilustrační foto To však přinášelo zmatky do účetnictví drah. "Nebylo možné zpětně vykázat, na jakou trať byla jízdenka skutečně použita," řekla Hnulíková. Právě za prokazatelnou ztrátu z osobní dopravy dostávají ČD peníze od krajů a od státu. Vybrané automaty vydávaly jízdenky až na vzdálenost 200 kilometrů. Protože ale nebyly schopné přijímat bankovky, bylo potřeba mít pro nákup dostatek mincí. Například v Itálii či Německu jsou ale tyto přístroje schopné přijímat nejen papírové peníze, ale také platební karty. České dráhy prodaly prostřednictvím automatů necelé procento ze všech jízdenek.

zdroj: MF Dnes

InterConnexBerlín - Od 10.12.2006 začnou spoje soukromého železničního dopravce InterConnex v Německu jezdit mezi Lipskem a Berlínem za méně než 90 minut, 3x denně a za cenu od 12€. "Od změny jízdního řádu dosáhne rychlost našich vlaků skoro úroveň ICE, ale s tím rozdílem, že ceny budou o poznání výhodnější," říká Jan Bleis z InterConnexu. Spoje budou jezdit novým Severo-jižním tunelem v Berlíně a proto bude jejich jízdní doba kratší. O sobotách budou navíc vlaky jezdit až k Baltskému moři v úseku Lipsko - Berlín - Rostock - Warnemünde. A během nedělního odpoledne pojedou zpátky na jih.

Nejvýhodnější jízdenky lze získat nákupem přes internet. Nejlevnější kontingentní jízdní doklad lze pořídit již od 12€, v předprodeji stojí normální jízdenka 16€, přímo ve vlaku zaplatí cestující 20€. Děti do 14 let cestují v doprovodu rodičů nebo prarodičů zdarma. V Berlíně budou spoje InterConnex zastavovat na Hlavním nádraží a ve stanici Potsdamer Platz, kde jsou dobré přípoje jak na S-Bahn, tak na U-Bahn. Nově se bude také zastavovat v Bitterfeldu.

Ilustrační foto Vzhledem k tomu, že InterConnex nasadí na své spoje výhradně elektrické jednotky, nebude již obsluhována relace Lipsko - Gera, která dosud není elektrifkována. Kvůli stavebním pracem mezi Berlínem a Rostockem se bude jezdit k a od Baltu výhradně o víkendu. "Toto omzení předpokládáme do začátku letní sezóny v červnu 2007, od kdy chceme jezdit do Rostocku opět každý den," doplňuje Bleis. Kromě rychlejší a častější nabídky spojů, bude také jízda pohodlnější. A to díky nasazení nových elektrických jednotek, které budou přizpůsobeny imobilním občanům, pro přepravu kočárků i jízdních kol.

zdroj: InterConnex

680, ŽP Ostrava - Bitva o cestující mezi dopravci na trati mezi Ostravou a Prahou se přiostřuje. Poté, co soukromá firma Railtrans potvrdila, že od zavedení nového jízdního řádu 10.12. nasadí denně na trať mezi Ostravou a Prahou osm párů svých "levných" rychlíků, České dráhy přišly v posledních dnech s několika cenově výhodnými nabídkami ve svých spojích. Připočítáme-li k tomu, že mezi Ostravou a Prahou jezdí také autobusové spoje společnosti Student Agency a dalších dopravců, cestující si budou mít od prosince opravdu z čeho vybírat.

Student Agency, SAZ Ostravy do Prahy vyráží v současné době v pracovní dny osm "žlutých" autobusů společnosti Student Agency, které nabízejí spojení mezi oběma městy za 250 korun. Dva autobusové spoje v každém směru jezdí také u společnosti Capital Express s plným jízdným za 290 korun. Z Ostravy vyjíždí do Prahy také spoj společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí, u něhož plné jízdné činí 260 korun.

S podobnou cenou chce od prosince přijít také železniční společnost Railtrans. Cena jednosměrné jízdenky z Ostravy do Prahy a naopak bude ve druhé třídě stát 240 korun.¨Tyto rychlíky pod označením RT Express pojedou osmkrát denně v každém směru. S novou nabídkou přicházejí také České dráhy. Jednosměrná jízdenka ve vlaku bez místenky ve druhé třídě bez slevy dnes stojí na této trati 424 korun, ale s použitím In-Karty jen 260 korun. ČD navíc od 10. prosince přinesou možnost cestování mezi všemi krajskými městy za jednotnou cenu 140 korun (pro většinu cestujících mezi krajskými městy je to však zdražení), a to v rámci služby eLiška, což je spojení internetového prodeje, platby platební kartou a stanoveného počtu míst. Od stejného data začne také platit zvýhodněné cestování na spojích SC Pendolino, kde cena pro držitele čipové karty In-karty/Rail plus bude začínat na ceně 226 korun.

zdroj: Moravskoslezský deník

Ilustrační fotoGera - Společnost InterConnex, soukromý železniční přepravce v Německu, přestane od prosince jezdit na trase Gera - Berlín. Důvodem je klesající počet cestujících. Město Gera tak nebude mít napojení na dálkovou dopravu. "Od prosince budeme jezdit pouze s elektrickými jednotkami," říká mluvčí společnosti Veolia Matthias Roeser. Bohužel trať mezi Gerou a Lipskem není elektrifikovaná a přípoje na vlaky v Lipsku se také neosvědčily. Nutno dodat, že trať z Gery přes Berlín do Rostocku se stala v historii první, kde byla od 1.3.2002 provozována dálková doprava soukromou společností a nikoliv DB. A právě InterConnex usiloval o to, aby se na dálkovou dopravu napojila taková města jako Gera. První soukromý dálkový vlak v Česku by měla zajišťovat společnost Railtrans mezi Prahou a Ostravou od 10.12.2006.

zdroj: Lok-Report

ČechofrachtPraha - Na konci října uvedla společnost Čechofracht Group do provozu nový systémový vlak Italia. Nákladní expres spojuje Českou republiku se všemi stanicemi v Itálii, popřípadě Slovinsku. "Přestože byly původně naplánovány dva pravidelné týdenní odjezdy z České republiky, podařilo se již na počátku provozu získat některé klienty, kteří dříve přepravovali své zboží do Itálie po silnici, a proto se zvýšily pravidelné týdenní odjezdy na čtyři," sdělil Radim Procházka, obchodní ředitel společnosti SPEDI-TRANS Praha. Expres Italia může směle konkurovat silniční dopravě nejen cenovými podmínkami, ale i dobou přepravy. Úsek z výchozí stanice Ostrava hl. n. na rakousko-italskou hranici urazí expres za 24 hodin. Vlak využívá rezervačního systému při uplatnění přísné neutrality vůči všem uživatelům vlaku.

Ilustrační foto Vzhledem k náročnosti průjezdu přes známý rakouský průsmyk Semmering je kapacita vlaku omezena na 1.050 tun. "Vlakem se přepravují především výrobky z oceli, které byly původně z větší části přepravovány kamiony a díky expresu Italia je nyní železnice cenově výhodnější. Dalšími základními přepravovanými komoditami jsou železný šrot a řezivo," dodal Procházka. Nákladní expres Italia je vedle systémových vlaků Adria a Carpathia již třetím produktem, na jehož vybudování se skupina Čechofracht Group podílela. Provozuje jej společnost SPEDI-TRANS Praha, člen Čechofracht Group, spolu s Českými drahami a rakouským partnerem. Skupina Čechofracht Group patří s obratem 4,5 mld. Kč za rok 2005 k největším poskytovatelům komplexních spedičně-logistických služeb v České republice. Je tvořena společnostmi Čechofracht, SPEDI-TRANS Praha a BlueTrucks.

zdroj: Tisková zpráva Čechofracht

db Berlín - Tuto středu se německé politické špičky po dlouhotrvajících sporech dohodly na částečné privatizaci Deutsche Bahn (DB), které jsou jedním z největších podniků a největším zaměstnavatelem v Německu. Loni dosáhly obratu 25 miliard euro. DB by měly být prodány bez železniční sítě a nádražních budov, a to nejpozději do roku 2009. Německá média toto rozhodnutí označila za výrazný průlom po dlouhotrvajících diskusích.¨Kancléřka Angela Merkelová již v úterý slíbila výrazně pokročit v přípravách prodeje akcií DB na frankfurtské burze, přes kterou má najít nového majitele až 49,9 procenta akcií společnosti. Dráhy jsou přitom v současnosti posledním významným státním podnikem v Německu.

34 tisíc kilometrů dlouhá železniční síť, nádražní budovy, zdroje energie, telekomunikace a další infrastruktura zůstanou i nadále ve státních rukou. Přístup na železnici má konkurentům německých drah zajišťovat pro tento účel zvlášť zřízený úřad. Právě železniční síť byla dlouholetým sporným bodem při diskusích o budoucnosti železnic a bránila jejich privatizaci. DB totiž na rozdíl od státu usilovala o ponechání železniční sítě v jejím majetku. S tím státní úřady nesouhlasily a železnice byla z majetku DB vyňata, ačkoliv ji bude i nadále provozovat a vykazovat ve vlastním účetnictví. Doposud není ani rozhodnuto o tom, co se stane se zbylým dluhem 12-15 miliard eur, kterým je právě železniční síť zatížena. Jedna varianta počítá s tím, že by byl dluh převeden na DB, a druhá s tím, že by připadl státu.

Ten hodlá prostředky z prodeje DB investovat zpět do železniční infrastruktury. Určitou část výnosu chce i šéf DB Hartmut Mehdorn, který by ji rád využil k expanzi do východní Evropy, kde plánuje investovat až 12,5 miliardy eur do možného převzetí železnic v Estonsku, Litvě a ve Slovinsku. Za další případné cíle akvizic šéf firmy označil i dopravní služby ve městech jako Praha, Stockholm a Lyon. V budoucnu firma plánuje zlepšit železniční přístup k Severnímu a Baltskému moři a expandovat na poli přepravy zboží mezi Čínou a Evropou. „Spolu s ruským železničním přepravcem pracujeme na transsibiřském spojení mezi Asií a Evropou,“ uvedl Mehdorn.

zdroj: MF Dnes

Praha - Během prvních devíti měsíců letošního roku přepravily dráhy 133,8 mil. cestujících, což znamená, že meziroční nárůst činí 2,2 mil. osob. Průměrně přepraví ČD během jednoho měsíce 15 - 16 mil. lidí.

22. listopad - nové vozy pro České dráhy

371+Bmz+Ampz Již za 13 dní, tedy ve středu 22.11.2006, převezmou ČD nové vozy od společnosti Siemens, které budou určeny pro dálkové vlaky EuroCity a noční expresy zařazené v síti EuroNight. V pátek 8.12.2006 budou do provozu nasazeny příměstské elektrické jednotky 471 CityElefant v Moravskoslezském kraji. Do konce roku 2006 budou ještě předány motorové jednotky 814 Regionova v Jihočeském a Ústeckém kraji. Trochu úsměvně vypadá v tiskové zprávě několikrát posunutý termín začátku rekonstrukce žst. Praha hlavní nádraží, která by nově měla začít ještě do konce roku letošního roku.

zdroj: Tisková zpráva ČD

Berlín – DB chtějí v příštích 5 letech proinvestovat v zahraničí mezi 7,5 a 12,5 miliardami € a stát se tak „evropským šampionem na dopravním trhu“. Jedná se o převzetí státních drah ve východoevropských zemích, dopravních podniků v metropolích jako Praha, Stockholm nebo Lyon a o logistické podniky. S touto informací přišel deník Süddeutsche Zeitung, s odvoláním na dopis Hartmuta Mehdorna (DB), který byl adresován parlamentu. Chybějící prostředky, ve výši 2 až 3 miliardy € by byly získány z plánovaného vstupu na burzu. Zvláště ze sousedních zemí na východ od německých hranic prý přišel pozitivní ohlas.

Spolková vláda chce Deutsche Bahn částečně privatizovat. Kancléřka Angela Merkelová dnes sdělila, že se odehraje formou uvedení akcií firmy na burzu. Na trhu by mělo být prodáno 49% akcií firmy. Privatizaci brzdí spor o to, zda by měla být firma prodána spolu se 34 tisíci km tratí nebo zda bude infrastruktura převedena na oddělenou firmu.

CityElefantČeské dráhy nemají žádné informace o investičních záměrech DB v oblasti příměstské dopravy v Praze. Podle ČD je tiskem zveřejněný zájem důkazem atraktivity systému příměstského provozu ČD v pražské aglomeraci. V současné době neprobíhají ani jednání o investici DB do příměstské dopravy Českých drah. Současně by takovéto rozhodnutí či případná investice byly primárně tématem pro vlastníka akciové společnosti České dráhy – nikoli management. Na druhou stranu, konkrétní uvedení příměstské dopravy Českých drah v okolí Prahy v investičních záměrech DB hovoří o atraktivitě celého systému a jeho kvalitě coby potenciálního investičního projektu ze strany DB. České dráhy dnes provozují příměstskou dopravu v okolí Prahy moderními klimatizovanými dvoupodlažními jednotkami řady 471 Cityelefant, ale i více než 40 let starými jednotkami řady 451. Na klíčových trasách jezdí ve špičkách pracovních dnů spoje až v 15 minutových intervalech a systém příměstské dopravy funguje v rámci integrovaného systému ROPID. Vzhledem k dalším probíhajícím investicím do infrastruktury, budou vlaky ČD v rámci pražské aglomerace hrát stále větší roli i v městské dopravě.

zdroj: Bahnnews, Tisková zpráva ČD

« Novější zprávy | 1 ... 47 48 49 50 51 ... 55 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:46
zapadá v 20:14