..: All news and reports - Modelová železnice :..

Krokodýl na Intermodellbau Dortmund 2017, foto: IR Dortmund — Každý železniční fanda, a zejména pak železniční modelář v jedné osobě, zná největší veletrh modelů a hraček v Evropě, tedy Spielwarenmesse Nürnberg, který se v Norimberku koná každoročně počátkem února. Pro nás, nadšence a modeláře, je však tak trochu jen „na koukání“, jelikož jde o veletrh kontraktační.

Pozvánka, foto: Görlitzer Modelleisenbahnverein e.V.Löbau — Letos je pořádána již po čtrnácté tradiční akce zhořeleckých modelářů – výstava modelů, a to nejen železničních. Letos se uskuteční od pátku 17. ledna 2014 do neděle 19. ledna 2014. Pro tento ročník pořadatelé rozhodli, že se výstava uskuteční v Löbau, důvodem pro jsou zejména větší kapacity tamního výstavního areálu. Návštěvníkům tak bude k dispozici přes tisíc parkovacích míst (zdarma) a přes 3 500 čtverečních metrů výstavní plochy, na nichž bude k vidění celkem 35 modelových kolejišť o velikostech N až H0/H0e. Akce se již tradičně účastní i letečtí, lodní a automobiloví modeláři, kteří vystaví své výtvory v měřítkách 1:400 až 1:8, k vidění budou i dálkově ovládané modely. Občerstvení návštěvníků bude rovněž zajištěno. Vstupné činí 7 eur pro dospělého, děti od čtyř do čtrnácti let zaplatí 2 eura. Kdo se rozhodne vycestovat s rodinou, má k dispozici rodinnou vstupenku (dva dospělí se dvěma až třemi dětmi) za 16 eur. Čísla vstupenky slouží současně jako los do tomboly se zajímavými cenami.

Washington, Union Station, vánoční železnice, foto: Payton Chung Vánoce! Jak já se na ně coby malý těšil! První den zimních prázdnin jsem si mohl postavit kolem psacího stolu okruh v TT a ve skrytu duše jsem doufal, že Ježíšek i letos něco nadělí – mašinku, vagonek, nebo aspoň výhybku. Většinou nezklamal a já pod stromečkem něco našel. Oblíbil jsem si bobinku a nechával ji jezdit s patrovým kloubovým vagónem. Počátkem sedmdesátých let nebyl výběr v Mladém techniku příliš velký, ale z nabídky výrobce z Německé demokratické republiky se vždy něco dalo vybrat. Červené „ferkltaxi“ jezdilo skvěle. Nikdy jsem to ale nedotáhl tak daleko, jako Trainmaniak a v mládí to příležitostně postaveným okruhem skončilo. Nyní odpočívají mašinky v garáži.

Zátiší s PIKO vláčky, foto: Petr Lux Sonneberg — Na nedávno proběhlé tiskové konferenci k hospodářským výsledkům jednatel a majitel firmy PIKO Spielwaren GmbH, René F. Wilfer, s přiměřenou hrdostí oznámil, že po růstu v minulých letech, v roce 2012 dosáhl podnik lehkého nárůstu obratu o 2 procenta. Zároveň novinářům představil rozsáhlý program novinek pro rok 2013. Tuto tiskovou konferenci firma PIKO pořádá tradičně krátce před norimberským veletrhem hraček, který se letos koná v období od 30. ledna do 4. února. Firma PIKO tak úspěšně završila již dvacátý rok svého trvání v nových podmínkách. Majitel zdůraznil jako potěšitelný zejména vývoj na domácím (německém) trhu, kde růst obratu představuje 10%. Naopak klesající trend měl export, kde je výsledek pod úrovní roku 2011 a to zejména v jižní Evropě a Francii. Pozitivní vývoj naopak zaznamenaly aktivity v USA a v Rusku.

pohled do sálu, foto: stoupa Berlín – Kalendář je natočen na měsíc březen, aktuálně je jeho čtvrtý den. Nedělní pohoda sice nabádá k lenošení, ale u toho dneska nezůstane. Pohled na letáček, co jsem si přinesl z vláčkového krámku pana Schrödera napovídá, že se bude dít cosi poutavého. Venku odtál sníh, slunce ozářilo parky i paneláky vůkol Alexanderplatzu. Takže věku přiměřeným tempem vstát, omýt, oholit. Sakra, ty ponožky, to je dřina! Omýt a nasadit zuby a hurá vpřed na "úbán" pětku. Protože v prvním patře novodové budovy nádraží Berlin–Lichtenberg si dali dostaveníčko modeláři. Pod záštitou klubu MEC Oranienburg 1964 e. V, se po dva víkendy konala výstava klubových kolejišť. Předkládám malou ochutnávku z toho, co bylo k vidění.

složení kolejiště, Holice 2008, foto: Matouš Danielka Většina železničních nadšenců zatouží nedlouho po zhlédnutí miniaturních vláčků, svižně se prohánějících po kolejišti na výstavě, u přátel či pouze na videu, po vlastním, byť třeba jen malém kolejišti. Po počáteční euforii, nevyšumí–li myšlenka z jakéhokoliv důvodu rychle do prázdna, vyvstane řada otázek, týkající se samotné výstavby kolejiště. Rozhodujícími faktory, které musíme ještě před samotným návrhem řešení zohlednit, jsou prostorové možnosti naší domácnosti, naše finanční zajištění a nadšení ostatních členů rodiny – především u praktické ženy nejspíš neshledáme podobné nadšení. Pokud se nám i přesto podaří získat dostatečnou podporu, můžeme se posunout o úroveň výše a zvolit typ kolejiště.

24.1.2012 - 22:00 - PIKO jede, Siemens brzdí

Model firmy PIKO: Siemens nedical, foto: PIKO Spielwaren Ltd. Sonnenberg/Mnichov — Známý výrobce modelových železnic PIKO ze Sonnebergu zvýšil meziročně 2010 - 2011 obrat o 17 procent. Dosáhl tak nejlepšího výsledku za 19 let od privatizace. Je to potěšitelné i proto, že jde o jednu z nemnoha úspěšných firem z tzv. nových spolkových zemí, firmu, s jejímiž výrobky nejeden z nás doslova vyrůstal a někteří již i stárnou. Zprávu uvedla dnes, 24. ledna 2012 regionální média ve spolkové zemi Thüringen, jakož i veřejnoprávní televize MDR. Přesně v opačné pozici se nachází jeden z největších německých koncernů - Siemens. Jeho výsledky jsou často brány jako "barometr" německého trhu, ale za poslední období nedokázal splnit ani ty nejpesimističtější odhady, s nimiž trh počítal. Zisk 1,6 miliardy eur za první čtvrtletí fiskálního roku je meziroční propad o 23 procent.

Zdroje: ČTK/Finanční noviny, PIKO

MK Žďár, foto: MK Žďár Beroun — Blíží se konec roku, Vánoční svátky, oslavy Silvestra a Nového roku a pro mnohé z nás určité pozastavení z běžného shonu a každodenních starostí. Někdo odjede na hory lyžovat a někdo zůstane doma. Pro ty, co neholdují sportu, pro děti i dospělé, kolegové modeláři připravili na konec roku několik výstav spojených s ježděním na kolejištích. Vybírat si můžeme z tradičních každoročních výstav, tak i ze stálých či dlouhodobých expozic.

Fotoškola Vážení přátelé, uživatelé galerie, seriál fotoškoly se doposud zabýval zpravidla problémy, na něž naráží velké množství fotografů a které se dají celkem snadno řešit, když víte jak na to. Dosavadní fotoškola byla vlastně přehlídkou kolumbových vejcí. Dnes si však ukážeme něco, co není apriori problém, s nímž by naši autoři bojovali, ale rozšíření možností. A stejně jako u všeho, i obsah dnešní lekce se dá aplikovat prakticky na cokoliv, i když největší užitek z něj budou mít modeláři.

Vláček, foto: Jiří Randa, JRtrain Ostrov — Ve čtvrtek 3. března proběhla v ostrovském kostele Zvěstování Panny Marie vernisáž výstavy Modelová železnice. Dům kultury Ostrov ve spolupráci s místními železničními modeláři z Městského domu dětí a mládeže a železničním spolkem Klub M 131.1 z Kraslic zahájil letošní sezónu ve zdejším klášterním areálu výstavou zaměřenou na železniční modelářství a historii železnice. Modeláři zde vystavují své modely lokomotiv, vagónů, budov i kolejišť, železniční spolek z Kraslic pak nejrůznější fotografie, jízdní řády, dokumenty a předměty související se železnicí a její historií. Výstava potrvá do 12. dubna a je přístupna denně kromě pondělí od 9.30 do 12.30 a od 13.00 do 18.00 hodin.

T 478.3082 v TT od Roco, foto: Modely.biz Praha — A je to tu, první modely brejlovce ve velikosti TT jsou již v prodeji. Jedná se o modely firmy Roco, konkrétně T 478.3 ČSD v zeleno–šedém provedení, stroj řady 754 Českých drah v modro–krémovém provedení s bleskem a 754 ŽSR v červeno–bílém provedení. Všechny modely jsou dostupné jak v analogové, tak i digitální ozvučené verzi. Firma Kuehn, jak bylo loni avizováno, připravuje brejlovce na 3. čtvrtletí tohoto roku a jak nám potvrdil David Strupp z DS Model, probíhají přípravy podle harmonogramu bez zpoždění. Velkým překvapením pro příznivce zlatého středu je třetí výrobce tétéčkového brejlovce, a to ryze česká firma MTB. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o běžnou malosériovou výrobu z odlitků, nicméně opak je pravdou, jedná se o plnohodnotný tovární model a na trhu by se měl objevit za bezkonkurenční cenu letos na jaře.

Parní lokomotiva U 37.002 na jindřichohradecké úzkokolejce, foto: Raven Česká republika — Máme tu rok 2011 a spolu s ním spoustu nových, ale i tradičních výletních akcí. Přestože počasí je v posledních dnech takříkajíc pod psa, mnohé z nás však ani to zpravidla neodradí od úmyslu zúčastnit se nějaké události, zejména jde–li o železnici. Po novoroční lednové odmlce vám proto opět přinášíme souhrn vybraných akcí, jejichž kompletní přehled naleznete také v našem kalendáři výletních a historických jízd. Na začátku měsíce se uskuteční například zimní jízda Českou Kanadou pořádaná Jindřichohradeckými místními drahami (JHMD) nebo zajímavé výstavy železničních modelů pražského klubu železničních modelářů v Ostravě a Prostějově.

Dioráma ve velikosti TT. Foto: Trainmaniak Mašinky, vláčky, prostě modelová železnice - poklad, o kterém sní snad každý kluk již od útlého dětství. Ano, tato věta je už svým způsobem klišé, ale skutečnost je opravdu taková. Vláčková „choroba“ se nevyhnula ani mně. První setkání s modelovou železnicí mne zastihlo ve velmi ranném školním věku, někdy v první polovině 80. let. Často jsme chodívali k nedalekým sousedům, jejichž syn vlastnil „tétéčko“. V tu dobu již asi bylo definitivně předurčeno, že enkař ani hánulkář ze mne nebude. Při jedné takové návštěvě by se ve mně po otevření dveří sousedovic prostorné verandy krve nedořezal. Na zemi se rozprostíralo kolejiště, sice bez krajiny, jen tak na linoleu rozložené, ale domečky a mosty tam rozsázené přeci jenom byly. Vláčky se po zemi proháněly krásně nemodelově rychle, což mne fascinovalo ještě více. Ten fofr! „Efzetjednička“ vytočená naplno a já sotva stíhal sledovat. A lokomotivy dokonce svítily!

Království železnic, Karlovarský kraj, foto: Josef Petrák Praha — Otevřením druhého z dílů zjednoduššeného modelu České republiky potvrzuje pro Království železnic národní prvenství, co do velikosti modelu. V úterý 7. prosince 2010 byl pozvaným hostům v čele s hejtmanem Josefem Novotným představen Karlovarský kraj se vším, co k němu patří – Karlovy vary s kolonádou, hotelem Thermal i Mezinárodním filmovým festivalem. Své místo našly i hrady Loket, vyhlídka Tři kříže nebo skalní úkaz Kamzík. Nedaleko je situováno i další město Mariánské lázně a příznivci vojenské techniky se mohou kochat stylizovaným vojenským výcvikovým prostorem Doupov, kde právě probíhá cvičení mechanizovaného dělostřelectva. V pořadí druhý kraj české republiky je vyhotoven podobným způsobem, jak dříve otevřený Ústecký kraj. Novinkou je jiný způsob řízení silničních vozidel, díky kterému respektují modelové semafory, umí si dávat přednost a vůbec celkově jejich jízda je více věrná realitě.

433.001 u Čížova, foto: Topič Česká republika(Aktualizováno 28. listopadu 11.42) Zatímco nad listopadovým výčtem akcí by mnohé oko zaslzelo, prosinec je víceméně důvod k radosti. Po minulém „modelovém“ měsíci totiž nastává čas Mikulášských jízd, kterých je i letos více než dost a každému se tak dostává bohatý výběr. Počasí je mrazivé a meteorologové předpovídají sněhové srážky. Přinášíme vám souhrn chystaných událostí, jejichž kompletní přehled naleznete také v našem kalendáři výletních a historických jízd. Tradičně vyjede zimní Křivoklátský expres s parní lokomotivou 498.022 a zvláštní jízda bude zorganizována také na Bechyňské dráze. Na své si však přijdou i nyní milovníci miniaturních modelů, neboť i tento měsíc bude pořádáno několik velkých modelářských výstav.

1 2 3 4 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:03
sets at 18:39