..: All news and reports - Jízdní řád - ČR Ústecký :..

Motorový vlak na Doupovské dráze v úseku Poláky - Pětipsy, foto: smileÚstí nad Labem — Opatření přijatá vládou proti šíření nového koronaviru se začínají uvolňovat a na tento fakt reagují i objednatelé veřejné dopravy. Kromě postupného obnovování běžných dálkových i regionálních spojů začínají jezdit i spoje turistické, ať už vlakové, nebo autobusové. Nejinak tomu je i v Ústeckém kraji, kde od soboty 16. května vyrazily sezónní vlakové linky. Pěší turisté či cyklisté se tak opět vlakem dostanou například na Moldavu, milovníci železniční historie mohou navštívit muzeum v Zubrnicích, a kdo se ještě nebyl projet po Doupovské dráze, má možnost. I my jsme využili hezkého počasí a vypravili se do severních Čech, konkrétně na trať z Chomutova do Vejprt, kde se rovněž v sobotu po přibližně půlroční pauze rozjely pravidelné víkendové vlaky.

831.105-2, Třebenice město - Dlažkovice, foto: Ušoplesk Ústí nad Labem — Kamenický, Zubrnický, Středohorský, Podřipský a Doupovský motoráček. To jsou názvy pěti nových turistických linek, které již od 25. března brázdí vybrané tratě v Ústeckém kraji, a to vždy o víkendech a svátcích. Provoz nových spojů je financován Ústeckým krajem a potrvá až do 30. října. Ve vlacích platí tarif Dopravy Ústeckého kraje včetně jednodenní síťové jízdenky v ceně 130 Kč, zatím však nelze použít doklady nahrané na čipové kartě. Nové vlaky rozšíří stávající nabídku turistických linek, a to jak železničních (Chomutov–Vejprty, Most–Moldava) tak i autobusových (např. na Boží Dar či v oblasti Českého Švýcarska). Pomyslnou třešničkou na dortu je pak lodní linka č. 901, která spojuje Ústí nad Labem s Lovosicemi a Litoměřicemi.

Kozí dráha, foto: Michal JarošÚstí nad Labem - 113, 132, 135 nebo 164 - to jsou čísla jen některých tratí v severních Čechách, na kterých byla kdysi většinou z úsporných důvodů zastavena či výrazně omezena pravidelná osobní doprava a zůstaly jen sezónní či víkendové spoje. Podobné tratě se nyní musí spoléhat pouze na podporu místních samospráv, dobrovolných spolků či menších soukromých dopravců. Na provoz výletních vlaků sice často přispívá i kraj, nicméně většinou se jedná o jednorázovou nesystémovou podporu bez hlubší koncepce, systematické propagace či navázání s dalšími typy dopravy. Odlišnou cestou se nyní rozhodl vyrazit Ústecký kraj, který připravuje novou koncepci provozu a podpory těchto drah a již zadal zpracovávání studie, která má možnosti a potenciál turistických železničních linek prověřit.

Kozí dráha, foto: Michal JarošTelnice – Stejně jako každým rokem, i letos se můžete o letních prázdninách dostat vlakem i na tratě, kde to v průběhu roku pravidelně nejde. Mezi ně patří i tři regionální dráhy na severu Čech: Kozí dráha, trať číslo 132 vedoucí z Děčína do Oldřichova u Duchcova; Doupovská dráha, jež má číslo 164 a spojuje Kadaň s Radonicemi nebo Krásným Dvorem; a konečně i Švestková dráha, trať 113, kterou naleznete mezi Lovosicemi a Mostem. Zatímco rozsah provozu zůstal podobný jako vloni, změny naopak nastaly v oblasti nasazovaných vozidel i časových poloh některých vlaků.

10.5.2014 - 8:00 - České dráhy stahují soupravy City Elefant z části vlaků do Děčína

City Elefant na trase Praha - Děčín, foto: Karel MálekDěčín — České dráhy od 18. dubna přehodnotily dosavadní koncept víkendového nasazování příměstských elektrických jednotek řady 471 na rychlíky v relaci Praha - Děčín a zpět. Na vlaku číslo 670 v pátek a na vlacích s čísly 671, 673, 683, 690 a 692 v sobotu tak nově pojedou opět klasické soupravy, řazené z vozů řad A, BDs a B, které jezdí na těchto vlacích běžně v pracovní dny. Důvodem je zejména přeprava cestujících s jízdními koly, jejichž velké množství je pro jednu jednotku řady 471 problémem, zatímco do služebního oddílu vozu řady BDs se jich vejde pohodlně více. České dráhy zatím neoznámily, zdali je toto řešení pouze dočasné či konečné, nicméně zřejmě s ním můžeme počítat minimálně do konce září.

Zdroj: České dráhy

Motorový vlak u Chlumce u Chabařovice, foto: Laborec425Telnice — Již v létě předloňského roku jste se na ŽelPage mohli dočíst o problémech, které provázely trať 132, tzv. Kozí dráhu, vedoucí z Děčína přes Krupku a Telnici do Oldřichova u Duchcova. Zastavení osobní dopravy, zavedení dlouhodobé výluky, krádeže železničního svršku, neúspěšné pokusy o obnovení provozu — tím vším si tato trať v posledních letech prošla. Už několikrát to, nejen ve druhé polovině roku 2012, vypadalo, že se vlaky na trať opět podívají, ale nakonec se tomu tak z různých důvodů nestalo. Nyní mají však příznivci této dráhy důvod k oslavám. Po dlouhých měsících se zejména díky spolupráci města Děčín s Konzultační dopravní společností a Správou železniční dopravní cesty vlaky na tuto trať opět vydají. SŽDC totiž konečně potvrdila, že lze přidělit kapacitu dráhy pro vlaky osobní dopravy a umožnit jízdy objednaných vlaků.

471, Výh. UNL hlavní nádraží jih - Dolní Zálezly, foto: Karel MálekÚstí nad Labem - V úterý 22. listopadu představily České dráhy a Ústecký kraj nový jízdní řád na příští rok, který bude platit od 11. prosince letošního roku. Změn v tomto kraji příliš nenajdete, celkový objem dopravy zůstal přibižně na stejné úrovni, klesl o 0,5 procenta. Navzdory původním obavám ze zastavení provozu na trati 084 (Rumburk / Krásná Lípa - Panský - Mikulášovice) a výrazného omezení na trati 124 (Lužná u Rakovníka - Chomutov), se nakonec žádné větši škrty nekonají, omezení se bude týkat hlavně úseku Osek město - Moldava v Krušných horách (trať 135) a některých jednotlivých spojů.

6.5.2011 - 15:00 - Kraje šetří ve velkém – nyní se omezení dotknou tratě na Moldavu

Stanice Osek město se stane pro mnoho vlaků z Mostu konečnou., foto: Andrew33 Moldava — Nejen kvůli nedávnému pozastavení dofinancování regionální železniční dopravy se kraje snaží hledat jakékoliv úspory ve svých rozpočtech. Omezení se tak dotknou další regionální tratě, jejíž provoz je neufinancovatelný z vybraného jízdného. Tentokrát půjde o čtyřicet kilometrů dlouhou trať 135, vedoucí z Mostu do Moldavy v Krušných horách, kde dojde od prosince 2011 k zásadní redukci vlaků jedoucích v pracovní dny, a to v úseku Osek – Moldava. Zde totiž kraj ztrácí za jediný vlak v jednom směru až 2.000 korun. Tomuto rozhodnutí předcházela četná sčítání cestujících, jež nedopadla příznivě — zatímco v pracovní dny jsou spoje využívány spíše jednotlivci a někdy jede motorový vůz dokonce zcela prázdný, o víkendu (zejména pak v turistické sezoně) jsou vlaky zaplněny i více než stovkou cestujících. Dle vedoucího oddělení dopravní obslužnosti Ústeckého kraje Jakuba Jeřábka tak bude návrh provozu přizpůsoben skutečnému charakteru poptávky. Nový koncept dopravy však zdaleka nepřinese jen řadu nepříjemných omezení. Na využívaném úseku Osek – Most dojde k vytvoření hodinového intervalu spojů ve špičce, nasazení motorových jednotek Regionova a propojení vlaků z/do Loun bez přestupu.

Zdroj: Aktuálně.cz

Stanice Kurort Altenberg, foto: Wikipedia Sebnitz — Saské Ministerstvo hospodářství se usneslo, že je nutné snížit příspěvky všem dopravním svazům o 7,5 %. Pro Verkehrsverbund Oberelbe (VVO) to znamená ušetřit 8,4 mil. eur ročně, které se má odehrát zejména v železniční dopravě. Hrozí tak zastavení provozu na všech třech vedlejších tratích v okrese Pirna, tj. na Müglitztalbahn, Weisseritztalbahn a Sächsischen Schweiz Ring - včetně opětovného propojení trati ze Sebnitz do Dolní Poustevny.

Brtniky, foto: NIcKON Rumburk — Letní prázdniny jsou již v plném proudu a zájem o turistiku v těchto měsících výrazně stoupá. Při této příležitosti byly obecně prospěšnou společností České Švýcarsko objednány dva páry vlaků na pohraniční trati Rumburk – Panský – Mikulášovice a zpět. Zatímco spoje pravidelné osobní dopravy jsou zde zavedeny pouze o víkendu, tyto vlaky pojedou v pracovní dny, a to až do 31. srpna 2010. Cílem cesty mohou být turisticky velmi zajímavá místa Národního parku České Švýcarsko: Brtníky, Kyjovské údolí, rozhledny Vlčí Hora, Tanečnice — s naší nejseverněji položenou rozhlednou, Weifberg a další. Cykloturisté si mohou projet i čtyři nově otevřené cyklotrasy o délce 15 km. Cestující mohou na tyto vlaky využít nabídky REGIONet pro Ústecký kraj, pro víkendové pravidelné spoje pak například jízdenku SoNe+ za 150 korun.

Os 6910 u žst. Chlumec u Chabařovic, foto: Laborec425Děčín/Oldřichov u Duchcova — Po téměř dvou letech se opět rozjely vlaky na trati 132 (Děčín – Oldřichov u Duchcova). Zasadily se o to některé obce podél této trati, přezdívané „Kozí dráha“. Původně měly vlaky jezdit již v době letních prázdnin, nicméně kvůli různým průtahům, kdy se nepodařilo zajistit požadovanou částku peněz na pokrytí ztrát dopravce, vyjely vlaky pouze dvakrát (na začátku a na konci prázdnin), a to pouze v úseku Děčín hl.n. – Telnice, pod hlavičkou soukromé společnosti Railtransport. Když se nyní konečně podařilo zajistit finanční prostředky, byl 17. října po dohodě s Českými drahami zahájen v celém úseku tratě Děčín hl.n. – Oldřichov u Duchcova víkendový provoz.

stanice Chabařovice, foto: prumysl.unas.czChabařovice - Jedno ze stále řešených dilemat při plánování jízdního řádu je zcela typické - mám tu zastavit nebo projíždět? Kritickým se toto rozhodnutí stává v okamžiku, kdy už nejde jen o dilema neprodlužovat kvůli obsluhovaným jednotlivcům cestovní dobu většině a nesrážet tak časovou atraktivitu spojení, ale když je cílem spolehlivě spojit dva přestupní uzly a jízdní doba neúprosně tlačí k projíždění. A to se často stává například v Ústeckém kraji, jak ukazuje tento příspěvek.

Ilustrační obrázek Děčín - Údajně havarijní stav některých úseků se může stát definitivním ortelem pro trať 132 z Děčína do Oldřichova. Na trati je od úterního dopoledne zastaven provoz a je velmi pravděpodobné, že se již opravy nedočká. Důvodem je především havarijní stav dvou mostů v úseku Jílové u Děčína-Libouchec. Až na okrajové části s pravidelnější nákladní dopravou totiž trať leží ladem už od prosince. Ústecký krajský úřad si tehdy neobjednal na trati osobní dopravu a od té doby se na ní konají jen občasné nostalgické akce.

Ilustrační obrázekÚstecký kraj - V sobotu 22.3.2008 se po nedávno opuštěné trati 132 Děčín - Oldřichov u Duchcova opět rozjedou osobní vlaky. Představitelé obcí podél trati si objednali na několik víkendů dvě jízdy osobního vlaku oběma směry za den na protest proti její plánované likvidaci. Zvána ke svezení či k návštěvě na akci je široká veřejnost.

Plzeň/Kadaň — První změna jízdního řádu, platná od 3. března 2008, přinesla pozitivní změnu na trati z Kaštic do Kadaně, kde Ústecký kraj od roku 2007 neobjednává pravidelnou osobní dopravu. Navzdory všem očekáváním se situace pomalu mění. V pátek 7. března vyjel na osiřelé koleje první pravidelný osobní vlak.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:32
sets at 16:06