..: Zastavit nebo projíždět? :..

stanice Chabařovice, foto: prumysl.unas.czChabařovice - Jedno ze stále řešených dilemat při plánování jízdního řádu je zcela typické - mám tu zastavit nebo projíždět? Kritickým se toto rozhodnutí stává v okamžiku, kdy už nejde jen o dilema neprodlužovat kvůli obsluhovaným jednotlivcům cestovní dobu většině a nesrážet tak časovou atraktivitu spojení, ale když je cílem spolehlivě spojit dva přestupní uzly a jízdní doba neúprosně tlačí k projíždění. A to se často stává například v Ústeckém kraji, jak ukazuje tento příspěvek.

Všichni kdo jezdí vlakem jistě znají billboardy SŽDC s „pilným mravencem“, které oznamují, že se díky investicím zrychluje doprava po kolejích. Jistě, bez opravených kolejí vlakem daleko nedojedeme. Je ale dobré připomenout, že cestovní rychlost, na které záleží celková doba našeho přemístění z bodu A do bodu B není závislá pouze na tom, jak rychle vlak po kolejích jede, ale i na koncepčních opatřeních ovlivňujících organizaci dopravy - četnosti spojů, dobách čekání na přestupy a množství zastávek.

V těchto opatřeních vykonal Ústecký kraj - coby objednatel regionální dopravy – v uplynulých dvou letech mnoho práce a i nový jízdní řád na železnici přinese od 14. prosince v tomto směru novinky.

Cestující v kraji si již rychle zvykli na takzvanou „taktovou dopravu“, která na jednotlivých železničních (ale i mnoha autobusových) linkách v kraji znamená jistotu pravidelného spojení v pevných intervalech po dobu celého dne. Zrovna tak si cestující zvykli na nově zavedené a funkční přestupní vazby na ústeckém hlavním nádraží, v Ústí na západě, Teplicích, Mostě, Lounech či Lovosicích. Celý kraj je díky postupující provázanosti jednotlivých subsystémů veřejné dopravy snáze a rychleji dostupný.

Součástí zatraktivnění veřejné dopravy je i zrychlení vlaků postupným omezováním zastavování ve stanicích a zastávkách, naprosto minimálně využívaných ze strany cestujících (zpravidla příliš vzdálených od zdrojů a cílů cest). Takovéto zastávky většinou využije denně pouze několik cestujících (kteří v souhrnném počtu mnohdy ani nepřevýší prsty jedné ruky) a zastavováním byli zdržováni všichni cestující, kteří ve vlaku již seděli. Zastavování vlaků tak bylo již v platném jízdním řádu zrušeno v nevyužívaných zastávkách Louny předměstí či Denětice, a bylo omezeno ve stanicích Kyjice, Třebušice a Chabařovice.

Zatímco v Chabařovicích bylo pro platný jízdní řád zrušeno zastavování u všech vlaků, do kterých během ani jedné ze čtyř ročních sčítacích kampaní ČD nikdo nenastoupil, ani nevystoupil, tak s nadcházejícím jízdním řádem dochází k úplnému opuštění zastavování v železniční stanici Chabařovice. I když se to může jevit jako brutální příkoří pro chabařovické občany, vězme, že pozitiva převažují. Zatímco Chabařovičtí svou 2 km vzdálenou železniční stanici prakticky nevyužívají, neboť do krajského města mají výborné spojení ústeckou MHD a do Teplic kvalitní autobusové spojení (zajišťované Dopravním podnikem měst Mostu a Litvínova), tak po železnici se cesta mezi Ústím nad Labem a Teplicemi nově zkrátí. Průměrná obsazenost vlaků, které dnes v Chabařovicích ještě zastavují, činí tamtéž cca 110 cestujících. I když každý z těchto cestujících ušetří jen jednu minutu jízdy, dostáváme se v denním souhrnu na hodnotu cca 2050 osobominut (což představuje více než 34 hodin života všech železničních cestujících mezi Ústím a Teplicemi). Nejedná se jen o úsporu času, ale i elektrické energie. Souprava osobního vlaku mezi Děčínem a Mostem váží cca 200 tun. Ve směru na Teplice se z Chabařovic osobní vlak rozjíždí na rychlost 100 km/h, ve směru na Ústí nad Labem na rychlost 120 km/h. Dnes 10 zastavujících vlaků ve směru Teplice a 9 ve směru Ústí nad Labem spotřebuje tímto zastavováním souhrnně cca 520 kWh denně (189280 kWh/rok). Pokud si uděláme malé srovnání, tak průměrná roční spotřeba elektřiny činí v případě tříčlenné domácnosti 2643 kWh/rok. Zavedení průjezdu osobních vlaků liduprázdnou stanicí Chabařovice tak nově uspoří tolik elektrické energie, kolik spotřebuje 72 domácností za celý rok. A to jistě není v tolik zatěžovaném životním prostředí našeho kraje zanedbatelné.

Závěrem by bylo ještě dobré zmínit, že projíždění málo využívaných stanic a zastávek v kraji nikdy neprobíhá na úkor většinových cestujících – občas si zařádí i tiskařský šotek. Až si cestující na trati 130 Chomutov – Ústí n.L. zakoupí nový jízdní řád, nemusí Krajský úřad ihned zavalit stížnostmi na osobní vlak číslo 6842/3 jedoucí v 5:30 z Chomutova – tento vlak (narozdíl od údajů v novém jízdním řádu) skutečně zastaví jak ve stanici Kyjice, tak i ve stanici Třebušice, které jsou v tento čas hojně využívány dojíždějícími pracujícími.

Autor příspěvku: Jakub Jeřábek, Oddělení dopravní obslužnosti, Krajský úřad Ústeckého kraje, další informace na dopravním portálu ústeckého kraje


Redakce ŽelPage Poslat mail autorovi | 26.11.2008 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Jízdní řád

More from ČR Ústecký


  1 2 3 4 5 ... 7      Zpráv na stránku:   
Registered user MOs 
07.03.2009 (22:05)  
Ahoj,Zastavit nebo projíždět?proc stanici Louny predmesti vlaky jenom projizdi kdyz je to prestupni stanice i na smer Brezno u Postoloprt,Postoloprty,Lisany u Zatce,Zatec,Zatec zapad a do Chomutova pres Zatec a do Obrnic a Mostu pres Postoloprty.
Louny predmesti proc nemuze vlak zastavovat na znameni nebo na pozadani jako na zastavce:dam priklad:
pruvodci se zepta : Vazeni cestujici Louny predmesti bude nekdo vystupovat? cestujici nikdo nechce vystupovat,tak projedeme.
Registered user Honza  mail  
01.12.2008 (10:42)  
P_V: To ano, s tím souhlasím.
Registered user Zalho  mail  
30.11.2008 (9:51)  
Jen dotaz na autora článku.V Chabařovicích budiž zastavování pasé,ale co takový Sebuzín.Počet vláků tam zastavujících se stále snižuje.Nebylo by ke zvážení spíše provázání MHD a vlaku.Myslím že je buzerace hnát člověka jedoucího do Brné od LTM až do Ústí(9km) a pak zpět busem.Zvláště v letní sezóně by to lidé ocenili.Tato koncepce vznikla před revolucí zrušením všech zastávek okolo Ústí v dosahu MHD a v současnosti je značně zastaralá.Stačilo by aby bus v Sebu jezdil kolem nádraží(argument o nevhodnosti komunikace neobstojí,lze řešit dopravním značením-částečné zjednosměrnění v čase jízdy busu-v ČR již občas praktikováno) a odj./přij. by byl vždy 5 min. po/před příjezdu/em vlaku/em(takt vlaku umožní i takt busu).Vzájemné čekání by se neřešilo,tak jako se neřeší čekání vlaků na západě na Děčín.Stejně by to mělo být i ve Vaňově.
PS:Přijď občas na VéTéeSku do depa jako si chodíval,alespoň by si se dozvěděl něco od lidí co dopravu v kraji používaj :-)
29.11.2008 (20:18)  
Zikmund: ď. :-)

DJ: Zastávku na znamení u 10-vozových souprav považuji za naprostý nesmysl, i kdyby to bylo technicky řešitelné.

Myslíte? Neberme striktně vazbu "10 vozů ani o vůz méně/více".:) On ten vlak klidně může mít i vozů 6 a tu zastávku na znamení si může střihnout
29.11.2008 (18:31)  
V někdejší NDR u železniční správu DR existovaly zastávky na znamení i u klasických souprav majících 5 vozů. Žádná tlačítka tam nebyla, cestující se musel ohlásit u konduktéra. Cestující nastupující na strojvedoucího zamával.
29.11.2008 (17:29)  
AD DJ pak už zbývá jen ta infrastruktura místy žalostný stav místy přetížení resp. plné vytížení.
Registered user DJ 
29.11.2008 (16:01)  
Jiří Průša: Samozřejmě, že by to nebylo možné teď hned, však píšu o tom, že by to bylo možné až s novými, modernějšími vozidly.
Ale ty ostré obraty podle mě budou potřeba, aby došlo k co nejintenzivnějšímu využití případných nových vozidel, resp. aby jich bylo potřeba méně. Takže do budoucna bych to neviděl jinak, a určitě by to přineslo i více cestujících a snížení energetické náročnosti oproti lok. 163 + 3 vagóny.
29.11.2008 (15:52)  
AD DJ 7 min na obrat proč ne,ale při současném stavu infrastruktury a vozidlového parku je to krutě málo.Tak krátký obrat přepodkládá naprostou jízdu včas,což je v našich podmínká naprostá utopie,když nesjou poškozené,nebo ukradené součásti zab.zař. tak si postavý hlavu hnací vozidlo nebo vůz a když nemrzne a neni jiný problém tak stačí jeden černý pasažer který při vylučovaní z přepravy rozbije ústa průvodčího a pak se čeká a čeká až přijede policie a udělá alespoň nějaký zápis jako podklad pro další řešení(posledně 5 min zápis a 27 min čekání na PČR((v praze)))
Registered user DJ 
29.11.2008 (0:31)  
AD 6360: Zastávku na znamení u 10-vozových souprav považuji za naprostý nesmysl, i kdyby to bylo technicky řešitelné.
Soupravy o 10 vagónech mají své opodstatnění jen na nejzatíženějších trasách rychlíků, a takový rychlík zastávky na znamení nepotřebuje. Tam jsou prostě místa zastavení jasně daná, a o žádných Chabařovicích nebo jim podobné stanici se snad ani nedá v tomto smyslu uvažovat.

Na druhou stranu - pokud jde o rameno osobních zastávkových vlaků Most - Ústí - Děčín, tak tam by se mi líbilo nasazení nějakých nových moderních souprav (např. 3-vozové Desiro MainLine), několik zastávek by mohlo být na znamení, u takového typu vozidla by to neměl být větší problém; a také by mohlo dojít ke zkrácení jízdních dob tak, že z dnešního hodinového prostoje v Děčíně by mohl vzniknout např. 7-minutový obrat a ušetřila by se jedna souprava, kterých by tím pádem stačilo méně, konkrétně pro 1-hodinový takt jen 3 soupravy.
28.11.2008 (21:24)  
Dale Cooper: Karloselt sice neznám, ale řekl bych, že je na zemi mnohem více, jak mnozí zde přítomní. Opravdu zastávku na znamení může za určitých podmínek umět i desetivozová souprava. To, že naši nádražníci automaticky vyrukují s tím, že se to tak nikdy nedělalo, a že kdesi cosi 810, Bdt, Blablabla, ještě neznamená, že to nejde zařídit bez ohledu na vozidla. Ale připouštím, že když se nechce, tak to fakt nejde. Stejně jako autorovi článku se podařilo jakž takž zmáknout kousek VHD v centru kraje, ale to, že ve více jak polovině Ústeckého kraje je doprava možná teoreticky OK, ale prakticky nepoužitelná, to už zdejší nadšené P.T. obecenstvo nevidí.
  1 2 3 4 5 ... 7      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko