..: All news and reports - Pozvánky - ČR Jihomoravský :..

lokomotiva Deutz, foto: Hroch Zbýšov — Regionální úzkorozchodná železnice o.p.s. a Muzeum průmyslových železnic si Vás dovolují pozvat na Cyrilometodějské jízdy na úzkorozchodné dráze Zastávka - Zbýšov dne 5. 7. 2019. Od 10 do 18 hodin budou jezdit výletní vlaky vedené nejen parní lokomotivou, ale také nově opravenou unikátní motorovou lokomotivou Deutz OMZ 122f, pro kterou budou tyto jízdy premiérové. V čele vlaků se vystřídají i další historické motorové lokomotivy ze sbírek Muzea.

1.7.2015 - 22:00 - Trainspotting U Alberta - pozvánka na výstavu

vystava mg, foto: Martin Grill Brno — Zdarec děcka! Přijměte pozvání do mé nejoblíbenější hospody! Od 12. července totiž budou zdi pivnice U Alberta okupovat některé mé fotografie, jež pochopitelně znáte i ze ŽelPage. Pokud si tedy potrpíte na kvalitní a příkladně ošetřené pivo, nekuřácké prostředí, železniční fotky ve velkém a nemáte to do Brna daleko, zastavte se - třeba se tam potkáme. Výstava je tak trochu interaktivní, čili si na ní smlsne i váš chytrý telefon, tablet či jejich deriváty. Času k návštěvě budete mít dost, měl bych tam viset minimálně do října. A protože někteří z vás stále ještě rádi hledají v papírových mapách měst se seznamem ulic a výpisem čísel čtverců, jež protínají, vězte, že pivnici najdete na Pellicově 10, kousek nad úpatím kopce táhnoucího se ku Špilberku. Dondite!

Martin Grill

Motorový vůz M 240.0113 na vlečce ČKD Blansko, foto: MilošŠatov — Rok se s rokem sešel a našemu magazínu je opět o rok více. Čtrnácté výročí oslavíme již tradičně vypravením zvláštního vlaku. Kromě obvyklého projíždění tratí a focení bude věnován velký prostor vzájemnému setkání a kulturně společenským potřebám. Speciální výroční vlak vyjede v sobotu 25. 4. 2015 a zamíří vstříc krásám jižní Moravy. Dvoudenní akci zakončíme v neděli po sedmnácté hodině v Telči. Pro celou trasu je nachystáno nemalé množství fotozastávek. Pro naši jízdu bude připraven motorový vůz M 240.0113 spolku Klub přátel kolejových vozidel z Brna. Akce je určena nejen pro členy a spolupracovníky našeho spolku, ale také pro pravidelné návštěvníky našich akcí a v neposlední řadě pro všechny čtenáře, kteří se s námi chtějí setkat a oslavit naše výročí.

20.2.2014 - 6:00 - Pozvánka na vernisáž výstavy Kouzlo parní železnice

Plakát k výstavě, foto: Matouš Vinš Brno — Dovolujeme si vás pozvat na vernisáž výstavy historických fotografií vám určitě dobře známého autora Drahoše Švestky, která proběhne 1. března 2014 od 17 hodin v brněnské kavárně Mezzanine. Krom malého občerstvení vám bude samozřejmě k dispozici sám autor a rád vám představí příběhy jednotlivých snímků. Přijedete-li do Brna vlakem, ke kavárně se nejlépe dostanete tramvají č. 4 ve směru náměstí Míru a od zastávky Komenského náměstí budete pokračovat asi 200 metrů podél kolejí, přičemž kavárnu uvidíte po levé straně. Na místo se dá bez problémů zhruba za 15 minut po Masarykově, České a Joštově ulici dojít i pěšky. Výstava potrvá do 4. dubna 2014.

M286.1032 s fotovlakem do Malé Morávky, foto: Jan Máca Malá Morávka/Chornice — Tam, kam se pravidelným vlakem nedostanete – do Male Morávky a Chornic – míří o víkendu 7. a 8. září 2013 historický motorový vůz M 286.1032 s přívěsným vozem Bix. Šumperský Klub přátel kolejového autobusu ve spolupráci se spolkem Hrbatá Máňa pro vás připravuje jízdu zvláštního vlaku, který si klade za cíl připomenout doby, kdy řada 851, známá pod přezdívkou „Krokodýl“, kralovala tratím na Jesenicku a Hané.

433.002, Kroměříž, 26. 5. 2007, foto: piitr Kroměříž — V loňském roce proběhlo nepovšimnuto již 130. výročí od příjezdu prvního vlaku do Bystřice pod Hostýnem, která se stala na několik let koncovou stanicí dráhy z Kroměříže. V letošním roce si připomínáme 125. výročí prodloužení této trati do Těšína a Bielska v dnešním Polsku. Zároveň došlo k výstavbě nové stanice v Bystřici pod Hostýnem, která lépe vyhovovala potřebám takto prodloužené trati. 125. výročí od zahájení provozu letos oslaví i trať z Kojetína do Kroměříže.

M286.1032, foto: Jiří Zedníček Brno — Máte rádi barvy podzimu kolem železnice? V tom případě je tu pro vás připravena celodenní podzimní fotojízda jihomoravskými lokálkami, která se bude konat v sobotu 24.11.2012. Zvláštní vlak vyrazí z brněnského hlavního nádraží v 7.30, odkud zamíří do Vranovic. Zde totiž odbočuje trať do Pohořelic (aktuálně v kategorii vlečka), která je již od prosince roku 2008 bez pravidelné osobní dopravy. Poté souprava zamíří do Lednice, kam sice historické a turistické vlaky jezdí, ale pouze během letní sezóny. Zastávkou poslední, neméně zajímavou budou Mutěnice, včetně možnosti vyfotit si vlak na trianglu, kde dříve odbočovala trať do Kyjova. Zde byla osobní doprava zastavena v prosinci roku 2004, poté byla 30. dubna 2009 úředně zrušena a na jaře letošního roku byla přeměněna na cyklostezku. Zvláštní jízda bude ukončena opět na hlavním nádraží v Brně mezi 18. a 19. hodinou.

26.7.2012 - 10:00 - Parním vlakem za hudbou a vínem

213.902, Chroustov - Vrbčany, foto: Chary Znojmo/Moravský Krumlov — Poslední červencový víkend se uskuteční jízda parního vlaku v okolí Znojma. Konkrétně v sobotu 28. července po trase Moravský Krumlov - Hrušovany nad Jevišovkou - Znojmo - Šatov - Znojmo a v neděli 29. července po trase Znojmo - Hrušovany nad Jev. - Hevlín - Moravský Krumlov. Vlak bude sestaven z přípojných vozů 020 a motorových vozů 820 a 851, v čele bude parní lokomotiva řady 213.9. Ve vlaku platí zvláštní úsekové jízdné, jízdné ČD ani IDS JMK není možno využít. Děti do 10 let jedou zdarma. Bližší informace včetně jízdního řádu, ceníku, doprovodného programu a dalších podrobností naleznete v pozvánce na jízdu parního vlaku.

Zdroj: Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě

Krokodýlové v Kobylí, foto: Petr MajerníkBrno — Vážení kolegové fotografové, dovoluji si Vás pozvat na jízdu zvláštním vlakem pro fotografy, jehož cílem budou čerstvě „odepsané“ tratě v okolí Chornic. Jak jistě většina z Vás ví, příchodem jízdního řádu 2011/2012 byla na těchto tratích zastavena osobní železniční doprava a traťové úseky Velké Opatovice – Chornice, Chornice – Moravská Třebová a Chornice – Dzbel se tak rázem ocitly na seznamu tratí s nulovým provozem. Zároveň v současné době vstupují do historie poslední zástupci motorových vozů řad M286.0/850 a M286.1/851. Tyto dvě skutečnosti mě přiměly k uspořádání jízdy našeho fotovlaku.

Vůz M286.1032 za zastávkou Dědice, foto: Jindřich Březina Hevlín/Jemnice - 19. února 2011 se uskutečnila jízda motorového vlaku po již nepoužívaných tratích do Hevlína a Jemnice. Jelikož se předcházející jízda, až na drobné detaily, povedla, rozhodl jsem tuto jízdu zopakovat, a to jak jinak než se spolkem Hrbatá Máňa. Vlak vedený motorovým vozem M 286.1032 opět navštíví dvě tratě, kde již Jihomoravský kraj a kraj Vysočina v rámci svých úsporných opatření vlakovou dopravu neobjednaly. Jak jste jistě poznali, jedná se o tratě 243 (Moravské Budějovice - Jemnice) a 245 (Hrušovany nad Jevišovkou - Hevlín).

11.1.2011 - 19:00 - Pozvánka: Krokodýlem do Hevlína a Jemnice

Motorový vůz M286.1032 na trati z Bruntálu do Malé Morávky, foto: Miloš Stloukal Hevlín/Jemnice — Nový jízdní řád 2010/2011 znamenal konec pravidelné osobní dopravy na několika regionálních tratích. Dvě z postižených jsou trať 245 z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína a trať 243 z Moravských Budějovic do Jemnice. Další existence těchto tratí je značně nejasná a uvažuje se o jejich úředním zrušení a teoreticky i o fyzické likvidaci. Proto by vás pořadatelé následující akce rádi pozvali na jednu z posledních možností si tyto dvě lokálky projet osobní vlakem. Mimořádný vlak, vedený motorovým vozem M 286.1032, vyrazí 19. února 2011 v 8.30 z železniční stanice Brno hlavní nádraží. Trasa je naplánovaná po ose Brno – Střelice – Hrušovany nad Jevišovkou – Hevlín – Znojmo – Moravské Budějovice – Jemnice – Okříšky – Brno hlavní nádraží. Návrat je plánován na 17.30, ale tento údaj se může změnit v závislosti na dopravní situaci. Na obou zmiňovaných lokálkách bude čas na několik fotozastávek. Kapacita akce je omezená, proto případné zájemce prosím o co nejrychlejší rezervaci na e-mailu JuraMarek@seznam.cz. Jízdné činí 590 korun a z důvodu finančního krytí dopravci musí být uhrazeno předem na účet. Minimální počet účastníků pro uskutečnění akce je 40. Pokud by se akce z důvodu malého zájmu neuskutečnila, bude vám uhrazené jízdné samozřejmě vráceno zpět. Na palubě vlaku bude připraveno občerstvení ve formě alko a nealko nápojů, párků atd.

zdanka, foto: Máraaa Hodonín(Aktualizováno 11. 1.) Úvodem malý pohled do historie. Trať byla slavnostně otevřena v roce 1908 především pro nákladní dopravu. Osobní doprava byla zahájena až v únoru 1909. V 70. letech minulého století, vlivem extrémně silné bouřky s přivalovým deštěm, postihly trať sesuvy půdy a vážně ji poškodily. Už tehdy se uvažovalo o jejím zrušením. Trať byla nakonec pracně opravena a provoz se vrátil zpět. V 90. letech začala osobní doprava upadat, především kvůli špatnému trasování. Trať vede mimo obce, většinou byly zřízeny polní zastávky daleko od obydlených sídel. Dalším negativem, který vyháněl cestující z vlaků, byl nevhodně sestavený jízdní řád. Např. vlak ze Ždánic do Čejče 1 hodinu vyčkával ve stanici Uhřice u Kyjova… Následovalo razantní omezení a seškrtání jízdního řádu až byla dne 22. května 1998 po 89 letech zastavena osobní doprava. Setrvala jen silná nákladní doprava ropy z Uhřic u Kyjova a ze Šroubárny ve Ždánici, ale i ta postupně začala skomírat. V roce 2003 ukončila ve Ždánicích provoz místní Šroubárna a přestěhovala se do Kyjova, a tak úsek Uhřice – Ždánice dopravně „osiřel“.

24.11.2010 - 18:00 - Zvláštní jízda do Koryčan a na Ždánickou lokálku

M286.1032, foto: Jiří Zedníček Brno/Koryčany — Po úspěšné jízdě do Malé Morávky si vás dovolujeme pozvat na další zvláštní jízdu. Tentokráte pojedeme na vlečku do Koryčan (ano, tato trať je skutečně vedena jako vlečka), dále pak na Mutěnickou spojku, pozůstatek někdejší trati do Kyjova, a Ždánickou lokálku, po které pojedeme pouze ve zbývajícím úseku Čejč – Uhřice u Kyjova. K této trati vede ministerstvo dopravy z podnětu SŽDC správní řízení o zrušení dráhy, poté bude možná i fyzicky zrušena. Proto také pořádáme zvláštní fotovlak. Jízda se bude konat dne 28. listopadu 2010 s historickým motorovým vozem M 286.1032. Na akci je třeba se předem přihlásit do pátku 26. listopadu 2010. Cena celodenní jízdenky je 420 korun. Bližší informace najdete v podrobnostech k akci.

M 286.1032, Český Šternberk zastávka - Soběšín, foto: Chary Brno — Dovolujeme si vás pozvat na fotojízdu historickým motorovým vozem M 286.1032, přezdívaným „Krokodýl“, do Malé Morávky. Organizátorem je pan Martin Benáček. Jistě víte, nebo jste se dočetli, že tato trať patří do seznamu tratí, které by měly být z podnětu SŽDC zrušeny. Proto je pořádán tento fotovlak. Jízda se uskuteční v sobotu 13.  listopadu 2010 a trasa zvláštního historického vlaku bude následující: Brno - Olomouc - Bruntál - Malá Morávka - Bruntál - Brantice a zpět do Brna. Cena „lidová“: 550 korun. Pokud chcete jet, neváhejte a přihlaste se. Je taky možné, že tato fotojízda už bude možná poslední do Malé Morávky. Přihlásit se dá prostřednictvím e–mailu: telegrafstreet@seznam.cz nebo BenacekMartin@seznam.cz. Pak vám bude zpětně zasláno číslo účtu, na který vše zaplatíte, a samozřejmě i podrobné propozice cesty. Termín přihlášek je do 23. října 2010, zaplaceno musí být do konce měsíce října. Pro velký zájem se jízda opakuje v neděli 14. listopadu 2010 po stejné trasy a za stejných podmínek. V současné době jsou ale již obě jízdy beznadějně vyprodány.

830.018-8 Břeclav-Lednice Brno/Lednice — V rámci programu ČD Welness se v sobotu 19. června uskuteční jízda historickým vlakem z Brna do Lednice, kde cestující navštíví tamní lázně a budou moci podstoupit jednu z léčebných procedur. Na večer je připraven zábavný program s tanečním vystoupením skupiny E. M. DANCERS a opékáním selátka. Na závěr budou moci návštěvníci zhlédnout ohňovou show Komediantů na káře a taneční představení ve stylu Michaela Jacksona. Do Brna by se vlak měl vrátit nejpozději 20 minut po půlnoci tak, aby cestující stihli poslední regionální vlaky domů.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:54
sets at 20:17