..: Znovuzrození slovenského ještěra :..

Brno - Určitě se ptáte, jaké mohlo mít Slovensko ještěry? Přece motorové vozy řady 851, v českých a moravských krajích přezdívané „Krokodýl“. Naši východní bratři přestali tento typ, společně s řadami 830 a 850, nasazovat do provozu v roce 2006. Jejich úlohu převzaly méně populární dvounápravové vozy řad 810, 811 a 812. Krokodýli, kteří sice nikdy nebyli zcela spolehlivou řadou, ale věrně sloužili okolo čtyřiceti let, byly pohodlné a oblíbené, se najednou octli na vedlejší koleji. Jejich provozovatel – Železničná spoločnosť Slovensko je prodala soukromé firmě, která si je odtáhla do Dubnice nad Váhom. Tato informace se dostala do rukou různých nadšeneckých spolků, takže jsme mohli číst o velkém konvoji historických vozidel, který odtud před koncem roku 2006 jel za značného zájmu všech fandů železnice. Stranou této velké akce se ale začátkem roku 2007 začal odehrávat docela malý příběh, na jehož konci stojí zprovoznění dalšího kusu motorového vozu řady 851, konkrétně 851 032-3. Postaralo se o to několik nadšenců z klubu Hrbatá Máňa, kteří pečují o malou motorovou lokomotivu T211.0689.

První seznámení v DubniciV Dubnici jsou odstavený slovenský krokodýli! To by bylo něco, mít krokodýla!“ Zaznělo jednoho lednového dne minulého roku v našem spolku. Netrvalo dlouho, sehnali jsme kontakt na firmu vlastnící tyto odstavené vozy a s údivem jsme přijali zprávu, že odprodej vozů je možný! Vydali jsme se proto do slovenské Dubnice nad Váhom, kde byly vozy deponovány. Zde, v areálu bývalého zbrojního gigantu ZTS stály na vlečce, vydány na pospas různým sběračům kovů a vandalům. Se svolením jednoho ze zaměstnanců firmy vlastnící vozidla jsme měli možnost si jednotlivé kusy prohlédnout. A exkurze to byla velmi smutná: zvenku vozy vypadaly poměrně slušně, o to horší to bylo uvnitř. Vytrhané sedačky, veškeré vybavení z barevných kovů odšroubované, odmontované panely elektroinstalace, vytrhané dráty a někde i rozbitá okna. Takový to byl neutěšený stav. Na kraji jednoho z konvojů stála osmsetpadesátjednička s vybledlým lakem, jinak ale v poměrně dobrém stavu. Chyběly samozřejmě dráty v rozvaděči, jinak ale nebylo větších viditelných poškození. Toho bereme! Více než kdy jindy platilo, že tohle byl jednooký král mezi slepými. Chtěli jsme sice řadu 850, protože je v motorové části jednodušší, ale žádná 850 nebyla lepší, než tento kus. Je rozhodnuto, voláme zaměstnanci firmy, že bereme 851.032.

Stav rozvaděče v Dubnici Problém byl, že vůz se nacházel v Dubnici na Slovensku a my ho potřebujeme v Brně! Koupě vozu nebyla tak složitá, jak jeho technická prohlídka a přeprava do Čech. Nebudu to martýrium detailně popisovat, ale stálo nás to hodně nervů a bezesných nocí. Přeskočíme proto až do 21.4.2007, kdy se náš krokodýl objevil na brněnském seřaďovacím nádraží v Maloměřicích. Po odtažení do areálu depa Brno Dolní, do firmy Lokomont, započaly renovační práce. Uklidit nejprve nepořádek uvnitř a vrhnout se do díla, vytahat všechny ucvakané dráty, prohlédnout motor, hlavy, zapojit pulty řízení, protáhnout nové kabely, vyčistit interiér a mnoho dalších úkonů. Jedním z nejpracnějších bylo leštění vnějšího laku vozu, který byl při poslední opravě v roce 2001 ve Zvolenu proveden syntetickými barvami a byl značně vybledlý. K tomu výborně posloužila pasta na autolaky TEMPO. Pracovníci v pražské Druchemě by se asi divili, kde všude najde jejich výrobek uplatnění. Musím poznamenat, že lak je již opravdu špatný, takže místy jsou fleky, ale oproti původnímu stavu je to "sto a jedna".

Lak před a po použití TEMPA První velký milník v nové historii vozu 851.032 nastal 9.7.2007, kdy jsme provedli první zkušební start motoru – a k velké radosti úspěšný. Následovalo propojení elektroinstalace na obou stranách vozu, prohlídka akumulátorů, revize tlakových nádob („jímek“) a elektrorevize. Zima práce trochu přerušila, ale do jara letošního roku vstoupil náš vůz již plně technický způsobilý. Zatím jen technicky, nikoliv oficiálně. Pro vydání průkazů způsobilosti bylo nutné ještě zvážení na kolejové váze v Maloměřicích, pro zjištění nápravových tlaků. Tam se Krokodýl vydal 30.4.2008 v závěsu za svou klubovou kolegyní „Hrbatou Máňou“. Vážení proběhlo bez zjištění závad a nyní už zbývalo jen čekat na vyjádření Drážního úřadu.

Ten velký den, kdy slavnostně došly průkazy způsobilosti motorového vozu 851 032-3, nastal 16.5.2008. Naše radost je sice veliká, zároveň ale vidíme, kolik věcí je ještě nutné upravit, vylepšit a podobně. Jak jistě mnozí z vás ví, práce s historickým vozidlem nikdy nekončí, vždy je co dělat.

Při příležitosti zprovoznění jsme naplánovali první veřejnou zkušební jízdu, která se koná 24.5.2008. V 10:00 hod. se vydáme z Brna hlavního nádraží do Zastávky u Brna. Proto si dovolujeme všechny zájemce o tuto jízdu pozvat, ať už na palubu vozu, nebo k trati, aby si nás při první jízdě vyfotili. Podrobnosti naleznete na „krokodýlím“ webu, spolku, který se zároveň zaměřuje i na ostatní vozy řad 850 a 851, jejich technickému popisu těchto vozů a nabízí rozsáhlou fotogalerii z oprav.

Stav rozvaděče v Dubnici Celkový pohled před halou První start v Brně

Petr Martinek Poslat mail autorovi | 22.5.2008 (12:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Vozidla Pozvánky

More from ČR Jihomoravský


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
26.05.2008 (20:07)  
Ano, vzal jsem si dnes Nurofen, protoze na me leze chripka. A co Ti vadilo vic, otazka po sbirce, nebo zminka o IDS JMK? :)
25.05.2008 (20:33)  
Celkem vzato by to chtělo koupit všechna vozidla, bez ohledu na to, v jaké jsou stavu a provést rekonstrukci na elektrické vozy, které v parku kolejových vozidel na české železnici chybí.
Correspondent or Member of ŽelPage Martin Grill  mail  
25.05.2008 (12:29)  
Seath: A co prášky? Ty už sis dneska vzal? :oD

Já jen že to je opravdu nesmysl...
25.05.2008 (12:16)  
A kolik teda krokousek stal?
Co udelat sbirku mezi ctenari zelpage a koupit jeste jednoho nebo dva? :) Mohli byste se s nim zapojit do IDS JMK :)
24.05.2008 (20:44)  
Pokud by někoho místo rozboru čech a česka zajímaly fotky z právě dnes proběhlé první jízdy, najde odkaz na hlavní stránce krokodýlího webu.
Registered user tenzor 
24.05.2008 (17:24)  
Vlad: pokud si myslíte že Brno je v Čechách, tak jste úsměvný vy. To není o politice, ale o vaší neznalosti elemenárních základů zeměpisu... v 3. třídě na základní škole by za takové tvrzení byla pětka jak Brno :)
Correspondent or Member of ŽelPage Payus  mail  
24.05.2008 (10:12)  
Gratuluji a děkuji za poklad na kolejích
24.05.2008 (7:06)  
Tak to už by stačilo ne?
Registered user bugear 
23.05.2008 (14:39)  
@Vlad : Pozor, nezaměňujte Čechy a Česko. Krokodýl je v Česku, ale rozhodně ne v Čechách.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Čechy
Editor or ŽelPage Administrator Vlad  mail  
23.05.2008 (12:13)  
(OT) j p: Váš komentář je pro mne úsměvný.
Většina Moraváků tomu rozumí a bere to tak, jak to FF napsal. Kdyby krokouš skončil v Krnově, tak by se mělo uvádět Slezsko?
Pomlčkové bitvy (Česko-Slovensko nebo Česko a Slovensko) máme dávno za sebou a byla to záležitost politická. To sem určitě nepatří.
Ale můžete se do budoucna ujmout "Jazykového Zákampí" a mnohé naučit základy češtiny, neb bojují s i/y, mě/mne, s/z... (Asi byli zrovna nemocní, když se to ve škole bralo.)
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko