..: Aktuality a články :..

2.8.2006 - 16:39 - Společnost Eurotunnel zbankrotovala

Paříž - Společnost Eurotunnel, která provozuje podmořské spojení mezi Francií a Británií, vyhlásila bankrot. Není schopna splácet dluhy za 6,18 miliardy liber, což je asi 260 miliard korun. Eurotunnel požádal o ochranu před věřiteli, což se rovná návrhu na bankrot, a soud v Paříži firmě vyhověl. Eurotunnel se snažil s věřiteli na splátkách dluhu dohodnout, ale nepovedlo se. Firma nyní bude moci podstoupit resktrukturalizaci. Soud společnosti Eurotunnel stanovil šestiměsíční přechodné období a dal věřitelům dva měsíce na to, aby předložili své požadavky ke splácení. Dluh společnosti včetně plateb úroků bude zatím zmrazen. I přes vážné finanční problémy Eurotunnel trvá na tom, že bude i nadále zajišťovat transport mezi Velkou Británií a kontinentem. Vlaky Eurostar mají zatím stále jezdit.

Zdroj: Novinky

Berlin - Berlínské zastupitelství chce nabídnout DB, podle Berliner Zeitung, smlouvu, kterou by se dráhy zavázaly k zajištění spojení na mezinárodní letiště Berlin Brandenburg International (BII) v Schönefeldu, po dobu 20 let. Vlaky by měly jezdit na 2 tratích. Dráha pro S-Bahn by měla být prodloužena na letiště a vlaky by mohly jezdit v taktu 10 minut. Druhé spojení by mělo být z Hlavního nádraží, tunelem pod zoologickou zahradou a mělo by ústit na Drážďanskou dráhu a následně k BBI. Zde je v plánu 15 minutový takt (3x za hodinu Schuttle a 1x za hodinu RegionalExpress z Chotěbuzi). Smlouva by měla zajistit 260 milionů €.

Zdroj: Bahnnews

Ilustracni obrazekPraha - Na internetu byl zveřejněn tzv. konečný návrh jízdního řádu. Nejde ještě o finální podobu jízdního řádu, záleží na postoji objednatelů. Pozornosti čtenářů jistě neujdou zamýšlené změny dálkové dopravy: i
Rakousko
nasazení jednotek 680 mezi Prahou a Vídni jako SC 72/73 Johan Gregor Mendel a SC 74/75, vlak EC 70/71 Antonín Dvořák již nebude provážen na vlaku EC Slovenská Strela, EC 370 z Prahy do Aarhusu pojede již z Vídně a budou vytvořeny nové rychlíky R mezi Brnem a Vídni, soupravu nasadí Rakouské dráhy
i
Slovensko
nasazení jednotek 680 mezi Prahou a Bratislavou jako vlak SC 134/135 Slovenská Strela, R 376/377 Devín pojede v trase Bratislava - Drážďany, s přímými vozy Budapešť - Drážďany, dojde k zrušení vlaku IC 142/143 Odra, ostatní EC/IC směr Žilina, Košice pojedou přes Valašské Meziříčí, vlak IC 140/141 bude přerazen do kategorie EC a soupravu bude provážet EC 106/107 Praha, R Excelsior pojede v době R Cassovia, Cassovia pojede v době dnešního R 600/601 Ostravan, R 424/425 pojede přes Valašské Meziříčí, bude přečíslován na R 224/225 Šírava a pojede v době dnešního Vihorlata a posilový R 1420/1421 bude mít jméno Vihorlat, dále bude vytvořen R276/277 Slovan mezi Prahou a Bratislavou, který v létě pojede až do Splitu a uvažuje o vytvoření IC Moravia mezi Bohumínem a Bratislavou i
Německo
R 352/353 Praha - Frankfurt (Main) dostane od nového GVD jméno „Johannes Kepler“ bude veden přes Děčín i
Polsko
přibude jeden EC spoj mezi Prahou a Krakovem i
Česká republika
dojde ke zrušní Ex Moravan a R 700/701 Šohaj

Velmi citlivým tématem (kde jistě ještě dojde ke změnám) je regionální doprava. Doporučujeme prohlédnout si navrhované omezení dopravy na tratích:

  • 013 Bošice - Bečváry - dopravce: KŽC Doprava, s.r.o. 1)
  • 042 Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou
  • 063 Bakov nad Jizerou - Kopidlno
  • 085 Krásná Lípa - Panský
  • 088 Rumburk - Ebersbach (Sachs)
  • 122 Hostivice - Rudná u Prahy
  • 125 Krupá - Kolešovice
  • 137 Chomutov - Vejprty
  • 148 Cheb - Hranice v Čechách
  • 233 Čelákovice - Mochov - dopravce: KŽC Doprava s.r.o. 1)
  • 312 Bruntál - Malá Morávka

a jak snad budou jezdit vlaky na tratích

  • 043 Trutnov - Královec - Žacléř
  • 143 Chodov - Nová Role

1) vlaky na objednávku o sobotách a nedělích

Za zpracování regionální dopravy děkujeme Romanovi Provazníkovi

Autor: j_

Varšava - Společnost PKP Intercity opět přichází s nabídkou na levnější cestování v Polsku. Od pátku 11. srpna 2006, 18:00 do úterý 15. srpna 2006, 24:00 bude možné s jízdenkou "Bilet Weekendowy" za 99 Zl. cestovat vlaky EuroCity, InterCity, Express a TLK.

Zdroj: IC PKP

Praha - Na základě nedohody Dopravního podniku Ústeckého kraje (dále jen „DPÚK“) s objednatelem veřejné autobusové dopravy se dle prohlášení DPÚK pravděpodobně zastaví provoz na většině spojů a linek autobusové dopravy Ústeckém v kraji a to od 1. srpna 2006. České dráhy v návaznosti na to vytipovaly železniční tratě, kde by bylo možné ode dne 1.8.2006, v případě zvýšených nároků na přepravu, posílit kapacitu některých vlaků (např. přidáním vozů). Takové opatření by mohlo eliminovat důsledky situace, která vznikne avizovaným zastavením provozu vybraných autobusových linek. České dráhy operativně přijmou opatření podle toho, jak dnes bude situace s provozováním autobusových linek vypadat.

Informace o situaci v Ústeckém kraji

Dopravní podnik Ústeckého kraje neposlal na silnice 2685 spojů. Lidé tak musí použít auta nebo jet vlakem. Využívají i spoje jiných dopravců. Autobusová nádraží jsou prázdná. Lidé, kteří dorazili na to v Ústí nad Labem, najdou na stojanech jen čísla linek, které jsou zrušené. S řadou čísel si nevědí rady. Přepážka informací se otevřela až v půl osmé. Na autobusovém nádraží v Mostě dokonce na informacích dávají lidem číslo hejtmana Jiřího Šulce, aby si stěžovali u něj. Starosta obce Telnice, kde nejezdí vlaky, zajistil lidem avii, která je vozí do nejbližšího města, kde doprava funguje. Dopravní podnik požaduje, aby kraj zaplatil dlužnou sumu za tři měsíce 315 miliónů korun. Peníze mají dopravci hradit ztrátu z provozování těchto linek. Kraj ale smlouvu s dopravcem vypověděl a peníze platit nechce. Uzavřel už smlouvu s dopravcem jiným, levnějším, ten ale ještě nemá potřebné licence. Jezdit bude až od září. Kraj smlouvu vypověděl k 1. květnu, dopravní podnik je prý velmi drahý. Jeho nynější krok považuje za nezákonný. Dopravce prý musí upozornit tři měsíce předem, že autobusy nevyjedou. Kraj chystá žalobu.

Zdroj: tisková zpráva ČD, Novinky

Peking - Čína pokročila s vývojem vlastní magnetické dráhy rychleji, než se očekávalo: již v letošním roce má být uvedena do provozu první trať, jak oznamují čínské noviny. Ta by měla být postavena v severočínském přístavním měste Dalian. Další trať, tentokrát ze Šanghaje do Hangzhou, má být dokončena v roce 2009. Dosud v Šanghaji jezdí na 30 kilometrovém úseku německý Transrapid.

810Kadaň - Ačkoli je to zcela divné, mimořádností se na letošní technopárty nedočkáme. Žádný zavedený vlak? Jak je vidět, tak organizátoři zaspali. CzechTek se nachází na hranici vojenského pásma v Doupovských horách, kde je železniční doprava velice omezená. Nejbližší stanicí je k místu dopravna Radonice u Kadaně, či Kadaňský Rohozec stojící na trati 164/165 (Kadaň - Kadaňský Rohozec - Kaštice), vlakem se do Radonic u Kadaně dostanete v pracovní dny 6x a o sobotách a nedělích 3x za den (do Kadaňského Rohozce ještě méně) což poptávce jistě nevyhoví.

Organizátoři si sice vzpoměli, ale přece jen poněkud pozdě. Na den zahájení zažádali o zvláštní vlak, ale jelikož až tento týden, nebylo jejich požadavku vyhověno a tak tisíce technařů přijíždělo do přestupní stanice Kadaň netušící, co s nimi bude dál. Problém byl vyřešen až ve večerních hodinách, kdy byla z Kadaně zavedena autobusová linka s jedním autobusem, který doprovázela policejní eskorta. Autobus jezdí pravidelně mezi Kadaní a Hradištěm (místem konání).

Velice kuriózní pohled byl jistě na vlak 17619 (Kadaň - Kadaňský Rohozec), kde se do motorového vozu řady 810 zajišťujícího standardně přepravu na této trati vešlo přes 160 cestujících (míst k sezení 55), přičemž do žst. Kadaň město jich přijelo daleko více, jelikož byly mimořádně spojeny 2 motorové vozy z nichž jeden z důvodu oběhů v této stanici kočil, proto pro cestující druhého motoru směřující na CzechTek jízda po kolejích skončila a museli hledat alternaticní přepravu.

Je alarmující, že organizátor nebyl schopen zajistit přepravu při předpokládané účasti několika desítek tisíc zájemců o tuto každoroční akci, proto varujeme všechny nabudilé zájemce o párty kteří pojedou vlakem, aby při výstupu v žst. Kadaň poslouchali hlášení staničního rozhlasu, neboť po zavedení autobusové linky policie ČR zakázala účastníkům přestup do vlaků směřujících na trať 164/165.

Měna: Zlotý (7,35 CZK = 1 Zl.)
Počet obyvatel: 460.500

Varšava - Společnost PKP Intercity nabídne od 1. srpna novou komfortní variantu cestování mezi Varšavou/Katovicemi a Vídní ve vlacích R202 a 203 Chopin. Mají zde být nasazeny nové lůžkové vozy, které dnes jezdí např. na vlacích EN348/349 Jan Kiepura mezi Varšavou a Kolínem nad Rýnem/Frankfurtem nad Mohanem či mezi Krakovem a Lvovem/Kyjevem na R35/36 Jozef Chelmonski. Uznávána bude sleva SparNight.

Ubytování bude rozděleno na 2 varianty

Standard - oddíly po 1, 2 a osoby, se sprchou ve vagónu
Deluxe - oddíly pro 1 či 2 osoby, s LCD televizorem, DVD přehrávačem a vlastní sprchou

Ceny ubytování ve vozech Deluxe

Varšava - Vídeň
Deluxe Double... 52,00 €
Deluxe Single... 116,00 €

Katovice - Vídeň
Deluxe Double... 58,00 €
Deluxe Single... 108,00 €

Fotografie: vůz, sprcha

Zdroj: PKP Intercity

Praha - České dráhy startují unikátní koncept VIP Pendolino, který umožní cestujícím spojů SC Pendolino setkávat se přímo na palubě vlaků s nejrůznějšími celebritami a osobnostmi českého i mezinárodního společensko-kulturního života.

Osobnosti cestují v přesně určený den na některém vybraném spoji SC Pendolino na trase nebo v části trasy Ostrava – Praha (případně Praha – Ostrava). Tento spoj je pak označen jako VIP Pendolino. Několik dnů předem České dráhy oznámí termín a spoj, který byl vybrán jako VIP Pendolino; jaká osobnost bude na palubě a každý z cestujících, fanoušků a příznivců, kteří si zakoupí standardní platnou jízdenku s rezervací pro první nebo druhou třídu příslušného spoje se budou moci s touto osobností setkat přímo na palubě vlaku.

Jako první pojede v úterý 1. srpna 2006 spojem SC 505 na trase Praha Holešovice – Ostrava Svinov účastnice televizní reality show Vyvolení, moderátorka a modelka, Hanka Gajdošová. Po příjezdu spoje SC 505 ve 13.18 hodin do stanice Ostrava Svinov proběhne přímo v odbavovací hale nádražní budovy Ostrava Svinov autogramiáda Hanky Gajdošové. Ta je určena pro širokou veřejnost. Akce, jako je autogramiáda Hanky Gajdošové, zcela zapadají do strategie ČD Živá nádraží, jejímž cílem je přinést na nádraží Českých drah aktivity, které přímo nemusejí souviset s cestováním vlakem, ale profilují nádraží jako centrum aktivit a společenského dění.

Dalšími osobnostmi, které pojedou pendolinem v rámci této akce jsou olympionik v akrobatickém lyžování Aleš Valenta, Richard Krajčo se skupinou Kryštof či Čechomor.

Zdroj: výtah z tiskové zprávy ČD

Brno - U obce Věžky na trati č. 300 z Brna do Přerova vykolejil v pátek ve 13 hodin a 18 minut osobní vlak. Provoz je přerušen, je zavedena náhradní autobusová doprava. Ze zatím neznámých příčin vykolejily tři vozy, nikdo z pasažérů ale nebyl zraněn. Mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar řekl serveru iDNES: "Kolik bylo ve vlaku lidí zatím nevíme, ale vykolejily tři vozy." Příčiny nehody vyšetřují.

zdroj: iDNES.cz

Berlin - Dvojjazyčná hlášení ve vlacích DB, která byla zavedena během mistrovství světa ve fotbalu, budou zachována v dálkových vlacích i nadále. Cestující hlášení v německém i anglickém jazyce přijali. Přípojné vlaky budou hlášeny ovšem pouze v německém jazyce, aby nebyli cestující rušeni. Pro zahraniční pasažéry je k dispozici tištěný průvodce vlaku. Doposud se angličtina používala pouze v dálkových vlacích na mezinárodních tratích z letišť. Na vysokorychlostní trati z Frankfurtu nad Mohanem přes Kolín nad Rýnem do Amsterdamu budou hlášení také v holandštině.

Zdroj: Bahnnews

překládací rampaŚwinoujście - Pár minut předtím, než dojedete do polského Świnoujście, budete projíždět seřaďovacím nádražím v Przytóru. Několik desítek metrů za nástupištěm odbočuje vlevo přes silnici do borového lesa nepojížděná, leč udržovaná vlečka. Dostanete-li se do těchto končin, vydejte se po ní a dopřejte si dráhařskou lahůdku.

Praha - Z důvodu technických prohlídek vozů na přepravu automobilů jsou na trase Praha - Poprad-Tatry na vlacích R 424 / R 425 nasazeny náhradní vozy. Tím však dochází k omezení maximální výšky nakládaných automobilů na 145 cm! Rovněž počet míst pro přepravované automobily je omezen pouze na 8 vozů v každém vlaku. Doporučujeme tedy včasnou objednávku přepravy automobilu. Omezení platí od 26. 7. 2006 až do odvolání.

Zdroj: ČD

Křivoklát - V sobotu 5.srpna vyjede z Prahy Braníka tradiční parní vlak s rychlíkovou lokomotivou Albatros (498.022) z roku 1947 na akci Křivořezání na hradě Křivoklát. Vzhledem k připravovaným výlukám železniční tratě v úseku Praha – Beroun bude parní vlak veden z Prahy po trase přes Prahu Smíchov severní nástupiště (přístup z ulice nádražní mezi železničními mosty) pražským Semeringem do Prahy Zličína, Kladna, Lužné u Rakovníka, Rakovníka a Křivoklátu. Zároveň proběhnou v sobotu 5. srpna oslavy 130. let od zprovoznění tratě Beroun – Rakovník. Při této příležitosti bude vypraven parní vlak s lokomotivou 354.195 z Lužné u Rakovníka přes Rakovník a Beroun do Zdic a zpět. V části tratě pojedou parní vlaky spojené a zajímavé bude i setkání parních lokomotiv ve stanicích Lužná u Rakovníka, Rakovník a Roztoky u Křivoklátu. Některé z pravidelných osobních vlaků budou v trati Beroun – Rakovník vedeny historickým motorovým vozem M 262.090.

Program akce

Na hradě Křivoklát je připravena výstava z prací řezbářů 11. ročníku řezbářského festivalu. Návštěvníci si mohou prohlédnout Křivoklátskou katovnu, výstavu přízraky Křivoklátska a vyzkoušet si střelbu z kuší. V hradní kapli při prohlídkách hradu vystoupí Duo Cechina s hudbou renesance a baroka. Na dolním nádvoří zahraje skupina Švejk Band a zhlédnout bude možno pohádku O červené Karkulce a ze Starých pověstí českých. Na dolním nádvoří bude možno navštívit galerii Nakřivo, čajovn) -svíčkařství a kovárnu. Občerstvit se je možno v hradním šenku, nebo cestou v bufetovém voze parního vlaku. V železničním muzeu Lužná u Rakovníka je možno zhlédnou expozici o historii železnice v Čechách, rozsáhlou sbírku lokomotiv a železničních vozidel, modelové kolejiště a je zde provozní průmyslová úzkorozchodná železnice.

Ceny

Rodinná zpáteční jízdenka (max. 2 dospělí a 2 děti 6-15 let) ... 380,- Kč
Zpáteční jízdenka ... 180,- č
Jednosměnová jízdenka ... 140,- Kč
Místenka ... 20,- Kč

Jízdní řád

Praha Braník (8,58) - Praha Vršovice (9,10) - Praha Smíchov (9,18) - Praha Zličín (9,42) - Kladno (10,06) - Nové Strašecí (10,38) - Lužná u Rakovníka (10,54/ 11,19) - Rakovník (11,40) - Křivoklát (11,58)...vlak dále pokračuje do žst. Zdice
vlak přijíždí ze žst. Zdice... Křivoklát (15,37) - Rakovník (16,01) - Lužná u Rakovníka (16,15 / 16,45) - Nové Strašecí (17,20) - Kladno (18,02) - Praha Zličín (18,32) - Praha Smíchov (18,58) - Praha Vršovice (19,21) - Praha Braník (19,37)

Z Prahy Braníku do Lužné u Rakovníka a zpět je vlak veden parní lokomotivou 498.022

Zdroj: ČD

« Novější zprávy | 1 ... 348 349 350 351 352 ... 506 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2026 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 04:55
zapadá v 21:15