..: All news and reports :..

Černá se opravdu hodně leskne (480.001 LE), foto: Juraj Kováč Varšava/Praha — Soukromý dopravce LEO Express, který doposud provozuje rychlé železniční spojení Praha - Ostrava ve dvouhodinovém intervalu, se rozhodl vyměnit plánovanou tuzemskou expanzi do Brna a Českých Budějovic za vstup na polské koleje. Stane se tak prvním plně soukromým dopravcem, jenž zavede dálkové vlaky z Varšavy přes Poznaň do Štětína, z Varšavy přes Katovice do Glivic a z Varšavy do Krakova. Podle slov předsedy představenstva Leoše Novotného skýtá polský trh jen v letech 2014 a 2015 potenciál nejméně pěti milionů nových cestujících. Ti by do vlaků mohli přesednout, pokud se na trhu objeví portfolio nových služeb a nových dopravců, doplňujících stávající nabídku. Jako příklad přitom slouží právě loňský železniční boom v Česku, kde díky nástupu soukromých dopravců vzrostl počet přepravených cestujících na trase Praha - Ostrava o 4,83 milionu cestujících, což je nejvíce za uplynulých 18 let. Plán, o kterém dosud informovala pouze polská média, tak začíná dostávat oficiální obrysy.

Traxx 2839 SNCB, FYRA, Rotterdam, foto: Josef Petrák Haag — Věstník EU zveřejnil 13. března 2013 notifikaci zakázky na komerční mezinárodní vlaky Haag – Brusel. Poptávku na čtyřletý kontrakt zadala společnost The Hague Trains Holding plně vlastněná královským městem Haag. Poptávka zní na 8 párů spojů se zastávkami Den Haag Centraal (nebo Den Haag HS), Delft, Rotterdam, Dordrecht, Roosendaal, Antwerpen, Mechelen, Brussels Zaventem Airport, Brussel North a Brussels Central, se zahájením provozu 15. prosince 2013. Město počítá s drobnou, nebo žádnou finanční podporou provozu. Haag poptávkou sleduje získání stabilního mezinárodního spojení po problémech s mezinárodními vlaky FYRA, které město připravily o spojení s Bruselem.

8.5.2013 - 7:00 - Český dopravce AWT získal drážní licenci v Polsku

AWT 753.7, foto: Honzinus Vizualizace: Dennis Hübsch Varšava/Ostrava — Skupina AWT získala prostřednictvím české pobočky Advanced World Transport licenci pro provozování drážní dopravy v Polsku. Drážní úřad UTK po náročném procesu udělil firmě bezpečnostní certifikát a první vlaky ve vlastní režii vyjedou v horizontu několika týdnů. V zemi již působí jiní zahraniční dopravci, např. DB Schenker Rail Polska nebo ČD Cargo se svou dceřinnou společností Koleje Czeskie, nicméně v AWT není držitelem licence pro místní zastoupení, AWT Rail PL, ale zahraniční právnická entita a firma je tak první zahraniční dopravce, který licenci v Polsku získal. Ačkoliv AWT již v Polsku operuje, bude to znamenat zesílení konkurence proti PKP Cargo Logistics, Rail Cargo Austria a ČD Cargo, které už na slezském příhraničí své výkony mají. Z počátku budou nasazeni polští strojvedoucí, ale předpokládají se školení českých zaměstnanců, aby mohli zajíždět do této země. Jednou z první zakázek je doprava železné rudy z bosenského těžebního závodu Omarska, který spadá pod místní ArcelorMittal Prijedor, do polských měst Krakov a Dąbrowa Górnicza a také do závodu ArcelorMittal v Ostravě, který AWT zajišťuje od letošního března.

Zdroj: AWT, ŽelPage

27.3.2013 - 22:00 - Probíhá schvalování lokomotivy Škoda 109E v Maďarsku

380.017 ČD Budapest-Kelenföld, 27. 3. 2013, foto: Arnold Balázs 380.017 ČD a 470 001 MÁV-Trakció, Komárom - Ács, 27. 3. 2013, foto: Arnold Balázs Budapešť — Elektrická lokomotiva 109E z produkce Škody Transportation se podrobuje zkouškám v Maďarsku. Pro tyto účely byl stroj 380.017 určený Českým drahám přepraven 24. března do Komáromu dopravcem PSŽ. „Škoda 109E prošla úspěšně testy v okolí Komáromu. Poté byla umožněna jízda samostatné lokomotivy, která pokračovala až do Budapešti,“ informoval Arnold Balázs. Během zkušební jízdy byla spřažená s lokomotivou 470.001 (taurus) dopravce MÁV-Trakció.

Zdroj: Železniční magazín, ŽelPage

27.3.2013 - 0:00 - Ministerstvo dopravy zastavilo soutěž na krnovské rychlíky

Pohled na nádraží v Krnově, foto: Martin Pitřík Praha — Ministerstvo dopravy zastavilo soutěž o provoz na lince R27 Olomouc - Krnov - Ostrava. Důvodem je vyřazení jednoho ze dvou uchazečů, dopravce Arriva vlaky, kvůli nesplnění požadavků tendru a fakt, že s jediným uchazečem nelze podle ministestva vyhlásit vítěze. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura nicméně při úterní tiskové konferenci poznamenal, že skluz v soutěžení rychlíků je značný. Proto využije zbylou a v tendru nejvýhodnější nabídku. RegioJet dostane nabídku uzavření smlouvy podle Zákona o veřejných službách v přepravě cestujících č. 194/2010 Sbírky. Ten v § 18 umožňuje přímé zadání za předem stanovených omezujících podmínek. Celá věc bude uzavřená až ve chvíli, kdy ministerstvo a dopravce podepíší smlouvu podle nabídky podané ve zrušeném řízení. Dalším z kroků je i podpis dohody o společném odbavení mezi vítězem a ČD, jejíž šablona je součástí výběrového řízení. RegioJet nabídl cenu 188 Kč za kilometr a nové dieselelektrické jednotky PESA LINK II. Do 30. června pak vláda schválí nový harmonogram dalších soutěží.

Zdroj: Ministerstvo dopravy, RegioJet

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Lyon — Francouzské dráhy SNCF v uplynulém týdnu představily projekt OUIGO, kterým chtějí nabídnout nízkonákladové, a tedy i levné cestování vysokorychlostními vlaky na území Francie. Cestující tak nově dosáhnou na nebývale atraktivní ceny jízdného, ovšem výměnou za řadu zásadních omezení. Tento nápad přitom zdaleka není prvním pokusem o nízkonákladovou železniční alternativu na evropských železnicích; z dosud avizovaných a realizovaných projektů se ale nejvíce přibližuje modelu levných aerolinek – zcela nepochybně také proto, že na trase Paříž - Marseille vlakům silně konkurují Air France i dravý Ryanair. SNCF proto vyhradila několik dvoupodlažních jednotek TGV Duplex 760, opatřila je novým tyrkysovým lakem s rudým logem OUIGO, vyměnila sedadla za model používaný v příměstských vlacích TER, zrušila první třídu a zavedla atraktivní tarif s neatraktivními poplatky a přepravními podmínkami. Boj o cestující může začít.

railjet za Brnem, foto: Martin Grill Česká Třebová/Praha — Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) ve čtvrtek 21. února vyslaly do ČR soupravu netrakční jednotky Siemens Viaggio Comfort s lokomotivou řady 1216 nesoucí reklamu firmy Kapsch. Na trase Vídeň - Brno - Česká Třebová - Otrokovice - Vídeň railjet vykonal zkušební jízdu jak v taženém, tak sunutém režimu. Nejednalo se ale o první jízdu tohoto vlaku u nás - vlastní silou dojel v minulosti do Velimi, stejně jako do Ostravy na veletrh Czech Raildays. ČD chtěly test provést bez publicity, nicméně deník E15 prolomil ve středu embargo. Dráhy slibují veřejnosti prezentaci jednotky ÖBB v dubnu tohoto roku. Mezi tím se rýsují informace o nasazení souprav v ČR. Jako termín spuštění provoz Praha - Vídeň - Graz je určena polovina prosince 2014, nicméně první souprava je už nyní ve stádiu realizace. České dráhy a ÖBB se navíc dohodly na použití produktu railjet - do ČR podle všeho budou zajíždět také rakouské soupravy. České jednotky budou ale mít mírně odlišný interiér. Podle dostupných nákresů bude prémiová Business Class redukována na 6 míst v uspořádání 3 a 3 proti sobě. Naopak první třída bude mít v čelním voze kapacitu 32 míst.

162.119 RegioJet, Nedakonice, 29. 1. 2011, foto: RegioJet Praha — Dopravce RegioJet po veřejné upomínce od deníku MF Dnes zveřejnil výroční zprávu za rok 2011. Dokument na webových stránkách pokrývá hospodaření v období příprav a zahájení provozu, ze kterého se dozvíte, že firma v předminulém roce hospodařila s čistou ztrátou necelých 60 milionů korun. Připomeňme si, že provoz byl spuštěn v omezeném rozsahu na konci třetího kvartálu. Od 26. 9. 2011 byly v provozu pouhé tři páry a další spoje se přidávaly na konci října a v polovině prosince. Během roku firma vynaložila prostředky do akvizice a zaškolení personálu, pořízení a vybavení osobních vozů stejně jako vybudování provozního a obchodního zázemí.

16.1.2013 - 17:32 - LEO Express zavede většinu chybějících spojů

Jednotka LE 480.002 v Pardubicích, foto: Matouš Danielka Praha — Dopravce LEO Express zavede od pátku 18. ledna dalších šest spojů mezi Prahou a Bohumínem, které původně měly být provozovány již od začátku platnosti jízdního řádu 9. prosince 2012. Důvodem postupného rozšiřování provozu bylo pomalejší oživování a ladění souprav Stadler FLIRT, než dopravce původně očekával. V provozu bude nadále chybět devátý nedělní spoj LE 1362 v 15.22 z Bohumína, jehož zavedení by si vyžadovalo provoz bez záložní soupravy; tu si ovšem dopravce zatím chce ponechat vždy k dispozici, aby v nouzových situacích nemusel zajišťovat náhradní přepravu od smluvního partnera České dráhy. Za dosud blokovanou, ale nevyužitou dopravní cestu LEO Express zatím neplatil, neboť SŽDC tyto sankce prozatím nevybírá s odvoláním na několik běžících správních řízení u Drážního úřadu.

Zdroj: LEO Express, iDNES.cz

1014.013-5 ÖBB v Břeclavi Praha/Brno - České dráhy tradičně zvolily změnu jízdních řádů, 9. prosince 2012, jako vhodný termín pro úpravy ceníků jednotlivých nabídek. Při této úpravě reagovaly nejen na konkurenci nových dopravců i dálkových autobusů provozovaných na stejných trasách, ale také růst sazeb daně z přidané hodnoty na 15 % a 21 % nebo vývoj obsazenosti svých vlaků. Ve veletoči přejmenovaných produktů pak zapadly i zajímavé novinky, které mohou některé služby u drah zatraktivnit. A hlavně je na místě si říct, že dráhy po hbité reakci na vstup RegioJetu sice drží pozici nejlevnějšího dopravce na trati Praha - Ostrava, ale na fakt, že oba konkurenti nyní jezdí za poměrně vyšší ceny, už zdražením nereagovaly.

Odjezdové tabule Praha hl.n., 10.12.2011, foto: Filip Španihel Praha — „Vážení cestující, prosíme pozor! Akustická informační hlášení na nádražích budou od prosince kratší.“ Ne LEO Express, ne tarifní novinky; do popředí diskuse se necelé dva týdny před začátkem platnosti nového grafikonu dostává tak zdánlivě prozaické téma, jakým jsou informační hlášení na nádražích. Od 9. prosince totiž bude elektronická verze Václava Knopa či Danuši Hostinské-Klichové o poznání méně sdílná; a Alexander Postler se bude muset naučit dokonce i nové místopisné názvy. Důvodem je nová směrnice SŽDC, zavádějící poplatky za hlášení "nadstandardních informací". Český správce kolejí a nádraží tak podle vlastních slov chce cestující naučit více využívat informačních tabulí, a méně spoléhat právě na automatizovaná hlášení. Ačkoliv je tato změna dávána do souvislosti zejména s masivním rozvojem soukromých dopravců, nejvíce ji paradoxně pocítí zákazníci Českých drah, již budou muset nově z panelů a nástěnek na nástupištích vyčíst například informaci o řazení svého vlaku nebo dostupných doplňkových službách. Nový předpis bude mít za následek celkové zkrácení staničních hlášení. Několik málo zbývajících "bonusových" informací pak České dráhy vyjde ročně na 9 milionů korun, zatímco ostatní dopravci si vystačí s naprostým nabízeným minimem.

23.11.2012 - 16:00 - LEO Express uvede dluhopisy na pořízení dalších vozidel

Dálková verze regionálního vlaku. Je vydařená, ale svůj původ nezapře, foto: Juraj Kováč Praha — V polovině prosince bude možné pořídit dluhopisy začínajícího soukromého dopravce LEO Express. Zatímco pětici jednotek Stadler Flirt připravuje na plný provoz mezi Prahou a Ostravou, připravuje dluhopisy na pořízení vozidel pro další uvažované trasy. V prospektu se společnost zmiňuje o dalších potenciálních trasách, kam by mohla vstoupit: Praha - Chomutov či Praha - České Budějovice, ale také destinace na Slovensku, v Rakousku a Polsku. Pro tyto účely chce touto emisí získat 550 milionů korun. Cenné papíry budou mít nominální hodnotu 1 Kč, ale pořídit jich bude možné min. 50.000 kusů. Roční úročení činí 7,5 % a úrok bude vyplácen ročně vždy 12. prosince. Splatnost je stanovena na 5 let. Za závazky ručí další ze společností holdingu LEO Transport - LEO Pool Express. Administrátorem dluhopisů bude J&T Banka a budou volně obchodovatelné na pražské burze.

Zdroj: LEO Express, J&T Banka

Pohled na nádraží v Krnově, foto: Martin Pitřík Praha — Dlouho očekávané a ostře sledované výběrové řízení Ministerstva dopravy na provozovatele rychlíků mezi Olomoucí, Krnovem a Ostravou se posunuje do fáze finálního výběru nového dopravce. Slovo nový je na místě. Ačkoliv si zadávací dokumentaci vyzvedla desítka zájemců, finální nabídku na linku R27 podaly v úterý 16. října jen dvě společnosti – Arriva vlaky a RegioJet. Mezi soutěžícími tak nejsou mnozí z původních zájemců jako Abellio CZ, spojenci LEO Express a GW Train Regio ve sdružení Ecoflow, JHMD, Veolia Transport a překvapivě ani dosavadní dopravce České dráhy. Ačkoliv zatím nemůže dojít kvůli předběžnému opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k uzavření finální smlouvy, do týdne začne MD vybírat z těchto dvou víceméně rovnocenných nabídek.

Souprava RegioJet VIP, foto: Matouš Danielka Komentář„Žluté vlaky jsem nikdy neviděl a ani neuvidím,“ rozčiloval se před novináři Petr Žaluda začátkem prosince 2009. Ten den padly Českým drahám do vínku všechny desetileté smlouvy. Student Agency mezitím už dávno nepracovala na projektu HighJet a nasazení jednotek Stadler FLIRT do dálkové dopravy. Místo toho nově založený RegioJet právě prezentoval své první nabídky státu a krajům. O tom, že by brněnské společnosti někdy mohl vyjít open-access projekt na Ostravu, se vůbec nedebatovalo – a nikdo tomu asi ani nevěřil. V dubnu následujícího roku mi však zazvonil telefon a vysmátý hlas oznámil, že RegioJet koupil lokomotivy řady 163 na severu Itálie a ve výborné kondici. Společnost, založená za účelem soutěžení o regionální dopravu, tak najednou ožila zcela nečekaným úkolem: vzkřísit projekt Praha – Ostrava, přizpůsobit ho pro lokomotivou tažené soupravy a co nejdříve ho spustit. První pravidelný vlak IC RegioJet vyjel na trať o 16 měsíců později, 26. září 2011. A spustil lavinu.

13.10.2012 - 0:00 - RegioJet poprvé nasadí hektora na zvláštní vlak

721.151, Zličín (RegioJet), 24. 8. 2011, foto: Josef Petrák Praha — Soukromý železniční dopravce RegioJet po více než roku pravidelného provozu v Česku pro jednou vypraví vlak zcela jiného rázu: příští sobotu, 20. října 2012, vypraví z Prahy-Smíchova společného nádraží (severní nástupiště) okružní zvláštní vlak přes Středočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj. V čele soupravy se bude vyjímat jediná motorová lokomotiva společnosti, hektor 721.151, jenž potáhne zapůjčené vozy historické řady Bix, včetně jednoho s bistro oddílem. Vlak pojede po zajímavé trase přes Prahu-Žvahov do Hostivice, Rakovníka, Bečova nad Teplou, Mariánských Lázní a Domažlic, dále pak přes Plzeň hlavní nádraží zpět na pražský Smíchov (osobní nádraží). Dopravce slibuje na palubě servis podobný vlakům IC RJ, tedy včetně kávy, vody a noviny, ovšem bez Wi-Fi. Absenci internetového připojení by však o víkendu měla více než kompenzovat posílená nabídka piv z provenience malých českých pivovarů. Za okružní jízdenku zájemci zaplatí 890 Kč, podrobnosti o akci a možnosti rezervace pak naleznou v Kalendáři akcí.

Zdroj: RegioJet

Older messages
« Newer messages | 1 2 3 4 5 ... 20 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:50
sets at 16:00
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...