..: Fotoškola - hloubka ostrosti na fotografiích modelů :..

Fotoškola Vážení přátelé, uživatelé galerie, seriál fotoškoly se doposud zabýval zpravidla problémy, na něž naráží velké množství fotografů a které se dají celkem snadno řešit, když víte jak na to. Dosavadní fotoškola byla vlastně přehlídkou kolumbových vejcí. Dnes si však ukážeme něco, co není apriori problém, s nímž by naši autoři bojovali, ale rozšíření možností. A stejně jako u všeho, i obsah dnešní lekce se dá aplikovat prakticky na cokoliv, i když největší užitek z něj budou mít modeláři.

Když fotíte modely, staví se vám do cesty jedno specifické hledisko. Při focení předmětů moc blízko aparátu se zkracuje pole hloubky ostrosti (HO) a když si zaostříte na nějaký bod ve scéně, vše před ním a za ním je "neostré". Zde máme krásnou extrémní ukázku. Tato neostrost pozadí a popředí se zvětšuje s rostoucím ohniskem, klesající clonou, rostoucí uhlopříčkou snímacího media a zkracující se zaostřené vzdálenosti. Jinými slovy řečeno, čím delší ohnisko, tím kratší pole HO, čím menší clona, tím kratší pole HO, čím bliž je bod zaostření, tím kratší pole HO, a čím větší snímač, tím kratší hloubka ostrosti (mýdlokrabička < ultrazoom < APSC zrcadlovka < fullframe zrcadlovka < větší formáty). Proto jsou kompakty tak vhodné na focení "věcí nablízko", protože poskytují mnohem větší HO než zrcadlovky. Naopak, když to přeženu, nafotit s mýdlokrabičkou portrét, kde je ostro jen od špičky nosu k duhovce, je celkem problém. Jedna z věcí, které nám mohou zvětšit HO je zaclonění. Se stoupajícím clonovým číslem se zvětšuje HO, ale zároveň za určitou hodnotou se zhoršuje kresba. U objektivů popisujeme takzvané zlaté oko (angl. sweet spot), kde objektiv na dané ohnisko a danou clonu kreslí nejlépe. Toto se zpravidla pohybuje někde mezi F4 a F8 u běžných objektivů a běžných ohnisek.

Tento aspekt malé či naopak velké HO může být ku prospěchu či ke škodě, záleží na konkrétní scéně a záměru autora. My si dnes ukážeme, jak můžeme HO rozšířit i za hranice technických možností aparátů.

CombineZP screen Kolega Pospec dal na káčko odkaz na program CombineZP, který skládá řadu snímků s různě umístěným polem HO. Tento program je zcela automatický a naprosto intuitivní. Tlačítkem NEW se dostaneme k otvíracímu dialogu, načteme řadu fotek, v roletě režimů vybereme "*** Load macro set" a tlačítkem GO se dostaneme k dialogu. Zde vybereme "Pyramid Maximum Contrast.czm" a dáme otevřít. Znovu tlačítko GO a spustí se proces. Po provedení v posledním okně dáme "END MACRO" a hotovo.

Pro dosažení nejlepších výsledků potřebujeme: pevný stativ, statickou scénu a aparát s ručním ostřením. Pevný stativ je nasnadě, řada pořízených fotek musí být identická, co do úhlu pohledu. Statická scéna je nezbytná pro to, aby nedocházelo k matení programu. Zkoušel jsem scénu s řadou keřů ve větru, a pohybující se větve vytvořily na výsledné fotce množství duchů, neboť na různých fotkách byly v různých polohách. Ruční ostření je podmínka logicky vyplývající z požadavku na vstupní snímky. Ty musí být postupně zaostřovány na řadu prolínajících se rozsahů HO a přitom se nesmí měnit úhel pohledu. Fakticky to znamená zapomenout na autofokus a přeostřování švenkováním.

Pole HO se musí na řadě snímků postupně prolínat. Tím se zajistí, že v celém souboru fotek bude vždy alespoň na jedné z nich zcela (nebo alespoń dostatečně) ostrý jakýkoliv bod ve snímku. Použitý fotoaparát je Nikon D90 a objektivy Nikkor AF 35/2 D a Tamron SP AF 70-200/2.8 Di LD (IF). Srovnávací snímky nebyly vůbec nijak upravovány, natáčeny nebo u nich nebyla korigována kolinearita, aby nedošlo ke zkreslení kresby. Zmenšovány, doostřovány a ukládány do JPG byly vždy naprosto stejným procesem.

První ukázka je focena na 35mm. Na první fotce vidíme, že při maximální cloně F22 je prakticky celý záběr v poli HO, ale jak se přesvědčíme ve srovnání s F8, kresba je poněkud horší. Na F8 jsem vyfotil postupně 14 snímků a zaostřoval krokově ve scéně. Pro ilustraci ukázka zaostření někam dopředu a někam dozadu. Sami vidíte, že je ostrá relativně malá část snímku a zbytek je neostrý. Z oněch 14 fotek program CombineZP složil následující výsledek. Parádně ostrou fotku od popředí až do pozadí.

sergej F22 sergej srovnání A sergej srovnání B sergej F8 předek segej F8 zadek segej kompozice ze 14 snímků F8

Další ukázky - 35mm na 12 fotek. Ukázky v pořadí F22, dvě srovnání kresby 1:1, F8 předek, F8 zadek a F8 kompozice.

bastard F22 bastard srovnání A bastard srovnání B bastard F8 předek bastard F8 zadek bastard F8 kompozice

a 70mm F32 vs F8 z 19 fotek.

pára F32 srovnání pára A srovnání pára B pára F8 předek pára F8 zadek pára F8 kompozice

Abyste měli představu, co to obnáší a jak to funguje, připravil jsem pro vás sadu devatenácti fotek (parkoviste.zip, 10 MB), kterou můžete načíst do programu a sami si zkusit, jak to funguje. Rovněž na těch fotkách uvidíte, jak asi má vypadat taková řada snímků s postupně posouvaným bodem zaostření.

Na tomto místě bych rád poděkoval Království železnic, že mi umožnili v jejich prostorách pořídit tyto ukázkové snímky. Pokud vás modelová železnice zajímá a nechcete se jen dívat na fotky, proč nezajít a nepodívat se na vláčky a celé toto kolejiště plné zajímavých detailů na vlastní oči.

Projekt Fotoškola již obsahuje:

Chary Poslat mail autorovi | 4.12.2011 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage Modelová železnice

More from Česká republika (celá)


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
19.02.2016 (12:19)  
Zaloha aplikace Combine ZP je zde: http://uloz.to/xAVFoMs9/combinezp-zip
Registered user Sandik 
08.12.2011 (20:03)  
Chary: Emulovat lze, ale je dost složité to vyladit. Používám pouze velmi výjimečně.
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
08.12.2011 (15:52)  
Sime, nepletete, ale neřešíte problém. Asi jako když řeknu, že když kilo těsta kyne v malém hrnci hodinu, tak přeci ve velkém hrnci bude kynout rychleji, třeba za čtvrt hodiny? Nebo bude kynout stejně rychle, jen budu moci mít víc těsta najednou? Doba kynutí těsta, stejně jako závislost HO na cloně*ohnisku*velikosti_snímače, jsou prostě daný a nejdou ošulit tím, že změním některé vstupní okolosti, třeba velikost hrnce nebo množství světla.

Situace 1, můj případ v Kž: relativně průměrné osvětlení, střední hodnota clony, dobrá kresba, malá HO, docela dlouhý čas Velká hodnota clony, velká HO, špatná kresba, veeelmi dlouhý čas .
Data pro situace se sergejem
35mm 1/1,6s F8, HO třeba 20cm
35mm 5s F22, HO třeba 2m
a párou
70mm 1/2s F8, HO třeba 10cm
70mm 8s F32, HO třeba 2m

Situace 2, dodatečné velmi intenzivní nasvícení: umožní mi stejné hodnoty clony (F8 x F22/F32), takže budu mít stejnou kresbu na malé HO nebo špatnou kresbu na velké HO, jen budu moci dát kratší časy, místo 1/2s třeba 1/200s a místo 5s třeba 1/5s. ALE na F8 budu mít stejnou HO jako na F8 (10/20 cm) v příšeří, protože to je prostě technická vlastnost. A rovněž na F22/F32 budu mít stejně mizernou kresbu, ze stejného důvodu a stejnou HO, cca 2m.

Je to víc pochopitelné? Zkrátka, velmi příznivé světelné podmínky mi najednou zázrakem neroztáhnou HO na střední hodnoty clony, nebo jako zázrakem nezlepší kresbu na velmi velké hodnoty clony. Jen budu moci fotit kratším časem (či nižším iso), což třeba v případě 1/200s umožní fotit i pohybující se objekty při dodržení nějakých střízlivých požadavků na pohyb.
Registered user Sim 
08.12.2011 (12:25)  
Chary > mozna na to koukam moc zjednodusene, ale lepsi nasviceni mi umozni pohnout se clonou, coz uz na HO vliv ma prakticky primy ... nebo se pletu?
08.12.2011 (11:54)  
Například v tom, že je potřeba mít okenní knihovny, na kterých je CombineZP závislý. No a ty nemám, takže to nevyzkouším. Zkušený linuxák si to nejspíš rozchodí, zkušený jablkář taky.
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
08.12.2011 (10:56)  
Ohryzku, v čem spočívá to omezování? Máš přístup k linuxové nebo macosové mašině? Můžeš tam zkusit přímo tento progam přímo s tím projektem parkoviště?
08.12.2011 (10:24)  
No tak to je pěkná reklama - na úvodní stránce borec skládá komp a nad ním reklama jak cyp: Neunavujte se skládáním počítačů :-) http://www.pcemergency.cz/obr/foto_index.jpg

Ale abych nebyl jen OT, tak na Linuxu i Apple jde (s omezeními) spouštět okenní programy: http://www.winehq.org/
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
08.12.2011 (10:10)  
Hrady, myslím, že na nás se nevztahuje omezení o reklamě.

Kdo byste chtěl postavit vytuněnou mašinu, nebojte se obrátit na Hradyho (http://www.pcemergency.cz/), tu našlapanou bednu, která to parkoviště složí za 9 vteřin mi postavil právě on :-)

Ale abych nebyl jen OT, pokud jsi chtěl psát článek o skládání HO, měl ses ozvat. Já a další lidé z redakce bychom ti bývali vyšli vstříc. Nechceš napsat článek na nějaké jiné téma?

Sandiku, nejde nějak wokenní prostředí emulovat i v linuxu? Nebo ty seš ten okousaně ovocnej?

VencoM, paraplíčka, odrazky a blesky pomohou k intenzivnějšímu násvitu (kratší časy, menší iso) nebo jiné světelné atmosféře, ale nejsem si jist, jestli umožní zvětšit HO nebo zlepšit kresbu na extrémně vysokých clonách. To je totiž podstata tohoto článku a postup s blesky či odrazkami není alternativou, ale spíš doplňkem. Nebo se mýlím?
Registered user VencaM 
08.12.2011 (8:23)  
Tak já fotím "na jednu fotku", ale udělám jich vždy více. Ovšem znám ještě jednu možnost jak fotit na jednu fotku a výsledek (kvalitou) je téměř vždy zaručen. Vždy se nám moc líbí, když přijdou profi fotografové a filmaři. Ti si pak kolejiště krásně nasvítí a používají často ty blesky s paraplíčkem na stativu.
Když se občas snažíme o naše "pěkné" fotky, tak krom blesku o strop nebo přes pauzák, je velmi dobré si pomoct světlem přes odraznou desku. Bohatě stačí vzít polystyrenovou desku a tou si model přisvítit z lepšího úhlu.
Pro někoho tohle možná není zásadní objev, ale pro nás je, protože kolejiště a osvětlení je napevno a při provozu není čas a možnost laborovat se světly.
V.
Registered user Hrady  mail  
08.12.2011 (2:40)  
Chary: To se to počítá za 9 vteřin, když máš od někoho vyladěnej komp, že? ;-)

Abych nebyl jen OT, tak fajn článek, jsem rád, že se toho někdo ujal, už jsem na to chtěl párkrát u fotek modelů poukázat, ale nějak jsem se k tomu nedostal. Ono těch F22 je nouzově taky použitelných, při některých scénách by mohlo stačit i méně, je to o tom to vyzkoušet.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko