..: Tipy na výlet — měsíc prosinec :..

433.001 u Čížova, foto: Topič Česká republika(Aktualizováno 28. listopadu 11.42) Zatímco nad listopadovým výčtem akcí by mnohé oko zaslzelo, prosinec je víceméně důvod k radosti. Po minulém „modelovém“ měsíci totiž nastává čas Mikulášských jízd, kterých je i letos více než dost a každému se tak dostává bohatý výběr. Počasí je mrazivé a meteorologové předpovídají sněhové srážky. Přinášíme vám souhrn chystaných událostí, jejichž kompletní přehled naleznete také v našem kalendáři výletních a historických jízd. Tradičně vyjede zimní Křivoklátský expres s parní lokomotivou 498.022 a zvláštní jízda bude zorganizována také na Bechyňské dráze. Na své si však přijdou i nyní milovníci miniaturních modelů, neboť i tento měsíc bude pořádáno několik velkých modelářských výstav.

Výstava železničních modelů Brno

KŽM Přerov, brejlovec ZSSK 754.004 tunel u Jívové, foto: Josef Petrák Prosincový souhrn tipů na výlet zahájíme již tradiční výstavou železničních modelů v Brně. Ta se uskuteční v areálu Alfa Properties (bývalé Mosilany), Křenová 19 – objekt 24C ve třetím patře. Rozsáhlou sbírku modelů a kolejišť si budou moci zájemci prohlédnout od čtvrtka 2. prosince do neděle 5. prosince 2010. Ve čtvrtek a v pátek je otevřeno pouze mezi 16.00 – 18.30, o víkendu pak 9.30 – 17.30. Všichni návštěvníci si budou moci vyzkoušet řízení provozu na jednom z vystavených modelových kolejišť. Akci pořádá Klub železničních modelářů Brno I ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Junior.

S Mikulášem na konec světa

Mikulášský vlak - křižování, foto: Karel Mikolášek/Švestková dráha Druhou akcí je tradiční jízda Mikulášského vlaku na trase Lovosice – Most – Moldava a zpět, která se uskuteční pod hlavičkou Švestkové dráhy. Souprava pojede v čele s motorovou lokomotivou řady 742. Vlak bude doprovázet Mikuláš se svojí družinou, hodné děti budou po zásluze sladce odměněny, zlobivé potrestány. V železničních stanicích Hrob a Moldava bude připraven doprovodný program – vystoupení Panoptikum Maxe Fische nebo výstava zbraní a techniky. Jde zároveň o poslední jízdu v tomto roce po Švestkové dráze. Vlak odjede z Lovosic v 8.10, Do Moldavy dorazí deset minut po dvanácté hodině. Nazpět se z Moldavy vydá ve 14.02. K dispozici je také plakát.

Mikulášská jízda aneb plnou parou přijíždí Mikuláš

Parní lokomotiva 433.002 Matěj, foto: piitr Třetí akcí je již dvaadvacátý ročník tradiční akce Mikulášská jízda aneb plnou parou přijíždí Mikuláš, kterou pořádají v sobotu 4. prosince České dráhy. Zvláštní parní vlaky budou vypraveny na trase Letohrad – Dolní Lipka (1 pár) a Choceň – Litomyšl (2 páry). Ve všech vlacích bude přítomna mikulášská družina, která děti odmění drobnými sladkostmi a dárkem. Vlak do Dolní Lipky vyrazí z Letohradu v 9.55, nazpět se vrátí čtyři minuty po třinácté hodině. Z Chocně do Litomyšle pak budou odjíždět vlaky v 7.44 a 13.44, jejichž příjezd zpět je naplánován na 11.10, resp. 18.19. Další informace naleznete na internetových stránkách ČD.

Knížecí advent na Křivoklátě

Motorová lokomotiva řady 742 s vozy Bix, foto: Duhy Nyní se přesuneme do středních Čech, a to rovnou na známý hrad Křivoklát. Tam se totiž uskuteční tradiční Knížecí advent – nachystán bude velký řemeslnický jarmark v prostorách celého dolního nádvoří a ve vnitřních prostorách dolního hradu – v lednicích a v bývalém pivovaru. Všem návštěvníkům se naskytne příležitost sledovat šikovné kováře, košíkáře, pekaře, svíčkaře, hrnčíře a mnoho dalších řemeslníků přímo při práci. Na místě zazní také adventní koncerty a mše. Při příležitosti této akce vypraví dne 4. prosince občanské sdružení Plzeňská dráha ve spolupráci s Českými drahami zvláštní vlak vedený motorovou lokomotivou řady 742 na trase Plzeň – Křivoklát a zpět. V soupravě budou řazeny vozy Bix a bufetový vůz.

Bechyňská duha

Unikátní vůz EM 400.001, foto: Václav Růžek O unikátní, historicky první elektrifikované trati u nás, vedoucí z Tábora do Bechyně, jsme se naposledy zmiňovali v souvislosti s přechodem na nový jízdní řád. Od prosince tohoto roku mají totiž na dráze Františka Křižíka jezdit téměř výhradně motorové jednotky Regionova. Klub přátel elektrické dráhy Tábor – Bechyně pořádá na této trati v sobotu 4. prosince zvláštní jízdu s historickým vozem EM 400.001. Souprava bude doplněna o přípojný vůz řady Bnp. Vlak vyjede z táborského nádraží v 10.20 a do Bechyně dorazí v 11.26. Nazpět se vydá šestnáct minut po patnácté hodině a do Tábora přijede v 16.27. Klub přátel elektrické dráhy Tábor – Bechyně je nástupnickou organizací Nadace pro zachování elektrické dráhy Františka Křižíka, která svoji činnost ukončila. Klubu se následně s novým vedením podařilo pro České dráhy do lokomotivního depa České Budějovice, provozní jednotky Tábor, propůjčit zpět z Národního technického muzea zmíněný původní vůz Františka Křižíka M 400.001.

Mikulášská jízda do Černovic u Tábora

Parní lokomotiva řady U46.101 (Px48-1916), foto: topič V okolí Tábora ještě zůstaneme. Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) totiž pořádají na úzkorozchodné trati Jindřichův Hradec – Obrataň akci s názvem Mikulášská jízda do Černovic u Tábora. V čele zvláštního vlaku, jedoucího malebnou krajinou jižních Čech, bude parní lokomotiva řady Px48. Odjezd z Jindřichova Hradce byl stanoven na 9.55, do Černovic vlak dojede třináct minut před dvanáctou hodinou. Po přestávce se souprava vydá zpět ve 12.30. K dispozici je také plakát na akci (PDF).

Mikulášská jízda Brno

Motorový vůz M286.1032, foto: Miloš Přesuneme se do jihomoravské metropole, odkud v sobotu 4. prosince 2010 vyjede jeden z dalších Mikulášských vlaků. Klub přátel kolejových vozidel Brno ve spolupráci se spolkem Hrbatá Máňa připravil okružní jízdu s Mikulášem a jeho družinou na trase Brno – Šlapanice – Holubice – Chrlice – Brno. Vlak pojede ve složení M240.0113 + Bix + Balm + M286.1032. Hodným dětem je po odříkání básničky přislíbena sladká odměna. Během dne vyjedou celkem dva vlaky – jeden odjede z brněnského hlavního nádraží v 10.00, druhý pak ve 12.10. Motorový vůz M286.1032 se účastnil také oslav devátých narozenin občanského sdružení ŽelPage, kdy byl při této přiležitosti vypraven zvláštní vlak, jedoucí napříč známými tratěmi jižní Moravy.

Mikulášské jízdy v Praze

Parní lokomotiva 464.102, foto: Petr Holub Praha se každoročně stává dějištěm nejrozsáhlejších Mikulášských jízd. A zdá se, že ani letos tomu nebude jinak. České dráhy ve spolupráci s DDM Prahy 5 připravily pro malé i velké zájemce tradiční jízdy parního vlaku, které se letos uskuteční o víkendu 4. – 5. prosince. Parní vlak bude v oba uvedené dny vyjíždět z branického nádraží a postupně projede všechny známé trasy napříč Prahou. Cestující se tak podívají například na Pražský semmering, do Davle či na Most Inteligence. V čele soupravy bude parní lokomotiva 464.102, které bude náročné stoupání v některých úsecích trasy pomáhat překonat historická lokomotiva řady 726, známá pod přezdívkou Karkulka. Ve všech vlacích bude přítomen Mikuláš s jeho družinou. Cena jízdenky pro dospělého je stanovena na 160 korun, děti od šesti do patnácti let zaplatí polovinu a děti do 6 let se přepraví zdarma. Podrobné informace naleznete v plakátu k akci (PDF).

Křivoklátský expres

498.022 Praha-Braník Na hrad Křivoklát se v tomto souhrnu tipů na výlet vrátíme již podruhé. Tentokrát však u příležitosti jízdy tradičního a turisty oblíbeného Křivoklátského expresu, který vyjede z pražského branického nádraží v sobotu 11. prosince 2010 deset minut před půl desátou. Do Berouna dorazí v 10.35 a po objetí soupravy lokomotivou – stanice je pro vlak úvratí – se vydá v 11.08 do zastávky Křivoklát. Zpět z Křivoklátu pojede dvě minuty po šestnácté hodině. Na hradě bude stále probíhat vánoční jarmark, kde budou moci všichni návštěvníci sledovat šikovné řemeslníky při práci a jejich výrobky případně i zakoupit.

Vánoční výstavy železničních modelů

Model lokomotivy 754.028 ČD, foto: Bertovec V sobotu 18. prosince se uskuteční jedna z pravidelných výstav ve Stanici techniků při Domě dětí hlavního města Prahy. Modeláři zde pravidelně při Dnech otevřených dveří představují své kolejiště velikosti H0 v provozu. Kolejiště bude přístupno v době od 10 do 16 hodin v suterénu budovy Stanice Techniků Praze 6 Podbabě, Pod Juliskou 2a.

Na závěr roku připravili železniční modeláři z Mostu tradiční výstavu železničních modelů s provozem na modulovém kolejišti. Výstava proběhne od pondělí 27. do čtvrtka 30. prosince v prostorách DDM Most, Okružní 1235. K vidění budou modely železničních vozidel, staveb i automobilů ve dvou modelových velikostech, H0 a TT. Organizátoři nabízí návštěvníkům i možnost projetí vlastních modelů H0 (v analogovém provozu). Otevřeno bude každý z uvedených dnů od 9 do 17 hodin.

V mezisvátečním období chystají svou výstavu i modeláři z Peček. Ve dnech 27. - 29. prosince ve své klubovně v Žerotínově ulici, v areálu bývalé továrny Kovopodnik / Vampola, představí svá kolejiště a železniční modely ve velikostech TT, H0 a 0 (Merkur). V provozu budou analogová i digitálně řízená kolejiště, model českého pendolina nebo funkční modely automobilů v kolejišti H0 (Faler Car System). Výstava bude přístupna denně od 9 do 15 hodin.

Zdroj: ŽelPage, KŽM Brno, České dráhy, hrad Křivoklát, KPKV, Parní jízdy.ic.cz, Klub přátel el. dráhy Tábor - Bechyně

Průběžně aktualizované informace k avizovaným jízdám hledejte v kalendáři akcí.


Dominik Jaroš | 28.11.2010 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

Registered user pst 
28.11.2010 (13:25)  
4.12.2010 jede také Pacifik s T 435.0108 a Balmy z Kolína do Kouřimi a zpět, jízda je v platném jízdním řádu. A protože probíhá správní řízení o ukončení provozu na trati Bošice - Zásmuky - Bečváry, vydá se souprava tohoto vlaku místo pobytu v Kouřimi na pravděpodobně poslední jízdu v tomto úseku. Více na www.posazavsky-pacifik.cz.
Registered user Petr Holub  mail  
28.11.2010 (10:07)  
To ano, v tom kalendáři jsou uvedené další akce, za zmínku, si myslím, stojí ještě jedna, která v článku nezazněla podrobněji: Mikulášská jízda na hrad Hartenberg s 475.111.
Viz kalendář: http://www.zelpage.cz/jizda/20101204-mikulasska-jizda-na-hrad-hartenberg.html
28.11.2010 (9:49)  
4.12. jede ještě 433.001 z Brna do Oslavan. http://www.zelpage.cz/jizda/20101204-mikulas.html
Registered user Petr Holub  mail  
28.11.2010 (9:42)  
Mikulášské jízdy s parní "babičkou":

Dne 4.12. se uskuteční Mikulášská jízda s parní lokomotivou 310.0134 z Liberce do Křižan a následující den ještě v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami. Více info na webu: http://web.telecom.cz/firmy/310/

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko