..: Modelářské výstavy na konci roku :..

MK Žďár, foto: MK Žďár Beroun — Blíží se konec roku, Vánoční svátky, oslavy Silvestra a Nového roku a pro mnohé z nás určité pozastavení z běžného shonu a každodenních starostí. Někdo odjede na hory lyžovat a někdo zůstane doma. Pro ty, co neholdují sportu, pro děti i dospělé, kolegové modeláři připravili na konec roku několik výstav spojených s ježděním na kolejištích. Vybírat si můžeme z tradičních každoročních výstav, tak i ze stálých či dlouhodobých expozic.

Mezi nejzajímavější stálé výstavy a kolejiště u nás patří bezesporu Modelové království ve Žďáru nad Sázavou. Nejeden modelář zná domácí kolejiště Radislava Wimmera, kterému již podkroví jeho domu nestačilo a s několika přáteli se rozhodl postavit kolejiště větší a přístupné veřejnosti. Kolejiště ve velikosti H0, které se již více jak rok buduje ve zdejším v Domě Kultury ve Žďáru nad Sázavou, je běžně přístupno o víkendech od 10 do 17 hodin. Nyní na konci roku je jeho otevírací doba upravena a otevřeno bude od 28. do 30. prosince, kdy je připraven vánoční program. O víkendech 24. - 25. 12. a 31. 12. - 1. 1. bude kolejiště mimo provoz.

Model

Ve stejný termín, od 28. do 30. prosince, proběhne tradiční vánoční výstava Vánoce s vláčky v SVČ Most, bývalém DDM. Na výstavě bude v provozu modulové kolejiště ve velikosti H0 KŽM Most a vystaveny nejrůznější modely nejen železničních vozidel. Výstava bude přístupna vždy od 9 do 17 hodin v SVČ v Okružní ulici.

V klubovně SŽM Pečky v Žerotínově ulici se uskuteční ve dnech 28. - 29. prosince Vánoční výstava železničních modelů a kolejišť v provozu. Výstava bude přístupna po oba dny vždy od 9 do 16 hodin.

Ve středu 28. prosince se uskuteční tradiční Den otevřených dveří ve Stanici techniků DDM hl.m. Prahy, Pod Juliskou 2a v Praze 6. Otevřeno bude od 10 do 16 hodin. Modeláři KŽM Podbaba zde pravidelně představují své klubové kolejiště ve velikosti H0 tématicky zaměřené na tratě v Posázaví.

Den otevřených dveří se též koná v Prag0Clubu v Praze Proseku a to ve stejný den. Příznivci modelové velikosti 0 (nula) ve své klubovně "nádraží PRAHA - PROSEK" v Jablonecké ulici č. 322 v Praze 9 budují velké modulové kolejiště, které 28. prosince bude přístupno od 14 do 18 hodin.

Od 23. listopadu probíhá v Muzeu hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, v Praze 8, výstava Já, Merkur. Výstava je věnována stavebnici Merkur a modelů z ní vyrobených. Výstava potrvá až do 26. února 2012. V období Vánoc od 24. 12. do 1.1. je v různých časech každý den, v běžném roce pak denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Další dlouhodobá výstava s názvem Dějiny modelové železnice TT v Čechách se koná od 23. 11. ve Výstavní galerii v muzeu firmy Tillig. Výstava železničních modelů a kolejišť ve velikosti TT, kdy jsou zde představeny modely ČSD a ČD vyráběných v minulosti i současnosti pod značkami Zeuke, Berliner TT Bahnen či Tillig. Výstavu můžete navštívit do 29. září 2012 v německém Sebnitz, Lange str. 58-60. (český plakát PDF)

Ústecký kraj (Království železnic), foto: Josef Petrák

Království železnic v Praze na Andělu bude v období vánočních svátků uzavřeno ve dnech: 24., 25., 31. prosince a 1. a 3. ledna. V ostatní dny je otevřeno vždy od 9 do 19 hodin. V KŽ se buduje největší modelové kolejiště v České republice a ve střední Evropě vůbec. Postupně zde vyrůstá jakýsi model naší republiky, kdy jsou v současnsoti hotové kraje Ústecký a Karlovarský. Další částí, která bude brzy představena je kraj Plzeňský a Středočeský. Kolejiště je ve veliksoti H0 v měřítku 1:87 a kromě vlaků jsou zde funkční i modely automobilů řízené tzv. Faller Car Systémem. Kolejiště je plnně řízeno digitálně pomocí počítačů.

Modelový svět v Brně je po celý rok přístupný od úterý do neděle vždy od 10 do 19 hodin, v sobotu a neděli pak jen do 18 hodin. O vánočních svátcích bude ve dnech 23., 24., 25., 26., 31. prosince a 1. ledna zavřeno. Zde je provozováno kolejiště ve velikosti H0 včetně automobilů Faller Car System.

Zdroj: Kalendář akcí


JRtrain Poslat mail autorovi | 24.12.2011 (17:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close
Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko