..: All news and reports - Pozvánky - ČR Moravskoslezský :..

22.3.2017 - 6:00 - Pomůžete s výstavou modelů a fotografií v Muzeu Beskyd?

Pohled na železniční výstavu v Muzeu Beskyd v minulém období, foto: Roman Filko Frýdek-Místek — Chtěli bychom navázat v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek na předešlé výstavy o vláčcích. Rádi bychom návštěvníkům prezentovali vláčky od parní lokomotivy Moravia vyrobené v roce 1837 pro Severní dráhu císaře Ferdinanda po soudobé lokomotivy. Výstava bude doplněna textovým materiálem představující jednotlivé lokomotivy vyráběny u nás či dodány v programu UNRA. Prosíme tedy majitele modelů měřítek Z, H, TT, HO, S o zapůjčení na výstavu, která se bude konat v době 14. 5. – 31. 7. 2017. Všechny modely budou nainstalovány ve vitrínách o rozměrech 600 a 800 cm na délku, šíře 60 cm a výška 210 cm. Dále máme vitríny 100 x 100 cm. Žádná výstava není kompletní bez dynamické ukázky, proto prosíme o zapůjčení kolejiště, které by bylo chráněno skleněnou zástěnou. Do výstavy se návštěvník dostane pouze v doprovodu průvodce. Rádi bychom také použili fotografie jak parních, motorových tak elektrických mašinek, které určitě fotíte na srazech. Budeme rádi za jejich zapůjčení. Vaše dotazy vyřešíme e-mailem, nebo volejte na linku Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Termín výstavy: od 14. 5. do 30. 7. 2017

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

Zahájení Czech Raildays 2013, foto: Matouš DanielkaOstrava — Jak už je každoroční tradicí, i letos se v závěru června v Ostravě uskuteční mezinárodní dopravní veletrh Czech Raildays. Letos se bude tato převážně drážně zaměřená akce konat od úterý 16. do čtvrtka 18. června, a to v podobném formátu, jako v minulých letech. Představí se zde například motorová lokomotiva 794.001 od CZ LOKO, dva různé exempláře rodiny lokomotiv Vectron či motorová jednotka Coradia Lint 41 od společnosti Alstom, která bude od prosince pravidelně jezdit na trase mezi Chebem a Marktredwitzem. Kromě toho se můžeme těšit na několik vozidel provozovaných v současné době u Českých drah nebo ZSSK, ta však už pro odbornou veřejnost nejsou žádnou převratnou novinkou.

Payus, foto: Josef Petrák Ostrava — Řekne-li se „Payus“, vybaví se mi dobrosrdečný vysportovaný chlapák s úsměvem na tváři. Řekne-li se „Payus a ŽelPage“, okamžitě mám před očima některé jeho železniční fotky z průmyslového zázemí Ostravy – „těžký industriál“ jak je kdysi někdo z komentujících pojmenoval. Jeho fotky na ŽelPage sleduji od samotných začátků. Ty neměl zrovna jednoduché – fotil jinak, než mnozí publikující. Žádný standard – pohled na vlak ze stále stejného (optimálního) úhlu, pokud možno dobrý násvit, to nebyla jeho parketa. Payus raději volil „čelovku“. Zejména někteří zahraniční šotouši měli zpočátku s jeho tvorbou nemalé problémy. Jeho pohled na svět byl jiný a mne si získal. Snaží se zachytit dynamiku pohybu. Jindy si hraje s geometrií kolejišť nebo ocelových konstrukcí. Má rád podvečery, kdy se barvy oblohy mění minutu po minutě. Od světlých tónů modré až po hluboce temné, přecházející v čerň, ozvláštněné tóny zlatavé, oranžové, červené, růžové i fialové. Matka Příroda si ráda hraje a nabízí nám i fotografům občas úchvatné kombinace barev. Nemá problém fotit v noci a to, co potom předkládá ke zhlédnutí, je velmi působivé. Jeho fotky jsem si oblíbil a pravidelně se na ně těším. Kdybych je mohl (nyní) na ŽP i hodnotit, tak povětšinou by ode mne získával u svých fotek hodnocení velmi vysoké. Když mi v mejlu přistála pozvánka na jeho připravovanou výstavu Fotomozaika Pavla Kopce, nešlo si do diáře nepoznačit: „pondělí 23. března 2015, 15.30 h, vernisáž Payus“.

24.1.2015 - 8:00 - Železniční výstavy v Opavě

Model lokomotivy 754.028 ČD, foto: Bertovec Opava — Opavský kulturní dům Na Rybníčku přivítá v sobotu a neděli 24. a 25. ledna 2015 příznivce modelové železnice na Výstavě železničních modelů. Přes pětadvacet metrů kolejí (v měřítku TT) s pěti stanicemi dle skutečné podoby představí reálný provoz. Uvidíte ovládání vláčků přes mobily a smartmobily. Pro děti je připraveno dětské kolejiště, které si budou moci samy ovládat. Součástí je i výstava modelů H0. Otevřeno je po oba dny od 9 do 17 hodin, základní vstupné je 50,– Kč. Pokud se o víkendu vypravíte do Opavy a ještě jste nenavštívili výstavu Opava železniční, nechte si čas i na ni. Expozice je v Obecním domě na Ostrožné ulici 46 a o víkendu je otevřena od 10 do 18 hodin. Smyslem této výstavy je poukázat na úsilí Opavy stát se v 19. století železničním uzlem Rakouského Slezska, tj. získat výhodnou pozici na hlavních dálkových obchodních trasách. V podmínkách své doby tím společenská a ekonomická elita sledovala možnost optimalizovat postavení města v rámci středoevropského prostoru. Pozoruhodný je přitom samotný proces vzniku jednotlivých projektů a fáze výstavby, v nichž se odráželo soupeření železničních společností. Návštěvník se tak dozví, proč vznikla v Opavě dvě nádraží a zjistí také, proč výstavba některých tratí ztroskotala. Výstava je přístupná do 31. března 2015.

Zdroje: Klub železničních modelářů, OKO

M286.1032 s fotovlakem do Malé Morávky, foto: Jan Máca Malá Morávka/Chornice — Tam, kam se pravidelným vlakem nedostanete – do Male Morávky a Chornic – míří o víkendu 7. a 8. září 2013 historický motorový vůz M 286.1032 s přívěsným vozem Bix. Šumperský Klub přátel kolejového autobusu ve spolupráci se spolkem Hrbatá Máňa pro vás připravuje jízdu zvláštního vlaku, který si klade za cíl připomenout doby, kdy řada 851, známá pod přezdívkou „Krokodýl“, kralovala tratím na Jesenicku a Hané.

Mosty u Jablunkova, foto: Martin Pitřík Mosty u Jablunkova — V souvislosti s dokončením stavebních prací na dvoukolejném tunelu na trati 320 Bohumín - Čadca proběhne v sobotu 18. května den otevřených dveří, při kterém si zájemci mohou prohlédnout železniční tunel před uvedením do provozu. Návštěvníci mohou využít každou celou hodinu motorový vlak řady 810, který je dopraví z železniční stanice v Mostech u Jablunkova k severnímu portálu tunelu. Rovněž v budovách železniční stanice bude možné zhlédnout výstavu věnovanou výstavbě železničního tunelu.

433.002, Kroměříž, 26. 5. 2007, foto: piitr Kroměříž — V loňském roce proběhlo nepovšimnuto již 130. výročí od příjezdu prvního vlaku do Bystřice pod Hostýnem, která se stala na několik let koncovou stanicí dráhy z Kroměříže. V letošním roce si připomínáme 125. výročí prodloužení této trati do Těšína a Bielska v dnešním Polsku. Zároveň došlo k výstavbě nové stanice v Bystřici pod Hostýnem, která lépe vyhovovala potřebám takto prodloužené trati. 125. výročí od zahájení provozu letos oslaví i trať z Kojetína do Kroměříže.

Setkání generací, Czech Raildays, Ostrava 16.6.2009, foto: Richard Weber Ostrava — LEO Express si svůj FLIRT schovává pro berlínský InnoTrans, RegioShark pro České dráhy ještě neopustil Zkušební centrum ve Velimi a RegioJet se momentálně více soustřeďuje na přípravy, než na prezentaci. Přesto letošní ročník drážního veletrhu Czech Raildays slibuje jednu z nejatraktivnějších podívaných za celou dobu své třináctileté existence. Již zítra v 9.30 se otevřou brány areálu nákladového nádraží v ostravském Přívoze, kde se široké veřejnosti vůbec poprvé představí celá řada zásadních novinek, s nimiž se cestující v ČR a na Slovensku svezou v příštích několika měsících. Letošní ročník se navíc nese zejména v duchu česko-slovenské produkce – po menší odmlce se ve velkém opět prezentuje Škoda Vagonka i ŽOS Vrútky, které v současnosti realizují hned několik významných projektů pro státní dopravce v regionu. Světovou premiéru si ale na CRD letos odbude také výrobce CZ LOKO s novou dieselovou lokomotivou, nebo dosud nejdrastičtěji modernizovaný brejlovec v barvách SD-KD.

Plakát, foto: Martin Ostruszka Havířov – Když jsem se na počátku roku 2008 zúčastnil historicky prvního, tehdy ještě skromného a malého posezení inspirovaného potřebou nahradit virtuální setkávání podobně zaměřených lidí na internetových diskusních fórech setkáním zcela reálným, nepředpokládal jsem tehdy, že se z tohoto komorního srazu, kdy nebyl problém na prstech ruky spočítat všechny přítomné osoby, stane po letech malá tradice. Jak léta ubíhala, postupně jsme věrni termínu počátku nového roku opakovali naše setkávání v kruhu milovníků železnic na pomezí tří států. Pokud se první setkání dalo nazvat "Z očí do očí, aneb Z internetu do reality.", pak druhé setkání z 24. ledna 2009 organizované opět na stejném místě v restauraci Centrum v Mostech u Jablunkova, se už dalo charakterizovat sloganem "Výčep je už nám malý, zabereme celý sál."

21. století v Ostravě - railjet a Škoda 109E, Czech Raildays, Ostrava 16.6.2009, foto: Richard Weber Ostrava — Přesně za týden se už podvanácté otevřou brány výstavní plochy nedaleko ostravského hlavního nádraží, která bude hosti mezinárodní veletrh drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays (CRD) 2011. V minulých dvou letech byly hlavními atrakcemi vozidla jako EU44 Husarz a souprava Viaggio Comfort z produkce Siemens Mobility, nebo lokomotiva Traxx DE od Bombardieru. Českou premiéru si odbyl i licenčně vyráběná Voith 30CC Maxima, kterou lounský výrobce prezentuje pod obchodním jménem Legios General. Kdo by se ale domníval, že se za rok na tuzemském trhu kolejové techniky nic neudálo, bude na omylu: zásadní novinky ve své flotile i letos předvedou domácí i zahraniční dopravci, včetně Českých drah a ČD Cargo, jež se na organizaci akce podílejí. To nejnovější ze svého katalogu přiveze do Ostravy i Siemens v podobě lokomotivy Vectron. Zpravodajství z české železniční akce roku letos rozšiřujeme na dva dny s cílem nabídnout více informací i fotografického materiálu. V úterý a středu vás tedy redakce ŽelPage provede novinkami a tiskovými akcemi vystavovatelů jak na stránkách magazínu, tak i na zpravodajském Twitter kanálu pod hashtagem #CRD2011.

4. mezinárodní neformální setkání příznivců a milovníků železnic, foto: Martin Ostruszka Český Těšín (Cieszyn) — Srdečně zveme vás všechny, kteří se chcete setkat s podobně naladěnými lidmi, poznat nové přátele, načerpat atmosféru historického města na Olze a posedět třeba u dobrého piva v zajímavém interiéru, na 4. mezinárodní neformální setkání příznivců a milovníků železnic, které se uskuteční v sobotu 22. ledna od 12 hodin v Těšíně (Cieszyn) ve „Vinárně u Čecha“. Po třech letech, kdy setkání probíhalo na česko–slovenské hranici v Mostech u Jablunkova, jsme se rozhodli letos pro změnu. Opět se sejdeme na hranici, tentokrát česko–polské. Za pár dní totiž oslavíme v Těšínském Slezsku dvě zajímavá kolejová výročí.

Czech_Raildays, foto: Czech_Raildays Ostrava(Aktualizováno) Již pojedenácté se v areálu nákladového nádraží stanice Ostrava hl.n. uskuteční mezinárodní veletrh drážní a manipulační techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays. Zatímco dominantou minulého jubilejního ročníku byla vysokorychlostní souprava railjet, letos se představí stroje dieselové stroje Voith Maxima a Bombardier Traxx DE. K vidění budou také projekty českotřebovské společnosti CZ LOKO: poslední exemplář řady 753.7 pro ČD Cargo a prototyp modernizované lokomotivy 742.701 pro stejného zákazníka. Lokomotivu na stlačený zemní plyn poprvé světu představí Vítkovice Doprava, polský dopravce PKP Intercity představí svou nejmodernější lokomotivu EU44 Husarz a nejnovější vůz první třídy. Brány veletrhu se otevřou 15. června 2010 v 9.00, kdy se uskuteční slavnostní zahájení pro VIP. Redakční tým ŽelPage budete moci na veletrhu potkat v první výstavní den.

Mosty u Jablunkova, foto: Roman SlowiaczekMosty u Jablunkova — Srdečně zveme váš všechny, kteří chcete poznat nové přátele i zajímavé okolí na pomezí tří států, nafotit si provoz vlaků v pravých zimních horských podmínkách, a to vše v duchu goralského naturelu, na 3. mezinárodní neformální setkání příznivců a milovníků železnic, které se uskuteční v sobotu 30. ledna v Mostech u Jablunkova.

Motorový vůz 810.191-7, foto: Martin Grill Karviná — Po delší odmlce opět vyjede zvláštní vlak pro železniční fandy pod hlavičkou ŽelPage. Tentokrát se akce uskuteční v Moravskoslezském kraji, a to konkrétně v okolí Karviné. Dne 14. 11. 2009 můžete očekávat zvláštní vlak vedený motorovým vozem 810.191-7 v historickém „polomáčeném“ laku z počátku 80. let 20. století. Cílem se stane trať z Petrovic u Karviné do Karviné města, která je již řadu let bez pravidelné osobní dopravy; jen příležitostně ji využívají zdejší průmyslové podniky k přepravě surovin a výrobků.

Czech_Raildays, foto: Czech_Raildays Ostrava — Veletrh drážní dopravy Czech RailDays (CRD) se stává každoroční událostí roku. Jehož desátý ročník, konaný ve dnech 16. až 18. června, opět hostí město Ostrava. A jelikož je to ročník jubilejní, bude na místě bilancovat výsledky počtu vystavovatelů, stejně jako se těšit na zajímavé exponáty. Ptáte–li se, co letos bude za hlavní hity na venkovní expozici, pak vás vystavovateli slibovaná elektrická lokomotiva Škoda 109E a vysokorychlostní jednotka railjet s lokomotivou řady 1216.2 ÖBB jistě potěší! Těšit se můžete na důkladný přehled exponátů v našem zpravodajství; redaktory ŽelPage můžete na CRD potkat v první a poslední výstavní den.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:42
sets at 17:47