..: Pozvánka na železniční setkání na pomezí tří států :..

Mosty u Jablunkova, foto: Roman SlowiaczekMosty u Jablunkova — Srdečně zveme váš všechny, kteří chcete poznat nové přátele i zajímavé okolí na pomezí tří států, nafotit si provoz vlaků v pravých zimních horských podmínkách, a to vše v duchu goralského naturelu, na 3. mezinárodní neformální setkání příznivců a milovníků železnic, které se uskuteční v sobotu 30. ledna v Mostech u Jablunkova.

Jak to už bývá, jednoho obyčejného dne si jeden z členů železničního diskusního fóra, zřejmě při brouzdání nepřeberného množství příspěvků, postesknul, proč i v tom našem kraji na pomezí tří států pod vrcholky Těšínských Beskyd nemáme tradici setkávání podobně naladěných jedinců milujících vlaky, železnici a věci okolo ní.

Bocanovice, foto: Martin Šarman Ač je do Bezpráví daleko, počet šotoidních jedinců na kilometr kolejí nedosahuje hodnot běžných někde u Prahy, nevinou se zde úzké koleje jak někde v jižních českých krajích, ba naopak jsme kraj tvrdý a rázovitý, přesto máme co nabídnout i poutníkům přespolním, kteří by se rozhodli zde zavítat za novými zážitky a přáteli.

A nabídka tehdy přišla! První "zkušební" setkání se neslo v komorním duchu: stačil jeden stůl v jednom z restaurantů v krásné horské obci Mosty u Jablunkova, známé znalcům železnice jako pohraniční přechodová stanice se Slovenskem a také díky vrcholovému tunelu, prodírajícímu se Jablunkovským průsmykem na bývalou zemskou hranici.

Na dohled od tunelu i unikátního opevnění proti Tatarům i Turkům, tzv. Jablunkovských Šancí, nás ke stolu zasedlo 7 lidí, kteří se do té doby znali jen přes klávesnice svých počítačů. Tradice byla ale tímto zahájena! Nutno říci, že příjemně strávené odpoledne a večer nakonec vůbec nestačily, abychom si povykládali o všech možných věcech, které nás spojují. Obtěžkáni zážitky s poznáním nových příjemných kamarádů jsme se opět rozjeli domů ke svým internetovým přípojkám.

Uběhlo od té doby mnoho dní a v řece Olze proteklo mnoho vody, ale najednou tu byl opět počátek nového roku a v hlavách účastníků prvního srazu začínaly proplouvat vzpomínky na vydařenou akci. Nebylo tak daleko k další již druhé výzvě: "Hurá do kopců na Mosty".

Jablunkovský tunel, foto: Pavel Kopec24. ledna 2009 se tak na stejném místě setkali na "2. mezinárodním setkání příznivců a milovníků železnic" lidé z Čech, Moravy, Slezska, Goralie, Polska a Slovenska. Tentokrát již ale jeden stůl nestačil, a tak v pronajatém sále nakonec usedla ke stolům tentokrát již třicítka účastníků setkání. Díky probíhající stavbě optimalizace trati, a ten den i napěťové výluce, měli mnozí dorazivší příznivci a milovníci železnic s fotoaparáty zavěšenými na krku možnost vyřádit se v okolí tratě při fotografování vlaků s motorovou přípřeží nebo stavebních vlaků operujících na trati. Někteří zavítali dokonce i do samotného Jablunkovského tunelu.

Dobře naladěni po dopoledním šotoušení, zasedli poté všichni k prostřenému stolu a po gulášku na oběd pak při pivu, štamprli či kofole započaly u stolů nekončící debaty na nejrůznější témata nejen okolo dění na železnici. Směsice jazyků se linula sálem a pohled přes okna na osvětlené večerní mostecké sjezdovky dodávaly atmosféře na setkání příjemný a neopakovatelný nádech. Neradi jsme se nakonec loučili, den se najednou zdál tak krátký. Malá skupinka si ještě udělala malé "mezipřistání v nádražce" na stanici v Návsí, a to už byla definitivní tečka za vydařeným druhým setkáním, zatímco některé ještě čekala dlouhá cesta vlakem domů…

Sníh a mráz venku napovídají, že je zde opět po roce čas na pokračování příběhu o setkávání lidí, kterým učarovaly dvě železné stuhy vinoucí se krajinou. A tak voláme do internetu: "Hurá do kopců…" aneb přijeďte na "3. mezinárodní neformální setkání příznivců a milovníků železnic".

Potřetí tak zveme všechny, kteří chcete poznat nové přátele, poznat zajímavé okolí na pomezí tří států, nafotit si provoz vlaků v pravých zimních horských podmínkách, a to vše v duchu goralského naturelu. V sobotu 30. ledna 2010 ve 13 hodin se na vás budeme těšit na chatě Zuzana v Mostech u Jablunkova.

Od nádraží v Mostech u Jablunkova vás na chatu dovede červená turistická značka. U nádraží přejdete podchodem pod kolejemi na druhou stranu tratě a po místní komunikaci dojdete po značce po 800 metrech k chatě. Možný je i dojezd autem přímo až k objektu.

Pokud se rozhodnete přijet, budeme rádi, pokud nám (z organizačních důvodů) sdělíte na adresu martin.ostruszka@seznam.cz svou účast. Přihláška na setkání není závazná ani povinná, a tak pokud se rozhodnete na poslední chvíli přijet, rozhodně vás neodmítneme, ale rádi uvítáme v naší společnosti. A pokud budete chtít debatovat a bavit se až do pozdní noci či do rána, pak můžete využít naši nabídku noclehu přímo na místě.

K dispozici bude rovněž projekční technika, pomocí níž budou prezentovány připravené příspěvky účastníků (pokud byste rádi přispěli něčím svým, pak neváhejte kontaktovat organizátory), načež ji lze využít k prezentaci svých fotoúlovků. Kdo by chtěl spojit setkání se sportem, rádi mu sdělíme možnosti na lyžování i běžkování v okolí.

Za organizační výbor srdečně zve Martin Ostruszka.


Martin Ostruszka Poslat mail autorovi | 24.1.2010 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky

More from ČR Moravskoslezský


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user pepe151  mail  
06.02.2010 (0:04)  
tak určitě, za všechny hosty musim poděkovat organizatelum: no jo bylo fajně...ať je takových akci pořad víc. :-)
Registered user IC540  mail  
04.02.2010 (0:35)  
Nechic: Všechny podrobnosti najdete na k-report.net v sekci tratě 320.

pepe151 se účastnil, tak doufám, že byl spokojen.

Jirka Panther: 4.ročník bude určitě, tak Vás rádi uvítáme.
Registered user Nechic  mail  
03.02.2010 (22:58)  
Tak jak to dopadlo? Nějaký zprávy by se hodily :P
25.01.2010 (9:26)  
Přeji hezký víkend. Zaznamenám si, že 4. mezinárodní neformální setkání příznivců a milovníků železnic musím navštívit. Doufám, že už bude hotový ten tunel...
Jirka Kalčík
Registered user Nechic  mail  
24.01.2010 (21:25)  
Asi to nemá dohru v neděli co? Sobota mi krutě nezapadá do plánů škoda :(
Registered user pepe151  mail  
24.01.2010 (20:12)  
moc se těšim, jsem zvědavy jak to bude vypadat :-)
24.01.2010 (19:24)  
Vím, že to není otázka k tématu, ale nevíte někdo co se děje mezi Prahou a Přeloučí? Na babitronu se to tam pěkně červená.
Registered user Nechic  mail  
24.01.2010 (18:42)  
To jsem amatér taky, můj foták by patřil do muzea :D
24.01.2010 (18:05)  
Nehic: ale omyl vážený pane, vesměs samí amatéři, kteří se ale chtějí mistrovsky bavit!
Registered user IC540  mail  
24.01.2010 (17:22)  
Jen bych krátce doplnil tento skvělý článek, co by pozvánku. Ti z Vás, kteří mají zájem o nocleh. Přihlaste se na výše uvedenou adresu prosím co nejdřív. Ať můžeme přiobědnat lůžko. Děkuji.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko