..: Aktuality a články - ČR Praha :..

20.10.2012 - 8:00 - Od března více vlaků SuperCity Pendolino na západ čech

Pendolino u Plzně, foto: Daniel Houdek Plzeň — Je tomu již téměř rok, co České dráhy nasazují svoje elektrické jednotky řady 680 Pendolino i na jinou vnitrostátní relaci, než tu z Prahy na Ostravsko. Každou sobotu a vybrané státní svátky pokračuje vlak SC 502 Pendolino od Bohumína z Prahy až do Františkových Lázní a po poledni se pak vrací zpět. Zatímco od prosincového nového jízdního řádu se s touto praxí nic nezmění, v březnu příštího roku se počet vlaků SuperCity na západ Čech rozšíří. K sobotnímu spoji přibyde ještě shodný vlak v neděli, který pojede v celé trase o dvě hodiny později, tj. v 10.45 z Prahy. Navíc dráhy zavedou i nedělní večerní pendolino z Prahy do Plzně a v pondělí brzy ráno zpět. Spojů do Ostravy naopak proti současnému stavu mírně ubude.

Zdroj: POVED - konečný návrh JŘ (PDF)

Souprava metra 8171M, SN, foto: Vítek_VPraha — Již dříve jsme vás informovali o několika přerušeních provozu pražského metra, konkrétně na linkách A a C z důvodu sanací výhybek ve stanicích Náměstí Míru a I. P. Pavlova, kde probíhala i výměna pražců. Tyto činnosti nebyly poslední, neboť v termínu 28. až 30. září 2012 proběhnou na trati A výlukové práce s úplným přerušením provozu metra. Práce samotné budou probíhat na několika místech zároveň a využije se tak dopravní kapacity pro jízdy služebních vlaků mezi pracovními místy a depem Hostivař. Náhradní doprava bude zajištěna posílením povrchové dopravy, zejména tramvajových linek.

Sanace výhybky na IP, foto: Roman Bradáč, Pohotovost JDCM; DPPPraha — Před Velikonocemi jsme vám přinesli informace o přerušení provozu metra na lince C přes stanici I. P. Pavlova, kde probíhala kompletní sanace výhybky v 1. koleji. Již nyní se chystá obdobná výluka a to na lince A v termínu 5. - 8., resp. do zahájení provozu dne 9. července 2012. V tomto případě bude provoz metra zachován v úseku Depo Hostivař - Můstek A, přičemž se i zde využije jednokolejný obousměrný provoz; a to z Náměstí Míru nesprávným směrem po 1. koleji. Podobně jako o velikonočním prodlouženém víkendu na lince C proběhne celková sanace výhybky. V tomto případě výhybky č. 1 v 2. koleji směrem k Muzeu (A/C spojce). Této výluky se současně využije i k pracím na elektrické měnírně ve stanici Dejvická a přepojení tamního trakčního rozvaděče a dále k výměně původních dřevěných pražců v 2. koleji mezi Náměstím Míru a Muzeem.

30.5.2012 - 17:00 - Vlaky do Všetat nově plně integrovány

Motorový vůz 854 v úseku Neratovice - Tišice, foto: Chary Praha — S platností od pátku 1. června 2012 dochází k plné integraci linek S3 a R3 i v úseku Praha–Čakovice – Všetaty (trať 070). Ve vlaku na této relaci tak budou nově platit nejen předplatní jízdní doklady PID, ale i jízdenky PID pro jednotlivou jízdu. Cestující je před nástupem do vlaku povinen označit jízdenku v označovacím strojku, který je umístěn na každé železniční stanici a zastávce ve zmíněném úseku, samozřejmě pokud již nemá jízdenku označenou například z MHD. V takovém případě se již jízdenky znovu neoznačují.

Zdroj: ROPID

MU Praha hl.n., R 791, R 783 na jedné koleji v Novém Spojení, 29.3.12, foto: Drážní inspekcePraha (Aktualizace 5.4.2012) — Včera, 29.3.2012 v odpoledních hodinách došlo v obvodu pražského hlavního nádraží k mimořádné události, kdy R 791 na trase do Letohradu zřejmě odjel od nástupiště proti návěsti stůj na obsazenou 301. kolej do tunelu Nového Spojení, po které do stanice přijížděl R 783 od Děčína. Vlaky byly v 15.11 hodin zastaveny 22 metrů od sebe výpravčím z hlavního nádraží, který použil funkci zabezpečovacího zařízení Generální stop. Oběma vlaky cestovalo zhruba 200 lidí, nikdo naštěstí nebyl zraněn. Cestující z dotčených rychlíků dle vyjádření Radka Joklíka, mluvčího Českých Drah, sami pak z vlaků došli na nástupiště. Dle prvotních výsledků vyšetřování Drážní inspekce a odboru šetření mimořádných událostí SŽDC je patrné, že pochybení bude zřejmě na straně strojvedoucího rychlíku 791, který odjel, aniž by měl postavenou jízdní cestu. Množí se též i názory, že na letohradském rychlíku byla cestujícími použita i záchranná brzda.

Souprava metra Siemens M1, NH, foto: Vítek_V Praha — Ten, kdo by čekal, že omezení provozu vlaků z důvodu výluk na trati je dominancí pouze povrchové železniční dopravy, bude nejspíš překvapen. Ten, kdo využívá ke každodenní dopravě metro na lince C zanedlouho možná o trochu méně. Během velikonočních svátků proběhne totiž ve stanici I. P. Pavlova celková sanace výhybky č. 2 v 1. koleji, která si vyžádá přerušení provozu v úseku Muzeum - Pražského povstání od 21. hodiny pátku 6. dubna do úterý 10. dubna 2012 3.50 hodin. V úseku Pražského povstání - Hlavní nádraží pak bude zavedena náhradní autobusová doprava v trase linky X-C, přičemž stanice Vyšehrad a I. P. Pavlova budou po dobu prací trvale uzavřeny. Z důvodu obsloužení přestupní stanice Muzeum a centra metropole bude zaveden jednokolejný obousměrný provoz po 1. koleji z Florence.

Inekon Trio Washington na Czech Raildays v Ostravě 2007 Seattle/Ostrava — Česká společnost Inekon Group získala zakázku na dodávku 6 tramvají za 26,6 milionů dolarů s opcí na dalších 20 tramvají typu Inekon 12-Trio pro americké město Seattle. Již dříve výrobce dodal celkem 9 tramvají tohoto typu přizpůsobeného pro zdejší trh, především oboustranným řízením. V roce 2007 byly dodány městu Seattle tři kusy těchto tramvají, další tři putovaly do města Portland a v roce 2009 rovněž tři do města Washington, D.C. Tramvaje v aktuální zakázce budou konstruovány pro překonání trasy bez trolejového napájení v délce přibližně 750 metrů do stoupání při současném odběru proudu klimatizací. Dosud byly schopny na baterie urazit trasu maximálně 200 metrů v případě výpadku napájení.

Praha hlavní nádraží - Výh. Praha-Libeň Vítkov, foto: Chary Praha — Nový jízdní řád přinese změny i v Praze a Středočeském kraji. Tato oblast přitom bude prakticky jediná, kde dojde k nárůstu objemu objednaných vlaků, a to až o tři procenta. K posílení provozu totiž dojde zejména na trati 173 mezi Prahou a Nučicemi a také na tratích 091, 122 a 231. Několik spojů nově pojede i v rámci Městské linky. Mezi další, neméně důležité změny patří i nasazovaná vozidla – častěji se zde setkáme s jednotkami řady 471 CityElefant a Regionovami. Do systému linek pražského Eska budou zařazeny i všechny ostatní tratě v Pražské integrované dopravě, které tam doposud nejsou.

12.10.2011 - 17:00 - Podzimní cestovatelská soutěž v Království železnic

Sáňkování v zimním Švýcarsku, Preda-Bergün, RhB, foto: mojesvycarsko.com Praha — Království železnic vyhlásilo již tradiční podzimní vědomostní soutěž pro návštěvníky. Každý návštěvník expozice, který si v období od 8. října do 30. listopadu 2011 zakoupí nebo vyzvedne vstupenku (platí i pro dětské vstupenky zdarma), obdrží soutěžní leták. Za tři správné odpovědi na otázky o Švýcarsku postoupí do druhého kola, které vyhraje nejbližší tip na počet návštěvníků Království železnic v daném období. A ceny jsou letos opět o něco lákavější. První cenou je rodinný lyžařský pobyt v Arose na pět dní, dalšími pak atraktivní volné jízdenky na švýcarské vlaky. Na dalších místech bude rozdáno devět kalendářů ŽelPage na rok 2012. Zpříjemněte si tedy podzimní návštěvu modelové železnice šancí na zajímavou výhru.

Podrobný popis cen a pravidla soutěže: Království železnic

Nové infocentrum PID, foto: Michal Jaroš Praha - Na pražském hlavním nádraží bylo 19. září slavnostně otevřeno nové infocentrum Pražské integrované dopravy (PID). Narozdíl od dosavadních infocenter, která provozuje Dopravní podnik hl. m. Prahy, bude mít toto infocentrum pod taktovkou přímo organizátor Pražské integrované dopravy, společnost ROPID. Infocentrum se nachází v těsném sousedství pokladních přepážek Českých drah v ČD centru, na místě, které dříve sloužilo ombudsmanovi Českých drah Petru Fejkovi ke konzultaci s veřejností.

ČD Taxi, foto: České dráhy, a.s. Praha — Od 1. září zavádějí České dráhy v souvislosti s blížící se konkurencí další doplňkové služby pro své zákazníky. Kromě větší přítomnosti stevardek a lepšího servisu v 1. třídě chce teď dopravce oslovit cestující, jež mají zájem o komplexnější řešení přepravy mezi velkými městy. Odpovědí na možnost cesty "od dveří ke dveřím" má být nový projekt ČD Taxi, jenž navazuje jízdu vlakem na taxislužbu ze stanic Praha hl.n., Brno hl.n., Ostrava hl.n. a Ostrava-Svinov. Cestujícímu je garantována cena za kilometr, profesionalita řidiče či kvalitní klimatizovaný vůz, přičemž přepravu si lze objednat hned několika způsoby – na webových stránkách CityTaxi, e-mailem na adrese operator@citytaxi.cz, telefonicky na čísle 14041, či formou SMS na mobilním telefonu 777 257 257. Podmínkou získání výhod služby Českých drah je sdělení hesla "ČD Taxi" a předložení jízdenky či In-karty s libovolnou aplikací. Nutno však podotkout, že například v Ostravě je cena pro zákazníky ČD naprosto shodná s obyčejnou cenou této taxislužby. V Praze je naopak výhodnější využít taxislužbu HaloTaxi, kde je v rámci programu ČD Bonus ještě výhodnější cena, rovněž po předložení jízdenky či in-karty.

23.8.2011 - 23:34 - Aktuálně: V Praze-Libni se srazily dva vlaky

471.003 po střetu se 742 v žst. Praha-Libeň, foto: Drážní inspekcePraha — (aktualizováno 24. srpna 8.30) — V úterý 23. srpna ve 21.47 se v železniční stanici Praha-Libeň asi 300 metrů od nástupišť střetly dva vlaky. Jednalo se o osobní vlak Os 9326 dopravce České dráhy vedený elektrickou jednotkou 471.003, a posunující lokomotivu 742.330 dopravce ČD Cargo, která ihned po srážce začala hořet. Dle předběžných informací byli zraněni čtyři lidé – strojvedoucí ČDC, dva cestující v osobním vlaku a jeden další zaměstnanec drah. Provoz na trati byl zastaven až do ranních hodin, všechny vlaky dálkové dopravy byly vedeny odklonem přes Nymburk (mimo žst. Praha-Libeň). V současné době tudy již některé vlaky omezeně jezdí. Osobní vlaky jsou pak stále vedeny mimo Masarykovo nádraží odklonem po trase Praha hl.n. - Praha-Vršovice - Praha-Běchovice (- Kolín) a naopak. Cestující mohou využít jako náhradní dopravu pražskou MHD. Od 23.45 byla navíc zavedena v omezeném rozsahu náhradní doprava ČD z Libně do Běchovic. Vlaky v současné době nabírají asi desetiminutová zpoždění, odklízení následků potrvá minimálně do středečního odpoledne. Příčinu nehody zatím vyšetřuje Drážní inspekce, na místě zasahují jednotky Integrovaného záchranného systému.

Zdroje: ČD - omezení provozu, iDnes.cz, ČT24, Drážní inspekce

Trhání původní výhybky č. 3 strojem Valditera TLP 550, Poříčany, foto: Louis Armstrong Úvaly — Modernizace tranzitního koridoru mezi pražskými Běchovicemi a Úvaly může konečně začít. Po dvanácti letech totiž nečekaný zvrat vyřešil zdlouhavý spor mezi SŽDC a rodinou Brzákových, která nechtěla na svém pozemku připustit výstavbu betonové protihlukové zdi. Podle nejnovějšího posudku Agentury pro posuzování vlivů na životní prostředí přítomnost pětimetrové stěny nebude nutná, a rekonstrukce posledního zbývajícího traťového úseku mezi Prahou a Pardubicemi tak může začít již příští rok. Nejnovější vývoj by tak mohl být nejen zásadním precedentem pro další železniční stavby, ale také impulsem k zásadnímu přehodnocení postoje k protihlukovým opatřením, který v konečném důsledku může státu ušetřit ročně až miliardu korun za desítky kilometrů často nechtěných ochranných bariér.

Vlak na snímku míjí hradlo Kazín se blíží k zastávce Černošice-Mokropsy na trati 171, foto: Vítek_V Beroun — Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zanedlouho přistoupí k neodkladné opravě železničního svršku v úseku Praha–Radotín – Dobřichovice na trati 171. Právě tato trať a úsek je přitom již dlouho nechvalně proslulý svým neakceptovatelným stavem. Nepřetržitá výluka bude zahájena v pondělí 11. července a potrvá až do 5. srpna. Ve zmíněném období by mělo dojít k souvislé výměně pražců, kolejnic a v neposlední řadě také ke strojnímu čištění štěrkového lože včetně úpravy příkopů. V několika kilometrech trati bude položena také bezstyková kolej. Výluka na „berounské“ se dotkne také trati 173, kde bude několik spojů kvůli zavedeným odklonovým rychlíkům z Prahy odřeknuto nebo nahrazeno náhradní autobusovou dopravou. Souběžně proběhne také výluka na trati 200 v úseku Zdice – Březnice.

Škoda 15T ForCity, foto: Richard Weber Praha — Služba pražským cestujícím, ale také marketingový projekt společnosti Rencar ze skupiny JCDecaux – tak je prezentována instalace bezplatné Wi-Fi sítě do dvou tramvají Škoda 15T ForCity, které budou brázdit pražské ulice. V současnosti tak lze, především na linkách 18 a 24, potkat vozy č. 9224 a 9225, nabízející bezdrátovou síť s názvem ForCity. Ty doplní podobně vybavenou tramvaj KT8D5.RN2P č. 9063, která bezdrátový internet dostala v březnu. V dohledné době přibude ještě vůz číslo 9226. Jak upřesnil Marek Herbst, ředitel full–servisu pro Prahu ve Škodě Transporation, Wi-Fi bude ve vozech testována do konce tohoto roku. Instalace technického vybavení do jedné z tramvají vyjde na 10 až 15 tisíc korun; náklady ovšem společně nesou Škoda a Rencar, zatímco pro DPP je investice nulová.

Starší zprávy
« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 6 ... 31 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:09
zapadá v 16:22
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...