..: All news and reports - Modelová železnice - Česká republika (celá) :..

složení kolejiště, Holice 2008, foto: Matouš Danielka Většina železničních nadšenců zatouží nedlouho po zhlédnutí miniaturních vláčků, svižně se prohánějících po kolejišti na výstavě, u přátel či pouze na videu, po vlastním, byť třeba jen malém kolejišti. Po počáteční euforii, nevyšumí–li myšlenka z jakéhokoliv důvodu rychle do prázdna, vyvstane řada otázek, týkající se samotné výstavby kolejiště. Rozhodujícími faktory, které musíme ještě před samotným návrhem řešení zohlednit, jsou prostorové možnosti naší domácnosti, naše finanční zajištění a nadšení ostatních členů rodiny – především u praktické ženy nejspíš neshledáme podobné nadšení. Pokud se nám i přesto podaří získat dostatečnou podporu, můžeme se posunout o úroveň výše a zvolit typ kolejiště.

MK Žďár, foto: MK Žďár Beroun — Blíží se konec roku, Vánoční svátky, oslavy Silvestra a Nového roku a pro mnohé z nás určité pozastavení z běžného shonu a každodenních starostí. Někdo odjede na hory lyžovat a někdo zůstane doma. Pro ty, co neholdují sportu, pro děti i dospělé, kolegové modeláři připravili na konec roku několik výstav spojených s ježděním na kolejištích. Vybírat si můžeme z tradičních každoročních výstav, tak i ze stálých či dlouhodobých expozic.

Fotoškola Vážení přátelé, uživatelé galerie, seriál fotoškoly se doposud zabýval zpravidla problémy, na něž naráží velké množství fotografů a které se dají celkem snadno řešit, když víte jak na to. Dosavadní fotoškola byla vlastně přehlídkou kolumbových vejcí. Dnes si však ukážeme něco, co není apriori problém, s nímž by naši autoři bojovali, ale rozšíření možností. A stejně jako u všeho, i obsah dnešní lekce se dá aplikovat prakticky na cokoliv, i když největší užitek z něj budou mít modeláři.

T 478.3082 v TT od Roco, foto: Modely.biz Praha — A je to tu, první modely brejlovce ve velikosti TT jsou již v prodeji. Jedná se o modely firmy Roco, konkrétně T 478.3 ČSD v zeleno–šedém provedení, stroj řady 754 Českých drah v modro–krémovém provedení s bleskem a 754 ŽSR v červeno–bílém provedení. Všechny modely jsou dostupné jak v analogové, tak i digitální ozvučené verzi. Firma Kuehn, jak bylo loni avizováno, připravuje brejlovce na 3. čtvrtletí tohoto roku a jak nám potvrdil David Strupp z DS Model, probíhají přípravy podle harmonogramu bez zpoždění. Velkým překvapením pro příznivce zlatého středu je třetí výrobce tétéčkového brejlovce, a to ryze česká firma MTB. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o běžnou malosériovou výrobu z odlitků, nicméně opak je pravdou, jedná se o plnohodnotný tovární model a na trhu by se měl objevit za bezkonkurenční cenu letos na jaře.

Parní lokomotiva U 37.002 na jindřichohradecké úzkokolejce, foto: Raven Česká republika — Máme tu rok 2011 a spolu s ním spoustu nových, ale i tradičních výletních akcí. Přestože počasí je v posledních dnech takříkajíc pod psa, mnohé z nás však ani to zpravidla neodradí od úmyslu zúčastnit se nějaké události, zejména jde–li o železnici. Po novoroční lednové odmlce vám proto opět přinášíme souhrn vybraných akcí, jejichž kompletní přehled naleznete také v našem kalendáři výletních a historických jízd. Na začátku měsíce se uskuteční například zimní jízda Českou Kanadou pořádaná Jindřichohradeckými místními drahami (JHMD) nebo zajímavé výstavy železničních modelů pražského klubu železničních modelářů v Ostravě a Prostějově.

433.001 u Čížova, foto: Topič Česká republika(Aktualizováno 28. listopadu 11.42) Zatímco nad listopadovým výčtem akcí by mnohé oko zaslzelo, prosinec je víceméně důvod k radosti. Po minulém „modelovém“ měsíci totiž nastává čas Mikulášských jízd, kterých je i letos více než dost a každému se tak dostává bohatý výběr. Počasí je mrazivé a meteorologové předpovídají sněhové srážky. Přinášíme vám souhrn chystaných událostí, jejichž kompletní přehled naleznete také v našem kalendáři výletních a historických jízd. Tradičně vyjede zimní Křivoklátský expres s parní lokomotivou 498.022 a zvláštní jízda bude zorganizována také na Bechyňské dráze. Na své si však přijdou i nyní milovníci miniaturních modelů, neboť i tento měsíc bude pořádáno několik velkých modelářských výstav.

Model motorové lokomotivy řady 754, foto: Petr Lux Česká republika — Zima se již kvapem blíží a v této souvislosti také výrazně ubývá nejrůznějších akcí. Měsíc listopad se nese především v duchu železničního modelářství a tak se příznivci kolejových vozidel v reálné velikosti budou muset spokojit alespoň s mašinkami v malém měřítku. Přinášíme vám proto souhrn chystaných událostí, jejichž kompletní přehled naleznete také v našem kalendáři výletních a zájmových akcí. A pokud zrovna nepatříte mezi vyznavače miniaturních modelů, jistě si vyberete z nemalé řady avizovaných Mikulášských jízd, které se uskuteční na začátku studeného prosince, a jejichž souhrn vám přineseme příští měsíc.

KŽM Přerov, brejlovec ČD 754.028 na mostě, foto: Josef Petrák Modelářství — Ještě neutichla mánie kolem modelů brejlovců v modelové velikosti H0 a opět vzniká nová, tentokráte ve velikosti TT. Přibližně před rokem přišly na trh hned dvě firmy s několika verzemi brejlovců – Roco s verzemi ČD, ŽSR a ČSD a Rivarossi s modely rekonstruovaných brejlovců pro Itálii. Na jaře a na podzim příštího roku by se příznivci velikosti středu, jak se modelové velikosti TT také říká, měli dočkat nových modelů těchto strojů. Podobně jako ve velikosti H0, budou i v TT lokomotivy vyráběny v několika verzích a barevných provedeních. Že se máme na co těšit, napovídá i fakt, že modely budou vyrábět opět dva výrobci, firmy Roco a Kuehn.

T 478.1001 + T 478.1004, Nedvědice, foto: Šlechtična Bergheim/Praha — Zdá se vám, že v našem magazínu vidíte málo bardotek, zamračených či lolobridžid? Tak tady je další, tentokrát modelová. Firma Roco totiž oznámila horkou novinku, po sérii modelů legendárního brejlovce ve velikosti H0 připravuje modely bardotek. Novinka byla mimo jiné prezentována na modelářském veletrhu v Lipsku, zatím formou letáků. Jako první vlaštovka je ohlášena ve verzi T 478.1 ČSD a 751 ČD. Obě verze budou k dostání v analogové i digitální verzi, včetně verzí pro střídavé napájení.

Skladiště - Království železnic, foto: Josef Petrák Praha — Léto a prázdniny jsou již v plném proudu a většina z nás jistě plánuje, kam vyrazí. Ať už na dovolenou nebo jen tak na výlet. Ne vždy však vyjde počasí vhodné ke koupání a tak přijdou vhod zajímavá místa pod střechou, ať jsou to muzea, výstavy nebo různé atrakce. Mezi zajímavosti vhodné k návštěvě bezesporu patři i Království železnic, které 1. července oslavilo první rok od svého otevření. Jak jistě většina čtenářů ví, jedná se o projekt největšího modelového kolejiště nejen u nás, ale i ve střední a východní Evropě. Kolejiště představuje zmenšený model České republiky, kde nejezdí jen modely vlaků a aut, ale jsou zde ztvárněna různá významná a zajímavá místa naší vlasti. Protože se jedná o projekt velkého rozsahu, je kolejiště budováno postupně. Výstavba je rozdělena na několik etap, kdy jsou na kolejišti budovány a zprovozňovány jednotlivé kraje naší republiky. K prvnímu výročí byla připravena soutěž, která zejména cenami mnohé osloví.

754 055-2, foto: Roco Po vydařených modelech lokomotivy řady 754 v modro–bílém nátěru s blesky ČD a „Blonski“ ZSSK, které byly poprvé představeny na veletrhu v Lipsku, přichází firma Roco s modelem lokomotivy 754.055-2 ZSSK v zeleno–šedém nátěru s žlutými blesky. Dále chystá Roco Model brejlovce řady 753, konkrétně jde o lokomotivu T 478.3082 ČSD v zeleno–šedém nátěru s rudou hvězdou na čele a lokomotivu 753.279-9 ČD v červeném nátěru se žlutým pruhem. Tato lokomotiva je firmou Roco předhlášena jako model řady 754, ale dle fotografií, čísel i detailů modelu jde poznat, že se jedná o řadu 753. Podívejme se také na ostatní výrobce.

vyhybka_lampertice, foto: Michal Bednář Tento článek začal vznikat v září 2008. Dokončen byl v dubnu 2009 a vyvěšen na můj web v květnu téhož roku. Mnozí by řekli, že "úkol byl splněn" a není nutno článek dál šířit. Ovšem na mysl mi přišel nápad vyvěsit text (po drobných úpravách) i na portálu ŽelPage, který je pravděpodobně (s ohledem na statistiky návštěvnosti) nejnavštěvovanějším železničním webem na česko-slovenském internetu. Třeba se i zde najdou čtenáři, jimž bude článek blízký a rádi si jej přečtou. Není nic jednoduššího, než v případě pocitu nudy během čtení zavřít prohlížeč. Věřím ale, že se tu pár stejně naladěných čtenářů najde a s chutí si článek přečtou.

Mikulášský vlak v čele s 423.0145, foto: Petr Lux Česko/Slovensko — Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš…, zpívá se v jedné lidové písničce. Ano, blíží se zima a s tím i Advent, Mikuláš a Vánoční svátky. Po menší podzimní odmlce v tomto nadcházejícím období nezahálí organizátoři různých zvláštních jízd. Neváhejte a vydejte se s Mikulášem, andělem a čertem na výlet vlakem taženým parní lokomotivou nebo nějakým historickým vozidlem. Propojte tak tedy jízdu některým ze zvláštních vlaků s nevšedním zážitkem na některé z nabízených akcí, které se konají po celé České republice, ale třeba i na Slovensku.

KŽM Přerov, brejlovec – model a skutečnost, foto: Josef Petrák Přerov — Model československé lokomotivy brejlovec z produkce někdejšího podniku ČKD, který v modelářské velikosti H0 začíná vyrábět firma Roco, byl světu představen na letošním veletrhu v Lipsku. Nemalým podílem se o jeho vznik zasloužili také čeští modeláři a nadšenci, kteří podali pomocnou ruku při shánění technických výkresů i dokumentačních fotografií původních strojů řady 754, připravovali výrobní návrh modelu, ale hlavně přesvědčili výrobce, aby právě model tohoto nesmrtelného stroje zpracoval. Ti všichni se v pátek 20. 11. 2009 sešli před budovou DPOV Přerov, kde mohli porovnat skutečný stroj 754.020 z DKV Olomouc s modelem plzeňské 754.028, který se již o několik minut později veřejně projel v čele protokolárního vlaku po kolejišti místního modelářského klubu.

Model 363.009 ČD, KŽM Přerov, foto: Josef Petrák Česká republika – Všimli jste si, jak ten čas letí? Není to tak dlouho, co jsme zde upozorňovali na akce v září a říjnu, a již se nezadržitelně blíží listopad. A samozřejmě i v tomto měsíci si můžeme vybrat z několika zajímavých akcí, ať jsou to jízdy historických vlaků, nebo výstavy železničních modelů. Těch právě zejména ke konci roku přibývá a tak jistě bude z čeho vybírat. Během měsíce se určitě podíváme v reportážích na kolejiště modelářů z Přerova, které jsme během tohoto víkendu s magazínem krátce navštívili a určitě se k nim ještě vrátíme, z Bratislavy, jež vystavovali na letošním vrúteckém veletrhu Žel–Rail a možná dojde i na hamburský Miniatur Wunderland, kdy snímky v něm pořízené nastartovaly také Modelovou sekci naší fotogalerie.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:55
sets at 20:15