..: Policie dopadla gang zlodějů, který kradl železniční modely :..

Policie ČR Trutnov — Jistě nejeden modelář zaznamenal, že v uplynulém období došlo k několika krádežím železničních modelů přímo ve specializovaných prodejnách či muzeích. Trutnovským kriminalistům se ve spolupráci s policisty z Hradce Králové, Ostravy a Nového Jičína v těchto dnech podařilo dopadnout gang zlodějů, který měl tyto krádeže na svědomí. Čtyřčlennou skupinu lapků z Ostravska v rámci akce "Vakzal" (rusky nádraží) dopadla policie ve středu 16. září tohoto roku a bylo jim sděleno obvinění ze spáchání trestných činů krádeže provedené vloupáním a poškozování cizí věci, kdy jim hrozí trest odnětí svobody až na dvanáct let. Při domovních prohlídkách policie zajistila velké množství odcizených modelů, finanční hotovost a také nářadí, které zloději používali k vniknutí do objektů.

Vyšetřováním bylo zjištěno, že zloději neměli na svědomí jen krádeže modelů, ale i vloupání do sázkových kanceláří a prodejen smíšeného zboží, kde kradli finanční hotovost z pokladen a příručních trezorů. Jedná se celkem o objasnění 16 případů, kdy zloději kradli v různých krajích České republiky. Zde mají na svědomí krádeže za více než 3 miliony korun (2,6 mil. jen u modelů), další krádeže modelů jim byly prokázány v Německu v celkové výši 4 miliony korun.

Policie dopadla gang zlodějů, kteří kradli železniční modely., foto: Policie ČR Prvním případem, kterým se trutnovští policisté začali zabývat, bylo vykradení prodejny železničních modelů v Nádražní ulici v Trutnově (Veramo CZ) v listopadu loňského roku, kde zloději napáchali škodu za více než půl milionu korun. Při vyšetřování byla zjištěno, že zloději toho mají na svědomí více. První vloupání, při kterém byly odcizeny modely, bylo ve Vagonářském muzeu ve Studénce, kde zloději v srpnu 2008 ukradli zejména historické ručně vyráběné modely lokomotiv a vagónů. Jak zmiňuje ve výroční zprávě ředitelka Městského kulturního střediska ve Studénce Renáta Eleonora Orlíková, škoda se vyšplhala ke 460 tis. korun a za největší ztrátu považuje odcizení modelu lokomotivy s osobními vozy z roku 1846 v hodnotě přibližně 280 tisíc korun. Kromě ukradených modelů, většinou specifických modelů lokomotiv, elektrických jednotek a motorových vozů, a v neposlední řadě modelů zejména ve velikostech H0, vznikly další škody na rozbitých vitrínách, celkem 11 dveřích, které lupiči překonali a zmizelé hotovosti (cca 20 tis. Kč).

Další případ se odehrál v prodejně modelářských potřeb (Deltax CZ) ve Všestarech u Hradce Králové vykradené v září loňského roku, kdy byly ukradeny železniční modely v hodnotě převyšující 100 tisíc korun. Posledním kouskem povedené čtveřice bylo vykradení Železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka v červenci tohoto roku, kde kromě běžných modelů ve velikosti H0 ukradli i modely ze sbírek soukromých modelářů. Právě odsud pochází ručně dělaný kovový model parní lokomotivy řady 106.18 z období Rakousko–Uherska, jež se kriminalistům podařilo zachránit. Model v měřítku 1:20 postavil modelář z jižních Čech a jeho hodnota je odhadována na 600 tisíc korun. Zloději šli ve všech případech na jisto. Velmi dobře byli seznámeni s prostředím a mezi modely si většinou vybírali, kdy pravděpodobně kradli i na objednávku.

Policie dopadla gang zlodějů, kteří kradli železniční modely., foto: Policie ČR Policie dopadla gang zlodějů, kteří kradli železniční modely., foto: Policie ČR Policie dopadla gang zlodějů, kteří kradli železniční modely., foto: Police ČR Policie dopadla gang zlodějů, kteří kradli železniční modely., foto: Police ČR Policie dopadla gang zlodějů, kteří kradli železniční modely., foto: Policie ČR Policie dopadla gang zlodějů, kteří kradli železniční modely., foto: Policie ČR

Kriminalistům se podařilo zachránit modely v hodnotě takřka jednoho milionu korun. Policie děkuje všem příznivcům železnice a modelářům, kteří pomohli při objasnění těchto krádeží. Tím, že některé modely našli a poznali na různých burzách a v inzercích, významně napomohli k dopadení pachatelů a v neposlední řadě k zachránění těchto modelů.

Zdroj: Policie ČR, Vlaksim

Další krádeže

Tento gang není jediný, který kradl modely v velkém. Podobná, pro zněmu tříčlenná skupina narkomanů, byla v červenci tohoto roku dopadena v Praze. Dva muži a jedna žena kradli v pražských supermarketech modely vláčků a hračky, které prodávali do bazarů a zastaváren. Při vyšetřování bylo zjištěno, že trojice od dubna letošního roku stačila ukrást na 350 modelů vlaků za 150 tisíc korun. Přibližně 300 modelů kriminalisté dohledali v bazarech.

Zdroj: Deník.cz; foto: Policie ČR


JRtrain Poslat mail autorovi | 1.10.2009 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Nehody a mimořádnosti Modelová železnice

More from Česká republika (celá)


  1 2      Zpráv na stránku:   
Editor or ŽelPage Administrator JRtrain  mail  
11.10.2009 (22:40)  
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
06.10.2009 (22:54)  
Všem co tak "rozumí" cenám a prodeji bych doporučil, ať si to sami zkusí. Jak píše Lubíno. Provozovat "kamenný obchod" je pěkně drahá sranda. Nájem, platy zaměstnanců, odvody z mezd, energie, telekomunikace, pojištění a další pravidelná režie jsou opakujícími se náklady každý měsíc. K tomu je třeba připočítat jednorázové náklady na vybavení prodejny a nákup zboží, případné ztráty krádežemi zlodějů a zaměstnanců.
Naproti tomu obchod po internetu je z hlediska nákladů na provoz mnohem méně náročný. Pokud to není on-line shop s velkým množstvím položek, pak i docela levně udržovatelný bez nutnosti vělkých vstupních nákladů. Nemusíte pořizovat vybavení prodejny a zboží, protože vystavíte jen obrázky.
Zcela jinou kapitolou jsou pak prodeje na burzách, aukcích na internetu apod. Zde odpadají vše výše jmenované náklady, odvod DPH a případná daň ze zisku. Tudíž mohou být ceny na mnohem nižší úrovni.
Názory, že zlevněním cen na polovinu zdvojnásobím prodej jsou naprosto směšné. Takhle jednoduchá úměra nefunguje, natož u takto silně specializovaného zboží jako jsou modely, které mají celkem jasně definovanou množinu zákazníků. Sice nižší cena může přinést prodej více kusů, ale zisk to v žádném případě nezvýší.
03.10.2009 (10:00)  
K těm cenám: Víte kolik třeba stojí taková forma na plastový výlisek? Záleží na složitosti tvaru ale může to být od 600 tisíc do 3 milionů. U propracovaných modelů bych spíše hádal blízko té horní hranice. A to máme jeden plastový díl. Kolik jich je na tom modelu? Nebo třeba taková prodejna: představte si že platíte 20 tisíc měsíčně nájem (okresní město) a prodavač Vás stojí dalších řekněme 25 tisíc měsíčně (Pozor! Mám na mysli mzdu + odvody, čistého má pak prodavač cca 13 tisíc). Kolik modelů prodáte za měsíc? 100? Musíte mít mařži 450kč na kuse a jste bez zisku. Takže asi tak... V tomto světle mi modely za 1.500,-Kč připadají neskutečně levné...
02.10.2009 (0:50)  
Jeeee Velká vlaková loupež :D
Registered user xyz  mail  
01.10.2009 (23:43)  
CzechDave:
Problémem trochu je, že marže se bude odvíjet i od počtu prodaných kusů. U malých sérií musí být vyšší, aby bylo možné zaplatit nájem prodejny, platy prodavačů, energie atd.

Asi máte pravdu, že snížením ceny by mohl stoupnout obrat, a to možná dokonce o tolik, že by mohl přinést vyšší výdělky, jenomže i kdyby si to prodejce uvědomil, tak nemusí mít odvahu (nebo prostředky na pokrytí dočasného prvotního poklesu příjmů). Krom toho je otázka, jestli v zákulisí neexistují nějaké smlouvy o koncové ceně s výrobcem a (ne)džentlmenská dohoda mezi jednotlivými prodejci.

Takže v principu bych s Vámi asi souhlasil, ale chápu, proč tomu tak není a nejspíše ani nebude. A na druhou stranu bych prodejce modelů úplně nepodezíral z bezmezné hamižnosti. Kdo jde po koruně, bude prodávat něco úplně jiného... třeba hypotéční úvěry a ne něco relativně úzkoprofilového jako modely. Příjmy skoro s jistotou vyšší a navíc nemáte zboží, které by Vám z prodejny někdo vykrádal.
Correspondent or Member of ŽelPage CzechDave  mail  
01.10.2009 (17:25)  
Chtěl jsem poukázat na to, co zmiňuje infected.bass. Zkrátka, v obchodování s modely jsou nastaveny velice vysoké marže (s důkazy se sice setkávám, ale nemohu je veřejně ukazovat, protože bych porušil kodex naší firmy). Poptávka po modelech je a byla by ještě větší, pokud by byly ceny modelů na polovině. Strojní výroba navíc není tak drahá jako výroba ruční (v podstatě jen slepit a secvakat polotovary dohromady). Proto mi na základě těchto zkušeností přijdou ceny modelů jako nehorázně předražené, možná stejně nafouknuté, jako donedávna ceny realit.
Registered user Josef Kamiš  mail  
01.10.2009 (15:20)  
Infected.bass...no rozdíl mezi kamenným obchodem a např internetovým alespoň co se modelů týče je cenově značný.Nedávno pořízený model americké lokomotivy přes internet vyšel téměř o jednou tolik levněji,než jí shodou okolností mají v jedné pražské prodejně.A lidi co prodávají svoje ručně zhotovené modely na burzách atd v podstatě obdivuji,protože cena modelu provedeného na velmi slušné úrovni je taková,že bych to zkrátka za ty peníze nedělal.Loni jsem dokončil stavbu "Kocoura" v TTéčku a sám jsem si pokládal otázku co bych si za model řekl,kdybych jej chtěl prodat.V podstatě by to byl neprodejný kus,protože by nikdo ty peníze nedal.
01.10.2009 (12:56)  
Když koukám na ty obrázky, tak moc potichu asi nebyli, když tam vidim flexu...
01.10.2009 (12:52)  
Otázka, co je předražené a co ne. Samozřejmě funguje dané pravidlo o nabídce a poptávce. Nicméně, co si budeme nalhávat, pro každého výrobce modelovů (jakýchkoliv) je to především byznys.
http://eshop.otauchytil.com/?29,cz_lokomotiva-753-367-2 Tady na těch stránkách jsem našel krásné modely mašinek, ale cena 7500 - 8500 Kč je přece jen dost. Nicméně jen pro realitu, kšeftuju s určitým zbožím (nechce se mi rozepisovat konkrétně o co jde), ale v "kamenném obchodě" určitý sortiment z tohoto druhu stojí pro příklad 65 tisíc, já dané zboží prodávám za 45 tisíc a stejně na tom mám 10-12 tisíc čistý zisk, dále na tom bude asi podobně výrobce. Takže náklady na výrobu jsou někde možná kolem 22-25 tisíc. Takže v podstatě v dnešní době je "předražené" skoro všechno, ale nejlépe je to vidět na dražších položkách.
Registered user Sim 
01.10.2009 (12:07)  
S tou cenou proste zalezi na uhlu pohledu. Ja mam tetecka, mam je na jezdeni a na koukani. Prestoze jsem si s tim vyhral, rozhodne se nemuzu radit mezi modelare a nejvetsi zasah do stavby serioveho vozu je montaz vnitrniho osvetleni. Pokud na to koukam jen pohledem "masinky na hrani", prijde mi to jako zatracene draha a pritom krehka hracka - sam jsem jako decko jednu masinku rozsedl :-(

Naopak z modelarskeho hlediska je cena prijatelna, bohuzel uroven zpracovani neni vzdy umerna cene modelu, ale to bude vzdy.

Spis by me v tomhle ohledu zajimalo, jak vlastne takova "kradez na objednavku" funguje... jasne, zjednodusene to muzu brat tak, ze "chci tamten model" a sezenu si nekoho, kdo ho bude schopny a ochotny ukrast. A pak si ho postavim do regalu a pred navstevama ho budu schovavat, aby ho nahodou nekdo nepoznal?
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko