..: Modelářské akce v září :..

Železniční model - ilustrační foto: Jiří Randa, JRtrain Modely — Končí prázdniny a začíná další školní rok. Po dvouměsíční prázdninové přestávce, kterou zpravidla využívají ke svému volnu a dovoleným i železniční modeláři, můžeme opět navštívit některé z modelářských akcí. Nebudeme–li počítat stálé výstavy, jako je Království železnic v Praze, Modelový svět v Brně nebo stálá výstava železničních modelů a kolejišť na zámku v Trmicích u Ústí nad Labem, na mnoha místech existují modelářské kluby, sdružení či kroužky, fungující pod jednotlivými Domy dětí a mládeže či Centry volného času. Podobně jako jiná školská zařízení, začínají i tyto instituce svůj provoz v září a některá z nich pořádají dny otevřených dveří, kde prezentují svou nabídku zájmových činností, včetně kroužků železničních modelářů.

Dny otevřených dveří

Již první sobotu 5. září proběhnou dny otevřených dveří v několika DDM: v Praze to bude známé kolejiště v Podbabě ve Stanici techniků při DDM hlavního města Prahy. V době od 10 do 16 hodin představí zdejší železniční modeláři své kolejiště velikosti H0, které je budováno a zároveň provozováno již od roku 1984. Další den otevřených dveří proběhne v DDM Litoměřice. Zde železniční modeláři představí své kolejiště ve velikosti TT. Otevřeno bude od 14 do 16 hodin. DOD proběhne od 14 do 17 hod. též v DDM Most, kde místní modeláři od 90. let minulého století staví modulové kolejiště ve velikosti H0.

Model–víkend v Lužné

O víkendu 12. a 13. září proběhne v Železničním muzeu v Lužné u Rakovníka výstava železničních modelů a modelových kolejišť. Kromě zdejšího stálého kolejiště se představí modulové kolejiště jesenických modelářů. Obě kolejiště jsou ve velikosti H0. Na akci budou předvedeny modely ETS ve velikosti "0", kolejiště zahradní železnice LGB (1:22,5) a zahradní železnice s funkčním modelem parní lokomotivy v měřítku 1:8. Ve vitrínách budou k vidění železniční modely od velikosti N až po velikost 1. Tato, ve zdejším muzeu ojedinělá akce bude doplněna jízdami historických vlaků v čele s parní lokomotivou 434.1100. Vlaky pojedou v trasách Lužná u Rakovníka - Řevničov a Lužná u R. - Milostín.

1. workshop v Království železnic

V Království železnic, kam od začátku prázdnin zavítalo již přes dvacet tisíc návštěvníků, proběhne v sobotu 19. září první workshop. Tématem bude patina modelů, kolejišť a diorámat, povrchová úprava modelů, ukázky modelářských prací, patiny a práce s oleji. Jednotlivé, přibližně 1,5 hodiny trvající bloky workshopu proběhnou od 10, 12, 14, 16 a 18 hodin. Registrační poplatek, který je zároveň vstupenkou do expozice, činí 150 Kč. Přihlásit se mohou pouze členové klubu Království železnic, nicméně členem se může stát každý zájemce.

Ostrovská kolejnice

Na září a říjen připravuje KŽM Ostrov tradiční výstavu a veřejnou soutěž Ostrovská kolejnice. Letošní, již osmnáctý ročník proběhne od 25. do 28. září, kdy se bude konat výstava; následná soutěž proběhne 30. a 31. října. Vzhledem k tomu, že v MDDM Ostrov probíhá rekonstrukce, je možné, že termíny akcí budou ještě změněny.

10 let parku Boheminium Mariánské Lázně

V miniaturparku Boheminium v Mariánských Lázních bude při příležitosti 10. výročí parku 26. září den otevřených dveří, na němž bude slavnostně předveden nový model středověkého hradu Plzeň. Přestože miniaturpark sdružuje hlavně modely historických památek a zajímavých staveb v měřítku 1:25, najdeme zde i model zahradní železnice LGB 1:22,5 a model mariánskolázeňské tramvaje či lanové dráhy na Ještěd.

Výměnná setkání - burzy

Po prázdninách opět zahajují svou činnost i výměnná setkání (dříve burzy). Tradiční pražská setkání v prostorách Menzy Jednota v Opletalově ul. 38 pořádá Pragomodel ve dnech 19. září, 17. října, 7. listopadu, 28. listopadu a 19. prosince. Další výměnná setkání pořádá KŽC ve dnech 10. října, 14. listopadu a 12. prosince v kulturním sále v 1. patře na pražském Masarykově nádraží. Pardubický spolek historie železniční dopravy pořádá výměnná setkání ve dnech 31. října a 12. prosince v kulturní místnosti Depa kolejových vozidel PJ Pardubice.

Další akce a výstavy

V Mladé Boleslavi se o víkendu 17. — 18. října bude konat výstava železničních modelů. Od 9 do 17 hodin budou v místním Domě kultury představena čtyři funkční kolejiště KŽM Praha 3, přičemž na některých z nich si budou moci vyzkoušet ovládaní vlaků i návštěvníci a děti. Hlavní kolejiště TT o délce 25 m napodobuje provoz na skutečné trati. Pravidelně každý rok v listopadu pořádá výstavy železničních modelů a kolejišť také KŽM Přerov a proběhnout by měla i velká výstava v Plzni a mezinárodní výstava v Trutnově. V prosinci se bude konat tradiční Vánoční výstava v DDM Most, a to v období mezi svátky od 27. do 30. 12. 2009.

Přesné termíny a bližší informace nejen o těchto akcích budou upřesněny a doplněny v našem kalendáři akcí.


JRtrain Poslat mail autorovi | 28.8.2009 (11:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

Editor or ŽelPage Administrator JRtrain  mail  
02.09.2009 (23:45)  
Zdravím
Doporučuji sledovat průběžně kalendář akcí, kde jsou nově další akce. Také pokud pořádáte, nebo víte o nějaké akci, dejte nám vědět na kalendar@zelpage.cz
29.08.2009 (14:12)  
18. - 20. září bude výstava modelové železnice na nádraží ve Zlíně. Bude to probíhat během oslav 110 let trati 331. Přijďte!
Registered user VencaM 
28.08.2009 (22:43)  
Co se týče Stanice Techniků DDM hl.m Prahy, tak se mi dostali do ruky plány na tento školní rok. Takže na našich stránkách, které jsou v textu uvedeny (tímto autorovi velice děkuji), se nachází termíny Dnů otevřených dveří na celý školní rok až do dubna. Mimo jiné jsou tam informace i o jiných akcích, ve kterých máme také prsty.
Ze zákulisí prozradím, že na 5.9. plánujeme provoz v duchu 70. až 80. let. Takže se v provozu objeví motorová, ale i kousek parní klasiky ČSD. V.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko