..: Oslavy Dne železnice a další nostalgické jízdy a výstavy :..

Den železnice, foto: České dráhy Česká republika — Stejně jako každý rok, tak i letošní poslední zářijovou sobotu, oslaví České dráhy spolu s dalšími partnery Den železnice, který se slaví jako vzpomínka na 27. září 1825, kdy se na svou první cestu vydal vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Letošní oslavy vyšly na sobotu 26. září a jako tradičně je ve vybraných železničních stanicích připraven program, umožňující lidem nahlédnout do zákulisí provozu železniční dopravy. Návštěvníky čekají výstavy železničních vozidel, prohlídky dopravních kanceláří či zvláštní jízdy historických vlaků. Akce nebudou zaměřeny jen pro příznivce železnice, ale zejména na děti, pro které České dráhy připravily soutěž s Elfíkem. Pojďme se tedy podívat na program oslav Dne železnice a dalších nostalgických a modelářských akcí, konaných o blížícím se víkendu.

Každoročním zvykem se již při Dni železnice stává zvýhodněná jízdenka SONE+. Ani letos tomu nebude jinak, a tak na tuto jízdenku bude moci cestovat pět osob bez ohledu na věk. Letošní novinkou je poskytnutí slevy 20 % na zakoupení kilometrické banky těm, kteří tuto sobotu využijí jakoukoliv variantu jízdenky REGIONet. A děti samozřejmě nepřijdou tento rok také zkrátka. Pro všechny malé účastníky soutěže s Elfíkem, která probíhala od 1. srpna do 15. září, připravily České dráhy sadu magnetků. Ze všech došlých příběhů a obrázků ještě navíc ČD vyberou a tuto sobotu vyhlásí deset nejzajímavějších obrázků a deset nejzajímavějších příběhů, jejichž autory odmění dalšími dárky.

A kam se tedy můžete vypravit za oslavami Dne železnice?

Brno

754.023, Brno, foto: Puly V Brně Maloměřicích bude probíhat Den otevřených dveří v depu kolejových vozidel, kde budou vystavena historická i moderní železniční vozidla, nehodová technika. Pro zájemce se bude nabízet možnost svezení na stanovišti strojvedoucího a nebo prohlídka depa s odborným výkladem. Do depa bude jezdit ze stanice Brno hl.n. motorová jednotka Regionova; odjezdy z hlavního nádraží: 8:30, 10:30, 12:30, odjezdy z depa: 10:05, 12:05, 14:05. Na své si přijdou i milovníci páry. Z Brna hlavního nádraží bude vypraven parní vlak do Zastávky u Brna, kde se bude konat výstava o Mikroregionu Kahan. Děti si tam budou moci zasoutěžit o dárečky, vyblbnout se ve skákacím hradě a na trampolíně nebo se svézt na parní lokomotivě či funkčním modelu parní lokomotivy v měřítku 1:8. V MPŽ ve Zbýšově bude den otevřených dveří s jízdami parních vlaků po průmyslové vlečce, dopravu mezi Zastávkou u Brna a Zbýšovem zajistí zvláštní autobus zdarma. Více o jízdním řádu parního vlaku a připravovaném programu v Brně, Zastávce u Brna a Zbýšově.

Česká Třebová

310.922 v Městci Králové, foto: CharyV České Třebové je připraven program od 8:00 do 15:00. Návštěvníkům bude zpřístupněno depo kolejových vozidel, kam je odveze z nádraží historický vlak, a kde bude probíhat výstava lokomotiv a další železniční techniky. V objektu stavědla 019 budou moci nahlédnout na hlavní panel výpravčích, na stavědle 014 na provoz vjezdového nádraží a na stavědle 015 na automatický rozposun železničních vozů řízený výpočetní technikou. Více o programu v železničním uzlu Česká Třebová.

Domažlice

Od 8:30 do 13:30 bude na nádraží v Domažlicích k vidění výstava lokomotiv, modelové kolejiště, historická šlapací drezína a bude možno navštívit i dopravní kancelář. Největším lákadlem pro návštěvníky bude ale zřejmě jízda zpátečních parních vlaků z Plzně, Kdyně a Klenčí pod Čerchovem. Pokud vás program v Domažlicích zaujal, podívejte se na podrobnější jízdní řád parních vlaků a ceník.

Hradec Králové

logo muzea SZT Hradec KrálovéAni metropole východní Čech nechce zůstat pozadu, a tak návštěvníkům nabízí výstavu lokomotiv na nástupišti 1A, jízdu Regionovou do muzea sdělovací a zabezpečovací techniky, kde návštěvníci tento den zaplatí zvýhodněné vstupné. Dále budou na programu výlety Regionovou v trase Hradec Králové hl. n. – Hněvčeves – Smiřice – Hradec Králové hl.n. a řada soutěží pro děti i dospělé v železničních vozech. Zájemci si mohou na propagační jízdu z Hradce Králové přes Hněvčeves a Smiřice vyzvednout bezplatnou místenku v hradeckém ČD centru. Více o programu v železniční stanici Hradec Králové.

Choceň

Nádraží v Chocni nabídne návštěvníkům shlédnout, jak probíhá řízení provozu v dopravní kanceláři pomocí moderního elektronického zabezpečovacího zařízení ESA 11 od společnosti AŽD. V 10:00, 11:00 a ve 12:30 proběhnou do dopravní kanceláře prohlídky s odborným výkladem.

Jaroměř

Na den železnice si všichni návštěvníci s jízdenkou ČD můžou prohlédnout výtopnu parních lokomotiv v Jaroměři zdarma. Využijte situaci a shlédněte 8 parních lokomotiv, mezi nimiž je i ozubnicová lokomotiva z roku 1901, která jezdila na trati z Tanvaldu do Kořenova, elektrickou akumulátorovou lokomotivu Ringhoffer, historické motorové lokomotivy a motorové vozy či autodrezínu TATRA a další exponáty. Více informací o vystavovaných exponátech naleznete na internetových stránkách Společnosti železniční výtopna Jaroměř.

Jindřichův Hradec

u46015, foto: ŽížaV Jindřichově Hradci proběhnou oslavy Dne železnice ve spolupráci s JHMD. Od 9:00 do 16:00 se můžete svézt parním vlakem, úzkokolejným motorovým vozem a také vyzkoušet jízdu na historické drezíně nebo traťmistrovském kole. Oba dopravci vystaví svá vozidla a umožní přístup do dopravní kanceláře či depa. Proběhnou ukázky práce na podvalové jámě, přistaven bude salonní vůz „Masaryk“ a pro děti hrací vůz „VLÁČEK HRÁČEK“. A to ještě není zdaleka vše. Podívejte se na další program a jízdní řád vlaků JHMD v Jindřichově Hradci.

Karlovy Vary

V Karlových Varech spojí oslavy Dne železnice s oslavami 110. výročí trati Karlovy Vary – Potůčky – Johanngeorgenstadt. K této příležitosti pojede v tomto úseku parní lokomotiva 354.195 v čele historického vlaku. Akci bude doprovázet několik výstav – první v Nejdku nese název „Krušnohorský Semmering 1899 – 2009“ a druhou je tématická výstava traťového hospodářství „Zelená sedma“. Chcete–li se vydat do Karlových Varů podívejte se ještě na další informace o programu a jízdním řádu.

Ostrov nad Ohří

Výstava železničních modelů Ostrovská kolejnice, foto: KŽM Ostrov O prodlouženém víkendu 26. – 28. září proběhne v Městském domě dětí a mládeže v Ostrově již XVIII. ročník výstavy železničních modelů nazvané Ostrovská kolejnice. Na výstavě budou kromě různých železničních modelů provozována modelová kolejiště ve velikostech N (1:160), H0 (1:87) a 0 (1:45). Pod názvem Ostrovská kolejnice nepořádají modeláři jen výstavu, ale i veřejnou soutěž určenou pro všechny modeláře, tedy i ty, kteří nejsou členy Svazu modelářů České republiky. Soutěž bude probíhat od pátku 30. října 17:30 do soboty 31. října 15:30. Uzávěrka příjmu modelů do soutěže bude v pátek v 19:00. Soutěž proběhne podle platných národních a soutěžních pravidel pro železniční modeláře, ke každému soutěžnímu modelu je potřeba přiložit dokumentaci. Bližší podrobnosti naleznete v soutěžních propozicích.

Pardubice

V železniční stanici Pardubice hl. n. budou mít zájemci možnost si na Den železnice prohlédnout s odborným výkladem ústřední stavědlo. Prohlídky se budou konat v 10:00, 11:00, 14:00 a 15:00. Kdo si chtěl někdy zkusit práci strojvedoucího, bude mít možnost vyzkoušet si jízdu na hnacím vozidle řady 799 zvaném Adéla. Obdivovat můžete také provozní modelové kolejiště ve velikostech TT, H0 a 0 nebo navštívit Kinematovlak ČD. V železniční stanici Pardubice–Rosice nad Labem bude ve spolupráci s Pardubicím historickým spolkem otevřeno muzeum zaměřené na historii železnice a MHD. Více o připravovaném programu v Pardubicích.

Praha

471 most inteligence, foto: qvídoBohatý program na Den železnice čeká návštěvníky také v Praze, kde se centry dění stanou železniční stanice Praha-Braník a Praha hlavní nádraží. Pro návštěvníky jsou připraveny hned 4 jízdy zvláštních vlaků. Po trase Praha–Braník – Krč – Vršovice – Smíchov – (Zličín) pojede parní vlak v čele s lokomotivou 434.2186. Elektrická jednotka 471 sveze návštěvníky na most inteligence. Historický vůz M131.1 „Hurvínek“ pojede z Prahy hl. n. přes Prahu Braník do do Prahy Zbraslav a zpět. Jízdu s výkladem si návštěvníci můžou užít v motorovém voze 854 na trase Praha–Vršovice – Praha hl. n. – Praha–Holešovice – Praha–Libeň – Praha–Vršovice. Na hlavním pražském nádraží bude umožněn vstup do dopravní kanceláře. Více o programu a jízdním řádu v pražském železničním uzlu.

Speciální nabídku připravilo také největší modelové kolejiště v ČR – Království železnic. Cestující s platnou jízdenkou v minimální hodnotě 200 korun nebo držitelé In-karet budou mít 26. a 27. září do expozice Království železnic, které se nachází v obchodním komplexu Anděl City na Smíchově, vstup zdarma.

Švestková dráha

I na Švetskové dráze se bude slavit, i když ne přímo ke Dni železnice. V sobotu 26. září vyjedou vlaky na Třebívlické vinobraní a na oslavy 111 let místní dráhy Čížkovice – Obrnice. Zvláštní vlaky na trati Lovosice – Most budou taženy dieselovou lokomotivou ř. 753 společnosti Unipetrol Doprava. V pondělí, ve státní svátek, se koná den otevřených vrat depa Lovosice. Na akci bude vypraven historický motorový vlak s M131.1. Podívejte se podrobněji na program akcí a jízdní řád na Švestkové dráze.

Zlonice

Železniční muzeum ZloniceSobotu 26. září můžete využít i k poslední návštěvě Železničního muzea ve Zlonicích. Na nádraží a před topírnou budou vystaveny historické parní a motorové lokomotivy, většinou pocházející z cukrovarských vleček. Děti jistě zaujme možnost svezení na Zlonické polní dráze. Součástí muzea je i expozice zabezpečovacího zařízení na rohu Tyršovy a Nádražní ulice, jejíž součástí je i modelové kolejiště.

Zdroj: Kalendář akcí, České dráhy, JHMD, Švestková dráha, Železniční muzeum Zlonice, KŽM Ostrov


JRtrain Poslat mail autorovi , Walker Poslat mail autorovi | 23.9.2009 (16:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

Editor or ŽelPage Administrator JRtrain  mail  
24.09.2009 (22:12)  
v kalendáři akcí byly doplněny některé akce, o kterých jsme nevěděli, např. Den železnice v Č.Budějovicích, doporučuji průběžně sledovat kalendář akcí, pokud víte o akci, která tam není, určitě nám dejte vědět na kalednar@zelpage.cz
24.09.2009 (13:06)  
Jak je v Pardubicích "Kdo si chtěl někdy zkusit práci strojvedoucího, bude mít možnost vyzkoušet si jízdu na hnacím vozidle řady 799 zvaném Adéla.", tak se jedná o svezení na stanovišti nebo o řízení toho lokotraktoru?
23.09.2009 (23:49)  
Filip Karoński: Je to určitě chyba. Nejzřetelněji to poznáte na tom plakátu, kde je uvedeno 753 opět na os. vlaku. Jela jen min. rok... ;) Jinak velmi doporučuji návštěvu tamního depa, které se přes prázdniny naplnilo až po okraj... Pro příklad: 433015, 3123625, 310091, Hurvínci a obzvláště bych chtěl nalákat na nádherně zrekonstruovaný německý poštovní vůz Han. A pro zájemce taky vrak jediného prototypu M234.
23.09.2009 (23:36)  
Stranky Svestkove drahy a plakat z jizdnim radem uvadi datum konani akce jako 26 zari 200_8. Je to jen chyba nebo akce se uz konala minuly rok?
Registered user vojtik 
23.09.2009 (23:24)  
Česká Třebová: "na stavědle 015 ... posun řízený výpočetní technickou" ;-)

Škoda, že bude v Brně otevřený jen DKV... Takový stavědlo by bylo lepší :-)
23.09.2009 (22:27)  
No spíš bych to viděl tak, že se divizi přehledných webových portálů ČD, a.s. nedaří získat veškeré relevantní informace...;-)
23.09.2009 (21:01)  
Při cestě po jižních Čechách v minulém týdnu jsem viděl v Českých Budějovicích visící plakát oznamující, že ČD-Cargo-SOKV České Budějovice ve spolupráci s ČD a.s. a dalšími organizacemi pořádají v pátek (25.9.) a v sobotu Den otevřených dveří v SOKV-ČB a v jeho rámci bude mezi stanicí a výtopnou pendlovat parní mašinka 310.093. Dále bude výstava lokomotiv a provozní modelové kolejiště. FRK
23.09.2009 (20:44)  
Njn co je z Ovy SOKV, tak se v Ms kraji nic nekoná. To mají v DKV Olomóc neradi Den železnice nebo co je vede k tomu, že nic není?
23.09.2009 (20:29)  
A od Chrudimi na jih taky nic...
23.09.2009 (16:06)  
a v ms kraji nebude nic?

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko