..: All news and reports - Tarify - Rakousko :..

Jadran, Odb.Lučební, foto: Duhy Praha — Blížící se letní prázdniny jsou i letos impulzem pro cestování a dovolenou, což jsou věci, jež evropské železniční společnosti pravidelně podporují různými tarifními nabídkami, ze kterých jsou jednoznačně nejvýhodnější síťové jízdenky. V tuto chvíli jsou známy již nabídky Českých drah a také Švýcarského dopravního systému. Závěrem článku bychom vás také rádi upozornili na možné problémy v případě, že jste si loni v Rakousku pořídili jízdenku Sommerticket a s ní nutnou zákaznickou kartu ÖBB VORTEILScard.

Wien Praterstern (Nord), EC do Prahy, 1216.2 ÖBB, foto: Juraj KováčBrno — Změna grafikonu přinesla úpravy nejen ve vnitrostátních tarifech, ale také v těch mezinárodních. Jednou z těchto změn je také vcelku razantní zdražení jízdenky Wien Spezial, která byla zavedena již po pádu železné opony a oproti běžnému kilometrickému tarifu přinášela velké výhody. Kromě příznivé ceny nabízela například také rozšíření o vídeňskou městkou dopravu a její základní cena byla navíc dále snížena pro držitele In-karty. Teď ovšem podraží o desítky procent a zdražení navíc není konečné. „Lze očekávat, že ze strany ÖBB bude tato nabídka v relativně krátké době zcela zrušena a současná úprava je jen přechodný krok k nastolení standardního odbavení, které má ÖBB i s jinými sousedy,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

4024.093 ÖBB,  Hochzirl - Leithen, foto: Martin Válek Rakousko — Velmi výhodná síťová jízdenka, díky níž může cestující jezdit přes dva měsíce po celé síti Rakouských spolkových drah (ÖBB), bude znovu v prodeji na mezinárodních pokladnách Českých drah. Jízdenka Sommerticket je určena cestujícím do 26 let. Výhodnou síťovou nabídku Sommerferien–Ticket pro cestující narozené nejpozději v roce 1992 nabízí i Tyrolský dopravní svaz. Štýrský dopravní svaz pak nabízí síťovou jízdenku Freizeit–Ticket pro víkendové cestování mezi druhým červencem a dvanáctým zářím. Tato nabídka není omezena věkem cestujícího.

ÖBB SommerTicket 2010, foto: Richard Weber Bratislava — Podobne ako minulé leto, aj v tomto roku majú záujemcovia o cestovanie vlakom možnosť využiť zvýhodnené sezónne sieťové lístky na Slovensku a v Rakúsku. Zatiaľ čo sieťové doklady ZSSK sa budú ponúkať v troch variantoch pre všetky vekové skupiny zákazníkov, rakúske železnice už tradične ponúknu svoj Sommerticket pre mládež do 26 rokov. Obe akcie bude možné využiť od 3. 7. do 12. 9. 2010 – slovenskú počas jedného mesiaca, rakúsku na celú dobu platnosti ponuky. Odlišné sú aj podmienky pre získanie dokladu: u ZSSK je to niektorá zo zákazníckych kariet dopravcu, u ÖBB ľubovoľný preukaz s medzinárodnou zľavou RailPlus.

EC 100 Jóže Plečnik, Freistadt, foto: Josef Petrák Praha / Linec / Salcburk – V říjnu do Rakouska levněji, s takovou nabídkou aktuálně přichází České dráhy ve svém e–shopu. Po úspěšné sérii low–cost jízdních dokladů do Vídně, Berlína či vnitrostátních spojů SuperCity Pendolino, které byly vesměs zcela vykoupeny, přichází dráhy s další nabídkou. Na druhou polovinu října nabízí víkendové levné lístky vhodné pro návštěvu hornorakouského Lince a Salcburku. Kontingent ČD Tip–ů se prodává od pátku 16. října do čtvrtka 22. října 2009; cestovat budete moci o víkendech 24. – 25. 10 2009, 31. 10. – 1. 11. 2009 a 7. – 8. 11. 2009 za cenu 19 eur. K cestě je určen pár spojů EC 101 / EC 100 Jože Plečnik spojující Prahu se Salzburgem přes České Budějovice.

Pendolino u Poříčan Praha/Vídeň — Obyvatelé České republiky, kteří žádají o kanadská víza, mohou zvolit několik způsobů podání žádosti. Nejrychlejší je učinit tak osobně ve Vídni na ambasádě. České dráhy pro tyto zájemce připravily na měsíc srpen nabídku „eTiket VÍZA“. Národní dopravce se společně s Velvyslanectvím Kanady v České republice a Rakouskými spolkovými drahami (ÖBB) dohodli na této nabídce, kterou začnou nabízet od pondělí 3. srpna 2009. Jedná se o jednodenní jízdenku Praha - Vídeň a zpět spoji SuperCity Pendolino za konečnou cenu 35 eur. Platnost jízdenky bude uznána potvrzením na kanadském velvyslanectví ve Vídni.

ÖBB Rakousko — Všichni zákazníci Českých drah, kteří vlastní In-kartu/Rail plus a jsou mladší 26 let, mohou i letos využít výhodnou nabídku levného cestování po celém území Rakouska zakoupením jízdenky Sommerticket. Jízdenku lze zakoupit u všech mezinárodních pokladen, nejpozději 13. září 2009 s platností do půlnoci tohoto dne. V současné době již probíhá předprodej těchto cestovních dokladů. Při kontrole ve vlaku je nutno kromě samotné jízdenky předložit také In-kartu/Rail plus. Jízdenka se vydává na jméno držitele, je tedy nepřenosná. Její platnost je od 4. července do 13. září 2009. Cena se liší podle věku cestujícího:

Logo ČD (eShop), foto: Atolix (www.cd.cz)Praha - České dráhy se chystají nabídnout svým zákazníkům tzv. nízkonákladové jízdenky v mezinárodní přepravě, které mají být svým charakterem podobné akčním nabídkám některých leteckých společností. Nový produkt nízkonákladových železničních jízdenek nese pojmenování ČD TIP. Cílem zavedení této nabídky ze strany největšího tuzemského přepravce je dle jeho vyjádření zvýšení poptávky po cestách na železnici ze strany cestujících v době nynější finanční krize a oslovení dalších potencionálních zákazníků.

Souprava railjet na nástupišti ve stanici Hegyeshalom, foto: Ing. Jan Přikryl (SzKT) Hegyeshalom - V minulém díle článku o jednotkách railjet jsme vám představili historii vzniku těchto jednotek a jejich bližší popis. V této části se zaměříme na problematiku, která jistě bude zajímat každého, kdo by se s těmito jednotkami chtěl seznámit osobně. Jedná se zejména o současné i předpokládané budoucí provozní nasazení railjetu, stejně jako (poměrně komplikované) tarifní úpravy, které se těchto jednotek týkají. Stačí si jen uvědomit, že tyto jednotky jsou provozovány po území tří států (Německa, Rakouska a Maďarska), přičemž v každém z nich jsou tarifní podmínky výrazně odlišné. Samozřejmě nebude chybět ani reflexe vlastních zkušeností z cesty touto exkluzivní kategorií vlaků.

railjet 63 München - Budapest, foto: Tomáš Kubovec Budapest, Győr - Rakouský národní železniční dopravce ÖBB historicky dlouho odolával snahám o zavádění vysokorychlostní dopravy. Na konci minulého tisíciletí si začal dlouhodobě půjčovat od Deutsche Bahn soupravy ICE 1. Později došlo k výraznému rozšíření provozu ICE vlaků v Rakousku, v rámci čehož ÖBB rovněž zakoupily 3 vlastní jednotky ICE-T. Navzdory tomu si však kategorie ICE zachovala až doposud spíše doplňkový charakter. Geomorfologické podmínky Rakouska spolu s konfigurací rakouské železniční sítě totiž zavádění klasických vysokorychlostních jednotek příliš nenahrávaly.

Nabízela se sice možnost pořízení pendolin z Itálie, které by byly pro řadu rakouských tratí ideální, ovšem realizaci takové myšlenky bránily obavy z masivního průniku naklápěcích jednotek stejné koncepce v barvách italských dopravců. Tento aspekt zřejmě stál i v pozadí těžkostí při schvalování řady ČD 680 v Rakousku. Navíc určitou roli hrála i vrozená rakouská konzervativnost. Nicméně, po celou dobu byla patrná potřeba zvýšit kvalitativní úroveň rakouské dálkové železniční dopravy. Proto byl krátce po roce 2000 zahájen vývoj jednotek railjet.

Černá jízdenka - exkluzivně, u revizora!, foto: Martin Sojka Curych - Švýcarské spolkové dráhy denně přistihnou 1000 černých pasažérů, jejich počet ale klesá. Od roku 2006 dráhy společně s dalšími poskytovateli služeb veřejné dopravy a dopravními svazy vedou registr černých pasažérů. Všudypřítomná žlutá cedulka "s okem" na, dle naší terminologie samoobslužných či specifických tratích, vysvětluje progresi. Při prvním přistižení zaplatíte 80 CHF, při druhém 120 CHF, při třetím 150 CHF. Nezaplatíte-li na místě, zaplatíte ještě 20 CHF poplatek za zpracování.

Ilustrační obrázekPraha - České dráhy nabízejí od července prostřednictvím e-shopu nebo telefonu nákup jízdenek do vybraných destinací v Německu, Rakousku a Maďarsku za akční ceny od 9 €, resp. za jejich ekvivalent v Kč podle kurzu v daném dni. Součástí jízdenky je i místenka. Ceny platí bez ohledu na věk cestujícího nebo účel cesty.

Ilustrační obrázek Vídeň - Stejně, jako v minulých letech, i letos nabízí rakouské dráhy oblíbený síťový lístek Sommerticket pro mladé. V období od 1. července do 31. srpna tohoto roku mohou držitelé tohoto jízdního dokladu cestovat bez výraznějších omezení po území celého Rakouska. Jelikož je nabídka cenově výrazně výhodnější, než klasické lístky InterRail One Country Pass, podíváme se na podmínky podrobněji.

Ilustrační obrázek DB AG - Sedmého června startuje jedna z nejočekávanějších sportovních akcí tohoto roku - EURO 2008, jehož pořádání se letos zhostily železniční mocnosti Rakousko a Švýcarsko. O polepených taurech se na ŽelPage napsalo mnohé, proto se dnes zaměříme na různé slevy, které můžete pro cesty nejen za fotbalem do těchto zemí použít.

Ilustrační obrázekVídeň – V období od 18.7.2007 do 30.8.2007 bude možné cestovat z Rakouska do Itálie až o 50% levněji. ÖBB ve spolupráci s FS zavedly novou nabídku s globální cenou pro noční vlaky Allegro a denní spoje přes Brenner, s názvem Friends&More. Akční nabídku mohou využít 2 spolucestující osoby ve 2. vozové třídě. S Friends&More lze cestovat v sedadlových a lehátkových vozech, lůžka jsou vyloučena.

1 2 3 4 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:58
sets at 18:45