..: All news and reports - Vozidla - Švýcarsko :..

Twindexx Swiss Express, Bossière - Grandvaux, Švýcarsko, foto: Pavel Vlček Ittigen / Bern — Kalendář ukazoval prosinec 2014, když začaly probíhat zkoušky nové elektrické dvoupodlažní jednotky, kterou výrobce Bombardier pojmenoval TWINDEXX Swiss Express. Dalším mezníkem v životopise této jednotky se stal 30. listopad 2017. V tento den švýcarské Federální ministerstvo dopravy (BAV) vydalo povolení pro komerční použití pro TWINDEXX Swiss Express. Tato licence je zatím omezena do 30. listopadu 2018. Bombardier předložil všechny potřebné doklady, v listopadu navíc ještě aktualizoval software vozidel. Časové omezení licence je proto, že momentálně nejsou v provoz všechny plánované funkce vozidel. Před vydáním neomezené provozní licence BAV tudíž ještě provede závěrečnou kontrolu.

Tgi che sa rumantsch sa dapli; Filisur, Švýcarsko, foto: Martin Válek St. Moritz — Švýcarské horské středisko St. Moritz bude od 6. do 19. února 2017 hostitelem Mistrovství světa v alpském lyžování. Není nováčkem, letos to bude již popáté (po letech 1934, 1948, 1974 a 2003). St. Moritz leží na břehu jezera Moritzer See v nadmořské výšce přes 1800 metrů. Ze severu ho obklopuje pohoří Albula, z jihu pak masiv Bernina. Milovníci lyžování ve zdejší lokalitě najdou přes 350 km upravených sjezdovek obsluhovaných 57 lanovkami a vleky, dalších více než 200 km tras je připraveno pro běžkaře a pěší turisty. Zdaleka ne všechny svahy budou vyhrazeny pro mistrovství, i návštěvníci si budou mít kde zalyžovat. Během celého mistrovství na vás bude čekat doprovodný program, v klubech se budou pořádat párty… Celé údolí Engadin bude událostí žít. Ti, kteří do St. Moritz zamíří vlakem Rhétských drah, budou mít šanci se na úseku Albula svézt novými soupravami Alvra.

EMU s rozchodem 1.000 mm pro RhB, foto: RhB Curych — Rhétská dráha (Rhätische Bahn, RhB) uzavřela se společností Stadler kontrakt na dodávku 27 elektrických jednotek (EMU), s možností opce až na 20 dalších. Jednotky pro metrový rozchod kolejí mají být postaveny v závodě Stadler Altenrhein, přičemž nasazení do provozu je plánované na léto roku 2019. Dodávky mají probíhat do roku 2022. Čtyřdílné klimatizované EMU s provozní rychlostí 100 km/h a maximální konstrukční rychlostí 120 km/h, určené pro napěťovou soustavu 11 kV / 16,7 Hz, budou dlouhé 76 440 mm, široké 2 670 mm, vysoké 3 780 mm, s uspořádáním náprav Bo`Bo`+ 2`2`+ 2`2`+ 2`2`. Provozní hmotnost prázdné jednotky má činit 114 t a maximální výkon na obvodu kol má být 1 400 kW.

Vizualizace soupravy Stadler pro SBB, foto: StadlerBern — Švýcarský výrobce kolejových vozidel Stadler Rail uspěl v tendru tamějšího majoritního dopravce SBB na dodávku 29 elektrických jednotek pro rychlost do 250 km/h. Pro firmu to tak bude první dodávka souprav pro rychlost převyšující dvousetkilometrovou hranici. Konkrétně půjde o vícesystémové 11článkové jednotky s Jakobsovými podvozky a s maximální rychlostí 249 km/h. Tyto vlaky mají být nasazeny nejen ve Švýcarsku, ale budou také zajíždět podle slov dopravce i do Rakouska a Německa. Celková cena zakázky je necelá jedna miliarda švýcarských franků (asi 22,5 miliardy korun).

52.8055 v Konstanz, foto: Tommy Je spousta fandů, co by chtěli mít vlastní parní mašinku. Jsou tací, kteří by si rádi novou postavili, nebo alespoň zrekonstruovali. A jsou i tací, kteří to udělali. Tiše jim závidím a nahlas je obdivuji. Pro zasvěcené není tajemstvím, že švýcarská lokomotivka SLM v první polovině 90. let minulého století vyvinula a vyrobila novou parní ozubnicovou lokomotivu H 2/3 pro švýcarskou Brienz Rothorn Bahn a rakouskou Schafbergbahn. A na stejném místě na sklonku 90. let vznikla i zajímavá rekonstrukce lokomotivy 52.8055, uplatňující řadu soudobých poznatků techniky a technologických možností. Stroj byl poté značně medializován, ale určitou dobu o něm nebylo příliš slyšet – musel zpátky do dílen, „k lokomotivnímu lékaři“.

1.5.2012 - 19:24 - RegioJet odkoupil 12 rychlíkových vozů ze Švýcarska

SBB Am, foto: bahnmedien.at Zürich/Brno — Nejen LEO Express nasadí do provozu kolejovou techniku švýcarské provenience. Soukromý dopravce RegioJet podnikatele Radima Jančury v dubnu tohoto roku podepsal se Švýcarskými spolkovými drahami (SBB) smlouvu na odkoupení 12 oddílových vozů první třídy řady Am v původním provedení. Vagony, které si donedávna pronajímaly německé DB pro soupravy vlaků EuroCity, v květnu RegioJet převeze do České republiky. V plánu má zásadní modernizaci a nasazení na své vlaky mezi Prahou, Ostravou a Žilinou v průběhu druhé poloviny tohoto roku.

Zdroj: SBB, RegioJet

Lokomotiva Eem923, foto: SBB Cargo Švýcarsko — Švýcarský dopravce SBB Cargo uzavřel se společností Stadler Winterthur kontrakt na výrobu třiceti kusů elektro–dieselových lokomotiv o výkonu 1 500 kW, určených pro posun a lehkou traťovou službu. Dodány by měly být nejpozději do konce roku 2013 a nahradit mají starší řady. Smlouva taktéž zahrnuje možnost objednávky dalších lokomotiv v případě potřeby. Design nové řady Eem 923 se bude odvíjet od strojů typu Ee 922, jichž si SBB objednaly celkem 21. Stejně jako tyto lokomotivy, bude i nová řada schopna provozu pod oběma napěťovými soustavami 15 kV 16,7 Hz a 25 kV 50 Hz; novinkou zde bude pomocný dieselový motor s výkonem 360 kW, s jehož využitím se počítá například na neelektrifikovaných vlečkách. Nejvyšší provozní rychlost bude dosahovat 100 km/h, váha pak 42 – 45 tun.

Patrová jednotka DOSTO, foto: Stadler Zürich — V červnu 2008 získal Stadler Rail zakázku na výrobu celkem 74 dvoupodlažních jednotek pro linky S-Bahn v okolí Curychu, Ženevy a Lausanne. Ta se skládá ze dvou sérií s termínem dodání v letech 2011 a 2012 podle místa určení. Ačkoliv nové jednotky typu Dosto RV první cestující svezou až v polovině příštího roku, první z 29 šestivozových souprav řady RABDe 511 pro dopravní systém Zürcher Verkehrsverbund již byla slavnostně odhalena. Stalo se tak ve čtvrtek 3. června 2010 na nádraží Zürich Hbf. za účasti ředitele Švýcarských spolkových drah (SBB) Andrease Meyera a zástupců regionu a výrobce. O rok později by měla následovat i čtyřvozová verze, určená pro další švýcarské aglomerace.

Vizualizace Bombardier Dosto SBB, foto: SBBŠvýcarsko — Z největší objednávky v historii švýcarských spolkových drah (SBB) se může těšit Bombardier Transportation. V soutěži o dodávku 59 (s opcí na dalších 100 kusů) nových patrových elektrických jednotek pro vnitrostátní dálkové vlaky porazil své největší konkurenty, Stadler a Siemens. Na vlaky v celkové hodnotě 1,9 miliardy CHF (34,5 miliardy Kč) se cestující můžou těšit ke konci roku 2013.

Stadler Allegra (RhB) roll–out, foto: Stadler Landquart – Novinkami v oblasti železniční techniky se to v poslední době jen hemží. Minulý týden přinesl nový milník i pro švýcarskou železniční společnost Rhätische Bahn — ta ve středu 14. října převzala ze závodu Stadler Altenrhein AG první z patnácti nově vyrobených dvousystémových osobních elektrických jednotek Allegra. Slavnostní předání se konalo v Landquartu nedaleko Churu. Testování nově dodaných jednotek bude probíhat přímo na síti RhB a nasazení prvních pětí kusů se předpokládá od května 2010. Allegry budou dány do provozu na Berninské dráze a relacích Landquart – Davos a Chur – Arosa. Dopravce již objednal dalších pět kusů pro příměstské linky v okolí Churu.

Ee922, foto: Stadler Winterthur — Švýcarská společnost Stadler Winterthur dodá do konce příštího roku Švýcarským spolkovým drahám (SBB) celkem 21 nových posunovacích lokomotiv, označených řadou Ee 922. V sedmi největších švýcarských železničních uzlech, kde bude jejich působiště, poté ukončí provoz jedné z nejstarších elektrických lokomotiv v Evropě — třínápravové Ee 3/3 se spojnicovým pohonem náprav, vyráběné s přestávkami v různých verzích v letech 1930 až 1966. Nové lokomotivy Ee 922 jsou dvoufrekvenční (pro systémy 15 kV 16,7 Hz a 25 kV 50 Hz), a proto mohou sloužit i v pohraničních přechodových stanicích s Francií (SBB/SNCF).

13.7.2009 - 9:00 - Cisalpino - zázrak se opět odkládá

Cisalpino2 Curych, Miláno — Až do druhé změny jízdního řádu bylo původně odloženo zavedení nových jednotek Cisalpino Due (ETR 610) na dálkové vlaky spojující Itálii se Švýcarskem přes alpské průsmyky Lötschberg–Simplon a Gotthard z důvodů probíhajícího schvalovacího řízení pro provoz ve Švýcarsku. Zaveden byl dočasný jízdní řád s přestupy, zapůjčeny jednotky ICN a další soupravy od SBB i Trenitalia. Provoz vlaků Cisalpino se stal každodenním symbolem zpoždění a nečekajících přípojů. Prakticky každé ráno například ujíždí cestujícím ranního spoje z Milána kvůli zpoždění v řádu 10–15 minut z hranic jejich náhradní souprava a ti pak dojíždějí o hodinu později s přestupem navíc. Nyní je tento provizorní jízdní řád prodloužen do odvolání.

Zdroj: Cisalpino AG

railjet 63 München - Budapest, foto: Tomáš Kubovec Vídeň - Začátek letošního dubna nedává kolejím na jihu rakouské metropole odpočinout — zatímco stavba nového vídeňského hlavního nádraží uvrhla jeden z nejvytíženějších městských úseků do polohy běžné dvoukolejné tratě s rýchlostními omezeními, přibližně o kilometr dále nedaleko Grillgasse se dvůr za plotem areálu ÖBB Technische Services začíná červenat. Již příští týden se do provozu dostane druhá várka vysokorychlostních souprav railjet, kterými rakouské dráhy nahradí většinu klasických souprav na vlacích EuroCity do Mnichova. Zároveň začínají dostávat reálné obrysy i další plánované trasy, na které se chlouba ÖBB od prosince letošního roku podívá.

Bernina Express, foto: Swiss Travel SystemGraubünden - Železniční společnost Rhätische Bahn (RhB; používá se též italský název Ferrovia retica a rétorománský Viafier retica) jistě netřeba blíže představovat. Tato společnost provozuje poměrně rozsáhlou síť tratí metrového rozchodu na území švýcarského kantonu Graubünden, který je kromě vysokohorské alpské krajiny charakteristický největším rozšířením rétorománského jazyka v rámci švýcarské konfederace. Charakter provozu na této síti se nese v typicky švýcarském duchu: žádné velké změny, důraz na tradici, kontinuitu a spolehlivost provozu. Zdálo by se tedy, že o dění na RhB nemá valný smysl psát, neboť provoz je tu dlouhodobě neměnný. Opak je však ale pravdou, o tom se můžete přesvědčit v následujících řádcích.

Ilustrační obrázekBern - Švýcarský Stadler Rail vyhrál výběrové řízení národního dopravce SBB na dodávku padesáti dvoupodlažních šestivozových elektrických jednotek DOSTO (RABe 513) pro příměstskou dopravu. Vozidla s celkovou délkou 150 metrů mají být uzpůsobena pro cestovní rychlost 160 km/h. Celková cena zakázky činí 1,024 miliardy CHF (15,2 miliard korun). Soupravy mají mít kapacitu pro 526 sedících cestujících, z toho 112 v 1. třídě. Do provozu by se měly dostat v roce 2011, přičemž dodávky mají podle podmínek kontraktu pokračovat až do roku 2015.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:26
sets at 18:07