..: All news and reports - Jízdní řád - ČR Olomoucký :..

851032_Polkovice, foto: Michal Boček Tovačov – Krátká spojnice dvou hanáckých měst, železniční trať Kojetín – Tovačov, přišla o pravidelné osobní vlaky už v roce 1981. Ačkoliv snaha o obnovení pravidelného provozu proběhla již v roce 1995, ke skutečným činům dojde teprve letos. Na základě společné deklarace města Tovačov, Mikroregionu Střední Haná, společnosti GOLDBECK Prefabeton s.r.o a spolku Kroměřížská dráha dojde k zavedení pravidelných (prozatím pouze sobotních) spojů, provozovaných od konce června do konce srpna v trase Kroměříž – Kojetín – Tovačov a zpět. Akce zvaná „Hanácké léto na kolejích“ má za cíl nejen propojit turisticky atraktivní oblast střední Hané, ale také cestujícím dopřát jízdu v historických motorových vozech, které budou na zmíněné spoje nasazeny.

151.006-4, Lužná u Vsetína - Lidečko, foto: Duhy Vsetín/Luhačovice – Ministerstvo dopravy při přípravě objednávky dálkových vlaků na příští rok zvažuje změnu dopravního konceptu u linek Ex 2 a R 18, které spojují Prahu, Pardubice a Olomouc s Valašskem a Slováckem. Vyplývá to z pracovního materiálu, který zveřejnilo Centrum pro efektivní dopravu (CEDOP). Konečný jízdní řád sice bude ještě ovlivněn řadou dalších činitelů (zejména jeho přesnou konstrukcí se zohledněním regionální a komerční dopravy), avšak základní principy zveřejněného dokumentu by měly být zachovány.

M 262.1002, Červený Potok - Podlesí, foto: Jan MácaOlomouc — Doplňme seriál informací o změnách jízdních řádů pro období 2011 – 2012, které vstoupí v platnost 11. prosince 2011, o rekapitulaci, co vše čeká v regionální dopravě cestující v Olomouckém kraji. Největší změny pocítí uživatelé vlaků tam, kde tratě přecházejí z Olomouckého kraje do kraje Pardubického. Pardubický kraj výrazně změnil organizaci dopravy, objednal méně vlakových spojů, resp. nedošlo k dohodě mezi oběma kraji, takže provoz na trati 024 Štíty – Ústí nad Orlicí bude pouze po stanici Moravský Karlov (Pardubický kraj). Úsek Moravský Karlov – Štíty (Olomoucký kraj) zůstane bez železniční dopravy, stejně tak jako trať 025 Hanušovice – Dolní Lipka, kde kraji nebyla objednána žádna přeprava. Dopravu cestujících v těchto lokalitách plně převezmou autobusy. Obdobně bude doprava vedena jen po hranice Olomouckého kraje na trati 271 Prostějov 271 Prostějov - Chornice: všechny vlaky z Prostějova dojedou pouze do stanice Dzbel.

680.001, Rostoklaty - Český Brod, foto: Richard Weber Praha/Olomouc — České dráhy připravily ve spolupráci s městem Olomouc další zajímavou nabídku. Tentokrát se jedná o akční slevu VLAK+, kterou dopravce zavedl při příležitosti konání letní etapy mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc ve dnech 19. – 22. srpna. Na stejném místě se uskuteční také Letní zahradnické trhy. Ze všech železničních stanic, kde staví vlaky ČD, si tak mohou cestující zakoupit zpáteční jízdenku do stanice Olomouc hlavní nádraží za cenu jízdenky jednosměrné. Jedinou podmínkou pro využití této slevy je nutnost potvrzení pamětním razítkem u stánku ČD, který se nachází v hlavním expozičním pavilonu A.

141.018, Kraličky, foto: Johník Polička/Prostějov/Trenčín — Jízdní řád 2009/2010 zatím neplatí ani měsíc, a už se dočkal první mimořádné změny. Dotkne se několika spojů na základě připomínek objednavatelů vlakových spojů. Mírného posílení pravidelných spojů se tak dočkají cestující na Poličsku a Prostějovsku; drobná úprava pak vyjde vstříc některým cestujícím z oblasti severního Považí na Slovensku. Naopak nenaplněn zatím zůstává plán Českých drah nasadit od tohoto týdne na vybrané spoje moderní bistrovozy řady ARmpee. Rozsáhlejší změny pak lze očekávat v rámci pravidelné změny v GVD, která se uskuteční 7. března 2010.

R 905 a EC 114 Praha, Zábřeh na Moravě, foto: Ic 540 Šumperk — V neděli 13. prosince začíná platit nový jízdní řád pro nadcházející rok. Jak jsme se již zmínili v přehledu novinek pro JŘ 2010, přináší s sebou i poměrně velké změny na trati 291 spojující Zábřeh na Moravě se Šumperkem. Nová organizace provozu souvisí s modernizací a elektrifikací tratě, která započala již v minulém roce a dokončena byla letos v říjnu. Slavnostní tečku za dvouletou modernizací učinil příjezd elektrické lokomotivy 111.022 společnosti ČD Cargo dne 26. listopadu do Šumperka. Stala se tak historicky první elektrickou lokomotivou, která přijela do Šumperka vlastní silou. Cestující se od nového jídního řádu mohou těšit na přímé osobní vlaky spojující Šumperk s Olomoucí nebo na nové rychlíkové spojení do Brna.

Regionova, foto: Louis ArmstrongOlomouc - Od nového GVD bude na trati č. 275 zavedena taktová doprava v úseku Olomouc - Drahanovice. Navíc by trať měla být od první změny zaintegorvána do IDSOK v úseku z Olomouce do Náměště na Hané. Na trati bude v pracovní dny hodinový interval od 4 do 22 hodin (o víkendu zatím dvouhodinový). Některé vlaky budou vedeny do Drahanovic, zbývající vlaky do Náměště na Hané. České dráhy na spoje nasadí jednotky Regionova, které umožní dle konečného návrhu poskytnout službu přepravy cestujících na vozíku, stihnout navržené jízdní doby i obrat na volné trati v zastávce Náměšť na Hané. Vlak vyjede z olomouckého hlavního nádraží každou hodinu v X:31, první vlak do Náměště na Hané vyjede již ve 4:21. Na hlavním nádraží v Olomouci tak budou mít osobní vlaky z trati 275 nově přípoje na osobní vlaky do a ze všech směrů.

Ilustrační obrázek Olomouc - Vůbec poprvé ve své historii zaplatí největší český dopravce více než milionovou pokutu za zpožděné vlakové spoje. Jedná se o výrazně medializovanou sankci, kterou se Českým drahám rozhodl udělit Olomoucký kraj v listopadu loňského roku jako první z objednavatelů regionální železniční dopravy. Na základě dohody ČD s krajem se ale konečná částka snížila o více než polovinu na současnou hodnotu 2,6 milionu, přičemž se vztahuje na více než stovku opožděných spojů v prvních devíti měsících roku 2007. Tato suma je přitom výrazně nižší, než se očekávalo, a to i po lednovém jednání, na kterém dráhy dosáhly zásadních ústupků ze strany hejtmanství. Hlavním důvodem tak radikálního snížení požadované částky je překlasifikování příčiny pozdního odjezdu u mnoha spojů. Do budoucna se navíc počítá s výrazným snížením smluvních sankcí.

Ilustrační obrázek Olomouc - Českým drahám se podařilo usmlouvat nižší pokutu, kterou musí zaplatit olomouckému krajskému úřadu za to, že jejich spoje nejezdí včas. Podle současných jednání vypadá, že namísto 5,5 milionů sankce nakonec ČD pošlou na účet hejtmanství částku mezi 3 a 4 miliony. „V pondělí jsme se podruhé od udělení sankce sešli s náměstkem generálního ředitele drah Jiřím Kolářem. Jeho tým má do čtvrtka vyhodnotit naše námitky a v pátek se pak dohodneme na výši pokuty,“ říká náměstek olomouckého hejtmana Petr Polášek, který má na starosti dopravu.

Ilustrační obrázekPraha - Spolu s konečným návrhem JŘ 2007/2008 se objevily podrobnosti o uvažovaných změnách v jízdních řádech vlaků SuperCity. Pravděpodobně bude zrušen současný pár SC 507 a SC 510 s kompenzací spojem kategorie InterCity v přibližně stejné časové poloze. Díky uvolnění jednoho vlaku Pendolino by u všech zbylých spojů mělo být garantováno nasazení jednotky řady 680. Dále by mělo dojít k drobné úpravě jízdních dob na severní i jižní větvi.

zdZábřeh na Moravě - Společnost Connex Morava a. s. provozuje dopravu na trati 293 Šumperk - Kouty nad Desnou / Petrov nad Desnou - Sobotín (Železnice Desná v majetku Svazku obcí v údolí Desné). V hlavní turistické sezóně (pouze o víkendech) odpadne cestujícím z Koutů do Zábřehu přestupování v Šumperku díky zavedení přímých vlaků. Spoje budou vhodné pro turisty, lyžaře a cyklisty. V zimě pojedou od 25.12. do 26.3., v létě od 3.6. do 1.10. Vlaky budou jezdit po trase Zábřeh na Moravě - Šumperk - Velké Losiny - Kouty nad Desnou a zpět. Jedná se o 2 páry vlaků v obou směrech.

Lichkov - Od 12.února 2005 bude obnoveno víkendové přeshraniční spojení osobními vlaky v úseku Lichkov - Międzylesie. Z Międzylesie je možné použít vlaky PKP dále do vnitrozemí např. v 9.48h směr Wrocław příj. 12.22, odjezd zpět ze žst. Wrocław 16.51, příjezd do Międzylesie 19.31 a v 19.35 jede vlak do Lichkova.
Na vlaky budou nasazeny sólo vozy řady 810 ČD.
Vlaky budou zaváděny v (6),(7) a 28.3., 3.,26.,27.5., 15.8., 11.9. takto:
Os 20045 Letohrad odj. 8:52, Międzylesie příj. 9.30 (přípoj 9.48h směr Wrocław)
Os 20044 Międzylesie odj. 9.32, Lichkov příj. 9.43 s přípojem do Letohradu a odtud dále až do Prahy
Os 20043 Letohrad odj. 18.05, Międzylesie příj. 18.49
Os 20046 Międzylesie odj. 19.35, Lichkov příj. 19.46 s přípojem do Letohradu.
K jízdám do polského příhraničí je též možné použít výhodnou nabídku SONE+.

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:34
sets at 17:58