..: All news and reports - Služby - Německo :..

Nové informační tabule ve stanici Dresden Hbf, foto: Kai Michael Neuhold – Deutsche Bahn AGBerlín — Německý správce železniční infrastruktury DB Netz, člen koncernu Deutsche Bahn, chystá pro cestující ve 120 nejfrekventovanějších železničních stanicích nové odjezdové informační tabule na nástupištích. Prvními třemi stanicemi, kde byly již nové systémy instalovány, jsou nádraží Leipzig Hbf, Leipzig/Halle Flughafen a Karlsruhe Hbf v západní části Německa. Již do konce letošního dubna má být novou generací tabulí vybaveno 60 stanic, do konce roku pak ještě dalších 60. Kromě toho se chtějí u Deutsche Bahn více zaměřit také na kvalitu úklidu na nástupištích a nádražních budovách, a to konkrétně v 53 městech, na která poukázali sami cestující.

ČD in Kooperation mit DB, foto: Aleš PetrovskýSylt - Stejně jako před Vánoci, tak i po Novém roce České dráhy přišly s výhodnou nabídkou svých Včasných jízdenek do Německa. Na spoustu zajímavých míst se dalo dojet od přibližně 520 korun v jednom směru. Nedávno jsem objevil fotky z ostrova Sylt u německo-dánských hranic. Místo mě zaujalo i způsobem, kterým se na tento ostrov dostává železnice, tedy po speciálním mořském valu. Lehký nádech exotiky a dlouhá cesta vlakem včetně ICE-T mne nenechala dlouho chladným a s nákupem jízdenky jsem příliš neotálel.

Moderna v Domažlicích, foto: Aleš PetrovskýPlzeň – Nový jízdní řád, platný od poloviny prosince loňského roku, přinesl několik novinek i na západ Čech. Přeshraniční provoz osobních vlaků v relaci Domažlice – Furth im Wald, který dříve zajišťoval dvakrát denně nepříliš reprezentativní motorový vůz řady 810 (jak jste se mohli dočíst i v úvodním díle tohoto seriálu), byl nahrazen protažením vlaků Oberpfalzbahn jedoucích z německého Schwandorfu přes Furth im Wald přímo do Domažlic. Taktéž se částečně posunuly časy, takže osobní vlaky nekopírují tolik jízdní řád mezinárodních expresů. Byla také zavedena nová linka Marktredwitz – Cheb – Hof přes nově otevřený hraniční úsek Aš – Selb-Plossberg. Tyto nové vlaky opět zajišťuje dopravce Oberpfalzbahn (OPB). Tyto novinky mě přiměly zavítat do německého příhraničí v krátké době znovu.

Celodenní jízdenka region Plzeňský plus Německo, foto: Aleš PetrovskýPlzeň – Podrobné osobní zkušenosti se službami českých dopravců jsou nejlepším způsobem, jak nahlédnout za oponu marketingu a posoudit, jakou službu cestující skutečně dostává. Od ledna 2014 nás v našich redakčních testech zajímalo vše možné – od profesionality palubního personálu, přes hodnocení jídel v restauracích na kolejích až po cestování nočními vlaky. Občas naše cesty vyvolaly i reakce dopravců, které nebyly jen pozitivní. Na závěr dvouletého cyklu jsme se vydali poněkud zvláštní cestou – náš redaktor Aleš zavítal do Německa a blízkého příhraničí, aby kvalitu českých a slovenských vlaků porovnal se standardy na západ od nás.

ICE3 Berlín - Palubní portál, na kterém cestující najdou informace o jízdě, filmy, knihy, nebo si zde mohou objednat jídlo z jídelního vozu. To vše, včetně bezplatného připojení k internetu u dálkových a některých regionálních spojů, využívají cestující v Česku už zhruba tři roky, nicméně za hranicemi nejsou tyto věci zdaleka samozřejmostí. Nyní o podobných službách začínají uvažovat i takoví obři jako Deutsche Bahn nebo PKP Intercity. A důvod? U německých drah jím je zejména otevření trhu dálkových autobusů a částečný odliv cestujících, kteří tento způsob přepravy volí místo vlaku. V Německu využilo v roce 2013 služeb dálkových autobusů zhruba 9 milionů cestujících, přičemž zhruba třetina z nich přešla do autobusů právě z vlaků DB. Tito cestující volí autobus nejen z důvodu, že je levnější než železnice, ale také z důvodu, že bezplatný internet se v autobusech běžně nabízí.

642.638, Neugersdorf - Ebersbach, foto: NIcKON Hannover — DB Regio byla vybrána aby po dobu příštích 15 let – počínaje 15. prosincem 2015 – provozovala regionální dopravu na linkách v oblasti Dolního Saska. V současné době tam provoz zajišťují vlaky DB. Koncese se vztahuje na téměř 3,7 miliónu vlakokilometrů za rok. Ale již od jízdního řádu platného od letošního prosince dojde k rozšíření spojů na dvou linkách (Braunschweig – Salzgitter–Lebenstedt a Braunschweig – Schöppenstedt), kde bude dvouhodinový interval vlaků zkrácen na hodinový. Na vybraných linkách se navíc rozšíří spoje jezdící ve večerních hodinách a ve víkendových dnech. Ročně se tak přepravní výkon zvýší o 250 tisíc vlakokilometrů. Přidělená koncese se týká následujících linek:

ICE Lok-Führer, Feldkirch, foto: Josef Petrák Berlín — Dvacet let od zahájení komerčního provozu Eurotunelu pod kanálem La Manche mezi Velkou Británií a Francií se konečně otevírá možnost jeho komerčního využití v osobní dopravě i pro další dopravce. Po tříletém úsilí a zkoumání bezpečnostních aspektů bylo povolení uděleno DB se vozidly ICE od společnosti Siemens. Informaci podala společnost provozující Eurotunel, zprávu pak přinesly agentury a média dne 14. června 2013. Tunel se má obecně otevřít všem, kdo splní bezpečnostní a další technické parametry. Dosud zde v osobní dopravě jezdily pouze vlaky dopravce Eurostar, dceřiné společnosti SNCF. Potěšení nad rozhodnutím úřadů a doporučením komise vyjádřil i šéf Eurotunnelu Jacques Goudon s tím, že „jde o pokrok pro miliony cestujících“. Oproti současným cca 10 milionům cestujících ročně si od vstupu Deutsche Bahn na trasu pod kanálem slibují nárůst o zhruba 3 až 4 miliony. DB rovněž uvažují o pravidelném provozu mezi Frankfurtem nad Mohanem a Londýnem, avšak pravděpodobně až od roku 2016, po dodávce nových souprav.

Videokabina - čelní pohled, foto: Tommy Villingen / Berlín  — Aktualizováno 13. 4. v 18.00 h — Dne 15. dubna 2013 začíná na Schwarzwaldbahn v režii DB Vertrieb pilotní projekt prodeje jízdních dokladů s použitím videa. Projekt je podporován Evropskou unií a spolkovým ministerstvem dopravy. Méně využité klasické pokladny s obsluhou budou nahrazeny prodejním terminálem umožňujícím i videokonferenci s prodejním centrem. Na nádražích Genenbach, Triberg, St. Georgen, Engen a Löffingen budou klasické pokladny uzavřeny a nahrazeny „videoprodejem“. Zkušební provoz je připraven na půl roku a po vyhodnocení by se mohl rozšířit i na další nádraží. V dopravní hale nádraží je instalována tzv. videokabina. Cestující, který se kromě prosté koupě jízdenky potřebuje i poradit, vstoupí do kabiny a uvítá ho pohled na dvě obrazovky a kameru. Dále je kabina vybavena reproduktory, mikrofonem a zeleným startovacím tlačítkem. Po stisku tlačítka se systém aktivuje a cestující je spojen s poradenským centrem umístěným ve stanici Villingen. Na pravé obrazovce se objeví cestovní poradce, na levé údaje o objednávaném jízdním dokladu. V kabině je rovněž platební terminál, který jízdní doklady tiskne a vydá. Kabina je dostatečně rozměrná i pro vozíčkáře.

DB Expressbus / ČD SuperCity Bus, technický výkres, foto: ČDPraha - Z Prahy do Norimberku za 3 hodiny 45 minut se cestující Českých drah budou moci poprvé svézt v neděli 9. srpna. Dopravním prostředkem ovšem nebude vlak, ale přímý autobus v barvách Deutsche Bahn, který u ČD ponese produktové označení SC Bus. Denně propojí obě města v každém směru šest povinně místenkových spojů, vedených po dálniční trase přes hraniční přechod Rozvadov-Waidhaus. První autobusový spoj vyjede z Prahy hl.n. v 7:30 ráno a další budou následovat v průběhu dne v dvouhodinovém intervalu až do 17:30. V opačném směru bude první možností ranní SC Bus 1051 ze stanice Nürnberg Hbf. v 8:45. Moderní klimatizované autobusy DB Expressbus kromě pohodlných sedadel ve dvou cestovních třídách nabídnou zásuvky 230 V, palubní WC nebo snack bar. K mezistátní jízdence cestující zaplatí ještě cenu povinné rezervace: 4 € pro 2. třídu a 5 € pro 1. třídu, v niž bude zákazníkům navíc poskytnuto občerstvení.

jídelní vůzPraha - České dráhy v nejbližších dnech vypraví speciální vlak s nadstandardními službami, určený pouze pro cestující směřující na koncert Eltona Johna. Vlak bude sestaven ze dvou vozů první třídy řady Ampz, dvou restauračních vozů WRmz, lůžkového vozu WLABmz a vozu druhé třídy řady Bee či Bmz určeného pro služební účely. Vlak ponese komerční název Elton John Train a je součástí nového projektu vlaků pro movitou klientelu typu Bohemian Train. Souprava pojme maximálně 90 cestujících. Cena nejlevnější jízdenky se pohybuje okolo 20 000 Kč a zahrnuje přepravu, catering ve vlakové restauraci TaiTTinger a drinky v Bugy's baru.

Lübeck Hbf Německo - Společnost Deutsche Bahn řeší už čtvrtý zaznamenaný případ v tomto měsíci, kdy průvodčí bezohledně vykázal dítě z vlaku. Například dvanáctiletou cestující, která si zapomněla průkazku na slevu, průvodčí okamžitě vysadil, přestože už byla tma a spolucestující se nabízel, že za ni uhradí jízdné. S těžkým violoncellem šla 5 km pěšky. Ještě krutější byl jeho braniborský kolega, který vysadil třináctiletou dívku 40 kilometrů od domova, když si zapomněla peníze a doklady, a nenechal ji ani zavolat ze svého mobilního telefonu.

Ilustrační obrázekBerlín - Deutsche Bahn se spolu s aukční společností eBay pustily do neobvyklé marketingové akce, v jejímž rámci chtějí vydražit až milion jízdenek. DB předpokládají, že jízdenky prodají nejpozději do 10. srpna. Jsou určeny pouze pro jízdu uskutečněnou v období od 16. srpna do 31. října vyjma pátků, kdy je největší frekvence cestujících. Zájemci si budou moci vybrat mezi jízdenkami s vyvolávací cenou od jednoho eura a jízdenkami s fixní prodejní cenou. Jízdenky s pevnou cenou 33 EUR jsou platné pro vnitrostátní cesty a za cenu 44 EUR lze pořídit jízdenky mezinárodní. Nejlevnější desetieurové jízdenky budou určeny pro kratší jednosměrné cesty.

Ilustrační obrázek DB AG - Sedmého června startuje jedna z nejočekávanějších sportovních akcí tohoto roku - EURO 2008, jehož pořádání se letos zhostily železniční mocnosti Rakousko a Švýcarsko. O polepených taurech se na ŽelPage napsalo mnohé, proto se dnes zaměříme na různé slevy, které můžete pro cesty nejen za fotbalem do těchto zemí použít.

19.11.2007 - 12:00 - Přímé lehátkové a lůžkové vozy Praha - Basilej od nového GVD

CNL DBPraha, Curych - Od 9. prosince budou na vlaku EN 352/353 Johannes Kepler jezdit denně z Prahy do Basileje přímé lehátkové a lůžkové vozy pod značkou City Night Line (CNL). Pojedou přes Lipsko a Frankfurt n. M. Süd místo současné skupiny vozů JLV do Wiesbadenu. Odjezd z Prahy hl. n. bude ve 20:25, příjezd Basel v 10:37. Zpět vyjede v 18:04, do Prahy přijede v 8:18. Cena začíná na 29 € za jízdenku ve voze k sezení s oddíly a 49 € za lehátko. Nově bude možné v tarifu Spar-Night koupit všechny kategorie jízdenek. Od prosince 2007 také divize Dálková doprava DB sjednotí své noční vlaky CityNightLine, DB Nachtzug a UrlaubsExpress pod značku City Night Line.

zdroj: CNL, IDOS

2.10.2007 - 14:00 - Deusche Bahn rozšiřuje nabídku nočních spojů

Ilustrační obrázek Berlin - Od počátku platnosti nového jízdního řádu 9. prosince 2007 budou všechny noční spoje společnosti Deutsche Bahn provozovány pod jednotnou značkou CityNightLine. Tím dojde ke sjednocení nabídky a vzhledu spojů dříve provozovaných pod jmény DB Nachtzug, UrlaubsExpress a CityNightLine. Všechny jízdenky bude možné rezervovat na portálu www.bahn.de. V platnosti zůstávají jízdenky Sparpreis v ceně 29 Euro - "Ruhesessel", 49 Euro - lehátko a 69 Euro - lůžko. Kromě těchto změn dojde i k rozšíření nabídky, mimo jiné o spoje Praha - Amsterdam a Praha - Basel.

zdroj: DB

1 2 3 4 5 ... 7 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:55
sets at 20:15