..: All news and reports - Stavby a projekty - ČR Liberecký :..

Nádražní budova v Chotyni v roce 2018., foto: WikipediaChotyně — V záplavě více či méně smysluplných petic se vynořila jedna, která podle našeho názoru stojí za pozornost. Týká se zachování architektonicky i historicky cenné nádražní budovy v Chotyni na trati 089, kterou chce Správa železnic zdemolovat. Dlouhodobě nevyužívaný objekt chátrá, avšak stále je v zachránitelném stavu. Zájem o jeho pronájem, opravu a využívání má obec, v níž je objekt umístěn na dobře viditelném vyvýšeném místě a tvoří její dominantu. Nejde tedy o samoúčelnou záchranu, jako v případě staré nádražní budovy v Ústí nad Orlicí. Pokud si myslíte, že nádraží stojí za záchranu, můžete Chotyňským pomoci v jejich úsilí podepsáním petice. A to i v případě, že nežijete v Libereckém kraji.

Pohled na část nové stanice Česká Lípa hlavní nádraží, foto: Michal Jaroš/Zdeněk Michl - ŽelPageČeská Lípa — Cestující, kteří po delší době pojedou na českolipské hlavní nádraží, si mohou po výstupu nyní snadno připadat jako v jiném světě. Tento železniční uzel totiž v poslední době prošel velkou rekonstrukcí a změnil se prakticky k nepoznání. Celá stanice se posunula o několik set metrů blíže k centru města, původní nízké peróny nahradila standardizovaná nástupiště ve výšce 550 mm nad temenem kolejnice, doplněn je i obligátní nový audiovizuální informační systém. Po dokončení stavby bude do prakticky nové stanice zaústěna i regionální trať 087 z Lovosic, která doposud ústila na samostatné nástupiště na druhé straně původní stanice. Nejzajímavější na celé stavbě je však bezpochyby nová výpravní budova, která je zajímavým architektonickým počinem, jenž nemá zatím v České republice při srovnatelných stavbách obdoby.

Titul knihy Železná dráha v údolí Kamenice, foto: Pavel Šturm Tanvald — Trať ze Železného Brodu do Tanvaldu oslavila v roce 2015 své 140. výročí. Při této příležitosti vydává Železniční společnost Tanvald knihu věnovanou této lokální trati spojující města, obce a vesničky podél řeky Kamenice. Kniha Železná dráha v údolí řeky Kamenice má 214 stran a obsahuje na 371 obrázků, které se skládají z dobových pohlednic, nákresů, jízdních řádů, jízdenek, plánků a fotografií. Publikace přibližuje čtenáři plány na výstavbu trati v regionu a její potřebu, samotný vznik a stavbu trati. Přiblíží i jednotlivá období provozu až po současnost, podívá se také na jednotlivé stanice a zastávky a přiblíží i vozový park na trati – parní lokomotivy, motorové vozy a dieselové lokomotivy. Ne příliš veselou kapitolou jsou nehody na trati, nevyhneme se tak nehodě na Spálově, od které letos v srpnu uplynulo 25 let. Kniha nabídne čtenáři i tipy na výlet v okolí a na odlehčení jsou zde uvedené i povídky, které se vážou přímo k trati samotné. Cena knihy je 595 Kč.

Motorový vůz na trati 036, foto: paolo3 Nová Ves nad Nisou - Letošní letní prázdniny se v Libereckém kraji odehrávají ve znamení zahájení dlouho očekávané rekonstrukce tratě 036 mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Na začátku srpna tak začala přibližně dvouměsíční nepřetržitá výluka v celém úseku mezi Jabloncem a Desnou, přičemž osobní vlaky Českých drah jsou nahrazovány autobusy až do Harrachova. Investice, kterou Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) slibuje již léta, přinese nejen zrychlení železniční dopravy a zvýšení komfortu pro cestující. Dojde i k (ze strany kraje dlouho požadovanému) zavedení taktového řádu osobních vlaků s intervalem 30 minut ve špičce, což dosud s ohledem na limity infrastruktury nebylo možné. Naopak se cestující zřejmě budou muset smířit s plánovaným zrušením železniční zastávky Nová Ves nad Nisou, která již není uvedena ani v návrzích nového grafikonu.

Poškozená trať u Křižan, foto: Jindřich Berounský Liberec — Úsek trati 086 mezi stanicemi Liberec a Jablonné v Podještědí tuto neděli, 1. června, po téměř roce bez provozu opět přivítá pravidelnou osobní dopravu. Jako první na trať vyjedou rychlíky, které spojují Liberec s Českou Lípou, Děčínem a Ústím nad Labem, a které objednává Ministerstvo dopravy. Naopak na osobní vlaky objednávané krajem si zde ještě delší dobu počkáme, minimálně do konce roku budou nadále nahrazeny náhradní autobusovou dopravou. Jejich další osud bude pak záviset na rozhodnutí Libereckého kraje, který se podobně jako další kraje potýká s omezeným rozpočtem a proto zřejmě uvažuje o trvalé náhradě těchto zastávkových vlaků autobusy. Neoficiálně se mluví v tomto ohledu o plánu společného konceptu zrychlených vlaků v režii kraje a Ministerstva dopravy.

Dopravní terminal před halou, foto: Marek HocorkaTanvald — Horskou trať 036, vedoucí z Liberce do Harrachova a pokračující jako trať 251 dále do polské Szklarské Poręby a Jelenie Góry, lze s čistým svědomím označit za drážní úsek, do něhož se v Libereckém kraji v uplynulých letech investovalo nejvíce prostředků. Za několik let vyrostly na trati čtyři nové zastávky (v Desné, Smržovce a Jablonci nad Nisou), proběhla oprava mostu přes hlavní silnici v Tanvaldu, podařilo se obnovit úsek z Harrachova do Polska a dopravci začali nasazovat novější vlakové soupravy. Letos sem navíc přibudou nové motorové vozy Stadler Regio-Shuttle a město Tanvald čeká výstavba nového přestupního terminálu. Zajištění lepší možnosti přestupu mezi vlaky a autobusy si zde proto vyžádá také mírnou úpravu kolejiště a okolních silničních komunikací.

12.4.2011 - 22:00 - Hledá se maskot zubačky

854.217, Kořenov zastávka - Kořenov, foto: paolo3Tanvald — V nedávné době jsme vás informovali, že České dráhy společně se Škodou Transportation hledají jméno pro nové elektrické jednotky. Nyní vám přinášíme informace o další soutěži, kterou vyhlásila Železniční společnost Tanvald. Tentokrát je cílem co nejlépe ztvárnit podobu maskota ozubnicové dráhy z Tanvaldu do Harrachova. Uzávěrka soutěže je 30. dubna 2011. Návrhy je možné odevzdat v Muzeu ozubnicové dráhy v Kořenově, v infocentru v Tanvaldu či zaslat poštou na adresu Železniční společnost Tanvald o.p.s., Krkonošská 256, 468 41 Tanvald. Vyhlášení výsledků proběhne při první nostalgické jízdě na Zubačce v sobotu 28. května 2011 v Kořenově, přičemž nejlepší díla budou vystavena v místním Muzeu ozubnicové dráhy. Vyhrát můžete jízdenky na historické vlaky Zubačky, volné vstupenky do Muzea ozubnicové dráhy či upomínkové předměty.

Zdroj: www.zubacka.cz

Desná - Pustinská, foto: město Desná Desná — V pátek 20. srpna 2010, čtyři minuty po půl jedenácté, byla na trati 036 (Liberec – Harrachov) slavnostně otevřena nová zastávka Desná–Pustinská. Zajímavá je hlavně tím, že se stala nejstrmější vlakovou zastávkou v Česku. Stoupání dosahuje 56 promile a trať je vybavena ozubnicí. Slavnostního otevření se kromě zástupců města, Českých drah a Správy železniční dopravní cesty zúčastnil také sám Krakonoš. První cestující, která využila tuto novou zastávku, od něj byla obdarována dárkovým balíčkem a pamětním certifikátem. Výstavba této zastávky byla součástí velkého projektu s názvem Zlepšení dopravní obslužnosti území Mikroregionu Tanvaldsko, který zahrnoval stavbu 4 nových zastávek na železnici a opravu 18 autobusových zastávek v obcích Desná, Smržovka a Velké Hamry. Projekt byl spolufinancován Evropskou unií.

Polský , foto: Pavel Vlček - Železniční společnost Tanvald Harrachov/Szklarska Poręba — Již dříve jsme informovali, že počínaje 3. červencem měl být obnoven provoz pravidelných vlakových spojů Przewozy Regionalne (PR) a Viamont v úseku Kořenov – Harrachov– Jakuszyce – Szklarska Poręba Górna. K tomu však v daný den nakonec opět nedošlo. Po několika zpožděních vzniklých na polské straně již při stavbě trati ze strany zhotovitele, polské firmy Dolkom, se nyní přidává další problém způsobený polským správcem infrastruktury — PKP Polske Linie Kolejowe (PKP PLK).

Železná Ruda–Alžbětín, anketa Nejkrásnější nádraží ČR Jablonec nad Nisou — Není tomu tak dávno, co České dráhy přistoupily k rekonstrukcím mnoha nádražních budov. Kompletní přeměnou tak prošla například budova v Třeboni, Holešově nebo Písku. Zatím poslední přišla na řadu budova v Jablonci nad Nisou, která byla slavnostně otevřena symbolickým přestřižením pásky 24. června 2010. Stavební práce budou zahájeny také na mnoha objektech v Plzeňském kraji, z nichž jmenujme například Klatovy, Kaznějov či Tachov. Právě rekonstrukce tachovské budovy bude v tomto regionu svým rozsahem patřit mezi největší stavební projekty. Kromě modernizace vnějšího vzhledu si od ní vlastník slibuje také zvýšení kultury cestování.

Zastávka Desná-Pustinská, foto: Železniční společnost Tanvald - Petr Möller Desná/Harachov — Po nedávném otevření zastávek Jablonec n. Nisou centrum a Smržovka–Luční nás v létě na trati 036 (Liberec – Tanvald – Harrachov) čeká několik dalších novinek. Jednou z nich je otevření další nové zastávky, tentokrát v oblasti Desné. Jedná se o zastávku Desná–Pustinská. Během června měly také začít práce na budování zastávky Desná–Riedlova Vila. Tato stavba však bude pozdržena kvůli nutnému přepracování projektu. Druhou chystanou novinkou je pravděpodobné obnovení osobního provozu na trati Harrachov – Harrachov st.hr. – Jakuszyce – Szklarska Poręba Górna, kterého se dočkáme nejspíše 3. července letošního roku.

11.4.2010 - 16:00 - V pondělí 12. dubna začíná výluka lanovky na Ještěd

Lanovka na Ještěd, foto: ČD, a.s. Ještěd — Dvoukabinová lanovka vedoucí z Horního Hanychova na Ještěd bude od pondělí 12. dubna do čtvrtka 22. dubna 2010 mimo provoz. Během této jarní výluky budou provedeny opravy v rámci základní údržby, velké opravy proběhnou až na podzim letošního roku, kdy bude vyměněna jedna z kabin. Po revizi bude opět spuštěna v pátek 23. dubna 2010. Lanovka byla vybudována na náklady Československých drah chrudimskou firmou František Wiesner a do provozu byla uvedena na konci června roku 1933. V letech 1971 – 1975 prošla zásadní rekonstrukcí, čímž se zařadila k lanovkám světové úrovně.

Zdroj: České dráhy

612.613 DB, nová zastávka Smržovka–Luční, foto: Jindřich Berounský Zittau — (Aktualizováno 5. 2. 2010 – doplněny fotografie) Jednotlivými státy v oblasti tzv. česko-polsko-německého trojmezí prochází i trať 089 (Liberec — Rybniště). Dlouhodobým zanedbávám údržby je však 2,7 km dlouhý traťový úsek na polské straně ve špatném stavu a Polsko nemá ani zájem o jeho rekonstrukci. Vlaky tak tento úsek musí projíždět sníženou rychlostí 30 km/h, což je velice zpomaluje, neboť jinak na této trati mohou jezdit rychlostí až 100 km/h. Tento stav ale brání dalšímu rozvoji, který plánuje KORID LK a ZVON v rámci projektu LUISE. Ten by měl zatraktivnit železniční dopravu právě v česko–německém pohraničí.

612.613 DB, nová zastávka Smržovka–Luční, foto: Jindřich Berounský Smržovka — Lepší přístup k regionálním vlakovým spojům mají od 1. ledna obyvatelé třiapůltisícového města Smržovka v severních Čechách. Přesně na Nový rok zde, zatím ve zkušebním provozu, začala veřejnosti sloužit nově vybudovaná železniční zastávka Smržovka-Luční. Jedná se již o čtvrtý nástupní bod na území Smržovky, nicméně právě nová zastávka má lidem umožnit lepší přístup k vlakům přímo z centra města přes sídliště Luční. Umístěna je na trati 036 mezi stanicemi Smržovka a Smržovka-střed a náklady na její vybudování dosáhly 6 milionů korun, které město čerpá zejména ze strukturálních fondů EU v rámci rozvojového projektu Zlepšení dopravní obslužnosti území Mikroregionu Tanvaldsko. Prvním spojem, který novou zastávku obsloužil, byl osobní vlak 16206 z Tanvaldu do Liberce.

Zahrádky u České Lípy Zahrádky u České Lípy — Již potřetí pořádá občanské sdružení Asociace Souznění Entente Florale CZ soutěž o nejkrásnější nádraží roku. Vítězem se letos stala železniční stanice Zahrádky u České Lípy, která leží na jednokolejné trati 087 Lovosice — Česká Lípa a je hojně využívána turisty. Cenu spokojených cestujících si odnesly stanice Červený Kostelec, Dlouhá Třebová, Lanžhot, Roztoky u Jilemnice a Vlašim. Zvláštní cenu za péči zaměstnanců o květinovou výzdobu a za útulné a milé prostředí dostala také Davle, která figurovala i mezi deseti finalisty ankety.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:10
sets at 20:47