..: Polský úsek zubačky opět reálný :..

Ilustrační obrázekSzklarska Poręba – Dlouholetá aktivita nadšenců po obou stranách státní hranice o znovuzprovoznění trati Tanvald - Kořenov - Harrachov - Jakuszyce - Szklarska Poręba - Jelenia Góra konečně padla na úrodnou půdu. 6. října 2007 došlo k přijetí rozhodnutí sejmiku Dolnoslezského vojvodství ve věci nabytí vlastnictví pozemků a budov trati číslo 311 v km 29,884 – 43,138, tedy v úseku Szklarska Poręba Górna – státní hranice. Tato skutečnost velmi přiblížila realizaci snu (čím jízdy osobních vlaků za harrachovskou výhybku bezesporu jsou) mnoha jedinců, a to nejen železničních nadšenců a železničářů, kteří od roku 1991 trpělivě „bombardovali“ kompetentní osoby návrhy ve věci obnovení provozu do Polska, ale i obyvatel okolí Liberce a Jelení Hory. Na tomto místě lze připomenout nikdy neutuchající činnost Železniční společnosti z Tanvaldu, dále vzpomeňme vznik Porozumění měst a Towarzystwo Kolei Izerskiej atd.

V souvislosti se změnou právního statutu byly zahájeny první práce na úseku Szklarska Poręba Górna – Jakuszyce, jejich vyvrcholením by měly být první jízdy s motorovými vozy řady SA 106 již v březnu příštího roku (při příležitosti závodu Bieg Piastów, který se každoročně koná v Jakuszycích).

Průběžně jsou organizovány práce na bázi volontariátu, dochází k čištění zmíněného úseku od náletových dřevin, jsou odstraňovány nánosy ze samotné trati a přejezdů, káceny vzrostlejší stromy zasahující do průjezdného profilu železničních vozidel. V příštím roce by mělo dojít k prvním rozsáhlejším pracím – výměna pražců apod., kde výše nákladů na tuto částečnou opravu úseku Szklarska Poręba Górna – Jakuszyce byla vyčíslena na přibližně 3,5 mil. Kč. Efektem této rekonstrukce by mělo být zvýšení traťové rychlosti na 30 km/h. Nutno připomenout, že na mnoha místech je možné potkat pražce s vročením 1914, po kterých ještě v roce 1998 jezdily pravidelné nákladní vlaky do kamenolomu Czerwony Potok. V dlouhodobějším horizontu je předpokládána realizace generální rekonstrukce, samozřejmě s přispěním z fondů EU.

Níže umístěné fotografie zobrazují průběh prací v září a říjnu letošního roku.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Autor: Petr Špetlák


j_Petr Špetlák | 4.11.2007 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty

More from ČR Liberecký Polsko


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
27.11.2007 (10:56)  
hurra konecne se neco zacne dit...aspon teda doufam.fajn by treba bylo, kdyby jezdily naky spoje dejme tomu o letnich prazdninach, myslim ze tůristy by to bylo docela slusne vyüzivany a na zubacce by to äspon taky trochu ozilo,ne?
06.11.2007 (11:35)  
dobrá zpráva krásné prostředí kudy vlak jede bylo by to super kdyby jezdil až dál z Harrachova
Registered user Wool 
05.11.2007 (19:18)  
Vojvodství, resp. powiat ("okres") Jelení Hora. Ono se totiž ještě přesně neví, kdo to nakonec bude :) jestli powiat či vojvodství. Spíše se mluví o vojvodství.
Registered user Topas 
05.11.2007 (11:11)  
6. října 2007 došlo k přijetí rozhodnutí sejmiku Dolnoslezského vojvodství ve věci nabytí vlastnictví...
A kdo nabývá, mohu-li se zeptat? Vojvodství či přímo nějaký spolek?
05.11.2007 (5:52)  
Pro Zikmunda: Kde to žijete? U nás nejsou schopni vyměnit staré Popy 2000 za nové 3000,protože si někdo vymyslel horentní sumu. A to by u nás měli tahat tři i když pujčený!? Vlakvedoucí už teď nemá na vlaku skoro žádné zázemí. A s tou cháskou,která u nás jezdí, by o ně brzo přišel.
Registered user pekař 
04.11.2007 (21:34)  
MZ: já to chápu, vím co je TCV, ale nechápu příslušné orgány...
Registered user zaosai  mail  
04.11.2007 (21:34)  
tgw - Jen na okraj-viděl jsi někdy otevřenou Mumlavskou boudu u vodopádu ? Já v posledních letech to štěstí neměl.
04.11.2007 (21:28)  
Od nádraží v Harrachově vede široká turistická trasa k hranici, je to asi deset minut a pak vedou široké pohodlné cesty, častečně asfaltové, až k přejezdu. Před přejezdem na "hlavní silnici" do Harrachova je ještě jeden hstorický stožár TV. Takže pro cyklisty je tu možnost pohodlné jízdy, mnohem lepší než "šílený" silniční stoupák.

ad pekař : cena 15 Kč je za místní jízdenku na základě dohody mezi ČD a PKP; jízdenka Cieszyn – Bielsko je za vnitrotarif PKP, jenže jízdenka ČT – Bielsko se musí vydat podle TCV, kombinace dvou vnitrotarifů je v podmínkách ČD vyloučena.
Přestože se ČD holedbají "schengenských prostorem", zejména u nanabídky Regionet LABE – ELBE, stále zachovávají móresy z doby "komunistického režimu" a na hranicích mezi sousedními železničními správami existuje "tarifní železná opona", to znamená fiktivní tarifní bod Grenze, od něhož se počítá jízdné.
Když jezdí do Českého Těšína PKP, tak by se mělo jezdit za tarif PKP … a nepotřeboval byste žádnou mezistátní jízdenku, tak jako to funguje mezi západoevropskými železnicemi. Takové DB už dávno poslaly v rámci mezistátní dopravy TCV k čertu, vlakové čety jsou vybaveny POP sousedních železnic (takže na EC München – Zürich má tři) a odbavují cestující podle vnitrotarifu jednotlivách železnic.
Jenže tohle je nad chápání příslušných na GŘ ČD, mne za tyhle kacířské názory nemají vůbec rádi …
04.11.2007 (21:12)  
seath:no, prochazel jsem tu trat celou...posledni ozubeny usek je mezi Korenovem zastavkou a Korenovem, jinak az do POlska je to bez zubu..
tgw:neni vubec zac a jeste je dobra stranka, na kterou tu byl odkaz, albico.cz...jsou tam pekny dobovy fotky tak fotky ze zim 2001/2 a2004/5, kde je videt, ze je to fakt v horach a snehu nebyva poprasek:)
Registered user Wool 
04.11.2007 (19:06)  
Jako autor clanku musim uvest, ze nejsem autorem titulu, ale to nevadi, presne, jak rekl Railfort, vime, o co jde. Nicmene jak tuto trat nazyvat? Jizerska draha? To ponekud koliduje s nazvem trate do Swieradowa (pred valkou). Nemci ji nazyvaji Zackenbahn, tedy... zubacka. Nejde o slova, jde o praci. Pristi tyden se snad dozvime, zdali bude do zimy mozne vycistit trat ke statni hranici. Je potreba tlacit na pilu (=polskou samospravu...), at vse nezustane u deklaraci. O veci budu informovat.
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko