..: Aktuality a články - ČR Jihočeský :..

Spěšný vlak z Českých Budějovic do Linze, foto: Michal Demčila (ŽelPage)Lipno — Speciální vlak pod názvem ČD Yetti, spojující lyžařské středisko u Lipna s Táborem, Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi, vyjede i tuto zimu. Po tratích 195, 196 a 220 bude vypravován od soboty 19. prosince až do konce března 2010 každou sobotu a ve dny pracovního klidu, tedy o nedělích a státem uznávaných svátcích, kromě 1. ledna. Jeho cesta malebnou krajinou podhůří Šumavy okolo Vltavy z Tábora potrvá zhruba 3 hodiny. Pro zájemce připravily dráhy také slevový voucher, díky kterému dostanou slevu na celodenní skipas.

vykolejený vůz BDs, foto: Filip Hejda TomiceDoplněno 20.8.2009 - Dnes v 7:41 ráno došlo ve stanici Tomice, na trati 220 mezi stanicemi Benešov u Prahy a Tábor, k vykolejení posledního vozu osobního vlaku Os 8257. Nehoda se obešla bez zranění, celková škoda byla odhadnuta na 130 tisíc korun. Dle DIČR k samotnému vykolejení došlo již 2 km před stanicí Tomice. Vlak ovšem pokračoval ve své jízdě dále až do ŽST, kde vykolejený podvozek vozu poškodil výhybku. "Na stanovení příčiny nehody je dosud brzy, ale podle předběžných výsledků šetření mohlo k vykojení dojít důsledkem lomu kolejnice. Vyloučena však není ani technická závada," uvedl Zdeněk Neusar, tiskový mluvčí Drážní inspekce.

Sejmutí lokomotivy 310.076 z podstavce v Č.Budějovicích, foto: DHV Lužná u Rakovníka Lužná u Rakovníka — O víkendu 4. a 5. července byla převezena parní lokomotiva 310.076 z Českých Budějovic do DHV (Depa historických vozidel) Lužná. Akce se uskutečnila z důvodu zachování lokomotivy pro muzejní účely, neboť v Českých Budějovicích je plánována revitalizace železniční stanice, před kterou byla lokomotiva několik desetiletí vystavena. Svůj podíl na rozhodnutí stroj přesunout má ale i zub času a nájezdy vandalů. "Kafemlejnek" zatím zůstane uložen v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka, kde se nyní rozhodne, zda bude zprovozněn, či jen uveden do vystavovatelného stavu.

http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/810178.jpg Blatná — V sobotu 13. června 2009 oslavily blatenské lokálky 110 let své existence. Centrem oslav se stalo malebné nádraží v Blatné, které si připomnělo významné výročí od okamžiku, kdy poprvé přivítalo parní lokomotivu. Samotnou Blatnou, ležící na území Středočeské Pahorkatiny prochází trať 203 z Březnice do Strakonic a nádraží ve výšce 445 m n. m. je zároveň výchozí stanicí tratě 191 do Nepomuku. Podstatnou náplň oslav tvořily jízdy zvláštních vlaků, sestavených především z historických vozidel. Ryzí nostalgii na blatenských lokálkách porušil jen jediný zástupce éry současných kolejových vozidel. Většina blatenských motorových vozů řady 810 v sobotu opustila své tradiční výkony v osobní dopravě, ať již do Nepomuku, Strakonic či Březnice, aby uvolnila místo pro nostalgický provoz. Výjimečně řazené vlaky, vedené motorovou i parní trakcí, tak zčásti zastoupily zmiňované osmsetdesítky. Hlavním pořadatelem oslav byly České dráhy a redakce ŽelPage měla na místě svého redaktora.

15.2.2009 - 8:00 - Zvíkovští nechtějí protihlukové stěny v obci

Ilustrační obrázek, foto: Přema Zvíkov (Českokrumlovsko) - Součástí modernizace trati 196 České Budějovice - Summerau je i výstavba protihlukové stěny v obci Zvíkov, kterou tato trať prochází. Toto opatření má obyvatele chránit před zvýšeným hlukem projíždějících vlaků; těm se ovšem výstavba PHS nelíbí, protože by měla rozdělit obec na dvě části. Dvousetmetrová betonová zeď za desítky milionů ochrání pouze jediný obydlený objekt a několik rekreantů v chatové oblasti od hluku, který trvá dohromady asi pět minut denně, a zároveň znehodnotí přilehlé pozemky a omezí přísun světla do oken některých domů. Investor, kterým je SŽDC, naopak tvrdí, že výstavba stěny je v souladu s nařízením krajské hygienické stanice, která se musí řídit přísnými hlukovými normami. Obyvatelé přiznali, že o stavbě betonové zdi vůbec nevěděli a o záměru na její vztyčení se dozvěděli až při samotné výstavbě. Veřejná vyhláška údajně obsahovala jen rekonstrukci mostu s tím, že budovatel má k dispozici pozemky kolem mostu; zeď ve vyhlášce zmíněna nebyla. Obyvatelé Zvíkova protestují proti budované stěně už skoro rok, ale zatím jediným výsledkem je pozastavení stavby na několik měsíců. V březnu tohoto roku se stavební firma chystá znovu budovat. Jedinou možností obyvatel je podat stížnost na ministerstvo dopravy, které je řídícím orgánem celého projektu. To je asi poslední šance jak se rozumně domluvit. Ze strany SŽDC padla nabídka průhledných PHS, jiné řešení krajská hygienická stanice nepovolila.

Zdroj: ČTK/České noviny

Sudoměřice, 13.1.2008, foto: Drážní inspekce ČR Sudoměřice, 13.1.2008, foto: Drážní inspekce ČR Táborsko, Přerovsko – Zatímco většina se do dnešního rána probudila s šokem a obavami, kdy se spustí generální stávka dopravních odborových svazů a doprava bude kolabovat, českou železniční síť postihly komplikace provozní. První z nich byla mimořádná událost ve stanici Sudoměřice u Tábora. Nákladní vlak, který ve stanici měl stát, částečně zasahoval do průjezdného profilu traťové koleje a následně došlo ke střetu posledního vozu s projíždějícím rychlíkem 632 do Prahy. Podle Drážní inspekce nedošlo k zraněním, ale poškození lokomotivy a pět vozů rychlíkové soupravy, poslední vůz nákladního vlaku vykolejil. Nehoda měla vliv na dopravu - generovaly se až hodinová zpoždění, a to včetně EuroCity do Salcburku. Doprava byla obnovena 5 minut před desátou hodinou dopolední. Přinášíme fotografie z místa nehody.

6.1.2009 - 13:28 - Zastávka Písek-Dobešice bude od 7.1. sloužit cestujícím

842.031 Písek - Již zítřejší první ranní vlak Os 7921 zastaví v nové zastávce Písek-Dobešice. Zastávka je dle železničního jízdního řádu trati 200 (Zdice - Protivín) v provozu již od 14.12.2008, ale realita je jiná. Kvůli chybějícímu rozhodnutí drážního úřadu nebylo zprovoznění k 14.12.2008 možné, protože chyběla bezpečná přístupová cesta k zastávce. Městu Písek se ale podařilo najít vhodné řešení přístupu na zastávku a drážní úřad zastávku při včerejší kolaudaci zkolaudoval. Oficiálně bude zastávka zprovozněna 7.1.2009 v 0:00 hodin, první vlak bude již zmíněný Os 7921.

Nová zastávka leží u písecké průmyslové zóny přímo pod silničním přemostěním - přeložkou silnice I/20, která byla zprovozněna v minulých letech. Zastávka měří 60 metrů (km 17,047 až 17,107) a byla vybudována nákladem cca 3 miliony korun.

Zdroj: České dráhy, a.s.

Jídelní a lůžkové vozy - výročí 50 let, foto: Jídelní a lůžkové vozy (www.jlv.cz)Praha - Na počátku týdne jsme pro vás připravili článek shrnující nedávné změny v oblasti gastronomických služeb poskytovaných v jídelních vozech ČD. Ačkoliv se článek společnosti Jídelní a lůžkové vozy přímo netýkal, v následné diskuzi se opakovaně objevovaly názory negativně hodnotící cenu jejích služeb v mezinárodních vlacích. Krátce na to JLV pružně zareagovaly a upozornily na svém webu na slevu "happy hour".

Vráž u Písku - Dnes v dopoledních hodinách došlo ve stanici Vráž u Písku na trati 200 k nehodě. Osobní vlak 7912 jedoucí z Březnice vjel kvůli probíhající výluce v úseku Vráž u Písku-Písek na obsazenou kolej, zastavit už na ní ale nedokázal. Vlak přitom jel do odbočky rychlostí jen asi 15 km/h. Když ale strojvedoucí viděl stojící soupravu, zastavit už kvůli kluzké vrstvě obrůstající mokré trávy nedokázal. Strojvedoucí uvedl, že nepomohlo ani pískování. Tři lidé byli lehce zraněni a převezeni k ošetření do písecké nemocnice, ostatní odjeli dále do Písku autobusem. Strojvedoucí je nyní postaven mimo službu a čeká na prošetření celé situace.

Ilustrační obrázekMonografie stanic - Po delší odmlce Vám přinášíme další díl ze seriálu Monografie stanic, ve kterém nám autoři představují některá zajímavá nádraží na české železniční síti. Jedná se o otevřený seriál, do kterého můžete přispět i Vy. Dnes však zavítáme na jih Čech do malého města obklopeného lesy, ležící na hranicích s Rakouskem, oddělené od sousedního Gmündu řekou Lužnicí. České Velenice - žije zde přibližně 3500 obyvatel. Ve městě je hospodářský park, střední škola se zaměřením na železniční dopravu a jsou zde i Železniční opravny a strojírny, známé opravou historických vozidel.

Ilustrační obrázekČesko - V minulých dnech, kdy se v médiích spekulovalo o osudu zličínského Siemensu a odpočítavaly se poslední hodiny do prezentace lokomotivy Škoda 109E, projel Českem zvláštní nákladní vlak Rn 33805/33804 s jaderným palivem do temelínské jaderné elektrárny. Mluvčí JETE Marek Sviták tuto informaci zpočátku nepotvrdil ani nevyvrátil. Konstatoval pouze, že "Informace o převozu jaderného paliva jsou běžně ve světě utajenou informací. České jaderné elektrárny v tom nejsou výjimkou." Poslední takový transport se uskutečnil 10. ledna tohoto roku, kdy napříč Českem vyrazila podobná vlaková souprava.

nástupiště, TáborTábor - Do konce letních prázdnin bude první polovina rekonstrukce táborského nádraží již téměř hotová. Cestující budou moci již v půli srpna využívat nové 350 metrů dlouhé moderní nástupiště. Podle přednosty stanice Tábor Milana Vodáka dojde právě v půli srpna k ukončení prací na sudé skupině kolejí. V těchto dnech stavbaři zpevňují podloží pro nové pražce.

Ilustrační obrázek Jindřichův Hradec - Asi každý z příznivců železnice už slyšel o unikátních železnicích s rozchodem pouze 760 mm. Dvě z nich, a to dráha z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, provozovaná akciovou společností Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) a dráha z Jindřichova Hradce do Obrataně s tímtéž provozovatelem, započaly turistickou sezónu vskutku velkolepě.

Ilustrační obrázek Beroun - Jediné přímé vlakové spojení ze severu na jih Čech a obráceně - za to lze považovat rychlík Bezdrev. Dalo by se říci, že tento již "tradiční" motorový rychlík je u konce svého slavného a mnoha fotografy vděčně dokumentovaného života. Bohužel, efektivita a financování provozu se jen málokdy pojí s atraktivitou pro železniční fanoušky a fotografy. Díky tomu se letos s tímto vlakem, pojmenovaném po stejnojmenném rybníku u Hluboké nad Vltavou, setkáváme pravděpodobně naposledy.

Ilustrační obrázek Tábor - Od neděle 15.6 je v provozu nová železniční zastávka Tábor – Čápův Dvůr, kterou v minulém týdnu slavnostně otevřeli zástupci Českých drah a města Tábor. Délkou 140 m a výškou hrany 55cm od kolejnice splňuje podmínky pro bezbariérový nástup do standardních nízkopodlažních vlakových jednotek. Zastávka leží v blízkosti průmyslové a obchodní zóny. Její vybudování je součástí stavby IV. železničního koridoru. Vyžádalo si 12 milionů korun. Podle táborské starostky Hany Randové by zastávka měla najít své uplatnění v integrovaném dopravního systému Tábora, Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí.

« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 6 ... 11 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:57
zapadá v 18:20
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...