..: Nové palivo pro Temelín se v utajení dopravovalo po železnici :..

Ilustrační obrázekTemelín - Včera odpoledne dorazil do jihočeské jaderné elektrárny Temelín vlak s pravidelnou dodávkou nového jaderného paliva. Dle informací šlo zhruba o 25 tun palivových souborů, určených pro výměnu jedné čtvrtiny paliva v druhém bloku elektrárny. Dle mluvčího jaderné elektrárny odstávka a výměna paliva začne v květnu letošního roku.


Nové palivo pro Temelín se v utajení dopravovalo po železnici

Ilustrační obrázek "Transport dorazil v pořádku do elektrárny. Nejedná se o nic mimořádného. Čerstvé palivové soubory jsou takto dopravovány na Temelín dvakrát ročně," sdělil mluvčí jaderné elektrárny Temelín (JETE) Marek Sviták. Vlak Zvl. Nex 33801 s délkou 297 metrů, složený ze dvou krycích, osmi plošinových vozů s palivem a čtyř osobních vozů pro doprovod, vedla motorová lokomotiva 750 312-1. Celý transport doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření. Palivo na cestě do Temelína hlídali policisté, nad soupravou přelétával i policejní vrtulník. Jako postrk byla na konci vlaku řazena i motorová lokomotiva 754 078-4, aby odpadlo prodlení při přepřahu v úvraťových bodech. Vlak totiž dle předpisů nesměl nikde zastavit a měl absolutní přednost před všemi ostatními spoji.

Palivo ve dvaadvaceti kontejnerech po překontrolování zaměstnanci elektrárny uloží do skladů nového paliva. "V následujícím období nás čeká ještě dodávka pro první blok. Veškeré informace týkající se přepravy jaderného materiálu ale všude ve světě podléhají utajení. Temelín není v tomto směru výjimkou," dodal mluvčí. Temelín ke svému provozu a výrobě elektrického proudu potřebuje jednou za rok nahradit právě čtvrtinu paliva v každém bloku.

Ilustrační obrázek Nový uran pro JETE doposud dodávala americká společnost Westinghouse. Předloni však konkurz na nového dodavatele vyhrála ruská společnost TVEL. Ta od roku 2010 Westinghouse nahradí. Tento kontrakt řádově za několik miliard korun bude platit pět let. Za tu dobu se na jih Čech dopraví přibližně 400 tun paliva do elektrárny v Temelíně. Ruský TVEL je již dlouholetým dodavatelem i do naší druhé jaderné elektrárny v Dukovanech.

zdroj: Finanční noviny

Autor fotografií a doplňujících informací o vlaku: Žíža


Vítek_V | 11.1.2008 (19:25)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Jihočeský Česká republika (celá)


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
17.01.2008 (11:01)  
Článek v dráze je moc pěkný, shodou okolnosí jsem jej nedávno četl. Nejvíc m zaujala zajímavá trasa vlaku a náhradní lokomotivy, které čekají na hranicích.
14.01.2008 (15:03)  
Článek je v Dráze 11/2007 tak se tam podívejte, je to docela zajímavé, já nevím zda neodporuje autorským právům sem článek přepsat. Jsou tam i fotky.
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
14.01.2008 (1:26)  
Miroslav Zikmund: Do Brniště i z Brniště sergej zase tak dlouho s "uranem" nejezdil. Původně tam neměl přechodnost. Po udělení výjimky v r.1978 si po několika vykolejeních konečně jeden z nich a to T679.1064 v r.1981 "ustlal" v oblouku před Božíkovem a bylo po legraci. Takže zátěž se poté, stejně jako předtím, téměř bez výjimky předávala v žst. Česká Lípa město a teprve odtud táhnul vlak sergej s postrkem na Bezděz.
Registered user jihad 
13.01.2008 (22:28)  
Palivo z Ruska bude dodávano až od roku 2010. Včera sem tam byl na exkurzi tak to několikrát zmínili :)
Registered user M 
12.01.2008 (23:46)  
Zeptam se teda jeste jednou...
V clanku je napsane, ze palivo doposud dodavala (tedy minuly cas a predpoklad, ze doslo k nejake zmene) americka firma. Dale je ale napsane, ze ke zmene dojde az v roce 2010. Takze jedno nebo druhe by melo byt spatne, ne?
12.01.2008 (22:15)  
Palivo je bezpečné ale astronomicky drahé a dalo by se zneužít. TV N@va hlásila že palivo přijelo z Ruska, podle mých informací z USA, je o tom pěkný článek v Dráze "Svítící vlaky". Ruské palivo je v Dukovanech.
12.01.2008 (20:44)  
no pokud vím, tak ty palivové články se sestavují ručně, bez žádných ochranných prostředků, jen v rukavicích...
C. M. Burns: protože to není IN :-P
Registered user Qaws 
12.01.2008 (10:40)  
JnR: také jsem si na to vzpomněl.. Kdož to tam projíždělo, tak jsem byl zrovna v Legu..=:o)

A jen tak pro zajímavost, tady v Třebíči máme z podloží vyzařovanou vytší radioaktivivu, než v jaká je v okolí JE Dukovany..
12.01.2008 (10:32)  
C.M. Burns: Lehaj si pod uranový vlaky a by byly originální:D Kdepak uhlí:D
12.01.2008 (9:25)  
Jen mě překvapilo, že si na koleje nelehali ti pseudo-ekologičtí aktivisté. Asi neměli dost času na přípravu. Jadrená energie je jedna z nejčistších. JE nevypouští žádné emise skleníkových plynů (kromě vodní páry z chladících věží). Když jim jde tolik o ekologii, proč si nelehají pod vlaky s uhlím pro tepelné elektrárny, které vypouštějí neporovnatelně více skleníkových plynů...
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2019 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko