..: All news and reports - Fikce a vtipy - Česká republika (celá) :..

Osobní vůz řady FCBeer a redaktor Juraj Kováč, foto: Josef Petrák Praha/Poprad — České dráhy pro dosažení cílů VIZE2012 razantně modernizují svůj vozový park. V minulých dnech začaly vybírat potenciálně nové osobní vozy, které chtějí nasadit na zvláštní fotbalové vlaky, zejména mezi Prahou, Brnem a Ostravou. Technická specifikace, která je součástí veřejného výběrového řízení, požaduje mnohé moderní prvky. Podle nám dostupných informací se zatím přihlásil jediný zájemce — slovenský výrobce Tatravagonka Poprad. Ten se netají, že chce nabídnout údajně svá nejnovější technická řešení. Na náš dotaz, který z nově představeného sortimentu drahám výrobce nabídne, nechtěla věc jakkoliv komentovat. Na mezinárodním veletrhu InnoTrans 2010 v Berlíně však představila jediný model – samovýsypný vůz pro dopravu substrátů. Na náš dotaz, zda–li by takové vozy byly využitelné i v osobní přepravě, výrobce odpověděl kladně.

Dabilor Stálezelený, bývalý generální ředitel ČD, foto: Wild Duck Zelená Lhota — Nový zákaznický přístup, který v podstatě znamená rezignaci na veškeré snahy o zlepšení situace na železnici, oznámily České dráhy na včerejší tiskové konferenci. „Konzultovali jsme současnou situaci s bývalým generálním ředitelem, Dabilorem Stálezeleným,“ přiznává barvu tiskový mluvčí drah Jakub Ondřala, „a usoudili jsme, že jsme to byli celou dobu my, kdo se musel někomu přizpůsobovat – cestujícím, krajským úřadům, ministerstvu… Nyní máme desetileté smlouvy a odteď se neměníme. Odteď se všechno bude přizpůsobovat nám – tedy včetně Vás, vážení cestující. Zkrátka a dobře, České dráhy se teď už nikomu přizpůsobovat nebudou.“

Brejlovec - unifik ČSD, foto: Ing. Jaroslav Kocourek - prototypy.cz Praha — Vážení čtenáři, jako první vás exkluzivně informujeme z mimořádné tiskové konference Českých drah, která byla dnes v podvečer svolána v prostorách haly 512 na ONJ. Hlavním tématem byla omluva od vedení Českých drah za rozhodnutí o unifikaci novým vizuálním stylem, jehož autorem je grafické studio Aleše Najbrta. Představitelé drah podlehli nátlaku železniční veřejnosti, zaměstnanců, některých předních designérů a rozhodli opatřit celý vozový park unifikovaným nátěrem s inspirací v nátěrech ČSD. První lokomotivou, která dostane nový barevný kabátek, se stane českotřebovský brejlovec 750.258. Na tiskové konferenci bylo také zveřejněno nové moderní logo pro pražské Esko.

Taur CD, foto: MG Praha/Olomouc/Lužná u Rakovníka/Allach — Rok 2009 byl plný nespoutané kritiky na nevýrazné tempo modernizace vozového parku i nevhodnost nově zvoleného nátěru vozidel Českých drah. Najbrt byl považován za ohyzdný a naprosto nepoužitelný na jakékoliv vozidlo. ČD a ČD Cargo ale novou vizí a novými vozidly, které představíme, přesvědčily, že se mnozí z kritiků mýlili. Siemens už dostává první eura za objednávku lokomotiv Hercules a Taurus, vysokomýtská Karosa naskladňuje modrou a šedou barvu a barevný třesk se chystá nejen v olomouckém depu, ale i v Depu historických vozidel v Lužné u Rakovníka. „Modrá je dobrá” – dodaly si ČD sebevědomí a kuráž ke změnám.

Označení vozové třídy na voze řady Ctax DKV Plzeň, foto: Tomáš Kraus Slezská Třebová — Od nového roku chystá národní železniční dopravce razantní zvýšení úrovně cestování ve svých vozech 2. třídy. K tomuto kroku dospěl v polovině listopadu krátce poté, co byla odvolána distribuce železničního adventního kalendáře. V něm měly být příjemné novinky nastávajícího grafikonu rozděleny do 24 okének, končících datem 13.12.; protože ale nikoho nenapadlo více jak 5 věcí, na které se cestující mohou těšit, byla příprava kalendáře zastavena a dopravce se rozhodl s nelichotivým stavem kultury cestování na železnici něco učinit – a začal vozovým parkem. Obecně nízká kvalita vozů 2. třídy, které jezdí ve velkých počtech, přitom v praxi nabízela jediné možné řešení: na české železnici se opět zavádí 3. vozová třída.

Ukázka jednoho z filtrů programu Adobe Shotoshop ČD4, foto: WalkerSan Jose — Společnost Adobe v posledním průzkumu zjistila, že 15 % zákazníků, používající její produkt Photoshop, je z řad železničních fotografů. Toto číslo není pro společnost Adobe zanedbatelné, a proto se rozhodla této skupině zákazníků, odlišujících se svými požadavky od klasických fotografů, vyjít maximálně vstříc. K 1. dubnu 2010 se tedy chystá uvést na trh nový produkt Adobe Shotoshop. Ten bude svými funkcemi, o kterých ještě bude řeč, ulehčovat editaci fotek železničním fotografům. V současnosti je produkt v závěrečné fázi testování a my vám exkluzivně přinášíme první dojmy a poznatky z nového Adobe Shotoshopu.

Tarifní nabídka ŽP Tip, foto: Josef Petrák Praha/St. Jodok – České dráhy neusínají na vavřínech a stále sledují poptávku u jednotlivých cestovních relací. Dokazuje to i poslední novinka, kterou chce dopravce do tarifu zavést po Novém roce ve spolupráci s naším serverem. Zaměřit se má primárně na železniční fanoušky a atraktivní bude zejména pro ty z vás, kteří jste aktivními galeristy a chcete cestovat do zajímavých míst za účelem fotografování železnice. České dráhy a ŽelPage se dohodly na nových elektronických jízdních dokladech ŽP Tip, které představují výrazně zlevněnou zpáteční jízdenku do některé z šotograficky zajímavých destinací. Tyto e-jízdenky bude možné objednat výhradně v e–shopu ŽelPage. V nabídce jsou tuzemské i zahraniční destinace, jejichž jména vám určitě nebudou neznámá.

ŽelPage!!! logo, foto: Josef Petrák ŽelPage — Je to již 3/4 roku, co České dráhy, největší železniční dopravce v zemi, představily poslední část své nové a moderní korporátní identitu, která sjednotila vzhled nádraží, vozidel i webových stránek firmy. Zatímco naši fotogalerii zaplňují krásné snímky těchto moderně vyhlížejících vozidel, náš web přestává po grafické stránce držet krok s dobou. Nápad na sjednocení vizuální prezentace ČD a ŽP vzešel na vánoční besídce pořádané v hale Ministerstva dopravy pro zvané novináře a tiskové činovníky z oblasti drážní dopravy. K tanci tehdy hrála kapela Žlutý pes a nepochybně sklidila největší úspěch s písní „Modrá (je dobrá)“. Své fanoušky si našel i revival formace Blue. I proto když naši redaktoři v družném přípitku modrým curaçaem s lidmi od ČD probírali, jaké barvy zvolit, modrá byla jasná volba.

Nové označení modernizovaných vozů. Praha - K rychlému rozuzlení spějí úvahy o zavedení šrotovného na české železnice. Ministr dopravy v demisi Petr Bendl připravil pro poslaneckou sněmovnu návrh zákona, který by za každé sešrotované nebo jinak zrekonstruované vozidlo vyplácel dopravcům dotace ve výši pořizovacích nákladů. Poněkud nezvyklá je ovšem podmínka, kterou pro čerpání dotace vládní návrh předepisuje. Peníze získá jen ten, kdo zadá zakázku českému automobilovému výrobci. Tím by ve hře zůstala zřejmě jen Škoda Mladá Boleslav. Podle agentury JFP už Škodováci přišli s návrhem na rekonstrukci osobních vozů řady B na řadu novou, označenou pracovně "SuperB". Vzhledem k vlivu automobilových lobbistů napříč politickým spektrem se očekává, že zdánlivě absurdní podmínka bez potíží projde oběma komorami parlamentu.

vagon Bt - wc, foto: manil Praha - České dráhy přišly v posledních letech s mnoha inovacemi, které si kladou za cíl zlepšit kulturu cestování na českých kolejích — ať už se jednalo o nákupy nových vozidel, či zavádění služeb, jež postupně dotahovaly kvalitativní odstup od západních železnic. Zdá se ale, že se nyní karta obrací a národní dopravce chce přijít s konceptem, který nabídne mezi prvními v Evropě i ve světě. Po úspěšném prosazení zákazu kouření ve všech vlacích na území ČR má být nově, prozatím v rámci testovacího provozu na vybraných spojích, vyhlášen i úplný zákaz používání vlakových WC. Společně s představením nového barevného schématu vozidel má i nejnovější počin přispět k tomu, aby se České dráhy staly lídrem na evropském železničním trhu.

Nový turnus pro vozidla ČD, foto: Twix Schwarzenberský palác - Vláda ČR delší dobu váhala, zda má po vzoru některých evropských států zavést tzv. šrotovné, neboli státní dotaci na nákup nového auta při likvidaci starého. Nyní je rozhodnuto, že šrotovné bude, ale v poněkud odlišném segmentu. Po řadě jednání, kterým předcházelo zjištění, že stav železničních osobních vozů v ČR je nejhorší mezi zeměmi EU, se dospělo k závěru, že větší prioritu než podpora automobilového průmyslu má náprava této ostudné situace. Pojďme se nyní podívat na příčiny a důsledky celého procesu zavedení šrotovného na železniční vozidla.

Odstavné nádraží jih – Jako každý rok, jsme i letos informováni o omezeném provozu vlaků během Silvestrovského večera. Jako důvod je uváděno, že většina lidí včetně zaměstnanců dráhy je v tuto dobu se svými rodinami a přáteli. Poslední dobou toto ale není hlavním důvodem – lidí není o nic méně než po zbytek roku, a období omezeného provozu vlaků je spíše využíváno k bilancování prvních zkušeností s novým jízdním řádem, tvorbě nových návrhů do budoucna a radováním se z toho, co se už po změně grafikonu nemusí dělat. Pojďme se seznámit s několika podněty, které v těchto chvílích přicházejí na přetřes u provozovatele ubytovacích vozů na našich kolejích, společnosti JLV.

Ilustrační obrázekInnsbruck, Rakousko - Náš zvláštní zpravodaj informoval, že v depu Innsbruck Hbf. zahlédl nevídaný stroj, český motorový vůz řady 810. Tento stroj zde nebyl náhodou. Díky podpoře mecenáše se daří realizovat unikátní projekt. Občanské sdružení ŽelPage, za podpory Rakouských drah, Pars nova a mnoha dobrovolníků se snaží o schválení stroje řady 810 na tratích ÖBB Netz.

Ilustrační obrázekNábřeží - Již na jaře by se Česko mohlo dočkat dalšího telekomunikačního operátora: redakci ŽelPage se podařilo získat exkluzivní informace o tom, že se do lukrativního podnikání v prudce se rozvíjejícím odvětví rozhodly vrhnout České dráhy - po projektech jako Živá nádraží či restaurace La Rocket se ČD rozhodly i pro poskytování hlasových služeb.

« Newer messages | 1 2 3   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:42
sets at 20:32