..: Nový vizuální styl ČD: vozidla se odliší od konkurence :..

151.001 a InterCity, v design Najbr, foto: České dráhy Praha - S blížící se liberalizací trhu železniční osobní dopravy v přichází na evropské železnice nový prvek — konkurence. V prostředí několika různých dopravců na místě někdejší jediné velké státní společnosti tak nutně vyvstává potřeba jednoznačně se identifikovat a vytvořit u zákazníků jasnou asociaci značky a produktů. Zatímco u žlutého autobusu si dnes většina cestujících vybaví společnost Student Agency, již zanedlouho by stejně jednoduše měly jít poznat i vlaky Českých drah. Ty totiž chystají postupné sjednocení vizuálního stylu svých vozidel. Dominovat jim tradiční i moderní modrá ve světlejším a tmavším odstínu, společně s šedou či stříbrnou, přičemž lokomotivy a vozy si ponesou vlastní charakteristické schéma. Design z dílny Studia Najbrt dnes největší český dopravce oficiálně představil na tiskové konferenci v Praze.

Nové barevné schéma jednotek 471 CityElefant ČD, foto: České dráhyZačátkem února se na českých kolejích objevila zvláštnost, která, na rozdíl od jiných netypických počinů v oblasti osobních vozů, upoutala pozornost na první pohled: chebský rychlíkový vůz řady B (CZ-ČD 51 54 20-41 691-6) dostal při pravidelné obnově laku zcela netradiční modro-šedý kabát místo původní zeleno-bílé kombinace, která dosud suverénně vévodila flotile Českých drah. Podle tehdejší reakce tiskového odboru ČD na dotaz naší redakce se jednalo o testovací nasazení nového barevného schématu, jež mělo ověřit jeho použitelnost v praxi. O úspěšnosti této zkoušky svědčí fakt, že již za necelé dva měsíce se dopravce rozhodl novou barevnou kombinaci vzít za svou a postupně do ní obléct všechna svá vozidla.

Sjednocený Najbrt, nikoli však unifikace

163.257, odjezd, Praha hl.n., foto: Josef Petrák Sjednocení barevného řešení vozidel paradoxně přichází v době největší vzhledové rozmanitosti vozového parku ČD. Tu jen v uplynulých několika letech výrazně rozšířil barevná řešení CityElefantů, Regionov nebo vozů pro dálkovou dopravu v tradiční zelené i výrazné červené (v případě vozů vyrobených v SKV Zličín, případně rekonstruovaných v ŽOS Trnava a financovaných skupinou ING). I s atypickými nátěry tak lze u ČD v současnosti nalézt 18 různých vzorů u vozů a jednotek, nepočítáme-li drobné odlišnosti v rámci jedné barevné kombinace. K tomu lze dále přičíst bezpočet vzhledů lokomotiv, u nichž je navíc často faktorem kreativita personálu domovského depa. Jednotný vizuální styl v takovém případě situaci značně zjednoduší, jelikož určitou rozmanitost si v novém systému zachovají pouze vozy. Ty budou podle svých typů a určení představovat variace na základní barevné téma. Naopak mnoho pestrobarevných lokomotiv se obleče do jednotné uniformy se šikmými pruhy a jediné drobné modifikce budou odpovídat pouze tvarovým charakteristikám vozidla.

Nové barevné schéma jednotek 814 RegioNova ČD, foto: České dráhyNa rozdíl od dnešní situace, kdy není problém narazit na poměrně divoké kombinace - někdy navíc okořeněné třeba oranžovým vozem Bvt - nový design vagónů těží z jednoduchosti. Celou soupravou se potáhne souvislá modrá linie, ze které na první pohled bude vystupovat pouze hnací vozidlo. Lůžkové vozy budou postrádat světle modrou a šedou, služební vozy naopak šedou a tmavě modrou barvu; jídelní vozy budou kombinovat šedou s tmavě modrou. Konkrétní řešení kombinovaných vozů (např. vozů 2. třídy se služebním oddílem řad BDs/BDbmsee, nebo bistrovozů řady ARmpee) zatím nejsou známé. Z tradičních prvků se na vozech zachová žlutý pruh pro označení 1. třídy, jenž by se měl nově vrátit i na jednotky řady 471, u kterých zmizel při zavedení jejich aktuálního nátěru.

Nové barevné schéma ČD, jednotka 471 CityElefant
Jednotka řady 471 CityElefant
Nové barevné schéma ČD, jednotka 814 RegioNova
Jednotka 814 RegioNova
Nové barevné schéma ČD, vůz 1. třídy Nové barevné schéma ČD, vůz 2. třídy
Vůz 1. třídy Vůz 2. třídy
Nové barevné schéma ČD, vůz 1. a 2. třídy AB Nové barevné schéma ČD, jídelní vůz
Vůz 1. a 2. třídyJídelní vůz
Nové barevné schéma ČD, cyklovůz Bvt Nové barevné schéma ČD, služební vůz Ds
Cyklovůz (řada Bvt)Služební vůz (řada Ds)
Nové barevné schéma ČD, lehátkový vůz Nové barevné schéma ČD, lůžkový vůz
Lehátkový vůzLůžkový vůz
Nové barevné schéma ČD, lokomotiva 162/163
Lokomotiva (řada 162/163)

Jednotný styl reprezentuje značku

Téma barevné unifikace vozidel je mezi železničními nadšenci mnohdy až překvapivě citlivé. V praxi jsme to měli možnost vidět v uplynulých několika letech, kdy ke kompletnímu vizuálnímu sjednocení svého vozového parku přistoupil slovenská ZSSK. Ta si vypracování nové firemní vizuální identity objednala v roce 2005 ve snaze vystupovat jednotně v měnícím se prostředí železniční dopravy. Nový koncept "blonski" přitom zasáhl vozy i hnací vozidla bez rozdílu, pouze s přihlédnutím na určité tvarové charakteristiky lokomotiv.

Petr Bendl, foto: Josef PetrákAktuální kroky ČD nemají ambici navléct všechna svá vozidla do zcela jednotného kabátu, ale spíše zvýraznit společné znaky prostřednictvím vizuálního stylu. „Všechny moderní firmy dbají na to, aby měly jasný korporátní vzhled. Podívejte se na letecké dopravce, bankovní pobočky, čerpací stanice nebo řetězce restaurací. Většinu z nich poznáte na první pohled už na dálku. Vlaky Českých drah musí být také jasně identifikovatelné,“ hodnotí přijetí nové identity generální ředitel ČD Petr Žaluda. Jak sám uvádí, dopravce se tímto krokem připravuje na postupný příchod konkurence, ve které musí být vlaky Českých drah na první pohled rozeznatelné.

Jednotlivé společnosti vnímají vizuální sjednocení jako krok k budování značky. V případě ČD, které svůj grafický styl již delší dobu používají v celé řadě situací, od propagačních materiálů přes vlakové průvodce až po značení na nádražích, je ustoupení od barevného karnevalu na kolejích jedině logickým krokem. Zjednodušení má navíc ještě jednu výhodu: zlevňuje a zjednodušuje údržbu laku. Vedle barev je novým charakteristickým znakem ČD i speciální písmo ČD Fedra. Studio Najbrt již za svou práci pro národního dopravce získalo ocenění Czech Grand Design 2007 za orientační systém na nádražích.

Modro-modré ČD

Aleš Najbrt, designer, foto: Josef PetrákPokud se dosud dráhy v lepším nebo horším smyslu metaforicky označovaly za "modrou armádu", po zavedení nového barevného schématu ČD to bude platit dvojnásob. Podobně jako u ČD Cargo, drží se i v osobní divizi Studio Najbrt kombinace světlé a tmavé modré. Autor návrhu Aleš Najbrt spojitost s tradicí otevřeně přiznává: „Modré barvy vychází z drážní historie a zároveň vyjadřují stabilitu, jistotu a serióznost,“ komentuje aktuální podobu návrhu.

Nová barevná kombinace ČD je pŕitom prezentována jako zcela ojedinělá. „Barevnost lokomotiv a vagónů pro České dráhy je v evropské konkurenci jedinečná,“ uvádí autoři grafického návrhu. Faktem ovšem zůstává, že jednotný modře laděný nátěr ve své dálkové flotile již delší dobu využívá třeba maďarský dopravce MÁV-START nebo soukromý dopravce Arriva, který na českém území provozuje jeden pár rychlíků mezi Prahou a Mnichovem.

Oproti prvotnímu prototypu lze pozitivně hodnotit barevné odlišení nástupních bodů vozu, které na vzorovém voze B vizuálně zaníkají. Stejně jako podobná barevná schémata, i nový šat vozů ČD bude poněkud náchylnější k ušpinění, i když tvůrce designu zdůvodňuje volbu šedé barvy právě její vhodností pro každodenní provoz. Na druhou stranu modrá souprava nesporně esteticky vynikne na nejednom barevném pozadí.

Přechod bude postupný

163.257 a stewardka ČD, foto: Josef Petrák Změna vzhledu vozidel ČD pochopitelně nebude skoková, ale bude se projevovat postupně. Vozidla budou novým lakem opatřena v rámci pravidelné údržby a generálních oprav, čímž reálné náklady nepřesáhnou dnešní výdaje. Podle Petra Žaludy můžeme do konce tohoto roku na kolejích očekávat na tři desítky modrých vozů, které postupně doplní asi deset lokomotiv. Je logické předpokládat, že novou tvář dostanou i nově vyráběná vozidla včetně CityElefantů, Regionov, lokomotiv řady 380 a bistrovozů ARmpee.

V rámci tiskové konference pořádané na náštupišti 1A pražského Hlavního nádraží byla první lokomotiva v novém korporátním nátěru, 163.257 z DKV Praha, slavnostně pokřtěna mimořádnými hosty - ministrem dopravy Petrem Bendlem a generálním ředitelem ČD Petrem Žaludou.

Byť se jednalo o starší vůz a lokomotivu, v reálu mi přišel nový nátěr jako poměrně slušivý. Unifikovaný nátěr na všech řadách si představit nedokážu, ale minimálně zpočátku to bude velmi zajímavé oživení české železniční reality. Časem se tato změna zažije stejně jako na Slovensku,“ komentuje redaktor ŽelPage Josef Petrák, který se oficiální prezentace nového nátěru účastnil. A jelikož je taková změna korporátní identity a vzhledu vozového parku ožehavým tématem, o kterém se jistě bude v nejbližších týdnech a měsících hojně diskutovat, můžete již nyní svůj názor vyjádřit prostřednictvím naší ankety.

Zdroj: České dráhy, ŽelPage; foto: autor, ČD

Redakce ŽelPage se v této souvislosti důrazně ohrazuje vůči reportáži TV Nova z 25. března 2009, ve které byly použity negativní a z kontextu vytržené komentáře čtenářů pod aktualitou, pojednávající o testovacím nasazení nového nátěru na osobním voze ČD. Komentáře uživatelů představují jejich subjektivní názory a jejich užití souběžně se zobrazením titulní stránky našeho magazínu poškozuje dobré jméno ŽelPage. Televize Nova se ve svém zpravodajství a na webu rovněž opětovně dopustila několikanásobného porušení autorského zákona uveřejněním fotografií z galerie ŽelPage bez svolení autorů. Redakce takový postoj zásadně odmítá a již kontaktovala televizi se žádostí o nápravu vzniklé situace.


Josef Petrák Poslat mail autorovi , Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 26.3.2009 (18:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Vozidla

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 18      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel mlůno 
26.01.2010 (17:58)  
Jak řikali naše babičky - navhrch huj, uvnitř fuj.
Nebylo by lepší žměnu nátěru spojit s nějakým stupněm opravy (jak se to dřív dělávalo). Jel jsem už několika vozy nového nátěru, a opravdu kromě nátěru se nic nezměnilo (stějně počmáraný a rozdrbaný sedačky (o oknech nemluvim), vlající dveře kupé rychlíku, ee toaleta v panťáku). Já jen doufám, že dál už to tak bude chodit, a že těch pár vozů bylo natřeno bez rekonstrukce jako prototyp pro pokoukání - co kdyby ale generální ředitel chtěl nastoupit.
Pokud jde o nový nátěr, připadá mi dost fádní. Na druhou stranu myslim, že než stačí přelakovat všechny vozy, přijde jiná designérská firma s jiným návrhem, takže rozmanitost z českých kolejí snad nezmizí.
registrovaný uživatel kraken 
01.12.2009 (19:46)  
Ten nátěr je fuj. Starý nátěr byl lepší.
20.06.2009 (20:57)  
me by zajimalo jak budu vypadat vsechny motoraky....Kvatro,katr,marfuša,kače atd....
registrovaný uživatel Jan Mazůrek  mail  
21.04.2009 (22:41)  
Nedávno jsem četl o modernizaci našich vozů v Trnavě, odkud vyjíždí "nová" lepší červená flotila. Už jsem ji potkal. Bude muset tato elita počkat s novou koncepcí až na generálku, nebo budou novou image lakovat už v Trnavě??? Je to asi jako se ženskýma: blondýnka, nebo brunetka?... ale v barvě to není... Vlaky ČD si nikdo nesplete, ani nevidomí...
registrovaný uživatel Pendolino006  mail  
20.04.2009 (22:35)  
20.04.2009 (18:09)  
Je to šeredný. Jako by to navrhovala stará bába. Já bych tam uvítal trochu pestřejší kombinace barev. Červená, modrá, bílá. Barvy trikolóry, aby bylo vidět, že ty vlaky jsou naše. Třeba... Jen né něco takovýdleho.
Zajímalo by mě, kolik za to ta stará babka dostala honorář.
13.04.2009 (16:41)  
Já se zase jdu oběsit, kdyby přebarvili Bmz. Jinak, všechno jako Pendolino? Jéjej, ale nevypadá to nejhůř.
registrovaný uživatel Comenius108  mail  
03.04.2009 (19:51)  
Musím uznat, že to není zrovna můj vkus, ale ČD nemají žádnou svoji barevnou kombinaci. Stroje a vagony jsou navrhované, tak aby nátěr seděl a vypadal dobře. Můj názor zní, že takové barevné rozlišení by měly mít pouze regiolnální vozy a Sp, R, Ec, Ex a IC. krom spojů SC Pendolino. Mě se to moc nelíbí, ale máto šmrnc
03.04.2009 (7:51)  
Z deníku METRO :


Světle šedá znamená jídlo
27.3.2009 Metro str. 9 Finance
(jc, dav) České dráhy
PRAHA Jako poznáte letadla různých aerolinek podle jejich „erbovních„ barev, tak už zanedlouho rozlišíte podle stejného klíče i vlaky na kolejích. Alespoň pokud mluvíme o soupravách Českých drah.
„ Moderní firmy dbají na to, aby měly jasný korporátní vzhled. Podívejte se na letecké dopravce, bankovní pobočky, čerpací stanice nebo řetězce restaurací,„ říká generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.
Většinu z nich podle něj poznáte na první pohled už na dálku. „Vlaky Českých drah musí být také jasně identifikovatelné,„ podotkl. Už tento rok tak budou moci cestující vidět prvních třicet vozů a deset lokomotiv v nových barvách: modré, světle modré a světle šedé.
Barvy budou odlišovat také jednotlivé typy vozů. Například vozy 1. a 2. třídy budou ve světle modré, lehátkové a lůžkové vozy budou v tmavě modré, jídelní vůz zase bude světle šedý, služební vůz světle modrý. Tyto variace jsou navíc podle společnosti vhodné pro cestující se zhoršeným zrakem. České dráhy se tak zároveň připravují na nástup konkurence.


Jídlo pro natěrače vagonů
30.3.2009 Metro str. 15 Čtenářská stránka
MAREK VELEBNÝ České dráhy
V pátek 27. března jste otiskli článek Světle šedá znamená jídlo o snaze Českých drah sjednotit barvu vozů. Ale české železniční vagony se přece poznají od cizích snadno již teď - přece tak, že vozy ČD jsou většinou rezaté, hlavně na střeše. A tato barevná image nestojí České dráhy ani korunu a každý je pozná. Tak snad jedině, že titulek článku znamená v době krize jídlo pro natěrače vozů. Jinak s ČD jezdím rád.
  1 2 3 4 5 ... 18      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2019 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko