..: All news and reports - USA :..

Las Vegas Monorail v blízkosti konferenčního centra Las Vegas, foto: Michael Dorausch Las Vegas — Las Vegas – město hazardu. Tak ho mají zafixováno mnozí, i ti, kteří ho dosud nenavštívili. Začněme tedy letošní prázdniny malou procházkou (a projížďkou) po centru tohoto centu hazardu, zábavy, nakupování, ale třeba i dobrého jídla. Bulvár Strip (Las Vegas Blvd.) je mezi návštěvníky asi nejpopulárnější, protože se na něm nachází řada těch nejznámějších kasín – tedy spíše hotelů s kasíny. Na jedné straně se dá začít ve Stratosphere a skončit můžete v Madalay Bay. Procházka je to dlouhá, protože kromě kasín lákají návštěvníky jednak luxusní nákupní galerie, ale mnohé hotely nabízejí i něco navíc – různé atrakce, které můžete (zpravidla ve večerních hodinách) zhlédnout bezplatně, nebo se vypravit na nějaká představení do velkých hotelových sálů. Pokud se vám už nechce moc chodit (po Stripu), začnete pátrat po nějaké hromadné dopravě. Na výběr máte mezi autobusy, pozemními lanovkami nebo monorailem.

SunRail - bilboard, foto: SunRail Tallahassee — Bombardier získal na Floridě desetiletý kontrakt na údržbu tratí pro projekt SunRrail. Smlouva byla uzavřena se státem Florida. Kontrakt má hodnotu přibližně 195 milionů dolarů (149 milionů euro). Bombardier bude zajišťovat provoz, dohled (dispečerské služby), servis vozového parku, údržbu tratí a nástupišť, chybět nebude ani zákaznický servis. Činnost začne vykonávat na jaře roku 2014.

Inekon Trio Washington na Czech Raildays v Ostravě 2007 Seattle/Ostrava — Česká společnost Inekon Group získala zakázku na dodávku 6 tramvají za 26,6 milionů dolarů s opcí na dalších 20 tramvají typu Inekon 12-Trio pro americké město Seattle. Již dříve výrobce dodal celkem 9 tramvají tohoto typu přizpůsobeného pro zdejší trh, především oboustranným řízením. V roce 2007 byly dodány městu Seattle tři kusy těchto tramvají, další tři putovaly do města Portland a v roce 2009 rovněž tři do města Washington, D.C. Tramvaje v aktuální zakázce budou konstruovány pro překonání trasy bez trolejového napájení v délce přibližně 750 metrů do stoupání při současném odběru proudu klimatizací. Dosud byly schopny na baterie urazit trasu maximálně 200 metrů v případě výpadku napájení.

Vlajka USA, foto: Wikipedia Loňský jarní semestr jsem strávil studiem na Marylandské univerzitě (University of Maryland), ležící přímo na kraji hlavního města Spojených států – Washingtonu D.C. Protože si přivydělávám psaním o amerických formulích IndyCar, a tato série pořádala první víkend v září závody v nedalekém Baltimoru, rozhodl jsem se pár dní před svým návratem do ČR zaletět si z Floridy, kde jsem trávil léto u příbuzných, zpět do Washingtonu, pozdravit bývalé spolužáky a vyučující a navštívit první závod IndyCar ve svém životě. Přestože je železniční doprava v USA naprosto minoritním způsobem přepravy, byla pro mne nejvýhodnější volbou.

Lokomotiva Union Pacific, foto: Freefoto.com New York — Před několika dny obletěla celý svět zpráva o dopadení Usámy bin Ládina, vůdce teroristické organizace Al-Káidy, jež stojí za řadou atentátů a únosů v celém světě. Materiály v domě bin Ládina však ukázaly, že organizace plánovala realizovat útoky na železniční síť v USA, a to při příležitosti oslav desátého výročí atentátů z 11. září 2001. Na tuto zprávu nyní reaguje americký senátor Charles Schumer, jenž chce, aby se ve Spojených státech na železnici, podobně jako v letecké dopravě, vytvořil seznam nežádoucích cestujících.

4.5.2011 - 10:00 - Stadler rozšiřuje svou působnost v severní Americe

GTW 2/6 společnosti Capital MetroRail v Austinu, foto: Wikipedia Bussnang/Westfield — Švýcarský výrobce kolejových vozidel Stadler Rail, patřící mezi přední evropské výrobce v této oblasti, chystá expandovat na severoamerický trh. Pro tento účel založí v USA dceřinou společnost Stadler US Inc. Americká pobočka dostane za úkol zprostředkovávat služby zákazníkům v USA a podporovat prodejnost výrobků Stadleru v celé severní Americe. Společnost tímto reaguje na potenciál zdejšího rostoucího trhu a předchozí úspěchy v prodeji dvaceti dvoučlánkových motorových jednotek GTW provozovaných i jako tramvaje u společnosti New Jersey Transit, která zvolila tyto jednotky díky jejich schopnostem provozu i na kolejích o malých poloměrech v ulicích New Jersey. Stadler dále dodal šest motorových jednotek GTW 2/6 texaské společnosti Capital Metropolitan Transportation Authority (Capital MetroRail) a jedenáct společnosti Denton County Transportation Authority působící v Texaském Denton County.

Zdroj: Stadler, Wikipedia

2.11.2010 - 7:00 - Siemens obdržel zakázku na dodání 70 lokomotiv pro Amtrak

Lokomotiva ACS64 pro Amtrak, foto: Railwaygazette.com USA — Společnost Siemens Mobility obdržela zakázku na dodání sedmdesáti nových elektrických lokomotiv řady ACS64 v celkové hodnotě 466 milionů dolarů (při současném kurzu cca 8,26 mld. korun, tj. cca 118 milionů korun/lokomotiva). Stroje, v budoucnu nasazované na Severovýchodním a Keystone koridoru, budou disponovat výkonem 6,4 MW a jejich maximální rychlost je stanovena na 200 km/h, přičemž jsou určeny pro provoz pod napětím 25 kV, 12,5 kV a 12 kV AC. Pro usnadnění údržby bude umožněno odstranit trakční motor či dvojkolí bez nutnosti vyvázání podvozku. Výroba proběhne v Sacramentu v Kalifornii s tím, že první stroj opustí brány podniku v roce 2013. Cílem Amtraku je nahradit starší lokomotivy, mezi které patří například řady AEM-7 či a HHP-8. Do budoucna jde o náhradu celkem 334 lokomotiv a 1 200 osobních vozů.

Zdroj: Railway Gazette

Extrémní vlaky - přeprava uhlí, foto: History (Z1) Pozvánka — Americké železnice jsou plné překvapení. Nákladní doprava trhá rekordy, osobní stojí v ústraní a parní lokomotivy mají pořád spoustu fanoušků. Ale jaké vlaky napříč Spojenými státy vlastně jezdí? Odpověď na tuto otázku nabídne Matt Bown – milovník vlaků, který cestuje po celé zemi a v každém díle představí jedno jedinečné dobrodružství. V čem je výjimečná americká transkontinentální železnice? Je rychlejší vlak s 15 tisíci tunami uhlí, nebo přes dva kilometry dlouhá souprava s elektronikou z Asie? Kolik tisíc tun ovoce a zeleniny se vejde do vlaku s moderním chladicím systémem? A jak se porve s ledovými horami nejrušnější osobní vlak v Americe? Slavné tratě, oprava vlaků i kolejnic a detailní pohled do kabiny strojvůdce nabídne dokumentární série Extrémní vlaky, kterou v Česku odvysílá zpravodajská stanice Z1 od 31. října 2010 po dobu 6 týdnů, vždy v neděli ve 20 hodin. Ač jsme se dosud televiznímu vysílání v magazínu příliš nevěnovali, pokusíme se tento seriál krátce představit.

3.6.2010 - 7:00 - Výrobce motorů Caterpillar kupuje lokomotivku EMD

Lokomotiva Union Pacific, foto: Freefoto.com Cleveland — Dne 1. června 2010 byla oficiálně podepsána smlouva o převzetí americké lokomotivky Electro-Motive Diesel (EMD), v současnosti největšího výrobce dieselelektrických lokomotiv na světě. Za částku 820 mil. dolarů (17,2 mld. Kč) ji odkoupila společnost Progress Rail, člen skupiny Caterpillar (CAT), která tak posiluje své postavení světové jedničky na trhu průmyslových a těžebních strojů. EMD v roce 2009 dosáhla příjmy 1,8 miliardy dolarů a pro svého nového vlastníka znamená možnost rozšířit portfolio produktů v návaznosti na dosavadní výrobu spalovacích motorů. Po schválení antimonopolními orgány by měl být převod završen do konce roku 2010. Firma Caterpillar byla založena v roce 1925 a v současnosti je největším světovým výrobcem dieselových motorů a plynových turbín pro různé využití. Její pohonné agregáty lze nalézt i v řadě tuzemských kolejových vozidel, včetně modernizovaných "brejlovců" řad 753.7, 755, 756, 757 nebo motorových vozů řady 854.

Zdroj: RailwayGazette.com

Logo California High-Speed Rail Authority, foto: California High-Speed Rail AuthoritySacramento - Nejen o novém prezidentovi se 4. listopadu 2008 hlasovalo v nejlidnatějším státu USA - Kalifornii. Tento "supervolební den" přinesl nejlidnatějšímu státu USA kromě volby prezidneta, zástupců do Senátu, Sněmovny reprezentantů a dolní komory kalifornského parlamentu také referenda ohledně 11 návrhů. Návrh s označením 1A, částečně řešící financovaní vysokorychlostní železniční tratě v objemu 9 miliard dolarů, získal podporu 52,13 % voličů (5 050 544 hlasů) a posunul tak celý projekt blíže k uskutečnění.

Ilustrační obrázekLos Angeles - Tragická nehoda nedaleko kalifornského Los Angeles, při které se v pátek 12. září srazil osobní a nákladní vlak, si podle posledních zpráv vyžádala 28 obětí a dalších 135 zraněných. Lékaři i nadále bojují o život osmi desítek cestujících, zatímco záchranáři vyprošťují další těla z trosek po havárii. Záchranné týmy z širokého okolí pracovaly na místě nehody celou noc z pátka na sobotu, zatímco vyšetřovatelé se snaží zjistit přesnou příčinu. Jako nejpravděpodobnější verze se zatím jeví selhání lidského faktoru, když strojvůdce přejel návěst zakazující jízdu.

Ilustrační obrázekLos Angeles, Moravičany - na těchto místech se momentálně vyšetřují železniční neštěstí. V Americe se srazil nákladní vlak s osobním vlakem a u Moravičan na trati z České Třebové do Olomouce se srazily dva nákladní vlaky - poštovní expres s lokomotivou nejspíše 362.165 najel zezadu do nákladního vlaku vedeného lokomotivou 163.014. Bohužel obě nehody si vyžádaly oběti. Nehodu na Šumpersku nepřežil strojvedoucí. Obětí druhé nehody je ještě víc. Podle dosavadních odhadů je mrtvých nejméně 15 a kolem 70 zraněných, z toho 10 v kritickém stavu. Z trosek vykolejeného vlaku nejsou ještě všichni cestující vyproštěni.

Aktuálně: Dle sdělení tiskového mluvčího ČD byl provoz na trati obnoven v 19:02. Vliv na provoz však bude po této záležitosti znatelný až do rána.

Ilustrační obrázekSeattle - Hlavní trať železniční společnosti Union Pacific přes Kaskádové pohoří v americkém státě Oregon byla 19. ledna zavalena obrovskou zemní lavinou, která trať v nepřístupném terénu v délce 900 metrů překryla šest metrů silnou vrstvou bahna, sněhu a kmenů. Přes obrovské nasazení lidí a techniky se od té doby stále nepodařilo úsek uvést do provozu a jeho blízká budoucnost je stále méně příznivá. Trať spojující Kalifonii a stát Washington je hlavní spojnicí severních a jižních států západního pobřeží USA.

6.7.2007 - 12:00 - Amtrak plánují nový vlak Cascades mezi USA a Kanadou

Ilustrační obrázekSeattle - Stát Washington, Britská Kolumbie a společnosti BNSF a Amtrak se domluvily, že v blízké době zavedou nový denní vlak Amtrak Cascades, který spojí Severozápad USA s kanadským Vancouverem. Nový vlak by měl ráno vyjíždět z Vancouveru a pokračovat přes Seattle do Portlandu (Oregon). Před zavedením nového spoje jsou nutné technické úpravy infrastruktury, ale vše má být hotovo do konání zimních olympijských her, které se uskuteční v roce 2010. Jízda povinně místenkovým spojem 510 Cascades ze Seattlu do Vancouveru trvá 3:55 hod a jednosměrná jízdenka včetně povinné rezervace stojí $32.

zdroj: Amtrak

Ilustrační obrázekLos Angeles – Společnost GE oznámila debut své první hybridní lokomotivy, která byla představena v rámci konference Ecomagination v Los Angeles. Lokomotiva, vyvíjená GE Evolution, se poprvé objevila 24. května na historickém nádraží Union Station coby příklad pokroku, který se podařilo učinit divizi GE Transportation ve vývoji hybridní lokomotivy, která dokáže recyklovat termální energii ukládanou do palubních akumulátorů.

« Newer messages | 1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:35
sets at 20:40