..: Americký senátor chce vytvořit seznam ve vlacích nežádoucích lidí :..

Lokomotiva Union Pacific, foto: Freefoto.com New York — Před několika dny obletěla celý svět zpráva o dopadení Usámy bin Ládina, vůdce teroristické organizace Al-Káidy, jež stojí za řadou atentátů a únosů v celém světě. Materiály v domě bin Ládina však ukázaly, že organizace plánovala realizovat útoky na železniční síť v USA, a to při příležitosti oslav desátého výročí atentátů z 11. září 2001. Na tuto zprávu nyní reaguje americký senátor Charles Schumer, jenž chce, aby se ve Spojených státech na železnici, podobně jako v letecké dopravě, vytvořil seznam nežádoucích cestujících.

Vykolejení vlaku s ethanolem v USA - požár Americké federální úřady rozeslaly ve čtvrtek 5. května představitelům bezpečnostních složek po celých Spojených státech upozornění, že Al-Káida od loňského února zvažovala další útoky na území USA. Tentokrát chtěli teroristé vykolejit několik vlaků na mostě či nad údolím. Ačkoliv jsou protiterorističtí odborníci přesvědčeni, že šlo jen o úvahy, a že nic nenasvědčuje skutečné přípravě na útoky, představitel úřadu pro bezpečnost v dopravě TSA John Pistole připustil, že se země momentálně nachází v období „o mnoha neznámých“. Atentáty na železniční dopravu totiž nelze ani potvrdit, ani zcela vyloučit. Smrt Usámy bin Ládina neznamená konec Al-Káidy. „Bin Ládinova krev nebude prolita nadarmo,“ pohrozila ve zveřejněném prohlášení. Bezpečnostní složky v USA zatím občany uklidňují s tím, že není třeba se čehokoliv obávat.

Okolnosti si žádají investovat více peněz do bezpečnosti

„Okolnosti si žádají, abychom dávali více peněz na bezpečnost železniční dopravy a sledovali na ní osobní přepravu, abychom věděli, kdo cestuje osobními vlaky. Budeme tak moci více chránit veřejnost,“ uvedl americký senátor Charles Schumer. Chce totiž, aby se seznamy cestujících na železnici porovnávaly se seznamy lidí podezřelých z terorismu. Stejný postup bychom našli v letecké dopravě. Nutno však dodat, že i přes četná bezpečnostní opatření se podařilo několika jedincům podezřelých z terorismu kontrolám vyhnout. Média však poukázala také na možnost nesprávného určení, neboť se na seznamu jednou objevilo malé dítě, s nímž měli rodiče později vždy problém někam cestovat.

Zdroj: České noviny, E15.cz


Dominik Jaroš | 10.5.2011 (14:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci Nehody a mimořádnosti

More from USA


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user numo 
16.05.2011 (22:29)  
Chikatetsujin: bohuzial to s tym multikulturalizmom nie je blbost. On moze fungovat, pokial ta ina kultura je ochotna respektovat pravidla vacsinovej kultury. Nikto nema problem s Cinanmi, Vietnamcami, v podstate ani s Turkami. Pokial ale nebudeme (nehumanisticky a nezakryte cisto sebecky) rozlisovat, ktore kultury sem pustime a ktore nie, budeme mat v priebehu niekolkych desatroci velmi vazny problem. Ja nechcem v mene humanizmu a akychsi utopickych idealov obetovat europsky sposob zivota.

Ad zoznamy cestujucich: to samozrejme nic neriesi a je to iba dalsi kusok zobratych slobod, maskovanych bojom proti terorizmu. Cesta k obrane vedie inokadial - nie plosna buzeracia, ale skor profiling a praca tajnych sluzieb. Lenze staty chcu skor tu plosnu kontrolu.
Registered user Busman 
11.05.2011 (18:47)  
Můžou se učit od TCDD. Též mají jízdenky na jméno a turecká armáda před průjezdem Vangölu a Transasya ekspresu kontroluje trať do Tatvanu, kvůli PKK, pár lokomotiv u Elazigu už do povětří vylítlo. Pěkné tratě, hned bych si to dal, mám jen Erzurum, Malatyi a Halep.

Avšak, dostat se do vlaku ve Francii nebo Španělsku též často vyžaduje osobní prohlídku již před vstupem na nástupiště.

No, šotouši to budou mít s antiteroristickými zákony těžké: sabotáž a špionáž. Za to je v některých zemích trest smrti.
Registered user Oto 
11.05.2011 (14:18)  
To takové „teroristické“ operace zkomplikuje dost.
Nojo, ale pořád ještě můžou diverzanti jezdit jednoduše autem a chodit pěšky :)

keep suspected terrorists off United States rail infrastructure
Tohle je taky dobrý. Pokud je někdo opravdu podezřelý, tak ho buď zadržím a vyslechnu, nebo ho potají sleduju. Ani jednoho ale nedosáhnete umístěním na black list pasážérů.
11.05.2011 (12:25)  
Dovolil bych si poznamenat, že na vlak je vždy lepší útočit zvenku. Úplně nejlepší je to na našich koridorech v betonové soutěsce. Stačí dát na koleje čubu, nebo hrábě v místě kde vlak má z obou stran protihlukové stěny. Vykolejený vlak má tu skvělou vlastnost, že se části zdí rozletí jako šrapnel, tím je pravděpodobné, že budou ještě vedlejší efekty - sejme to někoho v zastavěném území, které chráníme před hlukem. Pokud se stěny nerozpadnou zcela, pak mají naopak smůlu lidi ve vlaku, k nimž se nedostanou záchranáři - což bylo úspěšně ověřeno.
11.05.2011 (11:50)  
Dale Coper: To s multikuturalismem je pěkná blbost, ale dobře se tím vysvětlují současné problémy, pochopí to i hňup, jako základ politické ideologie perfektní.

Každopádně Evropa vymírá svým přičiněním, tak je logické, že se uvolněný prostor zaplní...
Registered user thingie  mail  
11.05.2011 (10:50)  
Tak on hlavní smysl takového bezletového listu je, že člověk na něm má obrovský problém se kamkoliv po USA pohybovat, protože příčetné alternativy k dálkové vnitro vzdušné dopravě tam moc nejsou (a těch pár linek Amtraku… meh). To takové „teroristické“ operace zkomplikuje dost.

No, a kam vede multikulturalismus vidět nemůžete, páč to by se napřed musel zkusit. Že se západní svět za posledních 100 let naučil, že otevřený rasimus a xenofobie není ok (a o to víc se v tom vyžívá „za zavřenými dveřmi“) ještě jaro nedělá. To s tím nemá skoro nic společného.
Registered user h3onza 
11.05.2011 (10:11)  
@ Dale Cooper: Paní Merkel přesně tohle říkala už v roce 2004 ;-)
11.05.2011 (9:52)  
VKor: Kdo za to může? Můžeme si za to sami, idea multikulturalismu je zcestná a kam vede vidíme...
Pěkně to řekl pan Nárožný: až Evropa zhyne, bude mít na náhrobku napsáno, že jsme ale byli humanisté. Smutné, leč pravdivé.
Registered user VKor 
10.05.2011 (23:53)  
Dale Cooper: Jo. A je namístě položit si otázku, kdo za to může. Pochybuji, že zrovna praktičtí Yankeeové by si kladli omezení na letištích apod. jen tak, jako že se nuděj nebo že si chtějí užít trochu adrenalinu, či jako zvláštní druh sebemrskačství...
10.05.2011 (21:15)  
Bububu. Nic jiného to není... A jmenné seznamy cestujících (spolu s fízlováním v pražském metru) jsou další odkrojené kolečko z pomyslného salámu, představující individuální svobodu.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko