..: All news and reports - Jízdní řád - ČR Jihomoravský :..

810.408, 12.10.2019, Hodonín zastávka, foto: Petr Jetelina Hodonín — Pokud pravidelně sledujete dění na železnici, jistě vám neunikla provozní zajímavost na jižní Moravě. V období 22. 7. 2019 až 31. 10. 2019 byl pro osobní dopravu po více než 14 letech reaktivován dlouhodobě uzavřený hraniční přechod mezi moravským Hodonínem a slovenským městem Holíč. Stalo se tak kvůli rekonstrukci mostu přes říčku Výtržina a následnému uzavření silnice první třídy I/51 mezi těmito městy. Tato komunikace jako jediná přímo spojuje obě města a objízdná trasa přes Skalicu a Sudoměřice je trojnásobně dlouhá. Situace byla vyřešena pomocí náhradní vlakové dopravy. O tu se postarala řada 810 Českých drah z Veselí nad Moravou. Červeně zbarvený vůz tak evokoval časy pravidelného provozu.

17.5.2017 - 8:00 - České dráhy zajistí speciální vlaky na koncert Kiss v Brně

Skupina Kiss, foto: Llann Wé² – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27166448 Brno — Chystáte-li se na brněnský koncert rockové skupiny Kiss, který se uskuteční již tuto sobotu 20. května, možná využijete služeb některého ze železničních dopravců. Pro cesty z Prahy, Pardubic, Ostravy, Přerova a dalších měst na trase lze využít dva speciální vlaky Kiss expres Českých drah, které v sobotu odpoledne dovezou fanoušky této americké legendy do Brna a krátce po půlnoci zpět. Ve vlacích platí standardní tarif ČD, jsou však povinně místenkové (při nákupu v e-shopu nebo aplikaci Můj vlak je místenka zdarma). V ostravském vlaku budou navzdory delší trase přes Břeclav uznávány i jízdenky platné pro přímou trasu.

Podrobné časy odjezdů naleznete v řazení vlaků.

Zdroj: České dráhy

Jednotka 560 v novém laku ČD, foto: Filip NovotnýBrno — Nový jízdní řád železniční dopravy platí jíž více jak měsíc a přinesl drobné změny i do provozu v Jihomoravském kraji. Ten je jako jeden z mála v České republice celý zařazen do integrovaného dopravního systému, v tomto případě IDS JMK. To přináší na jižní Moravě cestujícím výhody ve formě přestupních papírových i mobilních jízdenek na více druhů dopravy či propracovaný systém návazností i řízení celé integrované dopravy v kraji. V oblasti časových poloh a nasazovaných vozidel došlo od 14. prosince v IDS JMK převážně k menším změnám, mezi které můžeme zařadit postupné nasazování dalších jednotek řady 640 RegioPanter na linku S2 či mírné rozšíření provozu na lince S41. Celkový rozsah dopravy byl navýšen o 0,2 %, ale došlo i k dalšímu přesunu výkonů z méně využívaných tratí na ty hlavní, čímž by mělo dojít k dalšímu zkvalitnění veřejné dopravy v oblasti.

1.2.2013 - 18:00 - D1 Expressem opět jen ve špičce

D1 Express (fotomontáž), foto: Matouš VinšBrno — Oficiální termín změny jízdních řádů připadá sice až na 9. června 2013, České dráhy však k několika změnám přistupují právě dnes, tedy 1. února. Dnešek je díky tomu posledním dnem, kdy na svou 255 kilometrů dlouhou trasu vyrazí vlaky D1 Express Ex 575 a Ex 574. V provozu tak zůstávají v pracovní dny pouze dva páry spojů ráno z Brna do Prahy a večer opačným směrem, přičemž další dva páry jedoucí z Brna v neděli podvečer, se po příjezdu do hlavního města vracejí zpět.

Zdroj: České dráhy

Čebín, foto: Petr Martinek Brno — Nový jízdní řád, který začne platit od zítřka, neděle 9. prosince 2012, přinese v Jihomoravském kraji častější spojení mezi Brnem a Blanskem, rozšíření provozu vlaku Velo Podyjí nebo klimatizované řídicí vozy Bfhpvee295 na rychlících Brno - Břeclav - Olomouc, i když zatím u většiny spojů bez využití schopnosti řídit souprav v režimu tlačení lokomotivou. Brno ztrácí přímé spojení bez přestup s Trenčínem. Osobní vlaky, které dosud nemohly z důvodu kapacity zajíždět na hlavní nádraží, nyní do centra zajíždět budou. České dráhy vypraví v rámci kraje na základě objednávky kraje, KORDIS JMK a Ministerstva dopravy v pracovní dny průměrně 824 regionálních vlaků, o víkendech pak v průměru 466 vlaků.

Motorový vůz řady 811 ZSSK na státní hranici, foto: KuTomBratislava — Na základě škrtů Ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje Slovenské republiky došlo ke snížení objemu objednaných dopravních služeb ve veřejném závazku, a dojde tak k řadě omezení. Týká se to zejména regionálních spojů mezi Českou republikou a Slovenskem, jejichž provoz bude na základě rozhodnutí Železniční společnosti Slovensko (ZSSK) ukončen k mimořádné změně jízdního řádu dne 1. května 2011. Tato skutečnost nutí k nezbytným změnám i České dráhy, které řadu vlaků buď zruší, nebo v lepším případě jen omezí. Tam, kde to bude možné, vypraví dopravce náhradní soupravy, které alespoň částečně nahradí zrušené spoje.

754.023, Brno, foto: Puly Jižní Morava — Tuto neděli, 13. prosince 2009, vstoupil v celé České republice v platnost nový jízdní řád a ani Morava není výjimkou. A stejně jako každý rok, i letos přichází mnohé změny, ať už v polohách a nabídce spojů, nebo v řazení vlakových souprav, popř. různých dalších, mnohdy nepodstatných maličkostí. Podívejme se na souhrn změn týkajících se Jihomoravského kraje, a to zejména s důrazem na řazení vlakových souprav.

Hevlín Hevlín - Starostové ze Znojemska, ale i části Brněnska a Dolního Rakouska sepsali memorandum, v němž požadují, aby provoz na trati Hrušovany nad Jevišovkou - Hevlín zůstal zachován. Podle rozhodnutí kraje by totiž na této jednokolejce měly vlaky přestat jezdit v létě 2010. Představitelé obcí a měst v okolí se proti takovému postupu bouří s tím, že ukončení provozu osobních vlaků bude znamenat konec funkčního železničního propojení regionu. Krajský úřad ale argumentuje tím, že úsek již pro své cesty využívá jen hrstka cestujících a nevyplácí se.

Brno Brno - Nový jízdní řád, který začne platit od 14. prosince, přinese pro Jihomoravský kraj opět spoustu novinek. Bude zavedeno historicky nejrychlejší spojení Brna a Slovácka novými přímými vlaky, každou hodinu pojede vlak vyšší kvality do Prahy, budou kratší intervaly příměstských vlaků, nové přímé spojení s Bělehradem nebo nové vlakové taxi na Lednici. V pracovní dny pojede až 853 vlaků, které najedou o 1,2% kilometrů více než dosud.

Ilustrační obrázekKyjov - V sobotu 28.6.2008 proběhlo další rozšíření Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK). Nově jsou do něj začleněny oblasti Kyjovsko a Vyškovsko. Lidé tak budou moci využít více spojů a levnější jízdenky, se kterými mohou cestovat i městskou hromadnou dopravou v samotném Brně. Prodlužují se i vlakové linky S6 a R6 na trase Brno hl.n. - Nesovice - Kyjov zastávka. Osobní vlaky na trati 300 Vyškov na Moravě - Nezamyslice budou nově označeny jako linka S71 a rychlíky nebo spěšné vlaky budou označeny jako linka R7.

Ilustrační obrázek Přibice - Přibičtí radní bojují o zachování železniční lokálky č. 253 Vranovice - Pohořelice. Zrušení vlaků je součástí nového řešení IDS JMK. „Současný návrh o snížení počtu spojů nebo zrušení lokálky, která zde jezdí více než 100 let, je pro Přibice velmi nevýhodný. I s posílením autobusů má klesnout počet spojů ve všední dny do Vranovic a tedy i do Brna ze současných 18 na 14,“ uvádí starosta obce František Stankovič. Členové zastupitelstva poslali radním Jihomoravského kraje dopis, ve kterém žádají o podporu při zachování lokálky, v němž zdůraznůjí například dlouhou tradici železniční dopravy v této obci.

Ilustrační obrázek Letovice - Obyvatelé Letovic chtějí, aby ve městě znovu zastavovaly noční rychlíky, které byly zrušeny před rokem. S žádostí se obrátili letovičtí radní na úředníky ministerstva dopravy i vedení ČD. „Zastavování rychlíků bylo zrušeno v roce 2007 s naším zásadním nesouhlasem. Nyní jsme požádali o jeho opětovné zřízení. Poslední přímý spoj do Letovic odjíždí z Prahy krátce po půl šesté, což je poměrně brzy. Poslední nepřímý spoj pak odjíždí krátce po 20 hodině večer,“ vysvětluje letovický starosta Radek Procházka. Podle něj by zastavování těchto rychlíků zajistilo nejen lepší spojení s Prahou, ale také s dalšími regiony.

Ilustrační obrázek Brno - Jak jsme vás již informovali, Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje se v červenci rozšíří na Vyškovsku a na Kyjovsku. Společnost KORDIS JMK již připravuje další rozšíření IDS JMK. Ke 430 obcím zaintegrovaných v IDS JMK přibude od 14.12.2008 dalších 135 obcí tentokrát na Břeclavsku, Hodonínsku, Kyjovsku, Hustopečsku a Veselsku.

Ilustrační obrázek Brno - Jihomoravský kraj již podepsal s Českými drahami smlouvu pro letošní rok na provoz regionálních vlaků, přestože vlaky už jezdí čtvrt roku. Kraj zaplatí skoro půl miliardy korun, ale bude chtít lepší služby. „Dlouho jsme diskutovali o penězích a pokutách za zpoždění vlaků. Nakonec jsme se dohodli, že pokuty budou zhruba dvojnásobné oproti minulým rokům. Přesně se jejich výše ale říct nedá, protože systém výpočtu je velmi složitý a navíc se liší podle trati,“ sděluje krajský radní Jaroslav Pospíšil, který má na starost dopravu v JMK.

Ilustrační obrázek Brno - Novinkou jízdního řádu 2007/2008 je vznik nové městské linky S1 Brno-Slatina – Kuřim se zastávkami Brno-Řečkovice, Brno-Královo Pole, Brno-Lesná a Brno-Židenice, která se poněkud atypicky vyhýbá brněnskému hlavnímu nádraží. Trasa ze Slatiny do Kuřimi má z větší části charakter městské linky a je podobná pražské lince S41, spojující stanice Praha-Libeň a Roztoky u Prahy. Brněnská linka S1 je začleněna do IDS JMK a v provozu je v pracovní dny kromě letních prázdnin.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2021 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 07:43
sets at 16:47