..: All news and reports - Pozvánky - ČR Plzeňský :..

13.10.2012 - 0:00 - RegioJet poprvé nasadí hektora na zvláštní vlak

721.151, Zličín (RegioJet), 24. 8. 2011, foto: Josef Petrák Praha — Soukromý železniční dopravce RegioJet po více než roku pravidelného provozu v Česku pro jednou vypraví vlak zcela jiného rázu: příští sobotu, 20. října 2012, vypraví z Prahy-Smíchova společného nádraží (severní nástupiště) okružní zvláštní vlak přes Středočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj. V čele soupravy se bude vyjímat jediná motorová lokomotiva společnosti, hektor 721.151, jenž potáhne zapůjčené vozy historické řady Bix, včetně jednoho s bistro oddílem. Vlak pojede po zajímavé trase přes Prahu-Žvahov do Hostivice, Rakovníka, Bečova nad Teplou, Mariánských Lázní a Domažlic, dále pak přes Plzeň hlavní nádraží zpět na pražský Smíchov (osobní nádraží). Dopravce slibuje na palubě servis podobný vlakům IC RJ, tedy včetně kávy, vody a noviny, ovšem bez Wi-Fi. Absenci internetového připojení by však o víkendu měla více než kompenzovat posílená nabídka piv z provenience malých českých pivovarů. Za okružní jízdenku zájemci zaplatí 890 Kč, podrobnosti o akci a možnosti rezervace pak naleznou v Kalendáři akcí.

Zdroj: RegioJet

T 334.0087 při jízdě fotovlaku, foto: Radim Říha Zdice — Vážení čtenáři, jistě není železničního nadšence, který by neznal legendární motorové lokomotivy tehdejší řady T 334.0, dnes známé pod číselným označením 710. Právě tyto lokomotivy si díky svému, většinou zelenému, barevnému kabátu vysloužily přezdívku Rosnička. Ačkoliv byly navrženy pro lehkou a střední posunovací službu, používaly se i pro lehkou, zejména nákladní dopravu na vedlejších tratích. Značný útlum jejich provozu přišel v devadesátých letech, k 1. lednu 1993 nezůstala v provozu, bohužel, ani polovina z dodaných strojů. Vzhledem k tomu, že letos to je již padesát let od zahájení jejich sériové výroby, pořádá Výtopna Zdice slavnostní setkání této lokomotivní řady včetně několika zvláštních jízd.

Preventivní vlak 2011, Praha-Radotín, foto: Vítek_VPraha/Plzeň — Zanedlouho na koleje vyjede tradiční Preventivní vlak, který veřejnosti a zejména žákům všech škol ukazuje následky nehod na přejezdech, srážky projíždějícím vlakem při nedovoleném přechodu přes koleje, smrt po zásahu elektrickým proudem, ale i jiná zranění způsobená vlastní vinou, neopatrností, pohodlností a v neposlední řadě také leností. Letos to bude již jeho sedmý ročník. Tato a další témata se budou v letošním preventivním vlaku řešit na plzeňském hlavním či pražském radotínském nádraží. Dle průzkumů tvoří nejvíce postiženou věkovou skupinu mladí lidé ve věku od třinácti do devatenácti let, pro něž je vlak po předchozí domluvě a rezervaci zejména určen. „Každý rok umírá nebo je zraněno při střetu automobilu s vlakem stále zbytečně mnoho lidí. I přes všechna technická opatření, informační kampaně i preventivní akce dopravní policie je toto číslo stále bohužel vysoké. Proto je pro nás potěšením opět spolupracovat s Českými dráhami formou Preventivního vlaku a intenzivně pracovat na snížení nepříznivých statistik,“ říká Ondřej Valenta z BESIP MDČR.

Techmania Science Center, foto: Techmania science centerPlzeň — Každý železniční příznivec již jistě slyšel o plzeňské Techmanii, budované v areálu plzeňské Škodovky. Toto regionální technické muzeum bylo založeno v roce 2005 společností Škoda holding a Západočeskou univerzitou v Plzni se záměrem vybudovat moderní interaktivní muzeum. V expozicích Techmania Science Center, jak je muzeum nazýváno, jsou vystaveny nejrůznější technické i vědecké exponáty a část je věnována historii Škodových závodů, kde jsou mimo jiné vystaveny dvě historické elektrické lokomotivy - nejstarší dochovaná elektrická lokomotiva u nás Škoda 2 ELo (ČSD E 424.0) z roku 1928 a nejkrásnější stroj své doby, "laminátka" Škoda 32 E (řada S 699.0) z roku 1963. Nyní, při příležitosti oslav Dne železnice, se v prostorách Techmanie uskuteční výstava železničních modelů. Své nekonečně dlouhé kolejiště, složené z jednotlivých modulů, zde představí Klub Zababov.

Lok-Parade, Penzing, 26.4. 2008, foto: Tomáš Kubovec Plzeň — Jistě jste zaregistrovali výstavu fotografií ŽelPage pořádanou v bohumínské knihovně. Pokud jste ji nestihli navštívit nebo pro vás byl Bohumín příliš vzdálený, nyní máte další šanci! První etapa měla velký úspěch, a protože nám fotky zůstaly ve vlastnictví, pokračuje výstava v největším městě na západě Čech. V prostorách Obvodní knihovny Plzeň–Skvrňany uvidíte od 16. ledna 2010 do 28. února 2010 35 fotografií z prostředí železnice a také života kolem ní; všechny ve formátu A4. I ti, kteří již v Bohumíně byli, si jistě přijdou na své, protože jsme rozšířili seznam vystavujících o několik jmen; nově se představují Matouš Vinš, Pavel Martoch a Lukáš Hradecký. Pavel Kopec představí některé své nové fotografie. Dále vystavují: Tomáš Kubovec, Josef Petrák, Tomáš Duhaň, Martin Grill, Zdeněk Šnajdr, Samir Lepara, Matěj Grék a Jan Beránek.

transport metra, foto: Michal KutyPraha — V březnu tohoto roku jsem Vám přinesl článek, ve kterém jsem se snažil popsat, jak probíhají vcelku netypické transporty souprav metra mezi Prahou a Plzní. V následné diskuzi pak padlo několik dotazů, kdy se další z nich uskuteční, aby byla možnost si případně pořídit dokumentační fotografii této zajímavé přepravy. Vzhledem k tomu, že jsem měl tento týden možnost nahlédnout do plánu prací, ve kterých byly víkendové noční přetahy mezi depy v Hostivaři, Kačerově a na Zličíně, vznesl jsem dotaz a bylo mi opravdu potvrzeno, tuto sobotu 20. června se uskuteční přeprava soupravy metra z Plzně do Prahy a zpět.

498.022 + 464.202, Grygov, 3.3.2007, foto: piitrPlzeň - V letošním roce oslavuje plzeňská Škoda významné výročí v historii firmy, a to 150 let svého působení na tuzemském i světovém trhu. Oslavy tohoto výročí vyvrcholí 6. června akcí Škoda day v Plzni. Vlastní "Škoda day" proběhne ve dvou částech. Dopolední program je určen především pro zaměstnance a jejich rodiny. Uskuteční se přímo v areálu firmy, kde budou mít návštěvníci jedinečnou příležitost prohlédnout si lokomotivy, tramvaje a další výrobky, a to včetně možnosti navštívit stanoviště lokomotivy 109E. Pro děti budou připraveny zábavné atrakce nebo koncert. Večer se mohou lidé přijít pobavit na plzeňské Náměstí Republiky, kde vystoupí oblíbené skupiny Čechomor, Divokej Bill a Semtex.

nostalgie Sezóna nejrůznějších nostalgických jízd se nám zdárně rozbíhá a po vydařeném prvním májovém víkendu přichází druhý, podobně jako ten uplynulý plný nepřeberných možností na nostalgické a fotografické akce. Tři volné dny jsou tak skvělou příležitostí vyrazit ven a nadýchat se čerstvého voňavého vzduchu jarní přírody a ještě voňavějšího (alespoň pro některé) kouře parních lokomotiv.

Ilustrační obrázekZdice - O nejbližším víkendu se koná akce v areálu výtopny Zdice připomínající 80 let od položení základního kamene výtopny. Do Zdic se vydají dvě parní lokomotivy, plzeňská Šlechtična 475.111 a zlíchovská Dvoustovka 213.902. Vlaky vyjedou z Plzně a Prahy do Zdic a během dne zavítají až do Březnice na trati 200. Ve spolupráci s organizátorem oslav, nakladatelstvím SAXI, jsme pro naše čtenáře připravili další minifotosoutěž.

Ilustrační obrázekPlzeň - V pondělí 7.4.2008 České dráhy a Múzeum Slovenského Národného Povstania v Plzni otevírají putovní výstavu, která nabízí možnost seznámit se s osudy Židů a Romů, deportovaných do koncentračních táborů. V jednom z vozů mohou návštěvníci na vlastní kůži pocítit atmosféru židovských transportů, kterou navodí kromě jiného i čtvrthodinový film, který donutí k zamyšlení i ty nejotrlejší.

11.2.2007 - 20:42 - Šesté narozeniny ŽelPage - již za 5 dní

BamBistro DomažliceKlatovy - V neděli 18.2.2007 uplyne přesně šest let od chvíle, kdy se na webu poprvé objevila ŽelPage. Máme tak další příležitost se zastavit a sejít. O víkendu 17. - 18.2.2007 bude na pravidelných vlacích vypraven bufetový vůz BamBistro. Sobotní večer v Klatovech pak bude věnován mimo jiné vyhlášení výsledků soutěže Fotka roku 2006. Srdečně zveme k účasti.

Čím pojedeme? V sobotu na Sp 1962 z Plzně (11.02) do Klatov (11.51), v neděli z Klatov na Os 7504 (9:21) do Železné Rudy (10:31) s možností výletu do Bavorska (Zwiesel a dále Grafenau nebo Bodenmais, Velký Javor, případně prohlídka Železné Rudy), dále z Železné Rudy na Os 7553 (13:34) do Klatov a Sušice (15:54) s přípojem na rychlík Otava do Prahy.

Ubytování je zajištěno na ubytovně stadionu v Klatovech. Cena účasti (jízdy BamBistrem a ubytování) je 468,- Kč.

Změna programu vyhrazena.

Související odkazy

Jízda BamBistra se nekoná! - aktualizováno 14. února, viz komentáře.

Ilustrační obrázekPlzeň - Občanské sdružení Plzeňská dráha a Společnost pro veřejnou dopravu vyhlašují soutěž o logo lokální železnice Pňovany – Bezdružice. Logo by mělo být jednoduché, mělo by vystihovat spojení jedné z nejhezčích lokálek v ČR s místní krajinou plnou zajímavých turistických míst a pamětihodností. Návrhy zasílejte poštou na formátu papíru A4 a nebo elektronicky nejlépe ve formátu GIF a nebo JPEG do 5. března 2007 na níže uvedený kontakt. Vítězný návrh loga bude oznámen 2. dubna 2007. Autor vítězného návrhu obdrží hodnotné věcné ceny.

Plzeň - Jediné kolejiště v republice, kde jsou všechny budovy podle skutečnosti vytvořené ručně, si mohou lidé prohlédnout na výstavě železničních modelů. Ta začala v sobotu 11.listopadu v Klubu železničních modelářů Plzeň v ulici Karla Steinera ve Skvrňanech a potrvá do 3. prosince.
Na trase dlouhé 81 metrů se zde prohánějí asi tři desítky vlakových souprav. "Jeden vlak vozí vysavač. Prach je totiž největší nepřítel modelářů. Malé strojky uvnitř modelů jsou na něj hodně citlivé," dodal jednatel klubu Miloš Opial.
Každoroční výstava je pro klub existenční. Z jejího výtěžku hradí členové energie a náklady na provoz budovy. "Také je potřeba doplňovat vozový park, a to je nákladné. Lokomotiva vyjde na pět až osm tisíc korun, vagon stojí přes tisíc korun," podotkl Opial.

Zdroj: Plzeňský deník - 13.11.2006
Foto : KIE

AlbatrosKřivoklát - České dráhy ve spolupráci s hradem KŘIVOKLÁT připravily již tradiční výlet parním vlakem s rychlíkovou lokomotivou ALBATROS (řada 498.022) o velikonočních svátcích na Křivoklát. Připraveny jsou dvě jízdy v sobotu 15. 4. a v neděli 16. 4. 2006. Parní expres vyjíždí z nádraží Praha Braník v 8.58 hod, do Křivoklátu přijede v 11.15 hod.
Vlak bude sestaven z historických vozů 3. třídy s dřevěnými lavicemi včetně vozu bufetového a z historické soupravy patrových vozů 2. třídy. Kromě občerstvení zde bude v prodeji i pamětní pohled „Výlet na Křivoklát“ a razítko vydané u příležitosti parní jízdy.

Na hradě je pro návštěvníky připraven řemeslnický jarmark, kde budou k vidění řezbáři, hrnčíři, košíkáři, perníkáři, kováři, malérečky kraslic a další řemeslníci. V prostorách hradu bude i bohatý kulturní program – koncerty, divadla a dobové tance. Na dolním nádvoří bude možno navštívit galerii Nakřivo, čajovnu, svíčkařství a kovárnu. Občerstvit se je možno v hradním šenku, nebo cestou v bufetovém voze parního vlaku.

Plzeň - V sobotu 15.4. pojede na Křivoklát také Lokálka Group s motorovým vozem M131.1386. Historický vlak vyjíždí z Plzně (hl.n.) v 7:55 a do Křivoklátu přijíždí v 10:15. Zpět odjíždí v 16:00 a do Plzně přijede v 18:20.

zdroj : České dráhy, a.s. , Lokálka Group Rokycany

Upravil : JR

Škoda PlzeňPlzeň - ŠKODA TRANSPORTATION s.r.o. připravila pro návštěvníky Muzea ŠKODA v Korandově ulici novou expozici. Nahradila původní, více než 12 let starou, která postrádala nejen aktuálnost, ale byla překonána i designově a ani neodpovídala současným muzejním trendům. Na ploše okolo 50 metrů čtverečných je možné vidět fotografie dříve i nyní vyráběných kolejových vozidel značky ŠKODA, modely nízkopodlažních tramvají a lokomotiv, ale i výčet významných událostí z historie firmy. Přímo u ní bude zanedlouho instalován i model mariánskolázeňského nádraží ze sedmdesátých let minulého století se škodováckými elektrickými lokomotivami. Muzeum ŠKODA ročně navštíví okolo 3500 návštěvníků.

Zdroj : Škoda Plzeň

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2023 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:01
sets at 20:57