..: Pozvánka: Výročí 50 let od zahájení výroby lokomotiv ČKD T 334.0 :..

T 334.0087 při jízdě fotovlaku, foto: Radim Říha Zdice — Vážení čtenáři, jistě není železničního nadšence, který by neznal legendární motorové lokomotivy tehdejší řady T 334.0, dnes známé pod číselným označením 710. Právě tyto lokomotivy si díky svému, většinou zelenému, barevnému kabátu vysloužily přezdívku Rosnička. Ačkoliv byly navrženy pro lehkou a střední posunovací službu, používaly se i pro lehkou, zejména nákladní dopravu na vedlejších tratích. Značný útlum jejich provozu přišel v devadesátých letech, k 1. lednu 1993 nezůstala v provozu, bohužel, ani polovina z dodaných strojů. Vzhledem k tomu, že letos to je již padesát let od zahájení jejich sériové výroby, pořádá Výtopna Zdice slavnostní setkání této lokomotivní řady včetně několika zvláštních jízd.

Tovární snímek lokomotivy T 334.024, foto: ČKD, archiv Jaroslav Wagner Setkání se uskuteční o víkendu 10. – 11. září. V tyto dny budou ve Zdicích k vidění nejméně tři lokomotivy v různém barevném provedení. Nejen železničním fotografům se představí při předvádění na točně v areálu depa nebo při sobotním nočním focení. Připraveno pro vás bude bohaté občerstvení, a to jak u depa, tak i ve vlaku. Tyto dnes již historické stroje totiž budete moci obdivovat nejen jako vystavované exponáty, ale i během několika nostalgických jízd, které jsou na oba víkendové dny naplánovány. Takříkajíc na své si tedy přijdou nejen milovníci těchto „železných ořů“, ale i milovníci piva, vína či traťové strojní techniky.

Etiketa pivního speciálu Výtopna Zdice, foto: Muzeum Výtopna Zdice V sobotu 10. září vyjede z pražského hlavního nádraží první ze zvláštních vlaků a vydá se přes smíchovské nádraží napříč malebným údolím řeky Berounky až do Zdic, kde je naplánován dostatečně dlouhý pobyt zejména k prohlídce muzea a občerstvení. Ve 12:19 se pak společně vydáme krajinou Podbrdska podél řeky Litavky až do Březnice, kde navštívíme místní zámecký pivovar Herold s možností exkurze do výrobních prostor s výkladem průvodce. Jeho historie sahá až do roku 1506, kdy se objevila první písemná zmínka, letos tedy oslaví výročí 505 let své existence. Je obdivuhodné, že i přes příchod moderních technologií se zde stále pivo vaří tradičním způsobem s vysokým podílem ruční práce. Tento nejmenší průmyslový pivovar v České republice má českého majitele a vyváží přes 50 % své produkce do zahraničí. Každý rok navíc získává řadu ocenění v degustačních soutěžích. Zpět se vlak vydá pouze do Zdic, kde svou jízdu ukončí. Jízdenky se prodávají ve vlaku.

M 262.1117 v čele Herold Expresu přijel do žst. Březnice, 2.4.2011, foto: Matouš Vinš Na neděli 11. září je pro vás připraven neméně bohatý program. Muzeum Výtopna Zdice bude i tento den otevřeno od deseti hodin, přičemž opět nabídne bohaté občerstvení či prodej upomínkových předmětů. Expres se šest minut po dvanácté hodině vydá krajinou Zbirožské vrchoviny na plzeňské hlavní nádraží, kde jej čeká úvrať. Cílem je nedaleká stanice Starý Plzenec, sídlo společnosti Bohemia Sekt. Právě ta se kvalitou svých produktů, dynamikou růstu i zvyšujícím se mezinárodním uznáním řadí mezi nejvýznamnější producenty sektů a vín střední a východní Evropy. Po příjezdu společně půjdeme do zhruba 250 metrů vzdáleného areálu společnosti na exkurzi do výrobních prostor. Dozvíte se, jak se takové víno připravuje a uvidíte veškeré místnosti, jimiž v průběhu prací prochází. Zpět vlak odjede v 17.00 a do Zdic přijede před sedmou hodinou večerní. Po krátké přestávce zamíří až na pražské hlavní nádraží. Tuto jízdu je nutné rezervovat přes rezervační systém ŽelPage. Uzávěrka přihlášek je 1. září 2011. Po řádném uhrazení požadované částky si nezapomeňte vytisknout potvrzení, které naleznete v přehledu objednávek – ve vlaku jej vyměníte za platnou jízdenku. Cestující, kteří nenastoupí celou jízdu (nepojedou ze žst. Zdice), si místo nerezervují (rezervace platí pouze pro celou jízdu) a budou odbaveni během jízdy ve vlaku bez přirážky a bez nároku na místo k sezení.

Více informací včetně jízdních řádů naleznete na internetových stránkách pořadatele v příslušné sekci.

Zdroj: ŽelPage, Muzeum Výtopna Zdice


Dominik Jaroš | 9.8.2011 (12:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Vozidla Pozvánky

More from ČR Plzeňský ČR Středočeský


10.08.2011 (22:03)  
Nejen jízdy, jsou i různé festivaly. Takže místo Zdic navštívím Lešno...
09.08.2011 (13:02)  
Proč se všechno plánuje na jeden víkend - několikeré vinobraní, zvláštní jízdy, ... Vše 10. - 11. 9. Kdo mě naklonuje?

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko