..: Aktuality a články - Slovensko (celé) :..

logo zsskBratislava – Od 28.5.2006 bude posílena mezistátní doprava z Čiernej nad Tisou na Ukrajinu. Ve vnitrostátní dopravě bude zrušeno 12 osobních vlaků a zavedeno 16 nových. Navíc rychlík Dargov zajišťující spojení Bratislavy s Čiernou nad Tisou bude nově řazen z modernizovaných klimatizovaných vozů.

Od neděle nebudou řazeny vozy pro kuřáky na vlacích EC 121/120 Košičan a EC 137/136 Slovenská strela. Dalších 16 nekuřáckých vlaků přibude i ve vnitrostátní dopravě a kouřit se bude smět pouze ve zbývajících 20 rychlíkových spojích.

zdroj: Tisková zpráva ZSSK

PendolinoPraha - Ministr dopravy Milan Šimonovský dnes oznámil, že od července vyjedou pendolina i do zahraničí. Dosud jezdí pouze na vlacích kategorie SC na severní a IC/EC na jižní linii v Česku. Nyní musí vyhovět předpisům Drážního úřadu ČR, který nařídil tříměsíční zkoušky v ostrém provozu s cestujícími, a tato lhůta skončí na konci května.
"Od července budou moci jezdit do zahraničí. Už jednáme se slovenskou stranou, aby mohla jezdit do Bratislavy", řekl Šimonovský. Českou a slovenskou metropoli by pendolina měla spojit za 3:50 hod. Jednání s rakouskou stranou jsou podle Šimonovského komplikovaná v tom, že část tratí v Rakousku poškodily letošní povodně a zkoušky se musejí uskutečnit na tamní trati v Hohenau. "Takže to bude provedeno během začátku léta a věřím, že ještě v tomto roce budeme jezdit do Vídně", řekl.
Mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj dnes ČTK oznámil, že počet pasažérů v dálkových vlacích, kteří cestují mezi Prahou a Ostravou, vzrostl díky pendolinům o 30 procent. Ve většině jde o nové zákazníky, kteří by dříve o využití vlaku neuvažovali. "Nevidíme proto žádnou překážku pro to, abychom stejný typ služeb nemohli v dohledné době nabízet také na lince do Bratislavy", dodal.

Zdroj: ČTK (uvádí výjezd do zahraničí v červenci), komentáře a jiné zdroje (červen)

Foto: Fotogalerie ČD

ZSSKChvatimech - Rychlík 810/811 Horehronec, který spojuje 2 největší slovenská města Bratislavu s Košicemi, zastavuje od začátku letní sezóny i ve Chvatimechu (Bratislava 6:16 - Chvatimech 10:43; Chvatimech 18:06 - Bratislava 22:26). Letní sezóna začala 1.5. a skončí 17.9.2006. O balíčcích na podporu cestovního ruchu ŽP již informovala.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK

RAILFILMSlovensko - Jak už jsme zde informovali, na Slovensku se pořádá mezinárodní soutěž - Festival amatérských filmů s železniční tématikou RAILFILM 2006.

zsskBratislava - Železniční společnost Slovensko (ZSSK) posílí osobní železniční dopravu od 5. do 9. května o 19 vlaků. Posilové vlaky jsou v provozu už dnes z Bratislavy do Košic, Humenného, Žiliny, Prievidze a Zvolena. V pondělí 8. května pojedou posilové vlaky z krajských a okresních měst zpět do Bratislavy. Nejvíc vlaků pojede v pondělí 8. května, a to celkem 9. ZSSK očekává zvýšený počet cestujících, a proto budou mimořádné posilové vozy řazené i do pravidelných rychlíků. Všechny posilové vlaky jsou zapracované v platném cestovním pořádku.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK

ČHZHronec / Slovensko - V pondělí 1. května slavnostně zahajuje svou sezónu Čiernohronská železnica na Slovensku. Na akci bude vypraven zvláštní vlak ŽSR/ZSSK v trase Zvolen - Banská Bystrica - Chvatimech - Hronec a zpět. Jízdné v tomto vlaku je v běžném tarifu ŽSR.
ČHŽ vypraví několik zvláštní vlaků v trase Chvatimech - Hronec - Čierny Balog - Vydrovo skanzen a po celý den budou jezdit vlaky mezi Čiernym balogom a Vydrovo skanzenem. Zde platí pouze tarif ČHŽ.

Doprovodný program:
- slavnostní otevření lesnického skanzenu ve Vydrovskej doline
- výstava vozidel ČHŽ a breznianského Veterán klubu
- jízda historického dřevařského vlaku ČHŽ
- hudební program, program pro děti, občerstvení
Železnička bude jezdit denně až do 15.9.2006

Informace též na ČHŽ.

ZSSKBratislava - Při příležitosti Mezinárodního dne dětí 1.6. zavedou ZSSK novou slevu Skupina Mini. Další slevou bude Vlak a lanovka, která nebude zahrnovat jen přepravu vlakem, ale i vstupenku na 2 hodiny do AquaCity v Popradu. Sleva končí k 31.8.2006.
Již od 1.5. bude k dispozici sleva Vlak a vláčik.
Na dobu letních prázdnin je připravena měsíční síťová jízdenka Slovak 26. Na Slovensku po prokázání Junior RailPlus bude prodávána za 1.200 Sk, v zahraničí bude o 300 Sk dražší. Předprodej začíná 1.6. a platnost je stanovena na 1.7. - 31.8.2006. Se slevou nebude nutné zakupovat příplatky na vlaky vyšší kvality.
ZSSK se opět dohodly s ÖBB na slevě JFNK (do 20 let za 19€, do 26 let za 49€).
Zvláštní akce je připravena pro děti do 15 let. Jedná se o výtvarnou soutěž a tématem je léto, vlak, parní vlak nebo lanovka.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK, bližší info na ZSSK

Ilustrační foto Slovensko - V pondělí 1.5.2006 bude slavnostně zahájena sezóna Čiernohronské železnice Čierny Balog. Při této příležitosti bude vypraven mimořádný parní vlak ze Zvolena do Hronca (Zvolen 7:35 - Hronec 9:52; Hronec 16:30 - Zvolen 18:39). Zároveň bude otevřen lesnický skanzen ve Vydrovské dolině a probíhat bude výstava historických vozidel Čiernohronské železnice. Při cestě do Chvatimechu získají žáci a studenti letní slevu Vlak a vláčik v termínu 1.5. - 31.8.2006. Skupina musí mít nejméně 10 osob, z nichž ani jedna nesmí být starší 20 let, musí si zakoupit zpáteční jízdenku odkudkoliv ze Slovenska a navíc získají zpáteční jízdenku na Čiernohronskou železnici. Produkt Vlak a vláčik stojí 200 Sk.
Od 5.5. do 17.10.2006 bude otevřena unikátní úzkorozchodná lesní úvraťová železnice v areálu Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke. Železnice byla vyhlášena národní kulturní památkou. O víkendu budou jezdit parní lokomotivy, ve všední dny kromě pondělí motorové vozy.
Od 4.5. do 8.5.2006 bude v Bojnici probíhat 13. mezinárodní festival duchů a strašidel. Zvýhodněné jízdné získají ti, kdo vlastní slevové průkazy ZSSK.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK

ZSSKBratislava - Železničná spoločnosť Slovensko a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia oznamují, že od 21.4. 2006 do 1.5.2006 dojde ke změně předvolby pro Bratislavu z 5058 na nové číslo 2029. Například: ředitel odboru komunikace ZSSK PhDr. Miloš Čikovský - staré číslo: 02/5058 7015, nové číslo: 02/2029 7015. Mimobratislavská čísla budou mít novou předvolbu 229. Nová telefonní čísla z veřejných telefonních sítí do jednotlivých oblastí se změní následovně: např. Žilina (z 041/561xxx na 041/229 - tato změna se týká všech oblastí a druhé trojčíslí bude jednotné - 229). Ostatní čísla a kontakty se nemění. Od 21.4. do 5.5.2006 lze volat jak na staré, tak na nové telefonní číslo. Od 5.5.2006 budou platit již jen nová veřejná telefonní čísla.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK

IC TatranBratislava - ZSSK posílí dopravu během svátků o 23 vlaků, které budou jezdit od 12. do 18. 4. 2006. Běžné spoje budou navíc posíleny o 32 vozů. Posilové vlaky mají čtyřmístné číslo začínající na 14xx, 15xx, 17xx nebo 18xx. Nejvíce posilových vlaků (9) vyjede v pondělí 17.4. a ve čtvrtek 13.4. (6). Všechny vlaky jsou uvedeny v jízdním řádu. Z 23 posilových vlaků je 18 rychlíků (R) a 5 spěšných vlaků (Zr). Vlaky R 1420/1421 jsou mezistátní a spojí Košice přes Horní Lideč s Prahou.
V úterý 11.4.2006 oznámily ZSSK, že ve čtvrtek 13.4.2006 vypraví mimořádný posilový rychlík na trase Bratislava - Košice. Ve středu je vyprodána polovina místenek na vlaky IC, ve čtvrtek jsou vyprodány již veškeré místenky do vlaků IC na výše uvedené trase. Do tohoto vlaku se nebudou prodávat místenky, vlak bude mít 9 vozů, z toho jeden vůz 1. třídy. Vlak odjíždí z Bratislavy hl. st. ve 23:25 hod. a zastaví v Trnavě, Trenčíně, Žilině, Ružomberku, Liptovském Mikuláši, Popradu-Tatrách, Spišské Nové Vsi, Kysaku a svou jízdu ukončí v Košicích.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK a. s.

ZSSKBratislava - V pátek 31.3.2006 v 18.50 hod. v železničním tunelu na trati mezi obcemi Sklené pri Handlovej - Remäta vykolejil motorový osobní vlak 5616, který byl na cestě z Diviakov do Prievidze. Při nehodě nedošlo ke zranění cestujících. Při záchranné akci přestoupili cestující v prostorách tunelu do zadního motorového vozu, který nevykolejil, a tak byli cestující odvezeni ven z tunelu a do Sklenej pri Handlovej. Příčinou železničního neštěstí byl náraz vlaku do hromady zeminy a ledu. Provoz na trati byl zastaven do odvolání.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK

680Bratislava - Na Slovensku byl přerušen proces schvalování provozu soupravy pendolino. Úředníkům chybí potřebné dokumenty, které zatím česká strana nedodala. České dráhy plánují nasadit pendolino na trati z Prahy do Bratislavy a z Prahy do Vídně. Ani v jedné zemi však zatím nemá potřebné povolení.
Lubomír Mitas z generálního ředitelství ŽSR řekl: "Nebyl předložený dokument o schválení vozidla příslušným úřadem České republiky. Nebyl také předložený protokol o výsledcích zkoušek rušení zabezpečovacího zařízení provozem rychlovlaku". Přerušený proces bude obnoven po dodání uvedených dokumentů. Mluvčí ČD, a. s. Aleš Ondrůj odmítl, že by byla chyba na české straně. Potřebné dokumenty na Slovensku získají po skončení všech zkoušek, které nyní dělá český Drážní úřad.
Podle Ondrůje začne pendolino do Bratislavy a Vídně jezdit ihned, jakmile bude vydáno povolení. Nebude se čekat na změny jízdních řádů. Mělo by to být již v prvním pololetí letošního roku. Tiskové oddělení ZSSK naopak uvádí, že pendolino nebude zajíždět do Bratislavy od původně oznámeného termínu 26.3.2006, ale stane se tak pravděpodobně až od 2. změny JŘ 2005/2006, která je plánována na 28.5.2006.
Pendolina měla do zahraničí vyrazit 11.12.2005, poté byl termín posunut na přelom února a března. Dalším termínem byla neděle 26.3.2006. Nově se počítá s prvním pololetím letošního roku.

Zdroj: Aktuálně.cz, ZSSK

zsskBratislava - Nabídka cestovat vlakem za 5 Sk platí od půlnoci z pátku na sobotu 25.3. do neděle 26.3.2006 12:00 hod., tedy 36 hodin. Cestující mohou cestovat za evidenční jízdné ve 2. třídě ve vlacích kategorie Ex, R, Zr, ER a Os. Tato nabídka neplatí ve vlacích IC a EC! Evidenční jízdné znamená, že cestující zaplatí za každých 50 km 5 slovenských korun. Cestující budou moci cestovat ve všech vlacích ZSSK, TEŽ, OŽ a Trenčianskej elektrickej železnice. Atraktivní nabídku mohou využít pouze majitelé slevových karet Junior RailPlus, Klasik RailPlus a Senior.
Při využití nabídky evidenčního jízdného lze cestovat např. z Bratislavy do Košic za 45 Sk (jednosměrná celá jízdenka 518 Sk), Bratislava - Medzilaborce 60 Sk (612 Sk), Bratislava - Poprad 35 Sk (420 Sk), Bratislava - Trnava 5 Sk (82 Sk) či Bratislava - Žilina 25 Sk (268 Sk). Díky této nabídce lze levněji cestovat i do České republiky.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK

9.3.2006 - 10:47 - Orient Express pojede po zemích střední Evropy

VSOEOrient Express - V červenci 2007 projede v průběhu 7 nocí a dní legendární Orient-Express země střední Evropy. Cestující navštíví 5 středoevropských zemí a největšími atraktivitami se stane Vídeň, Krakov, Vysoké Tatry a Varšava.
V letošním roce se opět uskuteční pravidelné 4 jízdy VSOE přes Prahu. Vlak jede z Benátek přes Vídeň, Prahu, Frankfurt nad Mohanem a Paříž do Londýna. Z Itálie se vyjíždí vždy ve středu a do Velké Británie dorazí vlak v neděli. V Praze bude O.E. možné zahlédnout ve dnech 27.-29.4., 8.-10.6., 21.-23.9. a 19.-21.10.2006. Vlak by měl přijíždět ve čtvrtek okolo 17.hod. a odjíždět v sobotu okolo 15.hod., a to vždy z pražského Hlavního nádraží. Cena jednosměrné jízdenky pro 1 osobu je 2.610€.

Zdroj : Orient-express.com , VSOE u nás

infoBratislava - Slovenská vláda potvrdila, že do červnových parlamentních voleb už nepřijme žádné privatizační rozhodnutí. Stejný postup kabinet doporučil i Fondu národního majetku. Rozhodnutí podle ministra dopravy Pavla Prokopoviče znamená, že nynější vláda nestihne dokončit prodej nákladního železničního dopravce ZSSK Cargo. Investora patrně nezískají ani další podniky. Původně měla vláda zastavit privatizaci od dubna.

Zdroj a celý článek : České noviny (ČTK)

« Novější zprávy | 1 ... 13 14 15 16 17 ... 19 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2017 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:55
zapadá v 16:00

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek Vlakem do francouzských Alp (2. díl)
V druhém díle se podíváme do jednoho z největších francouzských měst, Lyonu. Nachází se tu velké množství dopravních zajímavostí - metro stoupající tak prudce, že potřebuje ozubnici, automatické metro, ...

Poslední příspěvek Tri mikulášske vlaky v dvoch štátoch počas jediného výletu
Inšpiráciou k ďalšej výprave na koľaje bývalého Československa mi bol blížiaci sa sviatok sv. Mikuláša a s ním spojené nostalgické jazdy počas víkendu 2. a 3. decembra. Aj keď som cestu do Bratislavy, ...

Poslední příspěvek Krátke novinky z Číny (3)
Doba pokročila, posledné správy z Ríše stredu som čitateľom pripravil pred 4 mesiacmi, novinky pribúdajú, tak sa pozrime na tie miestne. Bude to zo všetkých oblastí koľajovej dopravy (dokonca koľajová ...